Pachnidło: Historia mordercy 2006

Perfume: The Story of a Murderer

Opowieść o seryjnym mordercy, który posiada dar niezwykłego węchu i zabija młode kobiety, by stworzyć idealny zapach. Akcja opowieści dzieje się w XVIII wieku w Paryżu.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ben Whishaw
jako Jean-Baptiste Grenouille
Dustin Hoffman
jako Giuseppe Baldini
Alan Rickman
jako Richis
Rachel Hurd-Wood
jako Laura
Karoline Herfurth
jako Dziewczyna ze śliwkami
Andrés Herrera
jako Strażnik przy wejściu
Simon Chandler
jako Burmistrz Grasse
David Calder
jako Biskup Grasse
Richard Felix
jako Naczelny sędzia pokoju
Birgit Minichmayr
jako Matka Grenouille'a
Reg Wilson
jako Klient sklepu rybnego
Sian Thomas
jako Madame Gaillard

Fabuła

Opowieść o seryjnym mordercy, który posiada dar niezwykłego węchu i zabija młode kobiety, by stworzyć idealny zapach. Akcja opowieści dzieje się w XVIII wieku w Paryżu. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, policja, przemoc, laboratorium zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-01-12 (kino), 2006-09-07 (świat), 2007-09-07 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
Francja, Hiszpania, Niemcy
Inne tytuły
Pachnidło (Polska)
Pachnidło: Historia mordercy (Polska) (tytuł pełny)
La parfum - Histoire d'un meurtrier (Francja)
El perfume - Historia de un asesino (Hiszpania)
Das Parfum
The Perfume
Das Parfum - Die Geschichte eines Mörders (Niemcy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
147 minut
Budżet
65 800 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Świat zapachem podszyty 10
  • 2009-02-12
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Filmowa adaptacja powieści Patricka Süskinda spotyka się ze skrajnie różnym odbiorem ze strony widzów. Część grupy odbiorców, którzy czytali książkę jest zawiedziona; wytyka błędy i różnice względem oryginału. Dla innych mimo wszystko film stanowi świetną ilustrację literackiego pierwowzoru. Jest też grupa widzów, która książki przed seansem nie czytała, ba, nawet o niej nie słyszała. Tu także wrażenia dzielą oglądających. Jedni wydają się wręcz zdegustowani tematyką, lub wytykają niedociągnięcia techniczne, których się dopatrzyli, inni chwalą obraz jeśli nie pod każdym, to przynajmniej niektórymi względami.

Pachnidło to film o człowieku wyjątkowym pod względem niespotykanego u ludzi węchu i tego, że sam zapachu nie posiada. Dla Jean-Baptiste Grenouille istnieje więc tylko jeden cel: stworzyć oryginalne pachnidło, czym udowodni światu swą niezwykłość, wartość i kunszt. Wszystko inne przestaje się liczyć. Główny bohater jest niewykształcony, miejscami wydaje się być nawet nieco ograniczony, sprawia wrażenie, jakby zwykłe ludzkie uczucia były dla niego czymś zupełnie obcym – miłość, nienawiść, empatia, to wszystko jakby dla niego nie istniało. Dosłownie dąży do obranego celu po trupach.

Można więc powiedzieć, że film Pachnidło to obraz o człowieku zredukowanego do jednego ze zmysłów kosztem wielu innych wyznaczników świadczących o jego człowieczeństwie. Jako, że rzadko spotykamy się na co dzień z ludźmi do tego stopnia różniącymi się od ogółu, znajdą się widzowie zafascynowani takim zjawiskiem. Inni będą poruszeni, może nawet zdegustowani. Film oparty na powieści Süskinda porusza temat wbrew pozorom dość trudny, lecz sam nie ocenia zarówno samego głównego bohatera, jak i jego działań. Pokazuje także prawdopodobne reakcje ludzi żyjących w XVIII wieku na wydarzenia, do których przyczynił się główny bohater, co samo w sobie też może stanowić ciekawą część poruszonej problematyki.

