Generał Nil 2009

Film

Próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim “Nil”. Opowieść zaczyna się powrotem generała z zesłania w ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD, kończy wykonaniem wyroku śmierci – wydanym po fałszywym oskarżeniu – w mokotowskim więzieniu w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Olgierd Łukaszewicz
jako Emil "Nil" Fieldorf
Stefan Szmidt
jako Tadeusz Komorowski
Alicja Jachiewicz
jako Janina Fieldorf, żona Emila
Anna Cieślak
jako Maria Fieldorf, córka Emila
Maciej Mikołajczyk
jako Wiesiek
Maciej Radel
jako Michał
Grzegorz Emanuel
jako Tajniak przewożący Fieldorfa do Warszawy
Tomasz Krzemieniecki
jako "Kruszyna", wykonawca zamachu na Kutcherę
Magdalena Emilianowicz
jako Krystyna Fieldorf, córka Emila
Zbigniew Stryj
jako Mjr Stefan Bajer
Jacek Rozenek
jako Płk Józef Różański
Krzysztof Franieczek
jako Por. Kazimierz Górski, oficer śledczy UB

Próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim “Nil”. Opowieść zaczyna się powrotem generała z zesłania w ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD, kończy wykonaniem wyroku śmierci – wydanym po fałszywym oskarżeniu – w mokotowskim więzieniu w Warszawie zimą 1953. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Biograficzny
Słowa kluczowe
więzienie, morderstwo, druga wojna światowa, sąd zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2009-04-17 (kino), 2009-11-18 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Generał "Nil" (altenatywna pisownia)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
125 minut
Budżet
4 500 000 PLN
Wiadomości 5
Sebastian Chosiński krytyk

„Generał Nil” nie jest filmem idealnym. Ale i tak najlepszym nakręconym w III Rzeczypospolitej, który dotyczy najnowszej historii naszego kraju. przeczytaj recenzję

Michal_Kamil_Kulesza użytkownik
  • 3

Chciałbym łzę uronić i poczuć jak serce rośnie. Ale niestety, nie tym razem... przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery Krótko o filmie — Historia, którą pokazuje w filmie Ryszard Bugajski to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 przez NKWD i kończy wykonaniem wyroku śmierci w... zobacz więcej

Ścieżka dźwiękowa zobacz więcej
Mazurek Dąbrowskiego
Tekst piosenki Józef Wybicki
Komentarze do filmu 14
PoppinTom 6

Dobra rola Pana Olgierda reszta łącznie z formą odstaje. Ważna postać. Dobrze, że powstają takie filmy ale brak w tym dobrego reżysera i oryginalnego pomysłu.

TCksp 8

Bardzo dobry – Dobre historyczne kino. Polecam szczególnie wszystkim miłośnikom i sympatykom komunistycznym partiom.

juskowiak 8

Bardzo dobry! 7/10 – Historia polskiego generała w czasie II wojny swiatowej walczacego o wolna Polskę. A po tej wojknie szykanowanego i zabitego przez przedstawicieli wladzy ludowej. Temat bardzo wazny, zdaje sie, ze powinien byc wazny dla kazdego Polaka. Film zebral mnostwo niepochlebnych recenzji, podobnie jak Katyń. Dlaczego? ja nie wiem. niektorym grupom chyba nie na reke filmy o piolskich bohaterach czy o naszej martyrologii.
Ja nie spodzirwalem sie wiele po tej produkcji. naczytalem sie wczesniej tych niepochlebnych recenzjki i teraz bardzxo milo sie rozczarowalem. piekna lekcja historii, a do tego wciagajaca historia.

naprawde warto zobaczyc.

7/10

Hessus666 juskowiak 8

Losy Generała Nila wydawało by się jakże zwykłego człowieka a zarazem prawdziwego patrioty, człowieka stawiającego honor i ojczyznę ponad wszystko. Film przedstawia losy ludzi, którzy oddali coś najcenniejszego – swoje życie za wolną Polskę, za naszą Polskę. Dzisiaj takich ludzi nie uświadczysz… Czego nie mogę osobiście przeboleć to jak widzę wpisy krytykujące ten film a przez to także czyny naszych bohaterów narodowych.
Takich właśnie filmów w polskiej kinematografii mi brakuje. Filmy pokroju Generał Nil czy Katyń powinny być obowiązkowymi lekturami w szkołach żeby małolatom w gimnazjach latającym ze śpikiem do pasa nie w głowie był pokemony czy inne boskie stworzenia!!!
8/10

Redox 6

6/10 – Film, który nie popełnił błędów podobnego tematycznie "Katynia". Opowiedziany bardzo dokładnie, bez żadnych sztuczek, gwałtownych zwrotów akcji, skupia naszą uwagę na charyzmatycznym Nilu (dobra rola Łukasiewicza). Można by czepiać, że Bugajski operuje bardzo podobnymi środkami co w "Przesłuchaniu", ale mało teraz dzieł, które odznaczałyby się tak solidnym wykonaniem. Z drugiej jednak strony Polacy mogli by czasem nakręcić coś niezwiązanego silnie z historią…

i_darek1x

Kiepski ! – Sztuczna gra aktorska ,a po za tym film przynudza …
A co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia …
Wszystko jest względne …
Film ma wzbudzać emocje ! Tu tego brakuje i tyle !

juskowiak i_darek1x 8

przynudza? obejrzyj wiec transformersow lub terminatora.
" co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia" dokladnie, sa tacy, co to potrafia tylko psioczyc i krytykowac.
"ma wzbudzać emocje", a nie prszyszlo ci na mysl, ze moze specjalnie jest ich pozbawiony? a po to chocby krytycy nie piali, ze martyrologia etc.

Ronaldinho i_darek1x 9

> i_darek1x o 2009-10-18 16:06 napisał:
> A co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu
> siedzenia …

Swoją opinię pogrzebałeś takim stwierdzeniem. Ja uważam, że jego zasługi dla Polski są ogromne, niedoceniane i po trochu zapomniane, ale na szczęście film o tym przypomina. To teraz tak, to jest mój punkt siedzenia, jaki jest inny? Na przykład twój? Chyba, że wyznajesz ideologię komunistyczną, to wtedy nie mamy w ogóle o czym rozmawiać.

juskowiak i_darek1x 8

No włąsnie. Wszystko mozna zakwestionowac, wszystko mozna podwazyc. czy to oto chodzi? gdyby nie ci bohaterowie, byc moze bysmy teraz nie rozmawiali.

pablo75 i_darek1x 8

Twój post jest poniżej krytyki,więc odsyłam do postu "juskowiaka".Pierwszy raz się z nim zgadzam ;)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

3
tompawel
62 pkt.
4
Hsi_Nao
56 pkt.
5
piotrek681
33 pkt.
6
Aladyn
30 pkt.
7
pablo75
15 pkt.
8
fantasta
10 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…