Blue Valentine 2010

David i Cindy są parą już od kilku lat, jednak ich związek przeżywa kryzys. Podczas gdy Cindy dojrzała i wyrosła na kobietę z możliwościami, David pozostał tą samą osobą, którą był, kiedy się poznali...

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ryan Gosling
jako Dean
Michelle Williams
jako Cindy
Mike Vogel
jako Bobby
John Doman
jako Jerry Heller
Marshall Johnson
jako Marshall
Faith Wladyka
jako Frankie Periera
Jen Jones
jako Babcia
Maryann Plunkett
jako Glenda
James Benatti
jako Jamie
Barbara Troy
jako Jo
Carey Westbrook
jako Charlie
Ben Shenkman
jako Sam Feinberg

Fabuła

David i Cindy są parą już od kilku lat, jednak ich związek przeżywa kryzys. Podczas gdy Cindy dojrzała i wyrosła na kobietę z możliwościami, David pozostał tą samą osobą, którą był, kiedy się poznali... Perfik

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
wózek inwalidzki, miłość, seks, palenie papierosa zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-01-24 (świat)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
112 minut
Budżet
1 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Miłość w kolorze blue 10

"(...) Miłość to nadzieja i rozczarowanie. Miłość to chwila i całe życie. Miłość to lęk i odwaga. Miłość to siła i słabość. (...) Miłość to wszystko i nic". Czym jest miłość, pytał i odpowiadał sobie Tadeusz Konwicki w książce "Kalendarz i klepsydra". "Miłość nas uskrzydla, miłość to GERONIMO", jak mówił Mel Gibson w filmie Teoria spisku. Śmiem twierdzić, że miłość od wieków pozostaje tematem najbardziej na topie. Tematem, który cały czas, nieodmiennie elektryzuje nas wszystkich. Dlatego właśnie tak chętnie oglądamy filmy o miłości, komedie romantyczne ze szczęśliwym zakończeniem. Dzięki temu żyjemy choć przez chwilę w bajkowym świecie, czujemy się lepsi, bardziej wyjątkowi.

W filmie Blue Valentine Dereka Cianfrance'a możemy również znaleźć takie wzniosłe i pozytywne emocje. Możemy obserwować młodych ludzi stojących u progu wielkiego uczucia i pozwalających mu się ponieść pomimo niesprzyjających okoliczności. Jednak film ten ma swoja drugą, ciemną stronę. Tym sielskim obrazkom przeciwstawiona jest druga równolegle poprowadzona część. Obserwujemy (na przemian z wyżej wspomnianymi fragmentami) tych samych bohaterów - Deana (Ryan Gosling) i Cindy (Michelle Williams) kilka lat później. Z obopólnej fascynacji nie pozostało zbyt wiele.

Reżyser próbuje dotrzeć do prawdy, które z nich jest za to odpowiedzialne. Czy jest to Dean, nadużywający alkoholu i niemający wielkich aspiracji? Czy może Cindy, która stała się zimna, oschła, wymagająca zbyt wiele od wszystkich wokół? Co jeszcze sprawia, że nadal są razem? Pomimo ciągłych kłótni, pretensji i wzajemnego obwiniania się. Czy to ich mała córeczka Frankie? Czy może pod maską codzienności i rutyny tli się jeszcze coś z tego dawnego, gorącego uczucia? Czy w ogóle kiedykolwiek łączyła ich prawdziwa miłość?

W tym filmie mamy zderzenie dwóch zupełnie różnych rzeczywistości. Tak jakbyśmy oglądali dwie zupełnie inne pary. Różnią się nawet kolorami. Fragmenty "Blue" są ciemniejsze, bardziej stonowane, zaś fragmenty "Valentine" są rozświetlone, barwy są intensywniejsze. Niezaprzeczalnym walorem filmu jest gra aktorska. Ryan Gosling i Michelle Williams tworzą znakomity duet. Ciężar całego przedsięwzięcia spoczął na ich barkach i oboje świetnie poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem. Zaprezentowali dojrzałą i przemyślaną grę aktorską, pozbawioną zbędnych ozdobników. Ogląda się ich z podziwem i przyjemnością.

Blue Valentine to nie jest film łatwy i przyjemny. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Ale uważam, że zdecydowanie warto jest robić i oglądać takie filmy. Warto czasem zderzyć się z gorzką rzeczywistością, przeżyć szok i doznać swego rodzaju katharsis. Wtedy na pewno łatwiej nam będzie dostrzec i docenić piękno w naszym codziennym życiu.

3 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Wygląd Deana (Ryan Gosling) w starszym wieku, oparta jest na wyglądzie Dereka Cianfrance'a. zobacz więcej

Wpadka

Po incydencie w pracy Cindy, widzimy, że naszyjnik Deana jest popsuty. W następnym ujęciu jest w nienaruszonym stanie. zobacz więcej

Komentarze 6

Avatar square 200x200

konradz 2011-12-11 8

Film z USA? – Aż dziw bierze że to film z USA, krainy radości i dostatku? ;)

Czudi 2011-03-04 8

Kronika rozwodowa – możliwe spoilery
Bardzo dobra, życiowa historia. Dalszy ciąg komedii romantycznej, którą weryfikuje życie. Świetni główni aktorzy; autentyczni, żywi, z emocjami w które się wierzy. Świetna scena z tańcem i małą gitarą, podobnie kłótnia w szpitalu, czy finałowe minuty.
Myślę, że Oscar dla Michelle Williams jest kwestią czasu. Widać, że szuka ambitnych projektów, artystycznych wyzwań i całkiem nieźle jej to wychodzi

Quagmire Czudi 2011-04-15 6

Nie wiem, jakoś nie trafił do mnie ten film. Potwornie męczące dwie godziny kłótni antypatycznych, mało mnie obchodzących bohaterów. Oczywiście mamy tu naprawdę dobre aktorstwo i parę świetnych scen (np Gossling i fajerwerki czy genialnie zagrany przez Gosslinga moment zakochania się) dlatego dam 6/10.

Trophy Czudi 2012-01-02 7

Normalnie też bym dała 6, ale że lubię Goslinga, bo świetnie sobie poradził z tą rolą – zarówno jako młodego chłopaka romantycznie zakochanego, jak i trochę starszego faceta – to dam mu 7.

Historia jest całkiem niezła. W sumie zakończenie jest niezbyt wyraźne, można sobie dopowiedzieć co było dalej. Ale za to jednego jestem pewna, ona go nie kochała i tyle!

i_darek1x 2011-01-29 3

Kiepski! – Nuda,nuda i jeszcze raz nuda !Ale wybór należy do ciebie ?

juskowiak 2010-12-15

Czekam – Goslinga warto oglądać.

Współtworzą