Walc z Baszirem 2008

Waltz with Bashir

Podczas wieczornego spotkania w barze z przyjacielem reżyser Ari Folman, słyszy opowieść o powracającym koszmarze, który nęka jego starego kompana z wojska. We śnie goni go 26 wściekłych psów, każdej nocy dokładnie tyle samo. Przyjaciele dochodzą do wniosku, że ma on związek z misją, którą odbyli na początku lat 80-tych w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 6 nagród, 7 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 35 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ron Ben-Yishai
jako On sam
Ronny Dayag
jako On sam
Ari Folman
jako On sam
Dror Harazi
jako On sam
Yehezkel Lazarov
jako Carmi Cna'an
Mickey Leon
jako Boaz Rein-Buskila
Ori Sivan
jako On sam
Zahava Solomon
jako Ona sama

Fabuła

Podczas wieczornego spotkania w barze z przyjacielem reżyser Ari Folman, słyszy opowieść o powracającym koszmarze, który nęka jego starego kompana z wojska. We śnie goni go 26 wściekłych psów, każdej nocy dokładnie tyle samo. Przyjaciele dochodzą do wniosku, że ma on związek z misją, którą odbyli na początku lat 80-tych w Libanie. Ari ze zdziwieniem odkrywa, że praktycznie nic nie pamięta z tamtych wydarzeń. Wyrusza więc podróż w poszukiwaniu dawnych towarzyszy, aby odkryć prawdę o tym co działo się ponad 20 lat wcześniej, ale także o sobie... Czudi

Gatunek
Animowany, Dokumentalny, Biograficzny, Wojenny, Dramat
Słowa kluczowe
armia, żołnierz, seks, zwłoki zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-04-03 (kino), 2008-05-15 (świat), 2009-10-16 (dvd)
Dystrybutor
Against Gravity
Kraj produkcji
Izrael, Francja, Niemcy, Australia, Belgia, Finlandia, Szwajcaria, USA
Inne tytuły
Walc z Bashirem (Polska) (alternatywna pisownia)
Vals im Bashir (Izrael)
Valse avec Bachir (Francja)
ואלס עם באשיר (Izrael) (alternatywna pisownia)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
90 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Cały proces tworzenia filmu zajął 4 lata, w czym cały pierwszy rok poświęcono na zebranie relacji uczestników I Wojny Libańskiej. zobacz więcej

Pressbook

Nagrody — „Walc z Bashirem” został doceniony przez jurorów i publiczność wielu prestiżowych festiwali filmowych. Otrzymał Izraelską Nagrodę Filmową aż w 6 kategoriach: najlepszy reżyser, scenariusz, montaż, dźwięk, zdjęcia i kierownictwo artystyczne. Był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes i otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego... zobacz więcej

Komentarze 13

Redox 8

Wstrząsający – Wielu współczesnych twórców mogłoby wziąć przykład z głośnego filmu Folmana, jak kręcić kino wojenne, społecznie zaangażowane. Całość ubrana w formę wielu wywiadów jest naprawdę przekonywująca, emocje bohaterów, mimo, że animowanych wydają się bliższe rzeczywistości aniżeli w niej jednej produkcji dokumentalnej.

Najbardziej jednak podoba mi się to, że reżyser ani nie mitologizuje, nie uwzniośla swojego udziału w wojnie, ani swoich kolegów, lecz przeciwnie. Już na początku filmu mamy przedstawioną sekwencję, gdzie to młodzi, niedoświadczeni żołnierze oddają serię strzałów w niewinną rodzinę w samochodzie. Animacja z filmu jest wykonana w naprawdę bajeczny sposób.

Reżyser swobodnie operuje środkami, akcentując szczególnie bardzo liryczne momenty, jak np. fantazje bohatera o wielkiej kobiecie i zaraz po tym wybuchu statku czy taniec reportera wśród nabojów. Zabrakło mi jakiegoś rozwiązania całej akcji, komentarza do zdarzeń, które obserwowaliśmy przez całą animację. Musiał za to starczyć nam materiał nagrany w tamtym okresie.

