Operacja "Dunaj" 2009

W sierpniu 1968 roku, podczas inwazji (zdaniem niektórych “przyjacielskiej” interwencji) wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację zaginęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To wydarzyło się naprawdę. Dalsze zabawne losy bohaterów filmu nie mają już żadnego przełożenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby tego było… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Zbigniew Zamachowski
jako Kpt. Czesław Grążel
Maciej Stuhr
jako Florian Sapieżyński, działonowy
Tomasz Kot
jako Por. January Jakubczak
Przemysław Bluszcz
jako Kpr. Romek Kwaśny, kierowca czołgu
Jiří Menzel
jako Oskar Hazuka, drużnik
Eva Holubová
jako Andrea Čapkova, matka Petry i Lidki, barmanka
Jaroslav Dušek
jako Gustav Kapsa
Bolek Polívka
jako Jiři Holub, ojciec Lidki
Bogdan Grzeszczak
jako Sierż. Edward Kotwicz, dowódca czołgu, wuj Jasia
Joanna Gonschorek
jako Mjr Grążlowa
Maciej Nawrocki
jako Jasiu Jamroży, ładowniczy

Fabuła

W sierpniu 1968 roku, podczas inwazji (zdaniem niektórych “przyjacielskiej” interwencji) wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację zaginęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To wydarzyło się naprawdę. Dalsze zabawne losy bohaterów filmu nie mają już żadnego przełożenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby tego było mało – "parkuje" w niespodziewanym miejscu…Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy polegną w starciu z niechęcią czeskich „przyjaciół” i urodą czeskich dziewcząt? opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
lata 60., inwazja rosyjska

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-08-14 (kino)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
In Film Praha
Kraj produkcji
Polska, Czechy
Inne tytuły
Operace Dunaj (Czechy)
Operation Danube (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
104 minut
Budżet
6 461 214 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Czterej Pancerni - Kierunek Praga 7

Możliwe spoilery Nie ma wśród nas chyba nikogo, kto by nie wiedział kim byli Czterej Pancerni, czy nie widział jednego choć odcinka tego skądinąd kultowego już serialu. Pomijając wszystkie kwestie związane z prawdą historyczną i kwestiami ideologicznymi serial był i przynajmniej dla mnie do dziś jest dobrą zabawą. Swego czasu bohaterowie „pancernych” byli dla mnie idolami, w których wraz ze znajomymi wcielałem się podczas zabaw.

Operacja "Dunaj" Jacka Głomba jest w całości podszyta tą fascynacją. Rzekomo oparta na wydarzeniach autentycznych jakie miały miejsce w 1968 roku podczas socjalistycznej inwazji na Czechosłowację, historia przesiąknięta jest klimatem serialu. Fabuła posiada też wiele bezpośrednich odniesień. Po pierwsze czołg, którym jest ni mniej ni więcej T-34 o wdzięcznym imieniu Biedroneczka, po drugie czteroosobowa załoga, która dostaje psa, czy listy pisane przez jednego z bohaterów do Janka Kosa. Reszta to mieszanka polskiego i czeskiego humoru.

Film wyprodukowany w koprodukcji polsko-czeskiej jest sumą dwóch sposobów widzenia świata. Niby dwa graniczące ze sobą państwa, a ich mieszkańcy mają różne sposoby na życie, inaczej podchodzą do tych samych spraw. Reżyserowi całkiem sprawnie udało się to pokazać. Dla Polaków najważniejszy jest honor, duma narodowa. Czesi z kolei cenią sobie spokój, ciszę, wolą w większości przeczekać niż działać.

Dużym atutem filmu są aktorzy, którzy z drobnymi potknięciami bardzo dobrze oddają swą grą klimat filmu. Jiří Menzel i spółka sprawiają, że mamy wrażenie, iż oglądamy czeską komedię. Poza tym jak zwykle wyrazisty Przemysław Bluszcz, trochę nierówny Maciej Stuhr, błyskotliwa … Gonschorek czy wreszcie Zbigniew Zamachowski sprawiają, że ogląda się film przyjemnie i bez wysiłku.

