12 rund

6,0
Detektyw Danny Baxter przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu, kiedy jego wróg ucieka z więzienia i dokonuje zemsty. Zmusza Danny'ego do wykonania serii prawie niemożliwych do rozwiązania zagadek i zadań, żeby ocalić życie jego dziewczyny.

O filmie

Reżyser "Szklanej pułapki 2" ("Die Hard 2") i producent filmu "Speed- niebezpieczna prędkość" ("Speed") zaprasza na "Dwanaście rund". Główną rolę zagrał John Cena – wcielił się w funkcjonariusza nowojorskiej policji, Danny’ego Fishera. Kiedy Fisher zatrzymuje genialnego złodzieja Milesa i udaremnia jego ucieczkę z łupem, ginie dziewczyna przestępcy. Miles trafia do więzienia, a po wyjściu zza krat postanawia się zemścić. Porywa dziewczynę Fishera i każe mu rozwiązać dwanaście, skomplikowanych łamigłówek… Tylko w ten sposób gliniarz ocali życie swojej ukochanej.

Każda z tytułowych dwunastu rund składa się z zagadek logicznych, ale i zadań wymagających niemal nadludzkiej siły. Danny Fisher nie tylko musi im podołać, ale też walczyć z czasem i zagrożeniami, które kryje w sobie miasto. Samochody, tramwaje, promy – wszystko może okazać się bronią… Już jedna wpadka może mieć katastrofalne skutki.

Dla Johna Ceny "Dwanaście rund" to szansa na zostanie gwiazdą kina akcji. Danny Fisher to postać, w którą Cena nie tylko chętnie się wcielił, ale i której przygody sam chętnie ogląda na ekranie. "To bohater typowy dla kina z lat osiemdziesiątych. Fantastycznym bohaterem w tym stylu był John McClane ze "Szklanej pułapki", którego zagrał Bruce Willis" – mówi Cena – "Czuję się zaszczycony, że powierzono mi rolę Fishera".

John Cena dopiero zaczyna karierę aktorską. Zdobył fanów jako zapaśnik. Wcielenie się w zwykłego gliniarza to dla niego ciekawe wyzwanie. W postaci zafascynowała Cenę właśnie jej przeciętność. "Podoba mi się to, że Danny jest zwykłym facetem, który musi dokonać niemożliwego. Nie jest kimś, kto potrafi złapać wystrzeloną z pistoletu kulę zębami. Wyznaczone mu zadania wykonuje z trudem." – mówi Cena. "Każdy widz obserwując zmagania Danny’ego – mężczyzna, kobieta, czy dzieciak – będzie mógł sobie wyobrazić jak sam stawia im czoło."

"Danny to typowy policjant, a nie super-glina. Kiedy jego ukochanej grozi niebezpieczeństwo, robi wszystko co w jego mocy, by jej pomóc" – mówi producent Josh McLaughlin z The Mark Gordon Company.

Michal Lake, szef WWE Studios, mówi że zapaśnicze doświadczenie i zdolności aktorskie Ceny sprawiły, że był idealny do tej roli. "McQueen i Stallone też wykorzystali swoją fizjonomię. Nie dość, że dobrze na tym wyszli, to grani przez nich bohaterowie byli bardziej wiarygodni. Podobnie jest w przypadku Ceny" - dodaje.

"Idealny bohater kina akcji to taki, który zachwyca widzów nie tylko swoją tężyzną fizyczną, ale i poczuciem humoru oraz ludzkim obliczem. W ostatnich latach brakowało w kinie takich postaci" – mówi reżyser, Renny Harlin.

Cena zaangażował się w "Dwanaście rund’ zanim jeszcze ukończono scenariusz. Z McLaughlinen skontaktował się agent Johna. Umówili się na spotkanie. Panowie szybko złapali wspólny język. "Od razu dogadałem się z Johnem. Już po chwili dostrzegłem w nim Danny’ego."

Producentowi Markowi Gordonowi też spodobał się pomysł zaangażowania Ceny. "John ma duże szanse, by zostać gwiazdą kina akcji. Nasz film może zrobić z niego gwiazdora."

McLauhglin i debiutujący scenarzysta Daniel Kunka pracowali nad tym, aby uwspółcześnić klasyczny film akcji. "Zależało na tym, aby wykorzystać kilka ciekawych pomysłów, ale jednocześnie je urealnić. Nie kręciliśmy science-fiction. Daniel wpadł na to, żeby bohater musiał rozwiązywać zadania wymagające zarówno siły, jak i intelektu. Dopilnował też tego, by zagadki były wiarygodne."

