Generał Nil 2009

Generał August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil", był dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej oraz organizacji "Nie", czynnie sprzeciwiającej się powojennemu okupantowi sowieckiemu. Po wojnie i zesłaniu na Ural, Fieldorf zmuszony jest podjąć śmiertelną grę z Urzędem Bezpieczeństwa, próbując… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 58 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Olgierd Łukaszewicz
jako Emil "Nil" Fieldorf
Stefan Szmidt
jako Tadeusz Komorowski
Alicja Jachiewicz
jako Janina Fieldorf, żona Emila
Anna Cieślak
jako Maria Fieldorf, córka Emila
Maciej Mikołajczyk
jako Wiesiek
Maciej Radel
jako Michał
Grzegorz Emanuel
jako Tajniak przewożący Fieldorfa do Warszawy
Tomasz Krzemieniecki
jako "Kruszyna", wykonawca zamachu na Kutcherę
Magdalena Emilianowicz
jako Krystyna Fieldorf, córka Emila
Zbigniew Stryj
jako Mjr Stefan Bajer
Jacek Rozenek
jako Płk Józef Różański
Krzysztof Franieczek
jako Por. Kazimierz Górski, oficer śledczy UB

Fabuła

Generał August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil", był dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej oraz organizacji "Nie", czynnie sprzeciwiającej się powojennemu okupantowi sowieckiemu. Po wojnie i zesłaniu na Ural, Fieldorf zmuszony jest podjąć śmiertelną grę z Urzędem Bezpieczeństwa, próbując uratować rodzinę i współtowarzyszy z podziemia. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Biograficzny
Słowa kluczowe
więzienie, morderstwo, druga wojna światowa, sąd zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-04-17 (kino), 2009-11-18 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Generał "Nil" (altenatywna pisownia)
Czas trwania
125 minut
Budżet
4 500 000 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Chciałbym łzę uronić i poczuć jak serce rośnie. Ale niestety, nie tym razem... 3

Chciałbym móc wzruszyć się pięknym, ojczystym filmem martyrologicznym i napisać coś więcej niż trzy słowa. Historia Generała Fieldorfa pewnie jest dobrym przykładem losów AKowców pod rządami socjalistów w PRLu, i może nawet nadaje się na jędrny film edukacyjny. Nadaje się też pewnie na sążnisty dramat psychologiczny, zwłaszcza zbagatelizowany wątek rodziny generała. Obejrzałem jednak film zbyt długi, nudny i nieporadnie złożony. Akcja promocyjna IPN i TVP, broszury, płyty i niezłe plakaty nie pomogą obrazowi. Podejrzewam jednak, że sale kinowe wypełnią szkoły i jednostki wojskowe i będzie kasowy sukces na miarę "Katynia”, bo film jest ideologicznie czarno-biały. AKowiec jest dobry, komunista zły.

Niepokojące są losy śniegu w tym filmie. Gdy leży w parku, to równomiernie na trawniku i chodniku, mimo, że ludzie chodzą i powinni ścieżkę wydeptać. Gdy zmęczony syberyjską zimą pociąg wjeżdża na polską stację, to wydaje się jakby w drodze pryskano go jakąś pianką z puszki – widać charakterystyczne mazy przypominające graffiti. Ale tak może być dlatego, że śnieg z natury jest leniwy. Nie wstaje o szóstej rano, jak gospodarz budynku. Może sobie jeszcze chwilkę poleżeć...

Przyznam, że jedna scena mi się podobała, gdy dręczony wyrzutami sumienia obrońca wychodzi z sali po zapadnięciu wyroku śmierci i wydaje mu się, że schodów, po których schodzi jest o jeden mniej, niż gdy po nich wchodził. Ale trwa to niespełna minutę i może znajdzie się na youtube. Poborowym doradzam dezercję i „Boisko Bezdomnych”. Uczniom - wagary i „Koralinę”. Mieszkańcom Warszawy - czekoladę w takiej maciupeńkiej kawiarni przy placu Wilsona (na drodze do urzędu dzielnicy).

