Vinci 2004

Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem Cuma wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował Gruby, paser który zleca Cumie kradzież obrazu Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką” z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Cuma – specjalista od kradzieży dzieł sztuki – kompletuje ekipę.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 63 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Robert Więckiewicz
jako Robert "Cuma" Cuminski
Borys Szyc
jako Julian "Szerszeń" Wolniewicz
Mieczysław Grąbka
jako Mieczysław "Gruby", paser
Marcin Dorociński
jako Komisarz Łukasz Wilk
Kamilla Baar
jako Magda
Jacek Król
jako Werbus
Jan Machulski
jako Tadeusz Hagen
Józef Pałeczka
jako Strażnik więzienny
Jerzy Grałek
jako Dr Wiaderny
Mariola Pajączkowska
jako Pielęgniarka w więziennym gabinecie lekarskim
Łukasz Simlat
jako Marcin Kudra, policjant
Karina Seweryn
jako Przewodniczka w Muzeum Czartoryskich

Fabuła

Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem Cuma wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował Gruby, paser który zleca Cumie kradzież obrazu Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką” z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Cuma – specjalista od kradzieży dzieł sztuki – kompletuje ekipę. Zaczyna od wizyty u byłego wspólnika Juliana – specjalisty od ładunków wybuchowych. Mimo, iż przyjaciel porzucił złodziejski proceder, Cuma proponuje mu udział w kradzieży. Julian ma dylemat: z jednej strony dług wdzięczności wobec przyjaciela, który nie wydał go w śledztwie, z drugiej – obawa przed powrotem do dawnego życia. Próbuje więc pogodzić wodę z ogniem. Zgadza się wziąć udział w skoku, ale jednocześnie robi wszystko, by kradzież nie doszła do skutku. Zwraca się do starego fałszerza Hagena z prośbą o wykonanie kopii „Damy z łasiczką”. Ten odmawia wymawiając się wiekiem, ale poleca mu Magdę – 28-letnią studentkę konserwacji zabytków na krakowskiej ASP. W tym samym czasie komisarz Wilk, który przed laty aresztował Cumę, dowiaduje się, że wyszedł on na wolność. Policjant podejrzewa, że nagłe pojawienie się Cumy związane jest z powrotem do Krakowa „Damy z łasiczką”. Przez kilka miesięcy obraz był prezentowany w Japonii. Teraz wraca i jego przejazd z lotniska w Balicach do Muzeum Czartoryskich stwarza świetną okazją do kradzieży. Anonimowy

Gatunek
Komedia, Kryminał, Akcja
Słowa kluczowe
honor, policjant, kradzież, przepustka z więzienia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2004-09-13 (kino), 2005-01-20 (dvd)
Dystrybutor
ITI Cinema
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
108 minut
Budżet
3 500 000 PLN

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Pressbook

Pogoń za sensacją — Nic dziwnego, wszak PRL był tworem sztucznym, gdzie życie toczyło się jakby na niby, według narzuconych według ścisłych konwencji reguł. Tu prawdziwa zbrodnia była niemożliwa, bowiem nie było ku niej prawdziwej motywacji - nawet pieniądze były sztuczne, bez właściwej siły nabywczej. Wszystko to miało się zmienić wraz z przemianami społeczno-ekonomicznymi... zobacz więcej

Komentarze 11

MadaSta 2008-08-31 8

8/10 – Bez rewelacji, ale film warty obejrzenia. Polecam…

Sebioslaw MadaSta 2016-01-23 8

@MadaSta Bez rewelacji a ocena 8/10 ;-)
Rewelacja!

Anonimowy 2008-05-01

VINCI oglądany na całym świecie – Sensacyjna komedia Juliusza Machulskiego od ponad trzech lat ma w Londynie zagranicznego agenta sprzedaży, którego aktywność przyniosła efekty w postaci dużego zainteresowania filmem na świecie.
Film został sprzedany do ponad 20 krajów, m.in. do USA, Kanady, Japonii, Australii, Rosji, Czech, Niemiec, Izraela, Tajwanu,, Słowenii, Turcji i Nowej Zelandii.
Jednak największą popularność zyskał w Chinach, gdzie publiczność pokochała tę historię.
VINCI jest pokazywany w kinach i ukazał się na DVD.
[Studio Filmowe ZEBRA]
Zobaczcie plakat promujący w Chinach

http://img01.yeuxverts.net/view.php?img01.10/gwakvl.k0787x.ivgkk.jpg

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Anonimowy Anonimowy 2008-05-02

WoooW nic tylko pogratulować:D bardzo cieszy fakt, że nieliczne dobre produkcje zdobywają uznanie w innych krajach.

paleczka1993 Anonimowy 2009-12-28

Tak ten film byl kapitalny, Polska produkcja, a jednak ;p.

Jana Anonimowy 2009-12-28 7

Jedna z ciekawszych polskich komedii kryminalnych ostatnich lat. Inteligentne poczucie humoru Machulskiego, jakie lubię. Wprawdzie nie dorównuje „Seksmisji” – komedii wszechczasów, ale też dobra i jest się z czego pośmiać:)! Polecam! Powtórka niebawem w TV.

dannyXXX Anonimowy 2009-12-29 10

> Tak ten film byl kapitalny

Zgadzam sie.Kapitalna rola Roberta Wieckiewicza i Marcina Dorocinskiego;)

Kutak 2007-01-26

Klasa – Machulski pokazał, że jest naprawdę świetnym reżyserem i po bardzo przeciętnej "Superprodukcji" nakręcił coś bardzo, bardzo przyjemnego. Jasno przedstawiona "intryga", świetnie zrealizowane sceny samego napadu i delikatny, rozbijający humor. 9/10 należy się w pełni :)

Ronaldinho 2006-10-14 8

Gang Olsena po polsku. 8/10 – Przyznam, że nie spodziewałem się tak dobrego filmu. Miło mnie zaskoczył. Juliusz Machulski potrafi robić niezłe filmy. Najbardziej podobała mi się sama fabuła i gra aktorska Borysa Szyca i tego kolesia co zagrał Cume :-)

justangel Ronaldinho 2011-01-17 7

Zgadzam się, film naprawdę dobry, co niestety jest rzadkością w polskim kinie, zwłaszcza jeśli chodzi o ten gatunek. Vinci trzyma w napięciu, akcja jest dobrze poprowadzona, ogólnie polecam.

drgoebbels 2006-09-17 10

Przyjemnie się go ogląda – Można obejrzeć

Współtworzą