Znaki 2002

Signs

Graham Hess były pastor, a obecnie farmer żyjący z uprawy kukurydzy, zauważa na swoim polu wygniecione znaki sporej wielkości. Początkowo wszyscy sądzą, że jest to kawał miejscowych dzieciaków, ale z czasem okazuje się, że podobne kręgi zaczęły pojawiać się na całym świecie. Od tego momentu na farmie zaczynają dziać się dziwne… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO2, 27 luty 2019, środa 03:10 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 29 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mel Gibson
jako Wielebny Graham Hess
Joaquin Phoenix
jako Merrill Hess
Rory Culkin
jako Morgan Hess
Abigail Breslin
jako Bo Hess
Cherry Jones
jako Oficer Paski
M. Night Shyamalan
jako Ray Reddy
Patricia Kalember
jako Colleen Hess
Ted Sutton
jako Sierżant Cunningham
Merritt Wever
jako Tracey Abernathy, farmaceutka
Lanny Flaherty
jako Pan Nathan
Marion McCorry
jako Pani Nathan
Michael Showalter
jako Lionel Prichard

Fabuła

Graham Hess były pastor, a obecnie farmer żyjący z uprawy kukurydzy, zauważa na swoim polu wygniecione znaki sporej wielkości. Początkowo wszyscy sądzą, że jest to kawał miejscowych dzieciaków, ale z czasem okazuje się, że podobne kręgi zaczęły pojawiać się na całym świecie. Od tego momentu na farmie zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a wokół domu, na polu Graham i jego brat zauważają tajemnicze postacie. Asmodeusz

Gatunek
Thriller, Sci-Fi, Dramat
Słowa kluczowe
krew, helikopter, zemsta, morderstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2002-11-08 (kino), 2002-07-29 (świat), 2004-04-28 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
M. Night Shyamalan's Signs (USA) (tytuł promocyjny)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
106 minut
Budżet
72 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie jesteśmy sami we wszechświecie. Spójrz na znaki. 9
  • 2007-03-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Czy jesteśmy sami we wszechświecie?" To pytanie zapewne każdy z nas zadawał sobie kilka razy. Zastanawiamy się czy istnieje życie pozaziemskie, planety podobne do Ziemi? Dla niektórych dowodem na byt innego życia są tytułowe znaki, wytwarzane w polach pszenicy lub kukurydzy. Zdjęcia tajemniczych zjawisk są pokazywane na łamach licznych pism i stron internetowych, poświęconych tematyce życia pozaziemskiego. M. Night Shyamalan nakręcił ten film, gdyż jak sam powiedział: "Znaki na polach są piękne, wspaniałe i tajemnicze. Od dawna mnie intrygowały".

Graham to były pastor, który po stracie żony stracił wiarę. Mieszka on na farmie razem z dwójką dzieci i bratem, który pomaga mu w trudnych chwilach. Pewnego dnia nasz bohater budzi się i słyszy krzyk swoich dzieci, wybiega z domu i biegnie na pole kukurydzy, gdzie jego syn Morgan pokazuje mu powstały krąg, w którego środku biegają rozszczekane psy. Początkowo Grahamowi wydaje się, że to jakiś głupi żart autorstwa miejscowych chuliganów. Podobne znaki pojawiają się na całym świecie, o czym na bieżąco informuje telewizja. Wkrótce potem pojawiają sie niezidentyfikowane, widoczne tylko w nocy obiekty latające. Graham i jego rodzina nie ma już wątpliwości kto zrobił znaki blisko ich rodzinnego domu.

M. Night Shyamalan kręcąc "Znaki" odwalił kawał dobrej roboty. Dużym plusem filmu jest brak użycia jakichkolwiek efektów komputerów, co nadaje dużej naturalności obrazowi i niesamowity jego klimat. Shyamalan pokazał, że potrafi straszyć i budować atmosferę grozy, zagubienia. Technika ta, sprawia że „Znaki” ogląda się z zapartym tchem do końca. Oglądając film zwróciłem uwagę na dobrą pracę kamer, np. początkowe sceny na polu kukurydzy, późniejsze w domu - ujęcia z kamery umieszczonej na podłodze. Na pewno Shyamalan udowodnił, że potrafi robić coś według własnej koncepcji, nie naśladując przy tym innych.

