Ali 2001

Film

"Ali" to epicki dramat o najbardziej kontrowersyjnej międzynarodowej gwieździe w historii sportu. Przez jednych kochany, przez innych obrzucany obelgami. Cassius Clay to człowiek, którego siła sięgała daleko poza bokserski ring. Kiedy porzucił swoje nazwisko, stając się Muhammedem Alim, został także jedną z najbardziej… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO2, 05 czerwiec 2023, poniedziałek 19:30 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Will Smith
jako Cassius Clay / Cassius X / ...
Jamie Foxx
jako Drew "Bundini" Brown
Jon Voight
jako Howard Cosell
Mario Van Peebles
jako Malcolm X
Ron Silver
jako Angelo Dundee
Jeffrey Wright
jako Howard Bingham
Mykelti Williamson
jako Don King
Jada Pinkett Smith
jako Sonji Roi
Nona Gaye
jako Belinda Ali
Michael Michele
jako Veronica Porche
Joe Morton
jako Chauncey Eskridge
Bruce McGill
jako Bradley

"Ali" to epicki dramat o najbardziej kontrowersyjnej międzynarodowej gwieździe w historii sportu. Przez jednych kochany, przez innych obrzucany obelgami. Cassius Clay to człowiek, którego siła sięgała daleko poza bokserski ring. Kiedy porzucił swoje nazwisko, stając się Muhammedem Alim, został także jedną z najbardziej oczernianych gwiazd sportu. Ale on walczył o więcej niż tylko tytuł mistrzowski, walczył o szacunek dla ludzi wszystkich ras i narodowości. Walczył przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, nie chciał jechać do Wietnamu. Walczył o prawo używania swojego imienia i wywalczył je własnymi pięściami, dzięki wierze w Boga i samego siebie. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Sportowy
Słowa kluczowe
morderstwo, boks, przemoc, sąd zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2004-05-07 (kino), 2001-12-11 (świat), 2004-12-05 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Columbia Pictures Corporation
Forward Pass
Initial Entertainment Group (IEG) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
159 minut
Budżet
107 000 000 USD
Wiadomości 1
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery Streszczenie — Cassius Clay do 1961 roku uprawiał boks amatorski. Potem przeszedł na zawodowstwo. 24 lutego 1964 roku – jeden z najważniejszych dni w karierze młodego Cassiusa Claya. Tego wieczoru odbywa się walka między nim a Sonnym Listonem, aktualnym mistrzem świata. Clay wygrywa i przejmuje tytuł. 22-letni Cassius jest człowiekiem nieokrzesanym, pyskatym, przekonanym, że jest... zobacz więcej

Komentarze do filmu 7
pajki_filmaniak 6

dobra rola Willa ale film mnie nie przekonał tylko niezły 6/10

dareczek50 7

Will bardzo dobra rola, a film naprawdę dobry polecam

PoppinTom 6

Po co tam ten Malcolm X, gdy Ali publicznie nie do końca się z nim zgadzał.Przeciętny scenariusz i wątki. Najbardziej to widać po rozpisanych postaciach.

master602 7

7/10 – świetny dobra biografia

Jack_Daniels 8

Will Smith wymiata! – Film biograficzny opowiadający o jednej z największych gwiazd sportu. Jest nim oczywiście Cassius Marcellus Clay czyli Muhammad Ali. Do dziś nazywany on jest po prostu „The Champ” czyli „Mistrz” i nie jest to pseudonim przypadkowy. Największy bokser w historii tej dyscypliny, jeden z tych, którzy zmienili oblicze światowego sportu. Ze swoich 67 walk na zawodowym ringu wygrał on aż 56, w tym 37 przez nokaut. O jego życiu i karierze sportowej opowiada właśnie film „Ali”. Jest to opowieść o człowieku, który przez całe swoje życie walczył nie tylko ze sportowymi rywalami, ale również o szacunek do swojej osoby. Wielokrotnie był on szykanowany, oczerniany, ośmieszany, wręcz opluwany, ale nadal walczył o swoje prawa. Nienawiść białych Amerykanów do jego osoby zwiększyła się dodatkowo po przyjęcia przez boksera islamskiego nazwiska. Walczył też z rządem USA, ponieważ jaki wyznawca islamu nie chciał jechać na wojnę do Wietnamu. O wszystko to walczył używając swoich pięści i sławy, jaką przynosiły mu kolejne zwycięstwa i mistrzowskie tytuły.

Pierwsze, o czym należy wspomnieć pisząc o tej produkcji to genialna gra aktorska. Will Smith w roli bokserskiego mistrza jest fenomenalny i nie na darmo dostał za tę rolę nominację do Oscara. Przygotowywał się on do zagrania tej roli przez rok, poznając dokładnie i ze szczegółami każdy aspekt życia swojego bohatera. Oczywiście przygotowania do zagrania w filmie obejmowały również szkolenie bokserskie, a aktor spędzał na sali nawet siedem godzin dziennie. Dzięki temu realizm scen walk bokserskich jest na naprawdę doskonałym poziomie. Nominację do Oscara dostał również występujący w tym filmie Jon Voight odgrywający rolę dziennikarza sportowego Howarda Cosella. Obok nich oglądamy również Jamiego Foxxa, Mario Van Peeblesa czy Rona Silvera.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
tompawel
244 pkt.
2
jacks
141 pkt.
3
Jankes
99 pkt.
4
kaskader
52 pkt.
5
coledunham
30 pkt.
6
Spoke
28 pkt.
7
X5_452
24 pkt.
8
Samuraj
4 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…