Ojciec Mateusz 6.3

Akcja serialu rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Każdy z odcinków opowiada odrębną historię. Powracający z misji na Białorusi ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) zostaje wezwany przez biskupa (Sławomir Orzechowski). Na spotkaniu w kurii dowiaduje się, że obejmie probostwo w niewielkiej miejscowej parafii. Na pierwszej mszy odprawianej przez Mateusza poznajemy barwne grono jego parafian. Jest wśród nich jego gospodyni Natalia (Kinga Preis), Piotr – kościelny i organista w jednej osobie (Łukasz Lewandowski) i policjant Nocul (Michał Piela). Gdy niezwykły detektywistyczny talent nowego proboszcza się ujawni się, aspirant Nocul stanie się częstym gościem na plebanii.

Odcinki

Obcy 1x1 9.5

Na pierwszej mszy odprawianej przez nowego księdza poznajemy barwne grono jego parafian. Szybko ujawnia się również talent detektywistyczny księdza. Proboszcz postanawia bowiem pomóc wdowie po robotniku budowlanym, zatrudnionym w miejscowej papierni. Podobno mężczyzna popełnił samobójstwo. Ksiądz Mateusz chce dotrzeć do prawdy...

Eksperyment 1x2 9.0

W Sandomierzu zostaje zamordowany doktor Nowak, miejscowy anestezjolog. Policja podejrzewa o zabójstwo ojca operowanej dziewczynki, który odgrażał się lekarzowi, przekonany, że to z jego winy dziecko zapadło w śpiączkę. Niezawodny ojciec Mateusz odkrywa jednak prawdziwą przyczynę śmierci anestezjologa.

Dług 1x3 9.0

Włamanie do sklepu. Właściciel i jego żona, Ukrainka, nie chcą złożyć stosownego doniesienia. Są w sidłach wierzycieli, którzy teraz grożą im śmiercią. Mateusz podejrzewa, iż wicedyrektor banku ma szczególny udział w tej sprawie i postanawia to sprawdzić - oferuje zabytkowy kościelny obraz w zamian za dług sklepikarzy.

Narkotyk 1x4 8.0

Aspirant Nocul obawia się, że któryś z jego ludzi może być zamieszany w udaremnienie policyjnej akcji wymierzonej przeciwko handlarzom narkotyków. W tej szczególnie trudnej i przykrej sytuacji, pod nieobecność swego zwierzchnika oddelegowanego na szkolenie, Nocul szuka rady i wsparcia u księdza Mateusza.

Róża 1x5 9.0

Do księdza Mateusza zwraca się o pomoc piękna Joanna Orska, żona miejscowego hodowcy róż, właściciela ogromnej szklarni. Kobieta zwierza się księdzu, że chociaż jej małżeństwo było dotąd bardzo udane, mąż kochał ją i szanował, to ona nieoczekiwanie zapałała uczuciem do innego mężczyzny. Nie chcąc oszukiwać męża, wyjawiła mu prawdę. Wzburzony Orski wyniósł się z domu, nie rozmawia z żoną, która usiłuje mu wytłumaczyć, że tamtą znajomość już zerwała i pragnie wszystko naprawić. Joanna liczy, że mąż wysłucha proboszcza i zechce jej wybaczyć. Czy słusznie?

Anna 1x6 8.0

Okradziono dom pewnego bogatego małżeństwa, u którego służy polecona przez proboszcza dziewczyna ze Wschodu, Anna. I to ona staje się główną podejrzaną w tej sprawie. Niegdyś była zmuszana do prostytucji, a teraz jest szantażowana przez dawnych kumpli. Jej narzeczony, usiłując desperackim czynem przyjść ukochanej z pomocą, wpędził ją w jeszcze większe tarapaty. Dziewczynę ocalić może tylko ojciec Mateusz...

Pomyłka 1x7 8.0

Zginął jeden z pensjonariuszy miejscowego domu starców - Falkiewicz, przyjaciel pani Zofii, osoby niezwykle zamożnej i wpływowej. Podejrzany jest syn Zofii, który nie krył swego niezadowolenia z romansu matki. Ksiądz Mateusz, zorientowawszy się, że sędziwi podopieczni są źle traktowani przez personel, tym właśnie tropem podąża w poszukiwaniu zabójcy.

Wyrok 1x8 9.0

Tym razem ksiądz Mateusz musi rozwiązać sprawę zabójstwa, o które sam jest podejrzany. Zastrzelono znanego adwokata, mecenas Stawickiego. Obok jego martwego ciała znaleziono ogłuszonego ksiądza Mateusza, z bronią w ręku. Aspirant Nocul musi przeprowadzić rutynowe czynności policyjne: pobrać od duchownego odciski palców, sfotografować go itp. Bardzo to przeżywa. Ksiądz Mateusz zostaje aresztowany. Jego obrony podejmuje się mecenas Ewa Jurewicz. Z braku miejsca w areszcie, ksiądz zostaje osadzony w więzieniu. Czy uda mu się udowodnić niewinność?

Aktor 1x9 9.0

Przed kościołem ojca Mateusza realizowane są zdjęcia do filmu. Asystentką kostiumografa jest miejscowa dziewczyna, Monika, żona barmana Filipiaka, nachalnie zaczepiana przez aktora Dariusza. Podczas kręcenia sceny strzelaniny aktor zostaje zabity. Filipiak, który także brał udział w tej scenie jako statysta, zostaje aresztowany. Przyznaje się do winy, twierdząc, że był zrozpaczony plotkami o żonie, ale jednocześnie prosi księdza o pomoc dla niej. Analizując materiał, który swoją kamerą nakręcił organista Piotr, filmowiec-amator, oraz obserwując reakcje osób bliskich zamordowanemu, Mateusz odkrywa zdarzenia, które doprowadziły do zbrodni, i faktycznego sprawcę

Szantaż 1x10 9.0

Rolnik Ciechan przegrywa sprawę o odszkodowanie za zatruwanie rzeki przez zakład inżyniera Napierskiego. Młoda pani mecenas, która działa w fundacji ekologicznej, wzywa mieszkańców do protestu. Napierski zaczyna też być szantażowany za pomocą zdjęć ujawniających jego romans z sekretarką: ma przestać zrzucać odpadki do rzeki, ma uruchomić prawdziwą oczyszczalnię! Napierski podejrzewa Ciechana. Nie chce, aby spokój rodziny został zakłócony przez ujawnienie zdrady małżeńskiej, ale nie ma też pieniędzy na żądane inwestycje. Jednak prawdziwy szantażysta jest o wiele bliżej biznesmena, niż mu się wydaje...

Zemsta 1x11 8.0

Ojciec Mateusz zastępuje innego duchownego w posłudze duszpasterskiej w więzieniu, gdzie siedzi Włodek, ojciec Michała. Jeden z więźniów, gangster Seweryński, ginie od ciosu nożem zrobionym z kawałka blachy. Seweryński zagrażał niejakiemu Paszyńskiemu, drobnemu przestępcy, który odebrał mu kochankę. Co więcej, na narzędziu zbrodni są odciski Paszyńskiego. Jednak ksiądz Mateusz, analizując opowieści innych więźniów, zaczyna nabierać przekonania, że w tym przypadku nie popełniono morderstwa.

Aniołek 1x12 7.0

Niejaki Ruciński, pracujący w Niemczech, przyjeżdża w rodzinne strony, gdzie dowiaduje się, że jest ojcem właśnie narodzonego syna Kryśki. Wypiera się tego dziecka, choć przyznaje, że teoretycznie mógłby być jego ojcem. Niebawem Kryśka zostaje znaleziona niemal bez życia, a dziecko znika bez śladu. Podejrzenia koncentrują się wokół Rucińskiego, którego widziano z tajemniczą, dużą torbą. Ale ojciec Mateusz wie, że nigdy nie należy ufać pozorom…

Wypadek 1x13 7.0

Mateusz jedzie z pielgrzymką. Między kierowcami trzech autokarów daje się odczuć rywalizację. Jeden z nich, Małecki, jest niepijącym alkoholikiem. I oto nagle autokar prowadzony przez niego spada do rowu. Małecki jest ranny. Badania wykazują, że miał 0,8 promila alkoholu we krwi! Na nic się zdają jego zapewnienia, że nie pił! Jest załamany. Ksiądz, zainspirowany treścią piosenki Natalii, powraca pamięcią do okoliczności sprzed wypadku... Kto jest prawdziwym winowajcą?

Powołanie 1x14 8.0

W biały dzień sprzed siedziby firmy Pol-Fresz zostaje porwany jej właściciel Jerzy Barański. Wiele wskazuje na to, że w przestępstwo są zamieszani ludzie z najbliższego otoczenia biznesmena. Główną podejrzaną jest Grażyna Łukowska, współpracownica Barańskiego, karana wcześniej za oszustwo. Na trop kobiety skierowała policję Natalia. Wkrótce pojawia się jednak nowy trop. Na światło dzienne wychodzi pewien głęboko skrywany konflikt Barańskiego...

Piętno 1x15 9.0

Sandomierzem wstrząsa kolejna tragedia. Znowu zginęli młodzi ludzie, którzy kierowali samochodem po zażyciu narkotyków. Policjanci intensywnie poszukują dilera. Po telefonicznej informacji znajdują 200 działek amfetaminy w miejscowym salonie piękności, prowadzonym przez atrakcyjną Mariolę, od kilku lat przykładną obywatelkę, wcześniej jednak karaną za kradzieże, prostytucję i narkotyki. Mariola przysięga, że jest niewinna. Podejrzewa, że ktoś próbuje ją wrobić. Dla policjantów wina dziewczyny jest oczywista, ksiądz Mateusz ma jednak wątpliwości. Zastanawia się, kto mógł podrzucić Marioli narkotyki.

Wycieczka 1x16 8.0

Z wysokiego urwiska zostaje zepchnięta kobieta. Jedynym przypadkowym świadkiem tego zdarzenia jest ksiądz Mateusz. Okazuje się, że ofiara to znana niegdyś śpiewaczka, która przybyła do Sandomierza z wycieczką autokarową zorganizowaną przez jej młodego kuzyna. Zarówno on, jak i co najmniej dwie inne osoby miały motyw oraz okazję do popełnienia tej zbrodni. Kim jest zabójca? Jaką rolę odegrają w sprawie Michał i jego koleżanki?

Skarb 1x17 9.0

Początek wakacji. Michał trafia na archeologiczny rarytas - ślady celtyckiego pochówku. Niestety, cenne znalezisko zostaje zdewastowane i rozgrabione. Głównym podejrzanym jest miejscowy poszukiwacz skarbów - Lenar. Ksiądz Mateusz i Michał odwiedzają go w domu. Dlaczego Lenar zaintrygował księdza? Skąd mężczyzna tyle wie o domniemanym przestępcy? Kto naprawdę poluje na celtyckie znaleziska?

Jabłka 1x18 8.0

W Sandomierzu dochodzi do epidemii ciężkich zatruć pokarmowych. Okazuje się, że wszyscy chorzy jedli jabłka z ekologicznej farmy przybysza z Warszawy, Jeżewskiego. Owoce tuż przed sprzedażą spryskano toksycznymi środkami owadobójczymi. Sprawa wygląda na sabotaż. Jeżewski miał wielu wrogów. Nie płacił najemnym pracownikom. Ukrainiec Mykoła domagał się od niego zaległej wypłaty. Warszawiak był też skonfliktowany z Walczakiem, miejscowym rolnikiem. Walczak zgłosił kradzież dużej ilości pestycydów, takim samym środkiem spryskano feralne jabłka. Sprawę bierze w swoje ręce ksiądz Mateusz.

Osaczony 1x19 8.0

Aspirant Nocul ma kłopoty. Dziewczyna, której policjant pomógł, gdy rozpaczała, twierdzi, że została napadnięta i okradziona. Teraz oskarża Nocula, że jest on dilerem zaopatrującym w narkotyki sandomierskie prostytutki. Dziewczyna utrzymuje, że była umówiona na przekazanie mu dużej partii towaru. Analiza bilingów telefonicznych Nocula wykazuje, że policjant kilkakrotnie kontaktował się z oskarżającą go kobietą. Aspirant zostaje zawieszony w obowiązkach policjanta. Ksiądz Mateusz postanawia pomóc przyjacielowi i dowiedzieć się, kto stoi za próbami wrobienia aspiranta w działalność przestępczą.

Ukąszenie węża 1x20 8.0

W kościele, w dniu święta Matki Boskiej Zielnej, zostaje ukąszony przez węża miejscowy przedsiębiorca, Lipski. Michał znajduje w kościele gada. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem. Trzeba natychmiast znaleźć serum, w przeciwnym razie Lipski umrze. Ksiądz Mateusz dowiaduje się, że podejrzanym o podrzucenie węża jest Minas, Ormianin niedawno zwolniony z pracy przez Lipskiego. Mężczyzna zostaje aresztowany. Czy to właściwy trop?

Koncert 1x21 8.0

Pod kołami samochodu ginie Jacek, ratujący Małgosię po upadku ze skutera. Kierowca pirat ucieka z miejsca zdarzenia. Po kilku miesiącach Małgosia powraca do parafialnego zespołu muzycznego, poznaje nowych członków grupy. Wciąż przeżywa wypadek, nie może się pogodzić ze śmiercią Jacka. Od pewnego czasu ktoś prześladuje Małgosię, próbuje zmusić ją do wyjazdu z miasta. Tymczasem policja nadal poszukuję sprawcy wypadku. Na grobie Jacka ktoś codziennie zostawia błękitną różę. Kim jest prześladowca Małgosi? Co oznacza niebieski kwiat? Czy ojciec Mateusz odnajdzie drogowego pirata?

