Podczas wieczornego spotkania w barze z przyjacielem reżyser Ari Folman, słyszy opowieść o powracającym koszmarze, który nęka jego starego kompana z wojska. We śnie goni go 26 wściekłych psów, każdej nocy dokładnie tyle samo. Przyjaciele dochodzą do wniosku, że ma on związek z misją, którą odbyli na początku lat 80-tych… zobacz więcej
Podczas wieczornego spotkania w barze z przyjacielem reżyser Ari Folman, słyszy opowieść o powracającym koszmarze, który nęka jego starego kompana z wojska. We śnie goni go 26 wściekłych psów, każdej nocy dokładnie tyle samo. Przyjaciele dochodzą do wniosku, że ma on związek z misją, którą odbyli na początku lat 80-tych w Libanie. Ari ze zdziwieniem odkrywa, że praktycznie nic nie pamięta z tamtych wydarzeń. Wyrusza więc podróż w poszukiwaniu dawnych towarzyszy, aby odkryć prawdę o tym co działo się ponad 20 lat wcześniej, ale także o sobie... Czudi
Technicznie nie ma żadnych przeszkód, by nakręcić dokumentalny film animowany, tylko czy to ma sens? Izraelski „Walc z Baszirem” pokazuje, że takie podejście ma sporo zalet. przeczytaj recenzję
Film, zasługuje na docenienie od strony warsztatowej. Scenariusz obrazu, zaznaczmy, dokumentalnego, pod względem budowania emocjonalnego napięcia nie ustępuje w niczym klasyce thrillera. przeczytaj recenzję
W pierwszej fazie tworzenia filmu Ari Folman napisał trzyminutową scenę, którą dyrektor artystyczny David Polonsky i dyrektor ds. animacji Yoni Goodman, zamienili po sześciu tygodniach spędzonych właściwie bez snu w fragment określany mianem „pitch scene”. W efekcie ta scena pomogła zdobyć większe fundusze. zobacz więcej
Możliwe spoilery Bohaterowie — Wszystkie historie opowiedziane w filmie są prawdziwymi historiami żyjących osób. W przypadku 7 osób słyszymy ich autentyczne głosy i oglądamy rysunkowe podobizny. Wątki pozostałych dwóch osób – również autentyczne – zostały zagrane przez profesjonalnych aktorów. Stało się tak, ponieważ dwaj bohaterowie nie chcieli ujawniać swojego wyglądu (nawet w formie postaci... zobacz więcej
Wstrząsający – Wielu współczesnych twórców mogłoby wziąć przykład z głośnego filmu Folmana, jak kręcić kino wojenne, społecznie zaangażowane. Całość ubrana w formę wielu wywiadów jest naprawdę przekonywująca, emocje bohaterów, mimo, że animowanych wydają się bliższe rzeczywistości aniżeli w niej jednej produkcji dokumentalnej.
Najbardziej jednak podoba mi się to, że reżyser ani nie mitologizuje, nie uwzniośla swojego udziału w wojnie, ani swoich kolegów, lecz przeciwnie. Już na początku filmu mamy przedstawioną sekwencję, gdzie to młodzi, niedoświadczeni żołnierze oddają serię strzałów w niewinną rodzinę w samochodzie. Animacja z filmu jest wykonana w naprawdę bajeczny sposób.
Reżyser swobodnie operuje środkami, akcentując szczególnie bardzo liryczne momenty, jak np. fantazje bohatera o wielkiej kobiecie i zaraz po tym wybuchu statku czy taniec reportera wśród nabojów. Zabrakło mi jakiegoś rozwiązania całej akcji, komentarza do zdarzeń, które obserwowaliśmy przez całą animację. Musiał za to starczyć nam materiał nagrany w tamtym okresie.
8+/10
Widzę, że nie jestem osamotniony w odczuciach :).
Zgadzam się – 8/10, pięknie animowany – często wydawało mi się, że robiony w oparciu o prawdziwe ujęcia. Problem tylko, że większość z tego co pokazuje nigdzie nie będzie nakręcone. Więc to ręce/komputery animatorów tak dobrze oddają ruch i wrażenie – Gratki.