Pachnidło przypomina nieco baśń dla nieco starszego widza – dużo w tym zasługi wprowadzenia opowieści snutej przez narratora. To również wprowadza pewną nastrojowość, kojarzy się ze snutą opowieścią, ilustrowaną obrazem filmowym.

Bezsprzecznie ogromnym plusem obrazu są zdjęcia; dzięki nim obrazy XVIII-wiecznych miast i składających się na życie codzienne ich mieszkańców realiów zyskują jako ilustracja tamtych czasów – choć oczywiście trudno uznać ów film za pełnoprawne źródło wiedzy o tych czasach. Trudno też nie zauważyć i nie docenić budującej nastrój muzyki.

Film nieznacznie odbiega od powieści, która stałą się inspiracją do jego nakręcenia, jednak zachowuje jej sens i zamysł autora. Jako obraz został nakręcony z rozmachem, dopracowany pod względem technicznym i doboru oraz gry aktorskiej.

Jak w każdym pojedynczym przypadku, Pachnidło będzie się spotykało z zachwytem ze strony jednych, umiarkowanymi wypowiedziami ze strony innych, czy wreszcie zostanie zupełnie spisane na straty przez zwolenników innej tematyki i gatunków filmowych. Trudno jednak odmówić obrazowi przynajmniej kilku plusów, o których mowa wyżej. Jest niejako suchą relacją z poczynań człowieka ograniczonego jedynie do zmysłu węchu, dążącego bez skrupułów do obranego celu, będącego sensem jego życia, czy też raczej egzystencji.

Bez wątpienia - wielbicielom gatunku i widzom otwartym na niecodzienną tematykę - film można z czystym sumieniem polecić. Nie spotkamy się tu z tajemnicą i pytaniami: kto i dlaczego? Istotą całej historii jest tajemnica psychiki ludzkiej, która zaskakuje nawet tych, którzy zapewniają, że niejedno już w życiu widzieli.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Stanley Kubrick twierdził, że powieści, na podstawie której powstał film, nie da się przenieść na ekran. zobacz więcej

Wpadka

Nie jest możliwe, aby w pierwszej połowie XVIII w. pies rasy pekińczyk był tak łatwo dostępny na terenie Europy, aby mogła go posiadać kobieta lekkich obyczajów, jak to pokazano w filmie. Psy tej rasy zaczęły być sprowadzane, początkowo do Francji i Anglii w połowie XIX wieku z Chin, gdzie wcześniej bywały jedynie w rękach elity. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Streszczenie — Jean-Baptiste Grenouille przychodzi na świat pewnego letniego dnia 1744 roku na śmierdzącym targu rybnym na jednej z paryskich ulic. Jego matka pragnie ukryć niechciane dziecko pod ladą, pośród rybich wnętrzności, jednak noworodek wydaje z siebie donośne krzyki, które sprawiają, że przechodnie ratują mu życie. Kobieta zostaje pojmana i stracona jako niedoszła... zobacz więcej

Komentarze 41

Avatar square 200x200

maaadz 2010-10-18 7

… – Książka lepsza.

Wodnica79 maaadz 2015-11-11 10

A ja uważam, że to i tak dobra ekranizacja. Zwłaszcza jak na taką tematykę. Muza super – czasem do niej wracam.

monikawawa 2010-05-07 7

7/10 – mam rozne odczucia co do tego filmu

adamo20 2010-03-14 10

Polecam… – fajny film,przyjemnie mi sie na niego patrzylo :)

master602 2009-02-13 8

8/10 – bardzo dobry trochę długi ale warto było dotrwać do końca

Edith 2009-01-04 10

8/10 – Bardzo dobry film. Zachwyca nieylko ciekawie opowiedziana historia głównego bohatera ale i muzyka. Warto podczas oglądania zwrócić uwagę na dźwięki w tle…

Współtworzą