Mag 1x22 8.0

W mieście pojawia się jasnowidz - uzdrowiciel Dorian. Monika przypadkowo go spotyka. Mężczyzna diagnozuje jej chorobę - zmiany chorobowe się cofają. Wyniki badań przeprowadzonych w pracowni niejakiego Janiaka są wręcz wzorcowe. Monika zaczyna więc namawiać innych do odwiedzenia uzdrowiciela. Tymczasem jedna z byłych pacjentek Doriana zostaje znaleziona martwa. Kim naprawdę jest szaman? Czy ma coś wspólnego ze śmiercią kobiety? Do akcji wkracza ojciec Mateusz.

Poza grą 1x23 8.0

Trwają rozgrywki ligi koszykówki kobiet. W zespole wszyscy liczą na Elę, córkę trenera. W nocy umiera Węgrzyniak, właściciel klubu sportowego i miejscowych zakładów obuwniczych. Mężczyzna miał atak serca, ale wcześniej został uderzony jakimś przedmiotem w głowę. Policja sądzi, że do jego śmierci przyczyniła się była zawodniczka Weronika, która porusza się na wózku inwalidzkim. Została kaleką w wypadku, który spowodował Węgrzyniak. Ksiądz Mateusz nie wierzy jednak w jej winę...

Islamska żona 1x24 9.0

Hasan i Aziz są pochodzenia arabskiego, ale mieszkają i prowadzą interesy w Polsce. Hasan ma dwóch synów, Kamala i Raszida, Aziz - córkę Aminę. Postanawiają zaaranżować ślub swoich dzieci. Młodzi mają jednak własne plany, Raszid kocha Paulinę. Nocą dochodzi do ataku na Kamala, który zostaje pobity. Co gorsza, ktoś wypisuje rasistowskie hasła na murze. Kim są prześladowcy? Czy zaplanowany przez rodziców ślub się odbędzie? Jaką rolę w sprawie odegra ksiądz Mateusz?

Waga ciężka 1x25 9.0

W sekcji bokserskiej trwają treningi prowadzone przez trenerów Rosę i Sylwestra. Niespodziewanie dochodzi do tragedii. Umiera młody bokser Łukasz. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Dochodzenie przynosi bulwersujące odkrycie. Okazuje się, że w mieście są organizowane nielegalne walki bokserskie. Czy Łukasz był w nie zamieszany? Kto wyjaśni sprawę śmierci chłopaka?

Łzy Ewy 1x26 9.0

W parafii zorganizowano loterię charytatywną. W jej przygotowanie zaangażowała się żona lokalnego biznesmena. Sama na ten szczytny cel oddała między innymi lalki. Jedną z lalek udaje się wylicytować Dorocie, znajomej Natalii. Ale niespodziewanie Dorota zostaje zaatakowana w swoim mieszkaniu, jej stan jest poważny. Kim jest napastnik? Dlaczego lalka jest aż tak cenna? A może motyw napadu był zupełnie inny... Do akcji wkracza ojciec Mateusz.

Spowiedź 1x27 8.0

Paulina robi karierę w fabryce dziewiarskiej, prywatnie jest narzeczoną jej właściciela, Olka. Trwają przygotowania do ślubu tej pary. Ale podczas spowiedzi Paulina zwierza się księdzu Mateuszowi z dylematów związanych z zamążpójściem. Wkrótce Paulina zostaje znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Jeden z mieszkańców plebanii widział sprawcę napadu. Kto stanie się głównym świadkiem policji? Dlaczego panna młoda została zamordowana?

Sekrety klasztoru 1x28 8.0

Ojciec Mateusz wyjeżdża na dni skupienia do klasztoru cystersów. W tym czasie nowicjusz Fabian odnajduje zwłoki Korycińskiego, który również brał udział w dniach skupienia. Okazuje się, że mężczyzna został zamordowany. Ksiądz detektyw wkracza do akcji.

Egzamin 1x29 8.0

Na uczelni zostaje zamordowany jeden z asystentów. W zastępstwie zmarłego wykładowcy czasowo zajęcia prowadzi ojciec Mateusz. Rozpoczyna się śledztwo w tej ponurej sprawie. W jego trakcie do Mateusza zgłasza się studentka, dziewczyna chłopaka podejrzanego o zabójstwo. Ksiądz detektyw pomaga zastawić pułapkę na prawdziwego mordercę...

Miłość Natalii 1x30 9.0

Natalia, gospodyni księdza Mateusza, spotyka Jerzego, mężczyzna zaczyna ją adorować. Nawiązuje się między nimi romans. Zakochana Natalia postanawia na nowo ułożyć sobie życie i porzuca plebanię. Ojciec Mateusz jest jednak pełen obaw co do jej wybranka. Czy jego podejrzenia okażą się słuszne?

Spa 1x31 8.0

Barbara Nocul wygrywa konkurs telewizyjny, główna nagrodą w nim jest wyjazd do SPA. W tym samym ośrodku przebywa gwiazda Ewa Pol, która postanowiła poddać się kuracji odmładzającej, towarzyszy jej córka Ania, w ośrodku przebywa też szef fan clubu aktorki - Kazio Michoń. W pobliżu ośrodka zostaje znaleziona martwa Ewa Pol, pojawia się policjanci, rozpoczyna się śledztwo. Na prośbę Nocula do SPA przyjeżdża ksiądz Mateusz, by nieoficjalnie pomagać w śledztwie. Pojawiają się wciąż nowe tropy w śledztwie. Dzięki pobytowi w ośrodku Nocul rozpoczyna kurację odchudzającą i poddaje się zabiegom upiększającym.

Pamięć 1x32 8.0

Policjanci otrzymują zgłoszenie o znalezieniu zwłok mężczyzny w mieszkaniu. Denat to Jan Brylski, w mieszkaniu znalazła go żona Krystyna i jej matka Zofia. Rozpoczyna się śledztwo. Okazuje się, że Brylski zdradzał żonę z młodą Sandrą, żona dowiedziała się o jego romansie. W kościele pojawia się Jadwiga, która widziała Krystynę z nożem w ręku.

Najpiękniejsza 1x33 8.0

W Sandomierzu odbywa się sesja zdjęciowa, jedną z modelek jest Malika. Dziewczyna prosi o rozmowę księdza Mateusza, pomimo że jest muzułmanką. Rozmowę przerywa telefon. Malika wybiega wzburzona. Sesję fotografuje znany i nagradzany fotograf Tomasz. Nieoczekiwanie Malika zostaje znaleziona martwa. Kto chciał się pozbyć dziewczyny? Czy fotograf ma coś wspólnego z jej śmiercią? Ksiądz detektyw rozpoczyna śledztwo w świecie modelek...

Skandal 1x34 8.0

W okolicach hotelu zostaje znalezione ciało niejakiego Bielskiego - kierownika tego obiektu. Policja bada okoliczności śmierci Bielskiego. Sprawa nie jest do końca jasna: nie wiadomo czy popełnił on samobójstwo, czy został zabity. Tymczasem w przykościelnej stołówce dla bezdomnych pojawia się włóczęga, który w noc zabójstwa widział odjeżdżającą spod hotelu Ninę. Okazuje się, że Bielski całkiem nieźle utrzymywał się z dodatkowej działalności, do której używał hotelu. Czym się zajmował? Jakich kłopotów przysporzy ojcu Mateuszowi DVD ze szkolną lekturą?

Zakładnik 1x35 9.0

W wannie zostaje zabity mecenas Szorski. Cały majątek zapisał swojej dawnej kochance Karolinie. Dziewczyna staje się główną podejrzaną. W dniu zabójstwa odwiedziła Szorskiego. Doszło między nimi do kłótni. Karolina twierdzi jednak, że w czasie zabójstwa była u jubilera próbując sprzedać pierścionek. Jubiler nie potwierdza jej alibi. Zdesperowana dziewczyna postanawia wziąć zakładnika – ojca Mateusza...

Świadek 1x36 9.0

Policjanci zatrzymują pijanego mężczyznę, na komendzie pojawia się jego nastoletni syn Damian i zaczyna atakować policjantów. Chłopiec i ojciec opuszczają komendę. Syn ma pretensję do taty, że znowu zaczął pić, jednak sam utrzymuje kontakty z podejrzanymi typami. Przypadkowo znajduje rannego Andrusa. Rozmawiają, chłopak ucieka przed przyjazdem policji. Czy policjanci go znajdą? W co wplątał się Damian? Czy ksiądz detektyw pomoże ojcu chłopca skończyć z nałogiem?

Zlecenie 1x37 8.0

Zawody strzeleckie o Puchar Sandomierza. Policję reprezentuje starszy aspirant Nocul. Strzelnice opuszcza jeden z widzów – biznesmen Czesław Madera. Tuż za nim wychodzi zamaskowany mężczyzna. Przypadkowo w tej samej chwili wywołany telefonem wychodzi ojciec Mateusz, ratuje Maderę przed strzałem napastnika. Czesław uznaje sprawę za żart. Możejko, Nocul i Mateusz szukają poszlak zdarzenia. Kto chce zabić biznesmena? Co Madera ukrywa przed żoną i córkami? Dlaczego tak lekceważy zagrożenie?

Sprawa świętego Mikołaja 1x38 7.0

W mieszkaniu państwa Jaskotów zostaje znaleziona martwa Maria Jaskot. Ktoś włamał się do mieszkania i zabił kobietę. Poszlaki wskazują na Wiesława Pawlaka, który ma już na swoim koncie włamania. Wiesław zostaje aresztowany w trakcie ślubu. Czy Wiesław przyzna się do winy? Naprawdę chce tylko szczęśliwego życia u boku Heleny? Ksiądz Mateusz postanawia odnaleźć mordercę.

Strach na scenie 1x39 8.0

W Sandomierzu szykuje się premiera przedstawienia "Anna Karenina" z udziałem wielkiej aktorki, Marii Brodzkiej. Reżyser, a zarazem maż aktorki, Wiktor Szymański dba o każdy szczegół spektaklu. Za kulisami ktoś podmienia śrubę w blokadzie wyciągarki służącej do opuszczania ekranu. Ekran spada na scenę, uderzając jednego z aktorów w głowę. Na jego miejscu miała stać Maria. Kto chce się pozbyć Marii? Dlaczego kobieta twierdzi, że to klątwa? Co na to Orest i ksiądz detektyw?

Wybory 1x40 8.0

Zostaje zamordowany Jakub Gold, jeden z kandydatów na burmistrza. Gold był przedstawicielem mniejszości żydowskiej, w programie swojej kampanii wyborczej stawiał na ekologię. Możejko poszukuje partnerki dla swojego psa. Na jednym z forów internetowych poznaje właścicielkę pięknej suki wilczura. Do miasteczka powraca z zagranicy Justyna. To ona ma wejść na miejsce Jakuba w kampanii wyborczej. W trakcie śledztwa okazuje się, że Jakub był zastraszany, próbowano odwieźć go od pomysłu kandydowania na burmistrza. Kto go zlikwidował? Czy Justyna wygra wybory? Jaką rolę odegra w życiu Oresta?

Zbrodnia w bibliotece 1x41 9.0

W bibliotece seminaryjnej w Kielcach, zostaje zabity profesor. Stwierdzono kradzież cennego starodruku, nad którym pracował. Biskup wzywa Mateusza i prosi, aby ten dyskretnie przeprowadził śledztwo. Sprawa musi być jak najszybciej wyjaśniona dla dobra seminarium. Biskup wierzy, że Mateusz przyspieszy dochodzenie. Jak się okazuje, profesor zabrał ze sobą do grobu ważne informacje dotyczące kościoła w Polsce. Policja z Kielc prosi o pomoc sandomierskich specjalistów. Do akcji włączają się Możejko i Nocul. Przebrani za kapłanów rozpoczynają śledztwo...

Więzienna przeszłość 1x42 8.0

Włodek, ojciec Michała, wychodzi po trzech latach z więzienia. Prokurator i komisarz Możejko proponują mu, aby został ich wtyczką i pomógł w rozbiciu groźnego gangu. Włodek odmawia współpracy. Szczęśliwy Michał opuszcza plebanię i wraca z ojcem do domu. Ale starzy kumple wciąż namawiają Włodka do powrotu... Wspólnie dokonują napadu, podczas którego Włodek zostaje postrzelony. Jednak to nie koniec kłopotów. Co zrobi Michał, kiedy dowie się, że ojciec uczestniczył w przestępstwie? Po czyjej stronie stanie ksiądz detektyw?

Konkurs tańca 1x43 8.0

W Sandomierzu trwają przygotowania do konkursu tańca. Mieszkańcy licznie uczestniczą w treningach. Córka państwa Fideckich, Magda, która startuje w konkursie, ma romans z nauczycielem tańca Łukaszem Jaworskim. Fidecki sprzeciwia się występom córki, zakazuje jej udziału w konkursie. W nocy ktoś podpala przyczepę kempingową Łukasza... Czy to zemsta ojca dziewczyny? Jaką rodzinną tajemnicę odkryje Mateusz podczas rozmowy z Fideckimi? Ojciec Mateusz rusza tropem mordercy.

Zatrute wino 1x44 8.0

W okolicach kościoła Natalia znajduje martwego mężczyznę. Okazuje się, że zmarł z wycieńczenia. W mieście niedawno została zamknięta noclegownia. W parku ginie następna ofiara. Sekcja wskazuje na zatrucie alkaloidem. Trop prowadzi do kościoła. Okazuje się, że ktoś chciał otruć Mateusza. Kim jest wróg księdza detektywa?

Cena prawdy 1x45 9.0

W klasie Zosi Nocul pojawia się nowa uczennica - Julka Winiarska. Jej rodzice właśnie wprowadzili się do Sandomierza. Okazuje się, że Winiarski jest świadkiem koronnym w bardzo ważnym procesie. Pewnego dnia Zosia i Julka znikają ze szkoły. Wkrótce odzywają się porywacze i stawiają Winiarskiemu twarde ultimatum... Czy Noculowi uda się odnaleźć córkę?