"Nasz pomysł był bardzo oryginalny. Jestem pewien, że widzowie będą oglądać film z zapartym tchem" – dodaje Kunka. – "Pamiętam dzień, w którym zapisałem na kartce papieru tytuł "Dwanaście rund". Potem scenariusz zaczął żyć własnym życiem."

"Nakręciliśmy film akcji. Nawet dialogi wypowiadane są w biegu. Film trzyma w napięciu od początku do końca" – mówi Harlin.

O obsadzie

JOHN CENA (Danny), ma na swoim koncie między innymi udział w reality show “Young Guns: Fast Cars and Superstars Celebrity Race", ale aktorstwo nie zawsze było jego pasją. Od najmłodszych lat poświęcał się sportowi – już jako czterolatek bawił się w zapasy i razem z kolegami robił z papieru zwycięskie pasy.

Cena zadebiutował w WWE w 2002 roku – spełnił marzenie, które snuł dwadzieścia lat. Choć wychowywał się niedaleko szkoły zapaśniczej legendarnego Killera Kowalskiego (który kształcił między innymi gwiazdę wrestlingu, Triple H’a), nie spodziewał się że uda mu się zrobić karierę sportową.

John Cena ma 193 cm i waży 120 kilo. Uczęszczał do Springfield College w Massachusetts, gdzie grał w futbol. Po studiach przeniósł się do Kalifornii. Jeden z jego kolegów uczęszczał do Ultimate Pro Wrestling – znanej szkoły zapaśniczej. Cena pracował w firmie organizującej przeprowadzki, a jednocześnie trenował. Determinacja opłaciła – po niedługim czasie zaczął występować dla Ohio Valley Wrestling. Dzisiaj Cena jest jednym z najlepszych zawodników WWE i gwiazdą programu telewizyjnego "Monday Night RAW".

W 2005 roku Cena nagrał płytę hip-hopową zatytułowaną "You Can’t See Me", która dotarła na piętnaste miejsce Billboard Album Chart.

W 2006 roku John zadebiutował na dużym ekranie rolą w "W cywilu" ("The Marine"). Wcielił się w zwolnionego ze służby oficera Marines, Johna Tritona, który zostaje zmuszony do pogoni za porywaczami swojej żony.

Cena pojawił się na okładkach takich pism, jak "People", "Flex", "USA Today", czy "USA Magazine". Ponadto wystąpił w takich programach telewizyjnych, jak “Live with Regis and Kelly," “Late Night with Conan O’Brien," “Jimmy Kimmel Live," czy “MADtv".

AIDAN GILLEN (Miles) ma na koncie produkcje filmowe, telewizyjne i teatralne. Z pochodzenia jest Irlandczykiem, zdobył sławę zarówno wśród angielskiej, jak i amerykańskiej publiczności. Wystąpił w takich filmach, jak "Buddy Boy", czy "Burning the Bed"; zagrał także na Broadwayu w "The Caretaker" Harolda Pintera (za co otrzymał w 2004 roku nominację do Tony Award.) Do jego najsłynniejszych ról należy Tommy Carcetti z serialu "Prawo ulicy" ("The Wire").

Gillen zagrał w filmie "Safe", a także serialu "Queer As Folk" (nominacja do nagrody BAFTA). Wystąpił także w debiucie Terry’ego George’a – filmie "Spirala przemocy" ("Some Mother’s Son") oraz produkcjach "Mojo", "W kręgu przyjaciół" ("Circle of Friends") i "Ostatnia odsłona" ("The Final Curtain").

Na deskach teatralnych można było go oglądać w "Glengarry Glen Ross" na londyńskim West Endzie, "American Buffalo" w dublińskim Gate Theatre , a także , "The Tempest," “Platonov" i “Playboy of the Western World." W 2000 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu wręczono mu nagrodę dla najbardziej obiecującego młodego aktora (za rolę w "The Down Low"). Gillen wystąpił także w kanadyjskim mini-serialu "Dice".

ASHLEY SCOTT (Molly) zagrała ostatnio w "Królestwie" ("Kingom") Petera Berga, "Dzikich łowach"("Strange Wilderness") i "The American Standard". Na swoim koncie ma role w takich filmach, jak "Błękitna głębia" ("Into the Blue"), "S.W.A.T. Jednostka Specjalna"("S.W.A.T."), "Z podniesionym czołem" ("Walking Tall") i "A.I. Sztuczna inteligencja"("Artificial Intelligence: AI").

Zagrała w takich serialach, jak "Cień Anioła" ("Dark Angel"), "Ptaki nocy" ("Bird of Prey") i "Jerycho".