Sama inwazja jest tematem przewodnim filmu, lecz nie jest ona pierwszym planem akcji. Na przód wysuwają się zwykłe, ludzkie stosunki polsko-czeskie. Początkowe obawy, nieufność wręcz wrogość obu stron z czasem przekształcają się w przyjaźń. Widzimy, że tak naprawdę więcej nas łączy, aniżeli dzieli. Nawet dowódca czołgu, zagorzały służbista konsekwentny w chęci wykonania rozkazu obrony Czechów (choć nie wie przed kim), znajduje wspólny język z największym oportunistą strony czeskiej.

Film jest bardzo ciepły i przyjemny w odbiorze. Nie jest typową komedią, w której co chwila widzem targałyby spazmy śmiechu, lecz opowieścią, przy której uśmiech nie schodzi z twarzy (za wyjątkiem kilku scen, które burzą sielskość całości, ale czynią to w sposób zamierzony). Czytałem wcześniej wiele opinii na temat tego filmu, w większości negatywnych. Ja odebrałem go odwrotnie. W swej naiwności, momentami prostocie i delikatnym czesko-polskim humorze jest miłą komedią na wieczór.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Bohaterowie filmu — 1. Biedroneczka – „ czołg, który nigdy nie ugiął się w boju”. Emerytowany T-34 z piękną bojową przeszłością. Tą właśnie zdezelowaną maszyną bohaterowie filmu wyruszają w roku 1968 na podbój Czechosłowacji – i dalej… 2. Jasiu Jamroży (Maciej Nawrocki ) – młody, naiwny żołnierz, narrator filmu. Jedzie „na wojnę” z wiarą w propagandowe ideały socjalizmu i w swego wuja... zobacz więcej

Komentarze 7

Avatar square 200x200

Hessus666 2010-03-26 5

czeski film – Jak na komedię trochę blado wypada ale jest kilka fajnych tekstów. Ogólnie film jest jakiś taki bezpłciowy. Rewelacyjny Zamachowski nadal w formie. Za całokształt daje 5/10.

Michal_Dajer 2010-02-17 6

Ani Polski ani Czeski – Chociaż komedia Operacja Dunaj ma parę śmiesznych momentów to ma pewną bardzo istotną wadę. Nie jest to ani typowa polska komedia ani typowa czeska. Przez takie pomieszanie fani i jednych i drugich mogą się czuć zawiedzeni.

I znowu największa wada polskich produkcji to wciąż te same nazwiska. Czy my naprawdę nie mamy nikogo poza Kotem, Stuhrem i innymi?

Moja ocena: 6/10

Maciek_Przybyszewski 2010-01-25 7

Miło, ciepło choć bez fajerwerków – Sympatyczny film na zimowy wieczór. Czeski humor przeplatany polskim i odwrotnie. To nie jest film, na którym co chwila wybuchamy salwą śmiechu, czasami zwalnia i daje do myślenia.

Dokładnie. Miło się film oglądało, jest klika śmiesznych scen, klika refleksyjnych. Może jako typowa komedia ten film nie powala na kolana, bo z pewnością w tym gatunku jest wiele lepszych pozycji zarówno polskich jak i czeskich, ale na pewno warto go obejrzeć.

paleczka1993 2010-01-11

Aktorzy, których znam . – Ogólnie film interesujący ;p.

i_darek1x 2009-12-04

Kiepski ! – Nuda,nuda i jeszcze raz nuda !
Ani to komedia ,ani dramat ot zwykła cienizna …
Ogólnie szkoda czasu marnować na to coś ?

pavell666 i_darek1x 2009-12-23 3

Zgadzam się. Naprawde szkoda czasu!

Współtworzą