Skradziona miłość 1x46 9.0

Na zamku Krzyżtopór odbywa się przegląd teatralny. "Romea i Julię" wystawiają uczniowie jednej z sandomierskich szkół. Karolina, jedna z uczestniczek przeglądu, w czasie imprezy zostaje zgwałcona. Podejrzanym jest nauczyciel, w którym podkochiwała się dziewczyna. Pojawiają się też inne tropy... Ojciec Mateusz próbuje pomóc dziewczynie i dowiedzieć się, kto naprawdę ją skrzywdził.

Tajemnicze śledztwo 1x47 8.0

Zwolniony z więzienia Jarosz zostaje śmiertelnie potrącony samochodem. Wcześniej odbywał karę za zabójstwo ojca Możejki. Inspektor Możejko staje się głównym podejrzanym. Ksiądz Mateusz i Nocul wspólnie starają się rozwikłać zagadkę porzuconej terenówki, fryzjera i gangu zastraszającego sklepikarzy.

Śmierć na żywo 1x48 7.0

Biskup prosi Mateusza, aby poprowadził kilka audycji w Radiu Rytm. Swoją pierwszą audycję ksiądz ma poprowadzić razem z gościem ze Stanów Zjednoczonych, znanym DJ-em. Mateusz jest świadkiem kłótni między dwoma prezenterami – Wojtkiem i Czarkiem. Wkrótce Radio Rytm organizuje pojedynek między Amerykaninem a didżejami z Polski. Tej samej nocy ktoś strzela z pistoletu do Czarka, który właśnie prowadzi audycję. Strzał słyszą wszyscy słuchacze. W czasie zabójstwa w pobliżu radia kręcił się Wojtek...

Lot 1x49 8.0

Trwa festyn dla mieszkańców miasta. Podczas zawodów motolotniarskich, w których faworytem jest Filip, dochodzi do tragicznego zdarzenia, którego ofiarą jest inny z uczestników, Marcin Denel. Śledztwo wykazuje, że nie był to nieszczęśliwy wypadek. Podejrzenie pada na Filipa...

Sekrety i kłamstwa 1x50 8.0

W Sandomierzu trwają przygotowania do otwarcia Ośrodka Hipoterapii, założonego przez biznesmena Witolda Wernera i jego żonę Bognę, była modelkę. Z pozoru zgodne i zakochane małżeństwo okazuje się mieć swoje sekrety. Modelka od dłuższego czasu ma romans z fotografem Michałem. W drodze na spotkanie z kochankiem ma wypadek, spada z konia. Jej stan jest poważny. Małżeństwo Noculów przeżywa kryzys. Basia podejrzewa męża o romans, a on ją. Zaczynają się domysły i wzajemne śledzenie. Ojciec Mateusz pomaga rozwikłać sprawę małżonków Werner. A Natalia służy pomocą Basi Nocul.

Talent 1x51 8.0

W Busku Zdroju trwają przygotowania do corocznego konkursu cukierniczego. Po skosztowaniu tortu przewodniczący jury Schulz nagle umiera, a faworyt konkursu - Pawicki, trafia do szpitala. Policja ustala, że ktoś nafaszerował tort lekiem nasercowym, który w połączeniu z lekarstwami na nadciśnienie, które zażywał Schultz, spowodował zgon. Kochanka ofiary oskarża o zabójstwo jego żonę. Miejscowi policjanci również uznają, że pani Schultz jest winna. Kobieta zostaje aresztowana, a śledztwo ma być zamknięte. Możejko i Nocul nie dają jednak za wygraną i kontynuują przesłuchania. Pawicki podejrzewa, że to on miał być ofiarą i oskarża o otrucie swojego pasierba. Wśród podejrzanych znajdują się także ci, których nie dopuszczono do konkursu. Śledztwo nabiera tempa...

W kręgu podejrzeń 1x52 8.0

Ksiądz Mateusz odwiedza gospodarstwo pszczelarskie Galińskich. Pracownicy właśnie zbierają miód do beczek. Sawicki, administrator majątku, jest zafascynowany starodawnymi metodami wytwarzania miodu pitnego. Do Galińskiego przyjeżdża Wodlewski, syn byłej pracownicy, którą przed laty niesłusznie posądzono o kradzież i zwolniono. Ksiądz jest świadkiem kłótni między mężczyznami. W nocy Galiński zostaje zamordowany. Podejrzenie pada na Wodlewskiego, ale krąg podejrzanych się rozszerza. Na miejscu zbrodni Możejko znajduje kolczyk pani burmistrz...

Samotne serca 1x53 8.0

Zamordowany zostaje deweloper Andrzej Randa. Podejrzenie pada na żonę ofiary. Małżonkowie rozwodzili się i nie mogli dojść do porozumienia w sprawie opieki nad synem. Na miejscu zbrodni policjanci znajdują wizytówkę jednej z kieleckich agencji matrymonialnych. Śledztwo wykazuje, że Andrzej był klientem tej agencji. Natalia również próbuje znaleźć kogoś bliskiego przez biuro matrymonialne. Mateusz postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o agencji...

Zaklęty rewir 1x54 8.0

W trakcie szkolnej wycieczki do Kielc zasłabła córka Nocula - Ola. Noculowie natychmiast jadą do szpitala. W trakcie wizyty jeden z pielęgniarzy przypomina się Noculowi. To Pluskwa, z którym kiedyś siedział w więzieniu. W Sandomierzu zostaje zabity młody lekarz, pracownik kieleckiej kliniki, w której przebywa Ola. Na nożu, którym popełniono zbrodnię, są odciski Pluskwy...

Spływ 1x55 9.0

Na spływ kajakowy nad Sielpię ksiądz Mateusz wybrał się wraz z młodzieżą maturalną. Po całodniowym spływie wieczorem bawią się przy ognisku. Rano zostaje znaleziony martwy Jędrek, chłopak Oli Nocul. Chłopak utonął, ale lekarz wskazuje na ślady walki. Podejrzenie pada na Olę, która tego feralnego wieczoru pokłóciła się z Jędrkiem. Kto i dlaczego chciał go skrzywdzić? Ojciec Mateusz za wszelką cenę chce znaleźć sprawcę.

Helena 1x56 9.0

Natalia i Możejko są świadkami napadu. Możejko próbuje interweniować i zostaje ranny. Jego stan jest bardzo ciężki, jest potrzebna krew rzadkiej grupy. O udział w napadzie jest podejrzany Kluza. Pracował w supermarkecie i miał zatarg z kierownikiem. Udaje się znaleźć krew dla Możejki. Zgłosiła się Helena Barcz. Możejko po rekonwalescencji postanawia podziękować swej wybawczyni. Okazuje się jednak, że Helena nie żyje. Wypadła z balkonu...

Gwiazdeczka 1x57 9.0

Ksiądz Mateusz znajduje w kościele porzucone niemowlę. Dziewczynka ma gorączkę, trafia do szpitala. Jej stan jest krytyczny. Dzięki troskliwej opiece lekarzy i pielęgniarek dziewczynka pokonuje kryzys i powoli wraca do zdrowia. Ksiądz Mateusz i policjanci szukają jej matki. Zbierają informacje o kobietach, które rodziły w ostatnich dniach. Metody policji zawodzą. Dopiero niezwykła spostrzegawczość księdza Mateusza pozwala rozwikłać zagadkę.

Powódź 1x58 8.0

Sandomierz walczy ze skutkami powodzi, a w akcję zaangażowana jest cała plebania. Natalia wydaje dary przekazane przez Caritas. W zdobywanie niezbędnych materiałów energicznie włączył się Pluskwa. Mateusz stara się pomóc Małgorzacie i jej niepełnosprawnemu synowi, którzy szczególnie ucierpieli podczas kataklizmu. Tymczasem policjanci znajdują wyrzucone przez rzekę ciało niezidentyfikowanej kobiety. Rozpoczyna się śledztwo.

Kryminał 1x59 8.0

Ojciec Mateusz zostaje zaproszony do dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach na spotkanie ze znaną autorką kryminałów Eweliną Lindą, promującą nową książkę. W trakcie spotkania jeden z uczestników oskarża pisarkę o kradzież pomysłu. Ewelina przeprasza za zaistniałą sytuację i prosi swojego agenta o wyjaśnienie sprawy. W pokoju hotelowym ktoś napada na Kolarskiego, dzień wcześniej to właśnie on zakłócił spotkanie z autorką książki. Ewelina przyznaje, że od jakiegoś czasu otrzymuje pogróżki...

Urwisko 1x60 8.0

Ojciec Mateusz postanawia oddać do sklejenia uszkodzony zabytkowy wazon. W tym celu udaje się do fabryki porcelany w Ćmielowie, gdzie obiecano mu pomoc. W fabryce spotyka nowego dyrektora, Olewicza, który pod nieobecność chorego właściciela wprowadza swoje rządy. Mateusz jest świadkiem nieprzyjemnych rozmów m.in. z Aliną, sekretarką w fabryce. Następnego dnia Olewicz zostaje znaleziony martwy. Okazuje się, że spadł z urwiska. Policja wszczyna śledztwo, pojawiają się bowiem wątpliwości, czy był to wypadek, czy ktoś zabił Olewicza?

Krowy tłuste, krowy chude 1x61 6.5

Policjanci otrzymują zgłoszenie o kradzieży krów w gospodarstwie Kwapisza. Rolnik podejrzewa, że ze sprawą ma coś wspólnego jego sąsiad, niejaki Pawelec. Okazuje się, że sąsiedzi się nienawidzą. Kwapisz nieumyślnie spowodował wypadek, w którym zginęła żona Pawelca. Od tego czasu trwa nienawiść. Policjanci sprawdzają, kto mógł ukraść krowy. Tymczasem do szpitala trafia Kwapiszowa, lekarze stwierdzają brucelozę, chorobę występującą u bydła. Cała sprawa wygląda na tak zagmatwaną, że nieodzowna okazuje się pomoc ojca Mateusza.

Paragraf 23 1x62 8.0

Młodsza córka Noculów, Zosia, prysnęła sobie klejem w oko. Po konsultacjach okulistycznych jeden z lekarzy mówi o konieczności poważnego zabiegu. Okazuje się, że można czekać lub wykonać zabieg prywatnie, ale koszty są olbrzymie.

Zdobycz 1x63 8.0

Możejko próbuje umówić się z Justyną, jednak ona wyjeżdża za miasto. Zamierza popracować nad ważnymi dokumentami z nowym prawnikiem z Urzędu Miasta, Markiem Podgórskim. Zapalony myśliwy Podgórski ma problemy z obrońcami zwierząt. Tuż przed wyjazdem ktoś niszczy jego samochód, malując na karoserii jelenie. Justyna wraca wcześniej z wyjazdu. Następnego dnia okazuje się, że Podgórski został śmiertelnie postrzelony w swojej wiejskiej posiadłości. Justyna była ostatnią osobą, która widziała go żywego...

Aukcja 1x64 7.0

W Sandomierzu ma się odbyć aukcja nieznanego obrazu Olgi Boznańskiej, który sprzedaje Mikołaj. Popadł w tarapaty finansowe i jest to jedyny sposób na pozbycie się kłopotów.

Taka spokojna niedziela 1x65 9.0

Możejko prowadzi tajne dochodzenie w sprawie o zabójstwo. Wpada przy okazji na trop nielegalnego kasyna prowadzonego w zabytkowym pałacu. Inspektor pojawia się w pałacu incognito, jednak zostaje zdemaskowany przez Natalię, która przypadkowo zwiedza zamek. Przestępcy w panice uprowadzają Możejkę i Natalię. Planują pozbyć się niewygodnego policjanta i jego towarzyszki, fingując wypadek samochodowy. Zniknięcie Możejki stawia całą świętokrzyską policję na nogi. Mateusz prowadzi równoległe śledztwo.

Obrona konieczna 1x66 9.0

Właściciel sklepu jubilerskiego śmiertelnie postrzelił włamywacza. Policjanci jednak mają wątpliwości. Nocul zostaje wyznaczony do przeprowadzenia wnikliwego śledztwa nad przeszłością jubilera. Eksperci do spraw balistyki wykluczają wersję samoobrony. Jednak nie można jednoznacznie udowodnić jubilerowi winy. Nocul, który ma kłopoty małżeńskie, nie radzi sobie ze sprawą. Zwierza się Mateuszowi ze wszystkiego. Mateusz włącza się w rozwiązywanie zagadki i małżeńską terapię.

Sonata 1x67 7.0

W czasie koncertu, w garderobie wirtuoza, została napadnięta i pobita do nieprzytomności Joanna. Wszystko wskazuje na Lucjana. W toku śledztwa, z udziałem Mateusza, wychodzi prawda o ojcu Lucjana. Krąg podejrzanych się powiększa. Rozwiązanie zagadki jak zwykle zawdzięczamy niezwykłym zdolnościom dedukcyjnym księdza.

Rabunek 1x68 8.0

W Sandomierzu grasują, podszywający się pod zakonnice, złodzieje. W trakcie napadu na antykwariat zostaje dotkliwie pobity właściciel. Policja nie ma żadnych śladów pomocnych do identyfikacji przestępców. Szuka osób, którym zaginęły sutanny. Możejko postanawia poprosić Mateusza o pomoc w rozmowach z prawdziwymi zakonnicami. Właściciel antykwariatu odzyskuje przytomność i wskazuje Wacława jako napastnika. Ksiądz zaangażowany w rozwiązywanie zagadki wpada na trop szajki.

Ogrodnik 1x69 8.0

W gliniance znaleziono samochód ze zwłokami. W tym samym czasie zgłoszono zaginięcie klasztornego ogrodnika. O zabójstwo jest podejrzany bratanek ogrodnika - Marek, mechanik samochodowy. Ekspertyza wykazuje jednak, że zwłoki leżały na dnie glinianki ponad 20 lat. Policjanci przystępują do rozwikłania zagadki. Kim była ofiara i gdzie jest ogrodnik? Z pomocą przychodzi niezawodny ojciec Mateusz.

