Auta 2006

Cars

Zygzak McQueen jest młodym i ambitnym samochodem wyścigowym marzącym o wielkich sukcesach i przygotowującym się do startu w wielkim wyścigu Piston Cup Championship w Kalifornii. Gdy trafia do pustynnego miasteczka Chłodnica Górska przy trasie 66 poznaje wiele tam zamieszkujących samochodów, sympatycznych ekscentryków. Są wśród… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Owen Wilson
jako Lightning McQueen (głos)
Paul Newman
jako Doc Hudson (głos)
Bob Costas
jako Bob Cutlass (głos)
Larry The Cable Guy
jako Mater (głos)
Ray Magliozzi
jako Huk (głos)
Bonnie Hunt
jako Sally (głos)
Richard Petty
jako The King (głos)
Katherine Helmond
jako Lizzie (głos)
Tom Magliozzi
jako Brzęk (głos)
Cheech Marin
jako Ramon (głos)
Guido Quaroni
jako Guido (głos)
John Ratzenberger
jako Mack (głos)

Fabuła

Zygzak McQueen jest młodym i ambitnym samochodem wyścigowym marzącym o wielkich sukcesach i przygotowującym się do startu w wielkim wyścigu Piston Cup Championship w Kalifornii. Gdy trafia do pustynnego miasteczka Chłodnica Górska przy trasie 66 poznaje wiele tam zamieszkujących samochodów, sympatycznych ekscentryków. Są wśród nich Sally czyli Porsche 2002, wójt Hudson (Hudson Hornet, model 1951) stary samochód o tajemniczej przeszłości i Złomek, zardzewiała ciężarówka holownicza. Stopniowo McQueen przekona się, że są w życiu ważniejsze rzeczy niż dążenie do sukcesu za wszelką cenę i zdobywanie kolejnych wyróżnień i pucharów. opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Familijny, Komedia, Sportowy
Słowa kluczowe
helikopter, przyjaźń, surrealizm, samolot zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-06-23 (kino), 2006-03-14 (świat), 2006-11-20 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Route 66 (USA) (tytuł roboczy)
The Cars (USA) (tytuł roboczy)
The Yellow Car (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
96 minut
Budżet
120 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

bajka jakich wiele, z uśmiechem do dorosłego widza 7
  • 2006-12-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Początek bajki „Auta” nasunął mi myśl, iż jest to bajkowa wersja „Szybkich i wściekłych”. I rzeczywiście w trakcie trwania filmiku można wyłapać sceny bezpośrednio nawiązujące do tego filmu o ścigających się i kradnących auta młodych ludziach. Jednak na szczęście dla dzieciaków, bo one podobno są odbiorcami filmów animowanych, bajka ma swoją własną fabułę, a wkręcenie scen z „Szybkich i wściekłych” to uśmiech do dorosłego widza i to nie ostatni. Zastosowane tutaj efekty specjalne – jeśli tak można nazwać graficzne i techniczne zabiegi sprawiające, iż szczególnie męska część publiczności nie może oderwać wzroku od ekranu czy monitora, a wszyscy czują się jak na wyścigach samochodowych – są na tak wysokim poziomie, że trudno uwierzyć, że to jeszcze bajka.

Fabuła filmiku bardzo przewidywalna, ale w końcu jest dla dzieci. Bajka ma być o przyjaźni, więc jest o przyjaźni. Ma być o tym, że dobry i uczciwy zwycięża i tak jest. Choć po drodze widzimy najpierw przemianę bohatera, może nie ze złego w dobrego, ale z mniej dobrego w szlachetniejszego, troszczącego się bardziej o innych, nieoceniającego po wyglądzie. Zygzak McQueen musi jednak swoje odcierpieć, by odkryć zalety przyjaźni i pomocy innym. Poznajemy go bowiem w chwili, kiedy egoizm mocno bierze nad nim górę.

Jak na bajkę przystało, wszystko kończy się dobrze, uszlachetniony bohater zwycięża i cieszy się z nowymi przyjaciółmi, których wcześniej nie miał. Ładna bajka dla wszystkich. Jeśli jednak kogoś trzeba do bajek zachęcać, to dodam, że nie jest ona bardzo naiwna, a uwzględniono w niej tyle motywów współczesnego życia, a także możliwości obecnej techniki, że nie można jej nie widzieć.

8 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Randy, Sheryl i inni — Lasseter znany jest z niezwykłej dbałości o dobór muzyki i piosenek do swoich filmów. Muszą się ściśle łączyć z akcją, uzupełniać ją i inteligentnie komentować. Bez wahania po raz kolejny do współpracy zaprosił słynnego piosenkarza Randy’ego Newmana, z którym współpracuje od czasów „Toy Story”. Newman zdobył już cztery nominacje do Oscara za filmy Lassetera: dzięki... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 12

Avatar square 200x200

Odi 2008-02-12 8

Jak dla mnie bardzo dobrze – Film jest super, lekka rozrywka dla dużych i małych, sympatyczna z niezłymi tekstami a nawet z morałem, co ważne w przypadku młodszych widzów. Polecam. Lekką ręką 8/10.

m13czu 2006-11-09 7

Ice Age 2:meltdown; Over the hedge; Cars – W tej animacji najlepsze spolszczenie.
Generalnie kolejna bajka i tyle:)

drgoebbels 2006-09-17

1/10 bez jaj… – Ten film jest dobry ale dla niemowląt… Pierwszy raz w życiu zasnąłem w kinie i to właśnie na tym filmie… Jest nudny, nic się nie dzieje, a poza tym poroniony pomysł żeby auta miały mówić ludzkim głosem. Niedługo suszarki do włosów będą oglądane w kinach z zachwytem…

sally 2006-08-14 10

Naprawdę warto – Bardzo dobry film dla całej rodziny. Z początku może wydawać się banalny, jednak mnie bardzo mile zaskoczył. Piękna grafika oraz oprawa audio doskonale dopełnia świetną fabułę. Polecam gorąco naprawdę warto, nie tylko dla dzieci:)

Rivan 2006-06-30 10

Dawno się tak – nie uśmiałem. Film trochę przewidywalny ale warto obejżeć! POLECAM!!

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Anita_Nowakowska Rivan 2006-07-13 8

Mnie też się bardzo podobał. Zabawne i wzruszające sceny, samochodzikowe skały i muchy ;) No i historia… Chyba pierwszy raz główny bohater nie jest lubiany przez pozostałe postacie.

Polecam

Roger Rivan 2007-07-23 9

no przewidywalny, w koncu to film dla dzieci:) świetna bajka, świetna animacja. Muchy-samochody wypas

Timothy Rivan 2008-07-11

> Rivan o 2006-06-30 13:06:45 napisał:
>
> nie uśmiałem. Film trochę przewidywalny ale warto obejżeć! POLECAM!!

przewidywalny? ja to tam nie miałem pojęcia jak się film skończy:)

Fan134 Timothy 2017-09-22 8

@Timothy ja też nie miałem pojęcia .

Współtworzą