Urodziła się w Luizjanie, ale wychowywała w Karolinie Południowej. Zaczynała karierę od bycia modelką, już jako nastolatka chodziła po wybiegach całego świata (między innymi na pokazach w Paryżu, Londynie i Miami)

STEVE HARRIS (Aiken) znany jest z roli w serialu "Heist" opowiadającym o złodziejach, którzy na tydzień przed ceremonią rozdania Oscarów planują obrobić trzy znane sklepy jubilerskie w Beverly Hills.

Harrisa dwukrotnie nominowano do nagrody Emmy za rolę w serialu "Kancelaria adwokacka" ("The Practice"). Jest laureatem dwóch Quality Television Awards (za 1998 i 1999 rok, w 2000 roku nominowano go po raz trzeci.) Trzykrotnie nominowano go też do NAACP Image Award. Na małym ekranie można było go oglądać jeszcze w takich produkcjach, jak "Eli Stone", "Prawo i porządek" ("Law & Order"), "Morderstwo" ("Murder One"), "Ulice Nowego Jorku" ("New York Undercover"), czy "Ally McBeal".

Na dużym ekranie można było go oglądać w takich filmach, jak "Quarantine", "Ball Don’t Lie" z Nickiem Cannonem i Rosanną Arquette, czy "Wszystko się wali" ("Bringing Down the House") Adama Shankmana (film dotarł na pierwsze miejsce rankingu Box Office i zarobił w Stanach ponad sto trzydzieści milionów dolarów.)

Harris wystąpił także w "Raporcie mniejszości" ("Minority Report") Stevena Spielberga – film okazał się przebojem, w weekend otwarcia zarobił trzydzieści pięć milionów dolarów, a w sumie ponad sto trzydzieści milionów.

Inne filmy z jego udziałem, to "Sugar Hill", "Król ringu" ("King of the World") "Twierdza" ("The Rock") z Nicolasem Cage’em i Seanem Connerym, "Sekta" ("The Skull"), czy "Rec" z Jennifer Carpenter.

Na deskach teatralnych można było oglądać Harrisa w "Heliotrope Bouquet," "Makbecie," "Henryku IV," "Juliuszu Cezarze," i "Ryszardzie III."

Harris pochodzi z Chicago, gdzie studiował wiedzę o teatrze na Uniwersytecie w Delaware. Po studiach przeniósł się do Hollywood, gdzie postanowił zrobić karierę aktorską.

BRIAN WHITE (Hank) wystąpił ostatnio u boku Channinga Tatuma i Terrence’a Howarda w filmie "Fighting" Dito Montiela. Można było go zobaczyć także w "Planie gry" ("The Game Plan") z Dwayne’em "The Rockiem" Johnsonem i "Dungeon Siege: W imię króla" ("In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale").

Na swoim koncie ma role w takich filmach, jak "Krok do sławy" ("Stomp the Yard"), "Rodzinny dom wariatów" ("The Family Stone"), "Kto ją zabił?" ("Brick"), “DOA: Dead or Alive," “Daddy’s Little Girls,""Brudne sprawy" (“Dirty,") "Pan 3000" (“Mr. 3000,") "Moje życie to film" (“The Movie Hero,") “Redemption," czy "Ja i pani Jones"(“Mr. and Mrs. Jones.")

Na małym ekranie można było go oglądać w takich serialach, jak "Zaklinacz dusz" ("Ghost Whisperer"), "Moesha", "Spyder Games", czy "Świat gliniarzy" ("The Shield"), w którym wcielił się w detektywa Tavona Garrisa.

Ukończył Darthmouth College, grał zawodowo w futbol i lacrosse’a. Z wykształcenia jest maklerem papierów wartościowych. Założył organizację Phunk Phenomenon Urban Dance Theater, przewodniczy także Warm2Kids (We’re All Role Models), a wraz z Sylvian White założył WHITE, LCC. – firmę zajmującą się produkcją.

Jest najstarszym z sześciorga rodzeństwa. Pochodzi z Bostonu, jego ojcem jest koszykarz JoJo White (Boston Celtics).

O twórcach

RENNY HARLIN (reżyseria) ma na swoim koncie wiele zróżnicowanych produkcji. To twórca przebojowych filmów akcji, ale i uznanych przez krytykę dramatów.

Do jego najnowszych filmów należą "Pakt milczenia" ("The Covenant") i "Łowcy umysłów" ("Mindhunters") z Valem Kilerem, Christianem Slaterem, LL Cool J’em i Clintonem Collinsem Jr. W 2004 roku nakręcił film, który stał się hitem – "Egzorcystę: Początek" ("Exorcist: The Beginning").