Eden 1x70 8.0

Na budowie osiedla dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, szefowa firmy wypada z balkonu. Policjanci prowadzą dochodzenie. Na podstawie pewnych poszlak można przypuszczać, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, lecz próba zabójstwa. Firma miała poważne problemy finansowe, ponadto Wiercińską łączyły prywatne relacje z szefem finansowym jej firmy, a przed wypadkiem była związana z kierownikiem budowy. Obaj są podejrzani. W śledztwo włącza się ksiądz Mateusz.

Powrót Piotra 1x71 8.0

W Sandomierzu umiera na atak serca ukraiński turysta. Policja musi zająć się tą sprawą. Na plebanię wraca bez zapowiedzi Piotr. Wszyscy się bardzo cieszą z jego powrotu. Piotr przyjeżdża na plebanię ze śpiewaczką z Ukrainy. Prosi Mateusza o zgodę na pobyt dziewczyny na plebanii. Co na to Natalia? Jakie plany wobec dziewczyny ma Piotr? Ksiądz Mateusz i policjanci pomagają rozwiązać tę sprawę.

Fatum 1x72 8.0

Ksiądz Mateusz jest świadkiem niebezpiecznego wypadku. Nastolatek wjeżdża rowerem pod samochód i trafia do szpitala. Okazuje się, że chłopak jest synem Nowaka, szpitalnego ochroniarza. Dziecko leży na oddziale doktor Piotrowskiej. W tym samym czasie do szpitala trafia wnuczka miejscowego adwokata. Nowak zarzuca Piotrowskiej, że nie zajmuje się jego synem. Następnego dnia lekarka zostaje znaleziona martwa w szpitalnej kotłowni. Podejrzenie o zabójstwo pada na Nowaka. Ksiądz Mateusz pomaga w rozwikłaniu tajemniczej sprawy.

Zatruta woda 1x73 9.0

Aspirant Nocul trafia do szpitala po zatruciu wodą. Okazuje się, że w jednym ze sklepów kilka osób kupiło wodę skażoną arsenem. Policjanci trafiają do firmy Saturnus, która ją wyprodukowała. Strąk, właściciel firmy, twierdzi, że jego woda nadaje się do spożycia. Wieczorem właściciel firmy zostaje znaleziony martwy. Ekspertyza wykazuje, że został otruty. Głównym podejrzanym jest Tomasz, niedawno zwolniony pracownik. Sabina, żona Tomka, prosi księdza Mateusza o pomoc. Mówi, że mąż znęcał się nad nią. Nie wierzy jednak, by mógł kogoś zabić. Ksiądz próbuje rozwikłać tę sprawę.

Druga szansa 1x74 8.0

Trwają przygotowania do ślubu Zosi. Jej ciotka - właścicielka kilku pralni w mieście, stara się dopiąć szczegóły. Tuż przed uroczystością Zosia znajduje ciotkę martwą. Rozpoczyna się śledztwo, w którym podejrzanym jest ojciec Zosi. Przed laty odebrano mu prawa rodzicielskie do córki, a teraz pojawił się w mieście. Natalia postanawia wyjechać na zagraniczną wycieczkę, babcia nie jest zachwycona tym pomysłem. Tymczasem okazuje się, że zbankrutowało biuro podróży, policjanci są zawaleni kolejnymi zgłoszeniami poszkodowanych. Wiele wskazuje, że obie sprawy coś łączy. Ten związek próbuje odkryć ksiądz Mateusz.

Zanik pamięci 1x75 8.0

W zaroślach nad rzeką zostaje znalezione ciało właściciela jednego z sandomierskich przedsiębiorstw. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, policjanci postanawiają wezwać komendanta Możejkę. Wtedy słyszą dźwięk telefonu dochodzący ze skarpy. Znajdują tam nieprzytomnego komendanta. Kiedy Możejko odzyskuje świadomość w szpitalu, okazuje się, że stracił pamięć.

Jacek 1x76 8.0

Mateusz postanawia przygotować kalendarz, którego sprzedaż zasili fundusz akcji charytatywnej. Chce zwrócić się o pomoc w załatwieniu sprawy do fundacji Arka, działającej pod egidą Biskupa. Okazuje się że fundacja ma problemy z powodu nieobecności księdza Jacka. Mateusz jest zaniepokojony zniknięciem księdza Jacka. Okazuje się, że Jacek musi opiekować się swoją bratanica, która jest w ciąży. Pojawia się podejrzenie, ze fundacja nie zapłaciła drukarni, a tymi sprawami zajmował się ksiądz Jacek. Mateusz nie wierzy w nieuczciwość Jacka i postanawia przyjrzeć się całej sprawie.

Kolekcjoner 1x77 8.0

W Sandomierzu pojawiła się grupa grafficiarzy, jednak nie wszystkim podobają się ich działania. Wchodzą w zatarg z Badurą, którego ogrodzenie zostało pomalowane. Następnego dnia zostaje znalezione ciało Badury, okazuje się że obok jego domu był widziany jedne z grafficiarzy Łukasz. Wiele wskazuje, że to właśnie on zabił Badurę. Ksiądz Mateusz nie wierzy w winę chłopaka, próbuje sam wyjaśniać sprawę. Zaczyna rozmowy z sąsiadami okazuje się, że Badura był znanym kolekcjonerem znaczków być może ten trop będzie właściwy, przy poszukiwaniu sprawcy.

Wyjazd 1x78 8.0

Ksiądz Mateusz zostaje wysłany przez biskupa do Ostii. Pod jego nieobecność obowiązki na plebanii ma przejąć ksiądz Jacek. W drodze na lotnisko Mateusz spotyka kibiców lokalnego klubu piłkarskiego Naprzód Sandomierz. Wśród nich jest Adam, który przed kilku laty był ministrantem. W czasie podróży bus zatrzymuje się na rogatkach Sandomierza, na stacji benzynowej. Kibice zaczepiają Machurę, proszącego klientów stacji o kilka złotych. Tuż przed odjazdem busa, w toalecie zostaje znaleziony martwy Machura. Policja rozpoczyna śledztwo. Podejrzany jest Adam. Mateusz, jako świadek w sprawie, nie może wyjechać z kraju. Mieszkańcy plebanii cieszą się z nieoczekiwanego powrotu Mateusza. Ksiądz Jacek ma jednak wielki problem.

Rodzinne więzy 1x79 8.0

W Sandomierzu odbywa się casting do grupy tanecznej. Zgłaszają się na niego także dwie koleżanki: Paulina i Kinga. Znany choreograf Patryk Zawadzki wybiera najlepszych tancerzy. Paulina wygrywa casting, wzbudza też zainteresowanie Patryka. Wieczorem wszyscy tancerze bawią się w klubie. Kinga dzwoni do Artura, chłopaka Pauliny i ściąga go do klubu. Artur widzi, jak Paulina obściskuje się w tańcu z Patrykiem. Zdenerwowana kłótnią ze swoim chłopakiem Paulina wraca sama do domu. Nad ranem w jednej z bram zostaje znaleziona martwa dziewczyna. Świadek zdarzenia widział jak z tego miejsca uciekała jakaś młoda kobieta. Policja ustala, że ofiarą jest Paulina. Dziewczyna otrzymała śmiertelną dawkę narkotyku. Podejrzaną w tej sprawie jest Kinga. W następnej kolejności policja podejrzewa Artura, który aplikował Paulinie niedozwolone środki na odchudzanie z pochodną amfetaminy. Tymczasem do Nocula przyjeżdża stryj Roman, który bardzo chce zobaczyć, jak pracuje jego chrześniak. Nocul boi się kompromitacji, ponieważ opowiadał mu, że jest komendantem policji w Sandomierzu. Nieoczekiwanie stryj Roman pomaga chrześniakowi w rozwiązaniu sprawy śmierci Pauliny. Na trop zabójcy pierwszy wpada jak zwykle ksiądz Mateusz.

Adrenalina 1x80 7.0

W okolicach Sandomierza urządzane są nielegalne wyścigi motocyklistów. Policjanci próbują dotrzeć do organizatorów, postanawiają też zająć się prewencją i urządzają pogadanki w szkołach. Mateusz i Natalia też są świadkami szaleńczych popisów na motorach, składają zeznania na policji, jednak na podstawie ich zeznań trudno ustalić personalia ścigających się. W jednym z wyścigów ranny zostaje Jarek, chłopak trafia do szpitala, ale nie przyznaje się do udziału w wyścigach i nie chce zdradzić, kto z tym stoi.

Przerwany weekend 1x81 8.0

Do Sandomierza przyjeżdżają na weekend dwaj biznesmeni, Robert Król i Krzysztof Jasło. Przygotowują się do przetargu, który ma ogłosić burmistrz. Do miasta zabrali też swoje towarzyszki, Renatę i Marię. W czasie, kiedy panowie załatwiają interesy, kobiety zwiedzają miasto i robią zakupy. Mateusz postanawia odnowić zakrystię i umawia się, że zajmie się tym Wojtek. W nocy na hotelowym parkingu zostaje znaleziony martwy Robert Król. Prowadzący sprawę policjanci podejrzewają, że to Wojtek jest zabójcą Roberta. Mateusz nie wierzy w winę chłopaka i pomaga policjantom w wyjaśnieniu sprawy.

Zaginiony 1x82

Zbliża się Boże Narodzenie, wszędzie panuje świąteczny nastrój. Mateusz spotyka Barbarę. Wie, że znowu uciekł z domu jej syn. Barbara wierzy, że Radek wróci na święta do domu. Po raz kolejny przychodzi do komisariatu z prośbą o poszukiwanie syna, jednak policjanci nie traktują jej zgłoszenia poważnie. Okazuje się, że Barbarę odwiedził ojciec Joanny, dziewczyny Radka. Jest ona w ciąży i twierdzi, że ojcem dziecka jest Radek. Czy chłopak wróci na święta do domu?

Zastępstwo 1x83

Mateusz żegna mieszkańców plebanii i wyjeżdża na 2 miesiące do Włoch. W tym czasie zastępuje go ksiądz Jacek. Na plebanii wakacje spędza Michał. Chłopak trafia na imprezę, gdzie jeden z nastolatków przynosi marihuanę. Pod wpływem środków odurzających Michał wyskakuje przez okno. Ze złamaną nogą trafia do szpitala. Policjanci ustalają, że zażył marihuanę o zwiększonej mocy. Poszukują przestępców, którzy rozprowadzają narkotyki w mieście. Nocul organizuje akcję w klubie Arizona. Możejko i Gibalski przebierają się za metalowców, by wmieszać się w tłum. Policjanci aresztują Jarka Iwanickiego, dorabiającego przy sprzątaniu klubu. W jego szafce pies wyczuwa ślady po narkotykach. Żona Jarka, Jagoda, zjawia się na plebanii z prośbą o pomoc w uwolnieniu męża. W zastępstwie Mateusza na policji pojawia się ksiądz Jacek. W wyniku jego wstawiennictwa Jarek zostaje zwolniony. Policjanci podejrzewają, że w okolicy może być plantacja marihuany, ale nie udaje im się trafić na trop. Nieoczekiwanie w rozwiązaniu zagadki pomaga Pluskwa przy udziale księdza Jacka.

Rocznica 1x84

Nocul postanawia zaprosić żonę Basię do restauracji na uroczystą kolację z okazji 20. rocznicy ślubu. Prosi Możejkę o pożyczkę, a Natalię o pomoc w wybraniu odpowiedniego prezentu dla żony u jubilera. Nocul bardzo się stara, by wszystko było doskonale przygotowane. Podczas kolacji do ich stolika podchodzi dawny znajomy Basi, Olgierd Smolik. Mężczyzna jest niegrzeczny, obraża Nocula. Policjant wychodzi z nim na chwilę przed restaurację, by odpłacić mu za zniewagę. Po kolacji Noculowie wracają do domu. Następnego dnia rano w ich ogrodzie listonosz znajduje ciało zamordowanego Smolika. Nocul zostaje aresztowany. Pogrążona w rozpaczy Basi szuka pomocy na plebanii. Natalia razem z Pluskwą postanawiają zabawić się w detektywów, radzą się w tej sprawie Mateusza, korzystając z dobrodziejstwa internetowych komunikatorów. Zarówno policjanci, jak i plebanijni detektywi trafiają do Górala, który był w restauracji razem z Smolikiem. Obaj mężczyźni byli już karani za wymuszenia i rozboje. Pluskwa, jako godny następca Mateusza, pierwszy wpada na trop zabójcy.

Naciągacze 1x85

W Sandomierzu pojawiła się grupa naciągaczy, okradająca starszych ludzi na wnuczka. Na sandomierskim rynku zagościł też Cyprian kieszonkowiec, okradający ludzi w kolejkach. Jego ofiarą padł między innymi ksiądz Jacek. Na policję zgłoszono znalezienie ciała młodego chłopaka, w prasie zamieszczono jego zdjęcie. Na policji pojawia się starszy pan twierdzący, że znaleziony chłopak jest kolegą jego wnuczka. Policjanci zatrzymują Cypriana, przy przeszukaniu okazuje się, że ma przy sobie kilka dowodów osobistych miedzy innymi martwego chłopaka i księdza Jacka. Babcia Lucyna odbiera telefon od kolegi Michała, który twierdzi że miał on wypadek i potrzebuje pilnie 2 tysięcy złotych. Lucyna obiecuje przygotować pieniądze, pojawia się chłopak. Lucyna dzwoni do Nocula i mówi że zatrzymała oszusta, policjantom udaje się zatrzymać chłopaka. W toku ustaleń okazuje się, że martwy chłopak był jednym z członków bandy naciągaczy, policjanci zatrzymują wszystkich jej członków. Pozostaje tylko wyjaśnić dlaczego jeden z nich nie żyje.

