Kontakt 1997

Contact

Młoda kobieta dr Arroway jest naukowcem przekonanym o istnieniu pozaziemskich cywilizacji. Gdzy rząd ucina fundusze na badanie kosmosu, dr Arroway bierze sprawy w swoje ręce i pozyskuje pieniądze z prywatnego źródła na badanie przestrzeni międzygwiezdnej. Po jakimś czasie do ziemi dociera regularny sygnał radiowy.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

TVN Fabuła, 16 czerwiec 2019, niedziela 16:55 (Polska) zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 7 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jodie Foster
jako Eleanor Arroway
Matthew McConaughey
jako Palmer Joss
James Woods
jako Michael Kitz
John Hurt
jako S.R. Hadden
Tom Skerritt
jako David Drumlin
Angela Bassett
jako Rachel Constantine
Geoffrey Blake
jako Fisher
David Morse
jako Ted Arroway
Jena Malone
jako Młoda Ellie
Sami Chester
jako Vernon
Timothy McNeil
jako Davio

Fabuła

Młoda kobieta dr Arroway jest naukowcem przekonanym o istnieniu pozaziemskich cywilizacji. Gdzy rząd ucina fundusze na badanie kosmosu, dr Arroway bierze sprawy w swoje ręce i pozyskuje pieniądze z prywatnego źródła na badanie przestrzeni międzygwiezdnej. Po jakimś czasie do ziemi dociera regularny sygnał radiowy. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Sci-Fi
Słowa kluczowe
helikopter, izolacja, kosmos, nadzieja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1997-11-07 (kino), 1997-07-11 (świat), 2004-03-29 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Warner Bros.
South Side Amusement Company
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
150 minut
Budżet
90 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Pierwszy kontakt. 7

Filmowi Zemeckisa bliżej do kameralnych Znaków czy Bliskich spotkań trzeciego stopnia aniżeli do rozbuchanego widowiska w stylu Dnia Niepodległości.

Od dziecka dr Elleanor Aroway (Jodie Foster) pasjonowała się nasłuchiwaniem różnych odgłosów. Tą pasję zaszczepił w niej ojciec z którym, gdy była małą dziewczynką siadała przed odbiornikiem i wsłuchiwała się w dalekie i nieznane odgłosy. Podczas studiów Aroway postanowiła skupić się na znalezieniu dowodów, które świadczyłyby o istnieniu obcej cywilizacji. Nikt nie brał jej na poważnie. Często narażała się na kpiny ze strony całego otoczenia. Po ukończeniu studiów opatentowała wynalazek poprawę pracy radioteleskopów i wybrała trudną i niedocenianą pracę. Jedynym jej zajęciem jest kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran komputera ze słuchawkami na uszach.

Pewnego dnia państwo przestaje dofinansowywać projekt kosztownego nasłuchu galaktyki. Według szefa Elleanor, kobieta traci czas, energię i swój talent na coś, co nie przynosi żadnych korzyści. Aroway nie ustępuje. Ciągle wierzy, że jest w stanie udowodnić swoje racje. Postanawia znaleźć prywatnego sponsora, który wyłożyłby grube pieniądze na ten projekt. Wkrótce jej wysiłki zostają nagrodzone. Pojawia się sygnał pochodzący z gwiazdozbioru Vega, oddalonego od Ziemi o 26 lat świetlnych, który okazuje się być planem budowy urządzenia do podróży galaktycznych z prędkością światła. Nasza bohaterka staje przed szansą nawiązania pierwszego w historii kontaktu z obcą cywilizacją, stając się ambasadorem ludzkości.

Fabuła filmu Zemeckisa jest oszczędna. Nie zobaczymy tutaj efektownej akcji oraz wielkich wybuchów. Reżyser skupił się raczej na psychologicznych aspektach kontaktów z pozaziemską cywilizacją. Dodatkowym plusem filmu są znakomite efekty specjalne. Nie robią kolosalnego wrażenia, ale jak to u Zemeckisa są zastosowane z niezwykłą rozwagą. Świetnie wpisują się w fabułę filmu, jeszcze bardziej uświadamiając nam o wartości tego obrazu.

Może nie najsłabszych ale właściwie nijakim elementem filmu jest jego aktorstwo. Gwiazda filmu - Jodie Foster, która zasłynęła występem w Milczeniu Owiec, nie pokazuje tutaj nic specjalnego. Jej ekspresja kończy się na pokazywaniu zdziwionych min. Lepiej jest z drugim planem. Dobrze radzą sobie Matthew McConaughey czy William Fichtner.

W skali od 1 do 10 w kategorii "godny polecenia" daję tej produkcji mocne 7. Pomimo słabej końcówki warto poświęcić jej swój czas. Kto lubi skromniejsze produkcje kładące większy nacisk na scenariusz i nutkę prawdziwego kina science-fiction, będzie usatysfakcjonowany.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Taśma filmowa mierzyła 4206 metrów. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 6 powiązanych

Komentarze 16

Murmure 2017-05-08 6

Dość płaski i naszpikowany nielogicznościami, jednak potraktowany jako solidnie zrealizowana bajka w typowo amerykańskim stylu jest w sam raz na jeden raz.

JakubWyklety 2016-01-12 6

To oczywiście bardzo uroczy film o naszym wyjątkowo-specjalnym miejscu w kosmosie, sile wiary w Boga i miłości. Spodziewałem się jednak czegoś na serio.

miotacz_onucowy 2015-04-23 9

Ekstra liga s-f – Ten film to ścisła czołówka filmów s-f, ma swój klimat, wielowątkową fabułę z niezwykle inteligentnym scenariuszem, ma też na wysokim poziomie efekty specjalne, które nawet dziś robią wrażenie.

bodek75 2013-06-01 10

10/10 to i tak mało. Ten film jest absolutnie fantastyczny. – Nawet nie jestem w stanie stwierdzić ile razy oglądałem ten majstersztyk kina Sci-Fi. ale będzie tego sporo 20 -30 nie wiem. Uwielbiam Zemeckis’a. Chyba to jego najlepszy film (wyłączając trylogię "Back To The Future) :D

simonperch 2013-03-15 5

Mniej więcej tego się spodziewałem. Średniak z nawet ciekawym zwrotem akcji ale też i z banalnym scenariuszem. Mdły ten film.

Współtworzą