W 1988 roku Harlin nakręcił "Koszmar z ulicy Wiązów 4: Władcę snów" (" A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master"). Film stał się najbardziej dochodową niezależną produkcją wszechczasów. Dwa lata później Renny nakręcił "Przygody Forda Fairlane'a" ("The Adventures of Ford Fairlane") i przebojową "Szklaną pułapkę 2" ("Die Hard 2"). W 1993 roku wyprodukował "Na krawędzi" ("Cilffhanger") z Sylvestrem Stallone’em, Johnem Lithgowem i Janine Turner, czym umocnił swoją pozycję specjalisty od filmów akcji.

W 1995 roku Harlin wyreżyserował i wyprodukował "Wyspę Piratów" ("Cutthroat Island"), a dwa lata później "Długi pocałunek na dobranoc"("The Long Kiss Goodnight") z Geeną Davis i Samuelem L. Jacksonem.

W 1999 roku powstała "Piekielna głębia" ("Deep Blue Sea"), w której wystąpili Samuel L. Jackson, Thomas Jane, Saffron Burrows i L.L. Cool J. Film stał się przebojem i zarobił ponad sto sześćdziesiąt milionów dolarów. W 2001 roku Harlin wyreżyserował i wyprodukował "Wyścig" ("Driver") z Sylvestrem Stallone’e,, Burtem Reynoldsem i Estellą Warren. Film opowiada o młodym kierowcy rajdowym, któremu w powrocie do formy pomaga mistrz kierownicy.

Harlin zadebiutował jako producent w 1991 roku filmem "Historia Rose" ("Rambling Rose"). Wystąpili w nim Robert Duvall, Lukas Haas, Laura Dern i Diane Ladd. Produkcję dominowano do Independent Spirit Award, a Laurę Dern i Diane Ladd do Oscara. Jako producent, Harlin ma na swoim koncie takie filmy, jak "Miłosne wybory" ("Speechless"), "Atomowy amant" ("Blast From The Past") i "Fałszywy trop" ("Mistrial")

Do najnowszych filmów Harlina należą "Ślady zbrodni" ("Cleaner"), które wyświetlano na festiwalach filmowych w Toronto, San Sebastian i Sztokholmie. Obraz opowiada o byłym policjancie, który prowadzi firmę zajmującą się sprzątaniem miejsc zbrodni. Wystąpili w nim Samuel L. Jackson, Ed Harris, Eva Mendes i Keke Palmer.

Harlin mieszka w Los Angeles, gdzie prowadzi firmę producencką Midnight Sun Pictures.

DANIEL KUNKA (scenariusz) debiutuje "Dwunastoma rundami" jako scenarzysta. Jego film to hołd dla kina akcji z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a także próba wskrzeszenia gatunku.

Zaczął od wymyślenia tytułu i zapisania go na kartce papieru. W pełni zaangażował się w film i pracował przy każdym etapie produkcji. Jest dwudziestodziewięcioletnim twórcą, który wraz z reżyserem, Rennym Harlinem zadbał o to, by przenieść historię nowo-orleańskiego policjanta, Danny’ego Fishera, na duży ekran.

Kunka pochodzi z Chicago. Studiował na University of Southern California, gdzie ukończył prestiżowy Filmic Writing Program. Po studiach imał się różnych zajęć, ale wciąż pracował nad swoimi scenariuszami. "Dwanaście rund" to jego pierwszy scenariusz, który trafił do produkcji.

Kunka mieszka w Los Angeles razem ze swoją narzeczoną i kotem. Pracuje nad kilkoma kolejnymi projektami. Uwielbia spacery po plaży, nosi śmieszne t-shirty i jest wielkim fanem Pearl Jam.

MARK GORDON (produkcja) to producent wielokrotnie nagradzany za swoje filmy. Na koncie ma ponad sześćdziesiąt produkcji (filmowych i telewizyjnych).

Najnowsze filmy jego produkcji to "2012" Rolanda Emmericha, a także "The Messenger" z Benem Fosterem i Woodym Harrelsonem, "10.000 B.C", "Mów do mnie" ("Talk to Me") z Donem Cheadle’em, "Blef" ("The Hoax") Lasse Hallstroma, "Malowany welon" ("The Painted Veil") z Edwardem Hortonem i Naomi Watts.

Gordon jest producentem wielkiego przeboju stacji ABC – serialu "Chirurdzy" ("Grey’s Anatomy"), a także "Prywatnej praktyki" ("Private Practice") – spin offu "Chirurgów", "Poślubionych armii" ("Army Wives") i "Żniwiarza" ("Reaper") stacji CW.