Haracz 1x86

Basia Nocul i Natalia postanawiają zapisać się do klubu na zajęcia z fitnessu. Właścicielkę klubu, panią Brygidę nachodzą mężczyźni z żądaniem haraczu. Domagają się comiesięcznych opłat w wysokości 10 tysięcy złotych. Zastraszona Brygida prosi o pomoc żonę Nocula, Basię, która ćwiczy w jej klubie. Basia relacjonuje sprawę swojemu mężowi, policjantowi. Nocul postanawia urządzić zasadzkę na szantażystów.

Pożyczka 1x87 10.0

Na plebanii pojawia się windykator w sprawie niespłacanego kredytu Natalii, która jednak twierdzi, że nie brała pożyczki. Mateusz nakłania ją do szybkiego wyjaśnienia sprawy. Po wizycie w banku, postanawiają powiadomić policję. Mateusz spotyka w sklepie profesora Nalberczaka, który niegdyś uczył w sandomierskiej szkole. Mężczyzna stoczył się, jest znanym w okolicy pijaczkiem. Nalberczak wpada przypadkiem pod samochód i trafia do szpitala. Okazuje się, że on także ma problemy z niespłacanym kredytem, którego, jak twierdzi, nie zaciągał. W banku, który dochodzi należności pracuje córka Nalberczaka, Anita, nie utrzymująca jednak kontaktów z ojcem. Rozpoczyna się wewnętrzne dochodzenie w banku. Główną podejrzaną staje się właśnie Anita, która straciła pracę. Dziewczyna przyznaje się do fałszerstwa i postanawia dobrowolnie poddać się karze. Wiele osób nie wierzy jednak w jej winę.

Czekolada 1x88

Ewa Falkiewicz, właścicielka nowej cukierni, przyjęła do pracy pochodzącego z Mołdawii cukiernika Konstantina. Mieszkańcy chwalą jego ciastka. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z sukcesu nowej cukierni. Nie podoba się to Halinie, właścicielce konkurencyjnej kawiarenki, prowadzącej lokal razem z bratem Antonim ani Zbigniewowi Barańskiemu sympatyzującemu z ruchami narodowościowymi. Wkrótce potem wędkarz znajduje na brzegu rzeki zwłoki Konstantina. Policjanci rozpoczynają śledztwo w sprawie zabójstwa. Podejrzenie pada na Barańskiego. Młody mężczyzna przyznaje, że chciał wyrzucić Konstantina z miasta. Feralnej nocy podpalił nawet jego motocykl. Nie ma jednak nic wspólnego z zabójstwem. Do śledztwa włącza się ksiądz Mateusz. Udaje mu się zapewnić alibi Zbyszkowi. Kolejne podejrzenie pada na Ewę. Policjanci dochodzą do wniosku, że Konstantin mógł szantażować właścicielkę cukierni. Ewa twierdzi jednak, że kochała Konstantina i chciała wyjść za niego za mąż. Co miesiąc płaciła haracz gangsterom, którzy go szantażowali. Policja sprawdza alibi gangsterów. Okazuje się, że w dniu zabójstwa siedzieli w więzieniu. Nieoczekiwanie pojawia się kluczowy dowód w sprawie zabójstwa Konstantina. Także Mateusz domyśla się, kto go zabił.

Śpiewak 1x89

Ojciec Mateusz zostaje poproszony przez biskupa, by towarzyszył mu podczas koncertu znanego wokalisty. Koncert ma się odbyć w Baranowie. Mateusz zwraca się do Natalii, by również im towarzyszyła. Występ Witolda Lachmana był od dawna oczekiwany w miasteczku. Na koncercie pojawia się także Możejko. W trakcie imprezy niespodziewanie zostaje wyłączony playback. Lachman jest skompromitowany. Wybiega z sali, a po chwili publiczność słyszy strzał. W garderobie zostaje znaleziony martwy Witold Lachman. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Możejko próbuje wyjaśnić tę tajemniczą sprawę.

Zabawa 1x90

Mateusz zostaje zaproszony by został jurorem w konkursie filmów zrobionych telefonem komórkowym, który ogłoszono w miejscowym liceum. W szkole wybucha skandal związany z filmem z jedną z uczennic. Okazuje się, ze w sieci pojawił się film rozbierającą się Gosią. Rodzice i dyrekcja szkoły zgłaszają sprawę na policja. Gosia próbuje popełnić samobójstwo. Policjanci szukaja osoby która umieściła film w sieci. Na komendzie trwa szkolenie młodych policjantów, zajęcia prowadzi Nocul. Sprawa filmu jest prowadzona przez szkolących się policjantów. Podejrzanym w sprawie jest Andrzej, były chłopak Gosi. W szkole koledzy Gosi już zdecydowali, ze Andrzej jest winny, chłopak zostaje ciężko pobity. Czy rzeczywiście to Andrzej umieścił film w Internecie.

Tango 1x91

Emilka chce rozpocząć naukę tańca. Natalia i ksiądz Mateusz postanawiają zabrać ją na zajęcia prowadzone przez Drawskiego. Jest on trenerem par przygotowujących się do mistrzostw. W trakcie treningu Julki i Jacka dochodzi do wypadku. Julka odnosi bardzo poważną kontuzję. Trener zauważa, że podłoga sali jest bardzo śliska, a powinna być tępa. Na miejsce zostaje wezwana policja, gdyż zachodzi podejrzenie działania celowego. W mistrzostwach na pewno nie wystąpi Julka, ma ją zastąpić Weronika – córka Drawskiego. Mateusz pomaga w wyjaśnieniu sprawy.

Małolata 1x92

Nad rzeką zostają znalezione zwłoki 17-letniej Wiktorii. Policjanci podejrzewają, że dziewczyna spędziła noc w którejś z dyskotek. Jadwiga, właścicielka sklepu ogrodniczego, oskarża o kradzież swojego pracownika Dominika. Chłopak twierdzi, że jest niewinny. Jadwiga odwiedza Mateusza i mówi, że podejrzewa męża o romans, bo Janusz odbiera w tajemnicy telefony. Policjantom udaje się ustalić w której dyskotece spędziła noc Wiktoria. Bilingi z telefonu Wiktorii wskazują, że rozmawiała ona wielokrotnie z Januszem. W trakcie przesłuchania mężczyzna mówi, że dziewczyna szantażowała go…

Wróżby 1x93

Natalia i Justyna spotykają się przypadkowo przed domem w którym przyjmuje wróżka Aldona. Natalia prosi by Justyna towarzyszyła jej w wizycie. Aldona przepowiada Justynie spotkanie z mężczyzną na koniu, który obsypie ją kwiatami. Wizytę przerywa pojawienie się policji. Okazuje się, ze ktoś zdemolowała samochód Aldony. Aldona jest przesłuchiwana na policji, spotyka tam Justynę i przypomina jej swoją przepowiednię. Jadąc za miasto samochodem Możejki, Justyna łapie gumę z bocznej drogi wyjeżdża konno Patryk - przystojny właściciel stadniny. Justyna odstawia samochód do warsztatu, ponownie spotyka Patryka. Zygmunt zgłasza zaginięcie żony, kobieta od dłuższego czasu zachowywała się dziwnie, często kontaktowała się z Aldoną. Mateusz postanawia odwiedzić Aldonę, okazuje się, że ktoś ją napadł. Lekarz stwierdził, że ktoś ją udusił. Policjanci próbują wyjaśnić sprawę.

Przytułek 1x94

Mateusz znajduje porzuconego kilkumiesięcznego chłopca, a przy nim kartkę z prośbą o opiekę i zapewnienie powrotu po dziecko. W tym samym czasie Kornacki zgłasza zaginięcie żony. Natalia zajmuje się chłopcem, ukrywają całą sprawę przed policjantami. Okazuje się, że Kornacka niedawno straciła dziecko i mąż podejrzewa, że mogła próbować się utopić. Rzeczywiście policjanci odnajdują w rzece zwłoki kobiety. Okazuje się, że u Kornackich pracowała Anna, jednak została zwolniona, gdy zaszła w ciąże. Krążą plotki, że ojcem dziecka był Kornacki. Po zatrzymaniu przez policję Anny, chce ona koniecznie rozmawiać z ojcem Mateuszem.

Ikona 1x95

Ksiądz Mateusz razem z Natalią i Pluskwą wyjeżdżają do Drohiczyna w poszukiwaniu malowniczego i spokojnego miejsca na zieloną szkołę dla dzieci. Miejscowy ksiądz prosi ojca Mateusza o pomoc w odnalezieniu drogocennej ikony, która właśnie została skradziona. Ikonę miał odebrać Grabski, aby przewieźć ją do renowacji w Warszawie. Po obraz zgłosili się mężczyźni podający się za pracowników Grabskiego. Ksiądz Terpiłowski wydał im ikonę, nieświadomy, że oddaje cenny obraz w ręce złodziei. Sprawą zajmują się miejscowi policjanci: komendant Karpiuk oraz jego młodszy kuzyn Juszczyk, dopiero zaczynający policyjną karierę. Policjanci szybko aresztują potencjalnego złodzieja, malarza Wołosika. Aresztowany mężczyzna przysięga jednak, że jest niewinny. Mateusz przez przypadek słyszy, jak żona lekarza zgłasza policji zaginięcie męża. Zaczyna łączyć ze sobą fakty...

Wybory serca 1x96

W Sandomierzu trwa kampania wyborcza. O stanowisko ponownie ubiega się Justyna, a jej kontrkandydatami są: Joanna Majewska i Konrad Jarecki. Relacjonujący kampanię dziennikarz otrzymuje materiały kompromitujące Justynę. Gryń, współpracownik Majewskiej, proponuje księdzu Mateuszowi sowity datek dla parafii w zamian za poparcie jej kandydatury. Dokumenty kompromitujące Justynę trafiają na policję. Orest Możejko musi nadać sprawie oficjalny tryb. Justyna nie pamięta sprawy przetargu, za którego rozstrzygnięcie miała przyjąć łapówkę. Pani burmistrz prosi ojca Mateusza o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

Bieg 1x97

W Drohiczynie trwają przygotowania do maratonu dla zawodowców oraz amatorów. Imprezę sportową zabezpieczają miejscowi policjanci z komendantem Karpiukiem na czele. Przy rejestracji zawodników dochodzi do szarpaniny między dwoma zawodnikami – Stogą i Pawlukiem. W maratonie biegnie sam podinspektor Możejko. Wśród zawodników jest Staszek Nowak, znajomy Mateusza. Na trasie biegu dochodzi do wypadku...

Święta Rodzina 1x98

Mateusz przyjeżdża do klasztoru ss. Benedyktynek odprawiać rekolekcje. Na dworcu czeka na niego siostra Paulina. W drodze do klasztoru daje się poznać jako szalona mistrzyni kierownicy. Podczas modlitwy, do kaplicy wpada podekscytowana siostra Paulina, krzycząc że złapała złodzieja... Włamywaczem jest pochodzący z Ukrainy Vitalik, kilkuletni chłopiec rozdzielony z ojcem.

Trująca orchidea 1x99

Natalia i pokazuje Mateuszowi magazyn ze zdjęciem Sylwii, która kiedyś śpiewała w kościelnym chórze. Dziewczyna niespodziewanie dzwoni do Mateusza i zaprasza go na pokaz mody znanej projektantki, Olgi Bilskiej. Jako pierwsza na wybieg wychodzi Sylwia. Nagle zza kulis dobiega potężny huk i krzyki kobiety. Nocul i Możejko, również obecni na pokazie, biegną na zaplecze. Na podłodze leży Eliza Nowak, dziewczyna do wszystkiego. Obok przewrócona fotograficzna lampa i zakrwawiona Olga, która próbuje się podnieść.

Sklep z zabawkami 1x100

Policjanci zostają wezwani do sklepu z zabawkami. Znajdują nieprzytomnego właściciela sklepu – Leona, oraz zwłoki dyrektora jednego z miejscowych banków. W tym banku Natalia chciała wziąć kredyt mieszkaniowy. Na jaw wychodzi, że pracująca w banku Blanka, narzeczona zamordowanego, w przeszłości była partnerką właściciela sklepu zabawkarskiego. Mateusz odwiedza Leona w szpitalu. Mężczyzna nie wie, co wydarzyło się w nocy, niczego nie pamięta. Natalia na wieść o śmierci dyrektora banku wspomina Noculowi, że słyszała, jak kłócił się z jakimś mężczyzną w banku. Policjanci odkrywają tajne konto dyrektora banku. Leon przypomina sobie, że dyrektor banku powstrzymał go od samobójstwa, a upadając zobaczył dziwną tęczę...

Tajemnica cmentarza 1x101

Wracający znad rzeki Mateusz mija willę miejscowego polityka. Intryguje go otwarta furtka, wchodzi więc do ogrodu, a potem do wnętrza domu. W salonie widzi otwarty sejf… Podejrzenia padają na mężczyznę, który miał pilnować domu. Tego samego wieczora kobieta opiekująca się grobami na cmentarzu natyka się na zwłoki. Okazuje się, że to znajoma Pluskwy. Dzień później Pluskwa widzi kręcącego się po cmentarzu mężczyznę, który ukrywa coś w kapliczce. Postanawia go śledzić.

Pani sierżant 1x102

Dagmara, koleżanka Basi Nocul, umawia się na randkę z człowiekiem poznanym na internetowym czacie. Gdy później Basia wybiera się w odwiedziny do koleżanki, zastaje zapłakaną Dagmarę samą w splądrowanym mieszkaniu...

Fatalna diagnoza 1x103

Mateusz dowiaduje się, że znajomemu antykwariuszowi zaoferowano rzadkie starodruki. Posiadaczem takich ksiąg jest miejscowy kolekcjoner, profesor Kotoński. Profesor zniknął, a należące do niego starodruki chce sprzedać złodziej. Nocul odkrywa, że tuż przed zniknięciem Kotoński zmienił testament, dzieląc majątek pomiędzy dwóch synów, a swój księgozbiór ubezpieczył na milion złotych. Do śledztwa włącza się Pluskwa…

Komediant 1x104

Daniel przebrany za klauna czyta dzieciom bajki w supermarkecie. Pewnego dnia zostaje zamordowany. Okazuje się, że miał romans ze swoją szefową. Świadkiem policyjnych działań na miejscu zbrodni jest kilkuletni Jacek. Chłopiec na widok Mateusza ucieka...

