Badlands

7,1
Historia tragicznej miłości piętnastoletniej Holly i starszego od niej o dziesięć lat Kita. Przypadkowo zawarta znajomość zmienia się wkrótce w bezgraniczną miłość, którą młodzi skrywają przed despotycznym ojcem Holly. Jednak kiedy oboje decydują się opuścić miasteczko, ojciec próbuje ją zatrzymać. Wówczas Kit, na oczach dziewczyny, zabija jej ojca, a następnie razem z Holly podpalają dom. Od tej chwili są ścigani przez policje stanowe i łowców głów...
Lubię kino, koty i Bjork. Moje recenzje ukazywały się na filmwebie, grupa w której adminuję https://www.facebook.com/groups/796468253741955/?fref=ts , moje blogi filmowe zapraszam : https://www.facebook.com/kinoholik , http://zwariowaniecfilmowy.blog.pl/ WYWIAD -> https://fdb.pl/wiadomosci/29834-wywiad-daniel-chong-o-pracy-i-miedzy-nami-misiami ARTYKUŁY -> https://fdb.pl/wiadomosci/29332-wrazliwi-pokutuja-najbardziej https://fdb.pl/wiadomosci/29586-inni-od-innych. Festiwal https://fdb.pl/wiadomosci/31418-transatlantyk-edward-norton-spotkanie-z-widzami Jestem linkowana na mediakrytk i filmkrytyk https://filmkrytyk.pl/krytycy/7-emilka-szara http://mediakrytyk.pl/krytyk/727/emilia-szara

Dwoje kochanków ucieka przed policją 7

Terrence Malick  to reżyser outsider i indywidualista, w swoim filmowym debiucie z 73 roku  Badlands zabiera nas w ekscytującą podróż w której młodzi kochankowie rozpoczynają pęd ku wolności i nieograniczonej miłości.

Badlands (1973) - Martin Sheen

Fabuła filmu inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami i postaciami, a konkretniej parą Charlesa Starkweather’a i Caril Fugate. Historia ta także dała początek filmom Urodzeni mordercy Prawdziwy romans. Reżyser przedstawia nam opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy są jak Romeo i Julia tragicznymi kochankami. Niechęć rodzica do ich związku jest początkiem ich drogi i ucieczki. Kit (Martin Sheen), który pracuje przy wywożeniu śmieci przypadkiem poznaje 10 lat młodszą Holly (Sissy Spacek). Obydwoje wydają się jakby byli zamknięci w swoim świecie. Zakochują się w sobie. Niestety ojciec Holly nie akceptuje chłopaka z nizin społecznych i chce aby para się rozstała. W końcu Kit będąc sprowokowanym zabija ojca ukochanej i oboje zaczynają od tej chwili wędrowniczy żywot. Świetnym zabiegiem narracyjnym jest przedstawienie zdarzeń z perspektywy nastolatki, która patrzy na rzeczywistość jeszcze urokliwym, dziecięcym wzrokiem.

Jej niewinność musi zderzyć się z realizmem widzianych zbrodni i nieustanną walką myśli, sumienia i chęci zostania przy mężczyźnie, którego kocha. Terrence Malick skupia się w filmie na tej dwójce młodych uciekinierów, ich obawach, marzeniach i doświadczeniach. Oboje są pięknie niedopasowani. Ona – spokojna, cicha, romantyczka. On – buntownik pozujący na Jamesa Deana. Sissy Spacek i Martin Sheen tworzą parę, której mocno się kibicuje i momentami patrzy się na nich łaskawszym okiem mimo popełnianych przez tę dwójkę złych czynów. Cudowne zdjęcia Tak Fujimoto nadają oniryzmu temu dziełu i tworzą niesamowity klimat. Muzyka autorstwa George Aliceson Tipton jest bardzo charakterystyczna, idealnie skomponowana pod niektóre sceny.

Badlands (1973) - Martin Sheen

Przepiękne krajobrazy sprawiają, że chcielibyśmy się ciałem przenieść w te rejony. Na szczęście nasi bohaterowie nie są rozliczani za swoje uczynki, ich zachowania nie są tłumaczone na każdym kroku. Dostajemy postaci, których sytuacja przerosła, a strach stał się nieodłącznym towarzyszem ich drogi. Pod koniec współczujemy im, ale także wiemy, że muszą ponieść konsekwencje swoich zachowań.

Badlands to typowe kino drogi, w które chcemy się udać wraz z młodymi kochankami by podziwiać piękno przemierzanych terenów i jednocześnie zachwycić się naturalnością i urokiem niegasnącego uczucia Holly i Kita. To kino beztroskiej wolności i ucieczki w nieznane. Warto wybrać się w tę podróż.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 3
Mrozikos667 8

Śmiało, behawiorystycznie o mrocznej stronie amerykańskiego snu o wolności. Świetne elementy baśniowe. Nic dziwnego, że w USA ma status wybitnego dzieła. 8+

simonperch 7

Ciekawa produkcja Malicka. Road Movie i Sheen prawie jak James Dean.

Matejsoner11

7/10 – Przeromantyczniona opowiastka, którą jednak bardzo dobrze się ogląda.

Martin Sheen zgrywa się na Jamesa Deana, Sissy Spacek odgrywa zaś dziewczynę, którą miłość wyraźnie oderwała od rzeczywistości, zaś Malick kreuje obraz pełen romantyzmu i brutalności. Morderstwo tutaj nie jest, zdaje się, niczym więcej, jak kolejnym krokiem ku wolności pary głównych bohaterów, a sprytna manipulacja widzem sprawia, iż nie sposób im kibicować. Dlatego też końcówka zdaje się być dwa razy bardziej smutna, niż powinna. Fajne kino.

PS. No i już wiem, skąd inspirację czerpał Tarantino, pisząc scenariusz zatytułowany "Open Road" (powstały z niego później "True Romance" i "Natural Born Killers").

Więcej informacji

Proszę czekać…