Sól ziemi czarnej 1969

Film, poprzez pryzmat losów siedmiu braci Basistów walczących o wolność, opowiada o zakończonym klęską powstaniu śląskim z 1920 roku. Kutz pokazuje plebejski charakter powstańczego zrywu oraz takież cechy górnośląskiej kultury (bracia idą do powstania, jakby szli na szychtę w kopalni). Tragizm miesza się w filmie z… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Olgierd Łukaszewicz
jako Gabriel Basista
Jan Englert
jako Erwin Maliniok
Jerzy Bińczycki
jako Bernard Basista, brat Gabriela
Jerzy Cnota
jako Euzebin Basista, brat Gabriela
Wiesław Dymny
jako Franek Basista, brat Gabriela
Bernard Krawczyk
jako Dominik Basista, brat Gabriela
Andrzej Wilk
jako Alojz Basista, brat Gabriela
Antoni Zwyrtek
jako Ojciec Basistów
Izabella Kozłowska
jako Sanitariuszka
Jerzy Łukaszewicz
jako Cyryl Basista, brat Gabriela
Daniel Olbrychski
jako Por. Stefan Sowiński
Tadeusz Madeja
jako Wiktor

Film, poprzez pryzmat losów siedmiu braci Basistów walczących o wolność, opowiada o zakończonym klęską powstaniu śląskim z 1920 roku. Kutz pokazuje plebejski charakter powstańczego zrywu oraz takież cechy górnośląskiej kultury (bracia idą do powstania, jakby szli na szychtę w kopalni). Tragizm miesza się w filmie z elementami komediowymi i szczególnym, regionalnym humorem. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
rzeka, lata 20., relacja brat-brat, relacja chłopak-dziewczyna zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1970-03-06 (kino)
Kraj produkcji
Polska
Czas trwania
99 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 2
Maciek_Przybyszewski 9

Pierwszy raz – Oglądałem ten film pierwszy raz gdy miałem kilka, góra może 11 lat. Pamiętam charakterystyczną gwarę, pamiętam rzekę, a po drugiej stronie polskie wojsko. Pamiętam drewiany wózek wypełniony materiałem wybuchowym i pamiętam wieżę obserwacyjną z lunetą przez, którą widać było Polskę. Pamiętam, że żałowałem, że nie mieszkam na Śląsku. Pamiętam, że postanowiłem obejrzeć film raz jeszcze. Obejrzałem i to więcej niż raz.

dawidek98 1

Kompletnie zafałszowany obraz krainy zwanej Śląskiem. Zauważcie tylko, jaka antyniemiecka wymowa. Gra aktorska fatalna, jedynie piosenki patriotyczne mi się podobały. Uważam Kazimierza Kutza za cienkiego reżysera (wyszedł mu jedynie film "Śmierć jak kromka chleba"). W rzeczywistości na Śląsku osiedlało się pełno Niemców – przykro mi, nie kupuję takiej wydmuszki. Dla mnie to kompletnie nieudany film.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Qinka
41 pkt.
2
piotrek681
36 pkt.
3
Jankes
5 pkt.
4
jacks
4 pkt.
5
nathalie
3 pkt.
6
ferhin2
2 pkt.
7
miodzik
2 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…