8+/10

Mis_Koralgol Redox 8

Widzę, że nie jestem osamotniony w odczuciach :).
Zgadzam się – 8/10, pięknie animowany – często wydawało mi się, że robiony w oparciu o prawdziwe ujęcia. Problem tylko, że większość z tego co pokazuje nigdzie nie będzie nakręcone. Więc to ręce/komputery animatorów tak dobrze oddają ruch i wrażenie – Gratki.
No ale to technikalia – film przez większość czasu muszę powiedzieć był dziwny, bez jakiegoś konkretnego celu. Oglądałem późną nocą i zmęczony więc nawet przysypiałem. Zakończenie o ile nie można nazwać puentą, ale na pewno bardzo zgrabnie domyka całość. Bardzo personalna opowieść o wojnie – przez wywiady, opowieści z 1szej osoby.

Gdy film zbliżał się do końca, zacząłem kojarzyć te wydarzenia – oglądałem nie dawno dokument w którym były opisywane (From Beirut to Bosnia – o muzułmanach, o ich wojnach, masakrach – chyba trzyczęściowy, jest na youtube, Roberta Fiska). Po seansie zobaczyłem jeszcze, że większość aktorów ma w kolumnie postać "On sam", zobaczyłem też "Biograficzny" u góry. Wtedy te bardzo dobrze nagrane wywiady, gdzie ludzie akcentowali wszystko, robili pauzy, zastanawiali się co powiedzieć, jak to wytłumaczyć, opisać – zupełnie jak w prawdziwym wywiadzie – nabrały sensu (czułem jakby nadmiar realizmu w tej bajce – a "to nie je bajka, to je bitwa").

Tak się teraz zastanawiam, czy te dziwne akcje na początku też miały miejsce – to lądowanie i strzelanie do niczego, a potem do auta bo się napatoczyło. Ten czołg (bardziej transporter opancerzony) jadący i strzelający we wszystkie strony. Odniosłem wrażenie, że to wyjątkowo nieprofesjonalne jak na izraelską armię, o której mam dobre mniemanie. Ale w sumie mówią nie raz – mieli po 18-19 lat, więc pewno długiego szkolenia nie przeszli. Izrael AFAIK nie ma profesjonalnej/stałej armii, a przynajmniej dużej. Za to, szczególnie w czasach wojny, polega na bardzo szybkim mobilizacji armii rezerwowej – tu pewno i poborze.
A i ciekawe czy ta historia z wizytami w domu żołnierzy radzieckich była prawdziwa. Było to dość komiczne.

Darth_Artur

Pytanie – Z tego co rozumiem to premiera tego filmu w Polsce była wczoraj, ale czy ten film można gdzieś w kinach zobaczyć?

Zobacz wszystkie 6 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Czechu Darth_Artur

W multikinie puszczają w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, w większości miast, choć nie we wszystkich.

> Czechu o 2009-04-04 17:46 napisał:
> choć nie we wszystkich.

Właśnie… w Gdańsku nie puszczają… i w innych kinach też nie mogę znaleźć.

Hsi_Nao Darth_Artur 10

Niestety jest tylko 5 kopii tego filmu na całą Polskę.
Zanim któraś do Gdańska trafi może to trochę czasu upłynąć…

Dzięki za info.

edit:
Raczej jestem zwolennikiem chodzenia do kina… ale w takiej sytuacji ściąganie filmów z netu by mnie jakoś nie dziwiło. Ew. można poczekać na DVD, ale też wątpię czy będzie można dostać je w sklepach.

lechu_1982 Darth_Artur

Myślę że DVD będzie na pewno. Co do filmu to myślę że w niektórych kinach ukaże się z poślizgiem. A skoro niechętnie film ściągniesz to pozostaje czekać. Na pocieszenie ci napiszę że u mnie w mieście też tego nie grają…….o dziwo bo jest kino studyjne i inne multipleksy też. Ale wiadomo komercja ma pierwszy plan.

Filip_Borkowski 10

niesamowity film – więcej o tym filmie w tym newsie http://fdb.pl/w5801,,Walc,z,Ksi%C4%99ciem,(24.,WFF).html

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi

a więc mamy już Złotego Globa za najlepszy film nieanglojęzyczny, nieco mniej prestiżową nagrodę publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego (miło mi stwierdzić, że do tej nagrody się przyczniłem :)
kompozytor roku (najlepszy europejski w europejskich nagrodach filmowych),
czekamy na BAFTY i Oskary

Czudi Filip_Borkowski 9

Dostał jeszcze 6 Izraelskich Nagród Akademii. Za co, napisałem w biografii Folmana

Świetny film. Pozostawia niesamowite wrażenie i z pewnością zapada głęboko w pamięć.

Liczę na to, że dostanie tego Oscara (jeszcze czekam na "Klase").

Współtworzą