Artykuł 1x105 5.0

Mateusz wybiera się wraz ze znajomym dziennikarzem Jurkiem Kawką na obserwację ptaków. W lesie ciszę przerywa wystrzał, który płoszy ptactwo. Mateusz i Jurek wracają do domu. Po powrocie z wyprawy Kawka spotyka się z biznesmenem, na którego temat pisze artykuł. Rozmowa nie należy do przyjemnych. Następnego dnia Justyna, zaniepokojona brakiem kontaktu z Jurkiem, jedzie do jego domu. Znajduje tam ciało dziennikarza.

Sztuka dojrzewania 1x106

Basia Nocul odbiera telefon od starszej córki, Oli, która zapowiada się z wizytą na kolacji. W prywatnym liceum trwa lekcja chemii. Adam i Paweł są zajęci ważniejszymi sprawami niż wzory chemiczne. Kiedy nauczycielka zwraca im uwagę, zaczynają pyskować. W czasie przerwy zdenerwowana kobieta zażywa jakieś pastylki, a ktoś niszczy jej samochód stojący na szkolnym parkingu. Nieprzytomną nauczycielkę znajduje dyrektorka szkoły...

Czarna wdowa 1x107

Obok domku letniskowego znaleziono ciało właściciela firmy kosmetycznej. Lekarz stwierdza, że zgon nastąpił w wyniku wstrząsu anafilaktycznego od użądleń pszczół. Do wdowy przychodzi matka jej pierwszego, również nieżyjącego, męża. Była teściowa jest przekonana, że śmierć obu panów nie nastąpiła przypadkiem, że synowa zabiła ich, by zawładnąć pieniędzmi. Ksiądz Mateusz jest świadkiem, jak ktoś wkłada za wycieraczkę samochodu wdowy kartkę; po jej przeczytaniu kobieta jest wyraźnie roztrzęsiona. Mateusz powiadamia policjantów, którzy zaczynają śledzić wdowę.

Obrączka 1x108

Podczas spaceru na łące Natalia znajduje w trawie złotą obrączkę. Mateusz odczytuje wygrawerowane imiona: Anita i Maciej. Przypomina sobie, że udzielał ślubu Anicie i Maciejowi Tolakom i wybiera się do ich domu. Na miejscu okazuje się, że policja właśnie wydobyła z dna rzeki auto Tolakowej. Maciej identyfikuje auto żony. Karolina przegląda laptop kobiety. Odkrywa konto bankowe, z którego zaginiona podjęła wszystkie oszczędności. Maciej zwierza się Mateuszowi, że żona korzystała z pomocy psychoterapeuty. Okazuje się też, że w całą sprawę zamieszana jest pracownica Anity.

Ucieczka 1x109

Możejko wyjeżdża w dwudniową delegację. Prosi Nocula, by pod jego nieobecność wspierał sierżant Karolinę Górską, która w tym czasie będzie kierować zespołem. W mieście trwa feta z okazji otwarcia nowej restauracji. Właściciele – Beata i Andrzej – są zadowoleni, bo goście dopisali, ale z upływem czasu wyczuwa się napięcie między małżonkami. Szczególnie, gdy w zasięgu wzroku Andrzeja pojawia się kucharz Wiktor. W końcu zdenerwowany Andrzej opuszcza lokal. Emilka późnym wieczorem jedzie rowerem do koleżanki. Gdy długo nie wraca, Mateusz rusza na poszukiwania. Po drodze dowiaduje się od policjantów, że doszło do wypadku. Sprawca zbiegł, a ofiarą okazuje się Emilka. Dziewczynka ze złamaną nogą trafia do szpitala.

Sprawa honoru 1x110

Nocul i Gibalski spisują zeznania rodziny Jareckich, w których domu doszło do włamania. Natalia pada ofiarą kieszonkowca. Zgłasza kradzież na komendzie. Szczegółowo opisuje podejrzanego. Na szkolnym boisku ministranci grają w piłkę. Między Wojtkiem Banachem i drugim chłopcem dochodzi do brutalnego faulu. Po meczu Mateusz widzi, jak rodzice Wojtka kłócą się. Gdy później ksiądz odwiedza rodzinę Banachów wita go krzyk kobiety. Na podłodze leży nieprzytomny Wiktor Banach. Możejko i Karolina jadą do jednostki wojskowej, w której służy kapitan Banach. Dowódca i prokurator wojskowy nie chcą jednak współpracować z policją. Kolega Wiktora opowiada sierżant Górskiej o nieprawidłowościach, które Wiktor wykrył w jednostce. Złodziej portfela Natalii zostaje zatrzymany. Okazuje się, że włamał się także do domu Banachów i widział sprawcę napadu.

Festyn 1x111

Ksiądz Biskup namawia Mateusza, aby ten poprowadził aukcję charytatywną połączoną z festynem w ogrodach Pałacu Biskupiego. Podczas aukcji przytomność traci Jerzy Majewski. Jego żona, Janina jest przerażona. Mateusz przerywa licytację. W zamieszaniu ginie kasetka z pieniędzmi...

Powrót po latach 1x112

Justyna przygotowuje reportaż o Stanisławie Wilku, mecenasie sztuki z Londynu, który przyjechał po 40 latach do rodzinnego Sandomierza. Wilk chce kupić prace lokalnych malarzy. O pomyśle marszanda dowiaduje się dwóch artystów Bruno Glinka i Wojciech Pakosiński. Tego drugiego w pracowni odwiedza mecenas. Wieczorem na jednej z uliczek ktoś atakuje malarza...

Z miłości 1x113

Na salę operacyjną trafia znany adwokat Rozwenc. Został napadnięty i okradziony. Karolina i Nocul przesłuchują na komendzie lumpa Zadrę. Znajdują przy nim portfel i karty kredytowe poszkodowanego prawnika. Tymczasem Rozwenc odzyskuje przytomność, ale nic nie pamięta z tego zdarzenia. Czy ojciec Mateusz odnajdzie sprawcę?

Zbrodnia na pierwszą stronę 1x114

Podczas porannego treningu sierżant Górska i aspirant Nocul przypadkiem znajdują zwłoki zamordowanego mężczyzny. Okazuje się, że rozwiązania zagadki należy szukać w artykułach pisanych przez miejscowego dziennikarza.

Daleki krewny 1x115

Do Sandomierza przyjeżdża Konrad Partyka. 24-latek wypytuje o Nocula. Kiedy się spotykają, chłopak pokazuje zdjęcie matki i listy pisane przez Mietka. Jest przekonany, że Nocul jest jego ojcem. Gdy spotykają Basię, Nocul mówi jej, że Konrad to daleki krewny. Ona zaprasza chłopaka na kolację. W domu Noculów Konrad zjawia się z prezentami. Basia otrzymuje piękną bransoletkę. Następnego dnia Mietek rozpoznaje bransoletkę wśród zdjęć przedmiotów zrabowanych podczas napadu na kawiarnię... pliki cookies.

Pluskwa 1x116

Dwóch zamaskowanych sprawców okrada bank. Świadkiem jest organista Piotr, któremu udaje się zobaczyć i rozpoznać twarz jednego z nich. Nie chce jednak podzielić się tą informacją z policją...

Muzycy 1x117

W hali fabrycznej grupa muzyczna Fajfoklok odbywa próbę przed konkursem. Dochodzi do spięcia między Bartkiem a Grzegorzem, kolegami z zespołu. Przed ogłoszeniem wyników konkursu dozorca znajduje w hali ciężko pobitego Bartka. Podejrzenia padają na Grzegorza.

Znikająca asystentka 1x118

W restauracji u Góralskich trwa pokaz iluzjonisty Adamusa i jego żony Inki. Sztuczka "znikająca asystentka" nie idzie zgodnie z planem. Inka znika naprawdę. Pojawia się policja. Iluzjonista odbiera telefon. Okazuje się, że Inkę porwano, a porywacze żądają okupu. Ślad prowadzi w kierunku żony właściciela restauracji.

Laweciarze 1x119

Natalia uczestniczy w stłuczce. Na miejscu zjawia się kilka wozów pomocy drogowych. Między właścicielami holowników dochodzi do sprzeczki. Natalia składa wyjaśnienia policji. W tym czasie znika jej samochód. Okazuje się, że nielegalnie został odholowany przez firmę Gronowskiego. Za wykupienie samochodu z parkingu, Natalia musi słono zapłacić.

Niebezpieczne związki 1x120

Możejko spotyka przyjaciółkę z dawnych lat, Renatę. Zaprasza ją na kolację do domu. W dzień po ich spotkaniu w rzece zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. W toku śledztwa okazuje się, że ktoś korzystał z telefonu ofiary. Współrzędne sygnału wskazują na mieszkanie Możejki...

Na złej drodze 1x121

Mateusz przychodzi do niedawno otwartej żydowskiej restauracji "Pod Złotym Karpiem" po przepis kucharski dla Natalii. Tymczasem przed lokalem grupa miejscowych chuliganów chce pobić syna właścicieli. Mateuszowi udaje się ich powstrzymać, ale w nocy "Karp" zostaje podpalony....

Wybuch 1x122

W Sandomierzu przed restauracją wybucha samochód pułapka. Nocul, Możejko i Gibalski przesłuchują właściciela lokalu, który rzuca podejrzenie na byłego ochroniarza, który mu groził. Ochroniarz, ekspolicjant, zaprzecza oskarżeniom, ale w jego garażu znajdują liczne niewybuchy. Podczas oględzin Gibalski zatrzaskuje się w samochodzie pułapce. Pomóc może tylko Rysiek, weteran misji pokojowych...

Napad 1x123

Zamaskowany bandyta terroryzuje kasjerkę w agencji bankowej i kradnie pieniądze. Na miejscu Karolina przesłuchuje Magdę Kozłowską, Gibalski zabezpiecza monitoring. W agencji pojawia się drugi kasjer, który w czasie napadu był na obiedzie. Mężczyzna przypomina sobie, że ktoś obserwował bank od dawna. Kasjerka zwierza się księdzu Mateuszowi. Zdenerwowana mówi o napadzie i sugeruje, że wie kto to mógł być. Niedługo po tym dziewczynę potrąca samochód...

Rezydencja 1x124

W rezydencji pewnego sandomierzanina znaleziono zwłoki ochroniarza. Okazuje się, że w nocy doszło do włamania. Zginął cenny obraz Kossaka oraz biżuteria. Tymczasem Mateusza odwiedza Sandra, dziewczynka, którą poznał w sklepie. Mała prosi o pomoc, bo jej ojciec jest nieprzytomny. W samochodzie Mateusz znajduje rannego, a gdy sięga po apteczkę, zauważa w bagażniku obraz. Wszystko wskazuje na to, że to ojciec Sandry dokonał włamania i morderstwa. Karolinę zastanawia jednak kwestia biżuterii, której nie znaleziono przy rannym...

Zielony zakątek 1x125

Mateusz odwiedza dom seniora. Jedna z podopiecznych żali się, że właściciel zabiera staruszkom wszystkie pieniądze. W nocy dochodzi do zuchwałej kradzieży, okradziona staruszka umiera na zawał. Podejrzany pielęgniarz pogrąża szefa i obiecuje współpracować. Policjanci szykują prowokację - Karolina zatrudnia się w ośrodku jako opiekunka i śledzi właściciela. Okazuje się, że mężczyzna w pobliskiej szklarni hoduje konopie indyjskie. Trop handlarzy narkotyków prowadzi do gimnazjum, w którym uczy się Emilka.

Słowo faceta 1x126

Mateusz odwiedza dom rodziny zastępczej. Państwo Zawadzcy opiekują się kilkorgiem chorych dzieci. Wśród nich jest Karol, którego matka zaraziła przy porodzie wirusem HIV. Chłopak w zaufaniu zwierza się kumplowi, Pawłowi. Następnego dnia rodzice dzieci domagają się od dyrektora usunięcia Karola nie tylko z klasy, ale także ze szkoły...

Dzień papieski 1x127

Do rudery przeznaczonej do rozbiórki, w której mieszka rodzina Marysiów przyjeżdża pogotowie i policja. Dzieci znalazły nieprzytomnego ojca. Mężczyzna, który nie stroni od alkoholu, na skroni ma ślady od uderzenia. W tym czasie w Sandomierzu trwają przygotowania do obchodów Dnia Papieskiego. Mateusz nieoczekiwanie składa rezygnację z organizacji uroczystości. Natalia uważa, że Mateusz przechodzi kryzys wieku średniego...

Celebryta 1x128

W domu właściciela księgarni, Wiktora Rotmana, zostają znalezione zwłoki sławnego aktora Tomasza Bizonia, znanego pod pseudonimem Thomas Bison. Policja znajduje tam także nieprzytomną nauczycielkę, Irenę Mańkowską, u której niebawem zostaje stwierdzone zatrucie alkoholowe. Policja rozpoczyna śledztwo. Wkrótce wychodzi na jaw, że kobieta była przed laty zaręczona z celebrytą i obwinia go o to, że porzucił ją bez słowa. Irena zostaje zatrzymana pod zarzutem zabójstwa Bizonia. Sprawdzając bilingi denata, policjanci wpadają także na trop niejakiego Jakuba Zielińskiego.

Układ 1x129

Justyna odwiedza Natalię na plebanii. Proponuje gospodyni ojca Mateusza, by w gazecie poprowadziła kącik kulinarny. Natalia zgadza się, choć domownicy kpią z jej umiejętności. Tymczasem na komendę dzwoni wędkarz informując, że nad rzeką znalazł ciało mężczyzny. Ofiara nie ma przy sobie dokumentów, nosi ślady walki. Ma charakterystyczne tatuaże...