No ale to technikalia – film przez większość czasu muszę powiedzieć był dziwny, bez jakiegoś konkretnego celu. Oglądałem późną nocą i zmęczony więc nawet przysypiałem. Zakończenie o ile nie można nazwać puentą, ale na pewno bardzo zgrabnie domyka całość. Bardzo personalna opowieść o wojnie – przez wywiady, opowieści z 1szej osoby.
Gdy film zbliżał się do końca, zacząłem kojarzyć te wydarzenia – oglądałem nie dawno dokument w którym były opisywane (From Beirut to Bosnia – o muzułmanach, o ich wojnach, masakrach – chyba trzyczęściowy, jest na youtube, Roberta Fiska). Po seansie zobaczyłem jeszcze, że większość aktorów ma w kolumnie postać "On sam", zobaczyłem też "Biograficzny" u góry. Wtedy te bardzo dobrze nagrane wywiady, gdzie ludzie akcentowali wszystko, robili pauzy, zastanawiali się co powiedzieć, jak to wytłumaczyć, opisać – zupełnie jak w prawdziwym wywiadzie – nabrały sensu (czułem jakby nadmiar realizmu w tej bajce – a "to nie je bajka, to je bitwa").
Tak się teraz zastanawiam, czy te dziwne akcje na początku też miały miejsce – to lądowanie i strzelanie do niczego, a potem do auta bo się napatoczyło. Ten czołg (bardziej transporter opancerzony) jadący i strzelający we wszystkie strony. Odniosłem wrażenie, że to wyjątkowo nieprofesjonalne jak na izraelską armię, o której mam dobre mniemanie. Ale w sumie mówią nie raz – mieli po 18-19 lat, więc pewno długiego szkolenia nie przeszli. Izrael AFAIK nie ma profesjonalnej/stałej armii, a przynajmniej dużej. Za to, szczególnie w czasach wojny, polega na bardzo szybkim mobilizacji armii rezerwowej – tu pewno i poborze.
A i ciekawe czy ta historia z wizytami w domu żołnierzy radzieckich była prawdziwa. Było to dość komiczne.
Pytanie – Z tego co rozumiem to premiera tego filmu w Polsce była wczoraj, ale czy ten film można gdzieś w kinach zobaczyć?
> Czechu o 2009-04-04 17:46 napisał:
> choć nie we wszystkich.
Właśnie… w Gdańsku nie puszczają… i w innych kinach też nie mogę znaleźć.
zawsze pozostaje jeszcze to : http://www.mininova.org/search/bashir/4/seeds
Dzięki za info.
edit:
Raczej jestem zwolennikiem chodzenia do kina… ale w takiej sytuacji ściąganie filmów z netu by mnie jakoś nie dziwiło. Ew. można poczekać na DVD, ale też wątpię czy będzie można dostać je w sklepach.
Myślę że DVD będzie na pewno. Co do filmu to myślę że w niektórych kinach ukaże się z poślizgiem. A skoro niechętnie film ściągniesz to pozostaje czekać. Na pocieszenie ci napiszę że u mnie w mieście też tego nie grają…….o dziwo bo jest kino studyjne i inne multipleksy też. Ale wiadomo komercja ma pierwszy plan.
niesamowity film – więcej o tym filmie w tym newsie http://fdb.pl/w5801,,Walc,z,Ksi%C4%99ciem,(24.,WFF).html
a więc mamy już Złotego Globa za najlepszy film nieanglojęzyczny, nieco mniej prestiżową nagrodę publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego (miło mi stwierdzić, że do tej nagrody się przyczniłem :)
kompozytor roku (najlepszy europejski w europejskich nagrodach filmowych),
czekamy na BAFTY i Oskary
Świetny film. Pozostawia niesamowite wrażenie i z pewnością zapada głęboko w pamięć.
Liczę na to, że dostanie tego Oscara (jeszcze czekam na "Klase").
Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji
o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:
Pozostałe
Proszę czekać…
Brutalna animacja przedstawiająca wydarzenia z wojny w Libanie. Zarówno w formie animacji jak i prawdziwych krótkich filmików.