Na swoim koncie ma nominację do Oscara i nagrody BAFTA, otrzymał Złoty Glob za "Szeregowca Ryana" ("Saving Private Ryan") Stevena Spielberga. Producers Guild of America wręczyło mu także statuetkę dla producenta roku.

Gordon angażuje się w różne projekty. Wyprodukował "Casanovę" z Heathem Lederem, ale także "Pojutrze" ("The Day After Tomorrow") Rolanda Emmericha, "Patriotę" ("The Patriot"), "Paulie-gadającego ptaka" ("Paulie"), które zdobyło nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu dla dzieci, "Tajną broń" ("Broken Arrow") z Johnem Travoltą oraz "Speed-niebezpieczną prędkość" ("Speed") z Keanu Reevesem i Sandrą Bullock.

Był producentem wykonawczym takich filmów, jak "Serce nie sługa" ("Prime") z Meryl Streep i Umą Thurman, "Kumple na zabój" ("The Matador") z Pierce’em Brosnanem, "Prosty plan" ("Simple Plan") Sama Raimiego, "Szakal" ("The Jackal") z Richardem Gere’em, Bruce’em Willisem i Sidneyem Poitierem. Na swoim koncie ma również dofinansowanie "Lary Croft: Tomb Raidera" z Angeliną Jolie, "Cudownych chłopców" ("Wonder Boys") Curtisa Hansona, "Człowieka z księżyca" ("Man on the Moon") z Jimem Carreyem, czy "Barw kampanii" ("Primary Colors") z Johnem Travoltą.

Gordon wyprodukował także ponad dwanaście filmów telewizyjnych – między innymi "Warm Springs" z Kennethem Branaghiem (film otrzymał szesnaście nominacji do nagrody Emmy), "Pancho Villa we własnej osobie" ("And Starring Pancho Villa as Himself") Bruce’a Beresforda (dziewięć nominacji do nagrody Emmy), czy "The War Between the Classes" (laureat Emmy za najlepszy program dziecięcy). Wyreżyserował i wyprodukował także nagrodzonego Emmy "Children Remember the Holocaust."

Gordon wziął się za produkcję przy okazji wystawiania off-Broadwayowskiego "The Buddy System" w Circle In the Square. Należy do rady Producers Guild of America i Virginia Film Festival. Ukończył nowojorski University Film School.

JOSH McLAUGHLIN (produkcja) jest wice-przewodniczącym i współzałożycielem The Mark Gordon Company. Wyprodukował między innymi "Mów do mnie" ("Talk to Me") według scenariusza i w reżyserii Kasi Lemmons.

Obecnie pracuje nad nową wersją "Robin Hooda" według scenariusza Cormaca i Marianne Wibberley, a także remake’em filmu "Don’t Look Now" – thrillera o parze, która po śmierci córki jedzie do Wenecji, gdzie wyczuwa obecność zmarłego dziecka. Trwają także prace nad "Finn At the Blue Line" – komedii romantycznej według scenariusza Dana Futtermana i Amy Epstein. Reżyserią zajmie się Lasse Hallstrom, a główną rolę ma zagrać Sarah Jessica Parker. Joe Carnahan nakręci "Killing Pablo" na podstawie swojego scenariusza – opowieść o Pablo Escobarze, kolumbijskim przywódcy kartelu narkotykowego. Trwają także prace nad "Horton Bliss" Anastasii Trainy – historii rodzeństwa, które po śmierci ojca ucieka w wyimaginowany świat. Główną rolę zagra Ashton Kutcher.

McLaughlin zaczynał od pracy w The Gersh Agebcy i The Mutual Film Company. W 1994 roku ukończył James Madison University.

Realizacja

Daniel Kunka wybrał na miejsce akcji Chicago, ale Michael Lake zdecydował się przenieść produkcję do Nowego Orleanu. Obaj pojechali zwiedzić miasto, a Kunka naniósł poprawki do scenariusza. "Pokazaliśmy Nowy Orlean tak, jak jeszcze nie pokazano go w żadnym filmie. Miasto jest jednym z głównych bohaterów "Dwunastu rund". Widzowie zobaczą to, z czego słynie Nowy Orlean – French Quarter, dzielnice Ninth Ward i Algiers. Nie ma drugiego takiego miasta, jak to" – mówią Lake i Harlin.

Nie można oczywiście zapomnieć o wciąż widocznych zniszczeniach, jakie spowodował huragan Katrina. "Poznaliśmy niesamowitych ludzi, którzy opowiedzieli nam swoje historie. To niewiarygodne, jak mieszkańcy miasta pracują nad tym, aby ich życie wróciło do normy. Wkładają w to mnóstwo wysiłku." – dodaje Ashley Scott.

Więcej informacji

Proszę czekać…