Zakładniczka 1x130

Marczak i Karolina dostają wezwanie do kościoła. Jest noc. Natalia zgłosiła włamanie. Karolina wpada z bronią do zakrystii i na gorącym uczynku zatrzymuje złodziei. Nie zauważa jednak wszystkich napastników. Zostaje obezwładniona...

Doskonała 1x131

Trwają przygotowania do wyborów Miss. Natalia znajduje ciało dziewczyny. Dziewiętnastoletnia Julia ma skręcony kark. Policjanci zabezpieczają ślady, które prowadzą do chłopaka Julii, Witka. Na widok policjantów chłopak próbuje uciec...

Radar 1x132

Na komendzie zjawia mężczyzna ranny w głowę. Zgłasza, że został napadnięty przez dwóch policjantów z drogówki. Kierowca został zatrzymany za przekroczenie prędkości. Policjant zasugerował łapówkę, a kiedy kierowca odmówił, został pobity. Wcześniej zauważył u jednego z napastników złoty zegarek, a portret pamięciowy drugiego wykazuje podobieństwo do Gibalskiego.

Kolekcjoner 1x133

W hotelu, w kałuży krwi, leży biznesmen Herman Van Klausen. Okazuje się, że Van Klausen zajmuje się antykami i jest znajomym Ksawerego Rytla, znanego kolekcjonera antyków. Żona Rytla opowiada policjantom o długach i zdradza, że bez wiedzy męża sprzedała Van Klausenowi bezcenne listy miłosne Napoleona do Marii Walewskiej. Tymczasem Van Klausen odzyskuje przytomność. Opowiada Możejce i Noculowi, co zaszło w hotelu…

Ślepy los 1x134

Krzysztof Waldoń, wychowawca i nauczyciel matematyki zagaduje w klubie jednego z uczniów, Artura i pokazuje mu mini kamerki, które znalazł w pokoju nauczycielskim i u siebie w domu. Grozi chłopakowi policją. Niebawem policjanci zostają wezwani na miejsce wypadku samochodowego. Ofiarą śmiertelną jest Artor. Waldoń, który prowadził auto, jest zrozpaczony. Tymczasem okazuje się, że ktoś poluzował śruby w jego samochodzie.

Zagadki serca 1x135

Do Sandomierza przyjeżdża ekipa popularnego serialu „Zagadki serca”. Producent wydaje kolację z udziałem gwiazd i lokalnych prominentów. Następnego dnia na planie nikt nie może skontaktować się z głównym aktorem, Iwo Gralakiem. W domu pod Sandomierzem policjanci znajdują martwego aktora. Mateusz dowiaduje się o znaczącym incydencie z przeszłości Iwo, który podstępem zdobył kontrakt gwiazdorski. Zemsta po latach?

Siostrzeniec 1x136

Jeden z podopiecznych ośrodka dla uzależnionych znajduje na tyłach budynku gospodarczego pakunek z narkotykami. Zgłasza to pracownikowi ośrodka. Odwiedzający ośrodek Mateusz zauważa ślady krwi na furgonetce, a w jej wnętrzu znajduje zwłoki innego podopiecznego.

Tajemnica Możejki 1x137

Na komisariacie prawdziwe zamieszanie z powodu pojawienia się archiwistki, która została przysłana z Kielc w celu zaprowadzenia porządku w dokumentach. W sandomierskiej hali sportowej trwa trening siatkarzy kieleckiego Orkana. Numerem jeden jest Maurycy Janicki, siostrzeniec biskupa. Maurycego zaczepia agresywny kibol przeciwników. Chłopak nie dociera na trening. Jego matka odbiera telefon z informacją, że jej syn został porwany.

Trefny towar 1x138

Trwa policyjny nalot na hurtownię. Operacja kończy się fiaskiem. Rano policjanci znajdują ciało informatora z kulką w głowie. Tymczasem trzej młodzi mężczyźni napadają na TIR-a. Okazuje się, że skradziony towar należał do gangstera „Grubego”. Bandyci od „Grubego” porywają jednego z rabusiów. Widzi to jego brat. Przerażony biegnie na plebanię do Mateusza. Pluskwa uruchamia swoje stare kontakty...

Wyścig z czasem 1x139

Mateusz spowiada Rożę Celej, której mąż Bogdan kilka lat wcześniej miał wypadek samochodowy. Spowodował go obcokrajowiec. Teraz Bogdan jeździ na wózku i jest – według Róży – coraz bardziej jest zgorzkniały i agresywny. W tym samym czasie Dominik – chłopiec, którym opiekuje się Możejko, z objawami zatrucia pokarmowego trafia na OIOM. Lekarz przyznaje, że to już szesnasty, podobny przypadek. Policjantom udaje się ustalić, że wszyscy jedli te same jogurty. Właścicielem przetwórni jest Syryjczyk, Salach Naser...

Zagubiona 1x140

Eryk (Adam Nawojczyk) i Renata (Alina Kamińska) Janasowie czekają na szesnastoletnią córkę, Matyldę (Natalia Iwańska), która wraca z wakacji. Niestety, w autokarze jej nie ma. Opiekunka mówi, że matka odwołała wyjazd dziewczyny w ostatniej chwili...

Wypadek 1x141

Mateusz, Roman i Antek to trzej koledzy znający się z seminarium. Spotykają się razem na jubileuszu 80 urodzin księdza profesora Witolda Cynamonowicza. W nocy dochodzi do wypadku. Strażacy wyciągają w wraku auta poważnie ranną kobietę. Na komendę zgłasza się przerażona Lucyna, siostra Romana i Antka. Przyznaje się do wypadku. Mateusz nie wierzy, że to ona prowadziła samochód należący do jej brata Antka.

Cudowne dziecko 1x142

Trwa koncert Stasia Konarskiego, ucznia szkoły muzycznej. Wśród gości matka oraz nauczycielka Maria Stawska. Niespodziewanie w szkole zjawia się ojciec Stasia z prezentem. Między rodzicami dochodzi do kłótni. Po koncercie chłopiec znika...

Gorące rytmy 1x143

Mateusz i Natalia odwiedzają salkę katechetyczną, w której para tancerzy, Wiktor i Kaja, trenuje przed castingiem do programu telewizyjnego. Uwagę Natalii zwraca napięta atmosfera między dwojgiem artystów. Gdy nazajutrz Natalia przychodzi posprzątać salkę, znajduje w niej zwłoki Wiktora.

Poker 1x144

W wilii Janiny Popławskiej trwa pokerowy wieczór. Wśród gości jest jej przyjaciel - Franciszek Korynt. Po tym spotkaniu Franciszek przepada. Później w lesie zostają odkryte jego zwłoki. Podczas przesłuchań karciarze wspominają o Dymitrze, narzeczonym gosposi Janiny.

Kurtka 1x145

Na plebanię przychodzi Tania, gospodyni rodziny Bogdana Wiślickiego. Kobieta żali się księdzu, że oskarżono ją o kradzież i została zwolniona. Mateusz chce wyjaśnić sprawę. Kiedy pojawia się w domu Wiślickich, w salonie znajduje zwłoki Ewy Wiślickiej, żony Bogdana…

Wesele 1x146

Trwa wesele Julity (Magdalena Różańska) i Jarka Sławkowskiego (Kazimierz Mazur). Natalia zauważa, że przygląda jej się świadek Robert Makowiecki (Rafał Zawierucha). Zaczynają się tańce. Robert próbuje zbliżyć się do panny młodej, ale ta wyraźnie go unika. Mateusz wychodząc z domu weselnego, słyszy kłócących się Julitę i Jarka. Robert króluje na parkiecie z Natalią, ale cały czas ma na oku Julitę. Zabawa trwa na dobre, goście robią węża, ale wśród nich nie ma Julity. Nagle ktoś przybiega i krzyczy, że potrzebny lekarz. Na zewnątrz leży nieprzytomna panna młoda...

Oskarżony 1x147

Plebanię odwiedzają Magda i Jerzy Mireccy. Chcą, by Mateusz namówił Olę, matkę dziecka ich syna Rafała, by dziewczyna oddała dziecko do adopcji. Rafał, pod naciskiem rodziców i ze strachu przed odcięciem od pieniędzy, sam składa taką propozycję Oli. Uważa, że to najlepsze rozwiązanie. Dziewczyna kategorycznie odmawia. Jerzy Mirecki, wzięty prawnik, grozi procesem o odebranie Oli praw rodzicielskich. Tymczasem na komendę zgłasza się pobita Paulina Bednarek, która zawiadamia o tym, iż ksiądz Mateusz próbował ją zgwałcić...

Ślady przeszłości 1x148

Zostaje zamordowany architekt i kolekcjoner Daniel Rozen. Jego mieszkanie jest splądrowane. Policja ustala, że dwa lata wcześniej Rozen przyłapał na gorącym uczynku włamywaczy. Jeden ze sprawców włamania odsiedział wyrok i właśnie wyszedł z więzienia. To właśnie on staje się głównym podejrzanym. Mateusza jednak zainteresowała znaleziona w mieszkaniu Rozena lista zakupów, na której są produkty nieodpowiednie dla cukrzyka, oraz czerwony notes.

Magiczne zwierciadło 1x149

Jurek Lisiecki jest uzależniony od gier komputerowych. Rodzice po powrocie z urlopu znajdują martwego syna przy komputerze. Pokój jest splądrowany. Bezsilna matka innego nastolatka – Kuby Guzowskiego prosi Mateusza o pomoc i rozmowę z synem, który świata nie widzi poza grami komputerowymi. Jurek i Kuba chodzili do tej samej terapeutki. Okazuje się, że Jurek handlował w sieci amfetaminą, a Kuba był jednym z klientów. Mateusz wpada na pomysł terapii dla uzależnionych, a nagrodą jest spojrzenie w zabytkowe lustro, które pokaże przyszłość. Pewnej nocy lustro znika.

Powrót 1x150

Tomek i Anka przygotowują się do chrzcin syna. Ojcem chrzestnym ma zostać młodszy brat Tomka, Franek. Mateusz zaprasza braci na plebanię. Po chwili rozmowy z kuchni wychodzi Teresa, matka Tomka i Franka. Niespodziewanie zjawiła się po latach...

Zakochany Marczak 1x151

Marczak i Nocul łowią ryby. Marczak jest wyraźnie smutny. Nocul wypytuje go o powody. Marczak przyznaje, że jest zakochany. Mateusz i Natalia goszczą w siebie w ogrodzie grupę pielgrzymów - kajakarzy. Równocześnie policjanci znajdują ciało Ady Skowron, jednej z uczestniczek pielgrzymki.

Niania 1x152

Mateusz i Możejko, zostają zaproszeni na zaręczynową kolację do Andrzeja Łazarka i Grażyny Wieczorek. W domu bawi się dwójka małych dzieci. Rozmawiają ze swoją nianią Kate po angielsku. Kate została ściągnięta z Anglii przez zamożnego stryja Wacława, który mieszka z Andrzejem i dziećmi. Mateusz bawi się z maluchami w ogrodzie. Mały Wojtuś znajduje w krzakach zwłoki. Piotr, organista, który przygrywał gościom na pianinie, zauważa w oddali uciekającą postać...

Na zakręcie 1x153

Mateusz spowiada Urszulę Kubisz. Kobieta opowiada o swoim straconym małżeństwie i o tym, że kogoś spotkała. Jest pewna, że to miłość jej życia. Chce opuścić męża. Zbigniew Kubisz zjawia się w lecznicy weterynaryjnej. Od progu krzyczy na weterynarza Pawła Ryszkę. Grozi mu, że jeszcze raz zbliży się do jego żony, to pożałuje. Świadkiem tego zdarzenia jest aspirant Ewa Kobyliczka, która przyjechała do lecznicy z kotem. Urszula Kubisz nie może dodzwonić się do Pawła. Jedzie do lecznicy. W przydrożnym rowie znajduje dwa ciała: Pawła i kobiety z kotem...

Disco 1x154

Natalia odbiera z dworca Agnieszkę, swoją chrześnicę. Dziewczyna wraz z koleżankami wymyka się wieczorem do dyskoteki. Spotykają tam Jarka, który mówi im, że szuka nowych twarzy do modelingu w Mediolanie. Następnego dnia dziewczyny zjawiają się w hotelu na castingu. Tymczasem Jarek zostaje pobity przez wściekłych braci dziewczyn i trafia do szpitala, skąd szybko znika. Spotyka się z dziewczynami i – wykorzystując chwilę nieuwagi – dosypuje im tabletki do drinków, po czym wykonuje telefon do szantażystów, że ma obiecany towar.

Żart 1x155

Możejko odbiera przez policyjne radio komunikat o napadzie z bronią na konwój bankowy. Tymczasem trzech nastolatków wymyśla zabawę w „napad”. Przy leśnej drodze czekają na przejeżdżające samochody. Wyskakują na jezdnię. Auto gwałtownie hamuje. Chłopcy uciekają w las rozbawieni. Postanawiają zapolować jeszcze raz. Napinają linę przez całą szerokość drogi. Kolejny samochód ostro hamuje. Wpada w poślizg i zjeżdża do rowu. Żartownisie uciekają. Jeden z nich, Adrian, wraca na miejsce wypadku po komórkę. Zostaje powalony na ziemię. Nieznajomy mężczyzna celuje w niego z pistoletu...

Suknia 1x156

Mateusz spotyka ucznia sprzed lat, Zbyszka Wielgusa. Zaprasza go na plebanię i pokazuje mu kościół. W nocy Zbyszek okrada świątynię. Jeszcze tej samej nocy zjawia się w antykwariacie Damiana. Rano antykwariusza leżącego w kałuży krwi znajdują jego żona i wspólnik. Damian jeszcze żyje. Możejko i Nocul przesłuchują współwłaściciela antykwariatu, Marcina. Pokazują mężczyźnie zabezpieczone przedmioty: putto i medalion. Marcin twierdzi, że nigdy nie widział tych rzeczy. Mateusz zgłasza kradzież w kościele...

