Próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim “Nil”. Opowieść zaczyna się powrotem generała z zesłania w ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD, kończy wykonaniem wyroku śmierci – wydanym po fałszywym oskarżeniu – w mokotowskim więzieniu w… zobacz więcej
Próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim “Nil”. Opowieść zaczyna się powrotem generała z zesłania w ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD, kończy wykonaniem wyroku śmierci – wydanym po fałszywym oskarżeniu – w mokotowskim więzieniu w Warszawie zimą 1953. opis dystrybutora
„Generał Nil” nie jest filmem idealnym. Ale i tak najlepszym nakręconym w III Rzeczypospolitej, który dotyczy najnowszej historii naszego kraju. przeczytaj recenzję
Chciałbym łzę uronić i poczuć jak serce rośnie. Ale niestety, nie tym razem... przeczytaj recenzję
Możliwe spoilery Krótko o filmie — Historia, którą pokazuje w filmie Ryszard Bugajski to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 przez NKWD i kończy wykonaniem wyroku śmierci w... zobacz więcej
Bardzo dobry! 7/10 – Historia polskiego generała w czasie II wojny swiatowej walczacego o wolna Polskę. A po tej wojknie szykanowanego i zabitego przez przedstawicieli wladzy ludowej. Temat bardzo wazny, zdaje sie, ze powinien byc wazny dla kazdego Polaka. Film zebral mnostwo niepochlebnych recenzji, podobnie jak Katyń. Dlaczego? ja nie wiem. niektorym grupom chyba nie na reke filmy o piolskich bohaterach czy o naszej martyrologii.
Ja nie spodzirwalem sie wiele po tej produkcji. naczytalem sie wczesniej tych niepochlebnych recenzjki i teraz bardzxo milo sie rozczarowalem. piekna lekcja historii, a do tego wciagajaca historia.
naprawde warto zobaczyc.
7/10
Losy Generała Nila wydawało by się jakże zwykłego człowieka a zarazem prawdziwego patrioty, człowieka stawiającego honor i ojczyznę ponad wszystko. Film przedstawia losy ludzi, którzy oddali coś najcenniejszego – swoje życie za wolną Polskę, za naszą Polskę. Dzisiaj takich ludzi nie uświadczysz… Czego nie mogę osobiście przeboleć to jak widzę wpisy krytykujące ten film a przez to także czyny naszych bohaterów narodowych.
Takich właśnie filmów w polskiej kinematografii mi brakuje. Filmy pokroju Generał Nil czy Katyń powinny być obowiązkowymi lekturami w szkołach żeby małolatom w gimnazjach latającym ze śpikiem do pasa nie w głowie był pokemony czy inne boskie stworzenia!!!
8/10
6/10 – Film, który nie popełnił błędów podobnego tematycznie "Katynia". Opowiedziany bardzo dokładnie, bez żadnych sztuczek, gwałtownych zwrotów akcji, skupia naszą uwagę na charyzmatycznym Nilu (dobra rola Łukasiewicza). Można by czepiać, że Bugajski operuje bardzo podobnymi środkami co w "Przesłuchaniu", ale mało teraz dzieł, które odznaczałyby się tak solidnym wykonaniem. Z drugiej jednak strony Polacy mogli by czasem nakręcić coś niezwiązanego silnie z historią…
Kiepski ! – Sztuczna gra aktorska ,a po za tym film przynudza …
A co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia …
Wszystko jest względne …
Film ma wzbudzać emocje ! Tu tego brakuje i tyle !
przynudza? obejrzyj wiec transformersow lub terminatora.
" co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia" dokladnie, sa tacy, co to potrafia tylko psioczyc i krytykowac.
"ma wzbudzać emocje", a nie prszyszlo ci na mysl, ze moze specjalnie jest ich pozbawiony? a po to chocby krytycy nie piali, ze martyrologia etc.
> i_darek1x o 2009-10-18 16:06 napisał:
> A co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu
> siedzenia …
Swoją opinię pogrzebałeś takim stwierdzeniem. Ja uważam, że jego zasługi dla Polski są ogromne, niedoceniane i po trochu zapomniane, ale na szczęście film o tym przypomina. To teraz tak, to jest mój punkt siedzenia, jaki jest inny? Na przykład twój? Chyba, że wyznajesz ideologię komunistyczną, to wtedy nie mamy w ogóle o czym rozmawiać.
Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji
o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:
Pozostałe
Proszę czekać…
Dobra rola Pana Olgierda reszta łącznie z formą odstaje. Ważna postać. Dobrze, że powstają takie filmy ale brak w tym dobrego reżysera i oryginalnego pomysłu.