3 z 19 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

O obsadzie — OLGIERD ŁUKASZEWICZ (gen. August Emil Fieldorf „Nil”) Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów sceny oraz ekranu. Urodził się w 1946 roku. W roku 1968 ukończył krakowską PWST. Z kinem zetknął się jeszcze w trakcie studiów debiutując w filmie Jana Batorego „Dancing w kwaterze Hitlera”. Do dziś zagrał na ekranie ponad dziewięćdziesiąt ról, wśród których... zobacz więcej

Komentarze 13

Avatar square 200x200

TCksp 2011-03-31 8

Bardzo dobry – Dobre historyczne kino. Polecam szczególnie wszystkim miłośnikom i sympatykom komunistycznym partiom.

juskowiak 2009-11-14 8

Bardzo dobry! 7/10 – Historia polskiego generała w czasie II wojny swiatowej walczacego o wolna Polskę. A po tej wojknie szykanowanego i zabitego przez przedstawicieli wladzy ludowej. Temat bardzo wazny, zdaje sie, ze powinien byc wazny dla kazdego Polaka. Film zebral mnostwo niepochlebnych recenzji, podobnie jak Katyń. Dlaczego? ja nie wiem. niektorym grupom chyba nie na reke filmy o piolskich bohaterach czy o naszej martyrologii.
Ja nie spodzirwalem sie wiele po tej produkcji. naczytalem sie wczesniej tych niepochlebnych recenzjki i teraz bardzxo milo sie rozczarowalem. piekna lekcja historii, a do tego wciagajaca historia.

naprawde warto zobaczyc.

7/10

Hessus666 juskowiak 2010-05-15 8

Losy Generała Nila wydawało by się jakże zwykłego człowieka a zarazem prawdziwego patrioty, człowieka stawiającego honor i ojczyznę ponad wszystko. Film przedstawia losy ludzi, którzy oddali coś najcenniejszego – swoje życie za wolną Polskę, za naszą Polskę. Dzisiaj takich ludzi nie uświadczysz… Czego nie mogę osobiście przeboleć to jak widzę wpisy krytykujące ten film a przez to także czyny naszych bohaterów narodowych.
Takich właśnie filmów w polskiej kinematografii mi brakuje. Filmy pokroju Generał Nil czy Katyń powinny być obowiązkowymi lekturami w szkołach żeby małolatom w gimnazjach latającym ze śpikiem do pasa nie w głowie był pokemony czy inne boskie stworzenia!!!
8/10

Redox 2009-11-01 6

6/10 – Film, który nie popełnił błędów podobnego tematycznie "Katynia". Opowiedziany bardzo dokładnie, bez żadnych sztuczek, gwałtownych zwrotów akcji, skupia naszą uwagę na charyzmatycznym Nilu (dobra rola Łukasiewicza). Można by czepiać, że Bugajski operuje bardzo podobnymi środkami co w "Przesłuchaniu", ale mało teraz dzieł, które odznaczałyby się tak solidnym wykonaniem. Z drugiej jednak strony Polacy mogli by czasem nakręcić coś niezwiązanego silnie z historią…

i_darek1x 2009-10-18

Kiepski ! – Sztuczna gra aktorska ,a po za tym film przynudza …
A co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia …
Wszystko jest względne …
Film ma wzbudzać emocje ! Tu tego brakuje i tyle !

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
juskowiak i_darek1x 2009-11-13 8

przynudza? obejrzyj wiec transformersow lub terminatora.
" co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia" dokladnie, sa tacy, co to potrafia tylko psioczyc i krytykowac.
"ma wzbudzać emocje", a nie prszyszlo ci na mysl, ze moze specjalnie jest ich pozbawiony? a po to chocby krytycy nie piali, ze martyrologia etc.

Ronaldinho i_darek1x 2009-11-13 9

> i_darek1x o 2009-10-18 16:06 napisał:
> A co do zasług głównego bohatera to punkt widzenia uzależniony jest od punktu
> siedzenia …

Swoją opinię pogrzebałeś takim stwierdzeniem. Ja uważam, że jego zasługi dla Polski są ogromne, niedoceniane i po trochu zapomniane, ale na szczęście film o tym przypomina. To teraz tak, to jest mój punkt siedzenia, jaki jest inny? Na przykład twój? Chyba, że wyznajesz ideologię komunistyczną, to wtedy nie mamy w ogóle o czym rozmawiać.

juskowiak i_darek1x 2009-11-14 8

No włąsnie. Wszystko mozna zakwestionowac, wszystko mozna podwazyc. czy to oto chodzi? gdyby nie ci bohaterowie, byc moze bysmy teraz nie rozmawiali.

pablo75 i_darek1x 2011-03-06 8

Twój post jest poniżej krytyki,więc odsyłam do postu "juskowiaka".Pierwszy raz się z nim zgadzam ;)

lechu_1982 2009-05-05

Solidne, sugestywne kino. – Polecam.

Współtworzą