Aktorstwo w "Znakach" stoi na wysokim poziomie. Do filmu udało się zatrudnić Mela Gibsona, który działa jak magnes przyciągając dużą liczbę widzów. W swojej roli sprawdził się znakomicie. Mel znany jest głównie znany takich filmów jak "Mad Max", Barveheart" czy "Patriota", gdzie grał odważnego i dynamicznego bohatera. Natomiast tutaj spokojny, zagubiony ojciec, dla którego najważniejsze jest dobro rodziny. Partneruje mu Joaquin Phoenix, filmowy brat, którego największą zaletą jest wiarygodna gra, nie widać sztuczności, które może powodować skrzywienie . Wraz z Gibsonem stworzył dobry duet, który nakręca rozwój akcji w filmie. Warto wspomnieć o grze aktorskiej Rora Culkina, jako jedenastoletni chłopiec, który wraz z młodszą (debiutująca Abigail Breslin) wygląda jak zawodowo para aktorów.

Zaletą "Znaków" jest atmosfera grozy i tajemniczości. „mrożące krew w żyłach” sceny, jedną z nich jest scena na polu kukurydzy, gdy postać grana przez Mela Gibsona opuszcza latarkę. Została ona zaliczona do jeden z "10 najbardziej przerażających scen współczesnego kina". Według mnie jest też i druga może nawet lepsza, żeby nie zepsuć oglądania powiem krótko – relacja TV z Brazylii.

"Znaki" mogą być jeszcze odbierane jako dramat. Jest on widoczny w postaci głównego bohatera Grahama. Stracił żonę i wiarę, przestał być pastorem. W dalszej części obrazu widoczna jest stopniowa zmiana.

Reasumując: dobrze wyreżyserowany, dobrze zagrany i najważniejsze - dobrze wydane pieniądze. Polecam osobom lubiącym tematykę UFO i nie tylko. Warto obejrzeć go w nocy, aby poczuć ten specyficzny klimat.

10 z 13 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 7

Sebioslaw 2018-03-04 7

Film mocno osadzony w moim klimacie, choć kilka scen scenariuszowych inaczej bym przedstawił. Ogólnie ciekawe przesłanie, że obce istoty są gdzieś tam wśród gwiazd…

simonperch 2013-03-12 3

81% w moim guście? Haha, co za bzdura. Scenariusz to jeden wielki bełkot, zakończenie wywołuje mdłości. Dziwny twór.

Jankes 2009-07-30 6

6/10 – Chyba za bardzo nastawiłem się na bardzo fajny film, a to taki przeciętniak troszkę, ale można zobaczyć.

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
justangel Jankes 2009-07-30 5

Moja ocena podobna, dałam 7/10, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Ogólnie nie najgorszy klimat, i jakoś mam wrażenie, że póki nie pokazali się obcy to było lepiej. Ale to może takie moje odczucie:)

Pyton972 Jankes 2009-10-21
Genialny film. Obcy byli tylko marginesem, pretekstem, by przekazać treść filmu: że nic nie dzieje się przypadkiem, że nawet to, co wydaje nam się niewytłumaczalną, niesprawiedliwą karą boską, jest potrzebne, by człowiek zrozumiał sens istnienia, by dalszy los stał się lepszy. A przy tym ciekawa oprawa – całe to zamieszanie z piktogramami i kosmitami. Dla mnie, bezdyskusyjne 10/10!
justangel Jankes 2009-10-21 5

Wiesz co, ale ten "głębszy sens" mnie nie przekonuje w tym filmie. Powiem więcej: odniosłam wrażenie, że był on wrzucony na siłę, wręcz nachalnie, tak aby każdy zrozumiał o co chodzi. Ten głębszy sens, że nic nie dzieje się przypadkiem, został za bardzo spłycony poprzez przesadną dosłowność. A przesadna dosłowność to jest rzecz, która może zabić każdą wartość, każdego filmu.

Asmodeusz Jankes 2010-06-15 5

ach ci obcy popsuli wszystko, filmik taki sobie 6/10

Współtworzą