Medalion 1x157

W Sandomierzu odbywają się targi ślubne, a na wybiegu trwa pokaz sukien. Finałową kreację prezentuje miss ziemi sandomierskiej, Marta. Po wieczornym bankiecie Marta wraca do hotelu. Kurier dostarcza do jej pokoju nietypową przesyłkę, zjawiskową suknię. Dziewczyna przegląda się w niej w lustrze i kładzie się do łóżka. Nagle zostaje obezwładniona, ale napastnik ucieka. Okazuje się, że od jakiegoś czasu dziewczyna ma prześladowcę...

Demony 1x158

Trwa spotkanie autorskie z Manuelą Korcz, dziennikarką i autorką książki pt. „Duchy Przeszłości”, która wyjechała z Sandomierza dziesięć lat temu. Natalia przedstawia Manuelę, Mateuszowi. W nocy Manuela ma koszmarny sen. Gdy wychodzi z domu w środku nocy, potrąca ją samochód. Sprawca ucieka. Aspirant Ewa Kobyliczka prosi o przydzielenie jej do tej sprawy. Przeczytała książkę Manueli i podejrzewa, że ktoś chciał ją zabić. Ewa Kobyliczka przedstawia akta sprawy kryminalnej sprzed lat, którą opisała w książce Manuela, zmieniając nazwiska bohaterów i zakończenie, a w którym sprawca wraca by dokończyć zbrodnię...

Złoty interes 1x159

Na komendzie zjawiają się Waleria i Bogumiła, właścicielki pensjonatu. Zostały okradzione przez jednego z gości. Zniknął razem z kasetką z pieniędzmi zanim zdążyły wpisać go do księgi meldunkowej. Na komendzie zjawia się zdenerwowana kobieta. Zgłasza zaginięcie męża, Ryszarda. Mężczyzna przyjechał do Sandomierza kupić samochód...

Jama 1x160

Mateusz i Natalia znajdują rano w kościele dziewczynę. Marina jest przerażona, głodna i brudna. Tłumaczy z ukraińskim akcentem, że przyjechała do pracy i zgubiła się. Natalia zaprasza ją na plebanię. Dziewczyna na rękach i twarzy ma ślady walki. Korzysta z telefonu, po czym niezauważona wychodzi z plebani...

Insulina 1x161

Mateusz rozmawia z Krzysztofem, ojcem swojej uczennicy Kasi. Dziewczynka martwi się o swojego dziadka, Zdzisława. Krzysztof przyznaje, że odkąd u jego ojca zdiagnozowano cukrzycę, trudno mu się pogodzić z koniecznością zmiany trybu życia. Krzysztof prosi Mateusza, by porozmawiał z mężczyzną. Mateusz odwiedza Zdzisława. Mężczyzna nie otwiera. Na klatce schodowej spotyka pielęgniarza, który przyszedł zrobić zastrzyk starszemu panu. Otwiera drzwi własnym kluczem. Znajdują martwego mężczyznę w łóżku i dwa puste opakowania po insulinie. Sekcja potwierdza przedawkowanie. Pielęgniarz przyznaje, że poprzedniego dnia miała zastąpić go córka Zdzisława. Policjanci przesłuchują Krystynę i jej męża Tomasza. Kobieta wyznaje, że ją z kolei zastąpił jej brat Krzysztof. Gibalski ustala, że Zdzisław z Krzysztofem pokłócili się wieczorem. Mężczyzna zostaje przesłuchany. Nocul ustala, że Zdzisław w dniu śmierci, przelał wszystkie swoje pieniądze na konto lokalnego radcy prawnego, który miał być wykonawcą ostatniej jego woli.

Przed ślubem 1x162

Na plebanii zjawia się zdenerwowana Anka z maleńkim dzieckiem. Dzień wcześniej odwiedziła ją Regina, koleżanka z Warszawy, mówiąc że niedługo wróci po malucha, ale się już nie pojawiła. Mateusz powiadamia Nocula o zaginięciu kobiety. Nocul informuje księdza, że nad rzeką znaleziono zwłoki młodej kobiety. Obrażenia wskazuję, że potrącił ją samochód. Okazuje się, że Regina przyjechała zobaczyć się z ojcem dziecka. Miała kłopoty finansowe. Anka wskazuje na jeszcze jedną znajomą Reginy z Sandomierza, Wiktorię. Policjanci przesłuchują Wiktorię. Natalia mówi Mateuszowi, że widziała jak Marek kłóci się z jakąś dziewczyną. Mateusz powiadamia Nocula. Marek przyznaje, że nie wiedział o dziecku. Mateusz rozmawia z nim w areszcie. Policjanci przesłuchują pracodawcę Reginy, który zwolnił kobietę. Gibalski ustala, że Banaszek jest w Sandomierzu, gdzie mieści się jeden z jego zakładów. Mężczyzna zostaje zatrzymany. Mateusz odwiedza Wiktorię, przyjaciółkę Reginy, która szykuje się do ślubu z Janem. Nocul i Gibalski namierzają podejrzane auto w warsztacie samochodowym. Nieoczekiwanie Wiktoria odwiedza Mateusza w kościele.

Osaczenie 1x163

Mateusz razem z Andrzejem, osiemnastoletnim zagorzałym futbolistą, organizuje rozgrywki piłkarskie dla dzieciaków. Rolę sędziego powierza Bartkowi. Po meczu Andrzej zaprasza Bartka na domowy obiad swojej mamy. Bartek nagle traci przytomność. Po chwili przytomność traci także Andrzej... Gdy Mateusz odwiedza matkę Andrzeja, zagląda do studni. Woda jest mętna. Możejko i Nocul przesłuchują dyrektora pobliskich zakładów przemysłowych. Mariusz, dziennikarz lokalnej gazety, obserwuje zakłady, robi dokumentację fotograficzną. Zostaje przyłapany przez ochronę, w momencie gdy zakład opuszcza cysterna. Justyna, naczelna gazety, otrzymuje telefon z pogróżkami.

Miłość po grób 1x164

Kornel i Julia wybierają się na romantyczną kolację do Janowa Lubelskiego. Przy drodze ktoś gwałtownie macha ręką. Julia zjeżdża na pobocze. Nagle pojawiają się kolejne dwie zamaskowane osoby. Jedna trzyma Julię na muszce, druga wdziera się do auta. Kornel zostaje wywleczony z auta, skuty kajdankami i uprowadzony. Następnego dnia grzybiarze znajdują w lesie zwłoki mężczyzny z raną postrzałową. Policjanci przeszukują mieszkanie denata. Ktoś je wcześniej splądrował. Zabezpieczają album ze zdjęciami. Gibalski na jednej z fotografii rozpoznaje Magdę, fryzjerkę. Wygląda na to, że była jedną z wielu kochanek Kornela, co nie spodobało się jej oficjalnemu narzeczonemu...

Piotruś Pan 1x165

W domu dziecka trwa próba przedstawienia „Piotruś Pan”, w którym gra kilku policjantów. Mietek Nocul chce zrezygnować z występu, więc Orest wzywa na pomoc Mateusza. Tymczasem dyrektor placówki odkrywa, że ktoś ukradł schowaną w szufladzie kopertę z pieniędzmi. Rozpoczyna się śledztwo...

Znaki 1x166

W domu państwa Kwiatkowskich dochodzi do włamania. Młody chłopak plądruje szuflady w kolejnych pomieszczeniach. Nagle potyka się o nieprzytomnego Marka Kwiatkowskiego. Kradnie mu portfel i ucieka. Po chwili z domu dobiega przeraźliwy krzyk kobiety.

Diabelski śmiech 1x167

Pod popularną kawiarnią, w której spotyka się okoliczna młodzież, dochodzi do szarpaniny pijanego ojca z synem. Zajście obserwują koledzy i koleżanki Pawła. Sytuację próbuje załagodzić koleżanka Pawła, Malwina, ale i jej się obrywa. Policjanci znajdują nieprzytomną Malwinę na bocznicy kolejowej. Paweł prosi o pomoc Mateusza. Możejko przesłuchuje Pawła.

Reportaż z domu 1x168

W poprawczaku wyświetlane są filmy konkursowe o jego wychowankach. Nagrodę główną wręcza znany reżyser. Michał Wolski jedzie na przepustkę, filmuje przy pracy ojczyma, do którego ma żal, że wydał go policji. Potem Michał odwiedza starych kumpli, braci Pawlickich - Czarka i Roberta. Po powrocie do domu zastaje nieprzytomnego ojczyma...

Portret psychologiczny 1x169

Właściciel sklepu spożywczego pada ofiarą brutalnego napadu. Napastnik przypadkowo strzela i ucieka. Do kolejnego napadu dochodzi kilkanaście minut później w księgarni. Policjanci oglądają nagrania z monitoringu. Wygląda na to, że mają do czynienia z seryjnym rabusiem, który od kilku miesięcy terroryzuje miasteczko. Na komendzie zjawia się Bożena Dembińska, policyjny psycholog, która ma opracować portret psychologiczny napastnika. Według niej poszukiwani są dwaj sprawcy: seryjny przestępca i jego naśladowca.

Stan zagrożenia 1x170

Możejko zauważa przebite koła w swoim samochodzie. Dostaje także tajemniczego e-maila. Następnego dnia Dominika zaczepia nieznajomy mężczyzna. Przekazuje mu kartkę z wiadomością dla Możejki. Wiadomość brzmi jak groźba. Za wycieraczką samochodu znajduje kolejną kartkę. Zwołuje naradę na komendzie...

Cień podejrzeń 1x171

Marczak i Gibalski chcą zatrzymać jadącego z dużą prędkością mercedesa. Kierowca przyśpiesza, auto wpada w poślizg. Dochodzi do wypadku. W bagażniku policjanci znajdują torbę z białym proszkiem. Laboratorium potwierdza, że to kokaina. Kierowca mercedesa jednak do niczego się nie przyznaje. Możejko otrzymuje telefon, by zatrzymać Marczaka i Gibalskiego do przesłuchania, bo w torbie przewiezionej do komendy wojewódzkiej zamiast kokainy była glukoza z gipsem...

Złoty saganek 1x172

Przed restauracją dochodzi do słownych przepychanek między rodziną restauratora a Mikołajem Rębackim - ekspertem w sprawach kulinarnych. Samochód Rębackiego zatrzymuje się na polnej drodze, gdzie dochodzi do awantury z kierowcą innego auta. Sytuację z ukrycia widzi bezdomny Józef. Jak zwykle ktoś ginie...

Ostatnie dni 1x173

W Domu Kultury odbywa się doroczny Zjazd Regionalistów. Gościem specjalnym jest profesor Krystyna Dolny, światowej sławy autorytet z dziedziny nauk społecznych. W czasie jej wykładu o Sandomierzu salę opuszcza Hanna Dolny. Policjanci dostają zawiadomienie o martwej kobiecie w wąwozie. Możejko przesłuchuje Agatę Dolny, córkę Hanny, której ciało znaleziono w wąwozie. Agata mija obojętnie Krystynę w komisariacie. Monitoring nagrał ją sto metrów od miejsca zbrodni. Krystyna zaprzecza, by widziała się z siostrą.

Panaceum 1x174

Zostaje zamordowany profesor Feldrecht. Naukowiec wcześniej ogłosił na konferencji prasowej odkrycie leku na raka. Możejko i jego podwładni rozpoczynają śledztwo. Przesłuchują współpracowników ofiary.

Drift 1x175

Pluskwa wpada w sklepie z fałszywymi banknotami. Zostaje zatrzymany. Zdarzenie widzi Justyna. W zamian za współpracę z policją, Możejko puszcza Pluskwę wolno. Gibalski i Marczak sprawdzają w mieście, czy nie krąży więcej lewych banknotów. Justyna ma nowy temat na czołówkę. Mateusz odwiedza biznesmena Kromera, który liczy na to, że ksiądz przemówi do rozumu jego synowi Igorowi, który uwielbia „palić gumy” na mieście...

Świadek oskarżenia 1x176

Na łące za miastem rolnik znalazł postrzeloną dziewczynę. Karetka zabiera ją w stanie krytycznym do szpitala. Wcześniej dziewczyna rozmawiała z Mateuszem o problemach małżeńskich. W międzyczasie mąż postrzelonej zgłasza jej zaginięcie...

Amfetamina 1x177

Napad na kantor. Zamaskowany napastnik grozi kasjerce bronią i zabiera pieniądze. Na miejsce kradzieży przyjeżdżają policyjni technicy, ich pies znajduje porzuconą maskę w koszu na śmieci. Tymczasem okazuje się, że to kolejny w okolicy napad człowieka w masce...

Poza światem 1x178

Na dziedzińcu szkoły podstawowej policjanci zabezpieczają zwłoki nauczycielki Sylwii Bukowskiej. Dyrektor Albin Sikora informuje ich, że kobieta interesowała się sytuacją rodzinną uczennicy Anielki Wrzosek. Chciała zawiadomić opiekę społeczną. W toku śledztwa Nocul i jego współpracownicy ustalają, że ostatni telefon do Sylwii wykonano z cukierni "Przysmaczek". Wychodzi na jaw, że dzwoniła do niej stamtąd matka Anielki, Hanna.

Geniusz 1x179

Ksiądz Mateusz jest świadkiem napadu na sklep. Widzi, jak sprawcy odjeżdżają motocyklem. Policyjni technicy zabezpieczają ślady. Możejko dostaje zdjęcie z fotoradaru motocykla odpowiadającego opisowi, ale siedzi na nim tylko jeden motocyklista, a nie dwóch. W tym samym czasie kobieta zgłasza zaginięcie syna. Na polu biwakowym nad Wisłą policjanci znajdują nieprzytomnego chłopaka. Obok znajdują atrapę broni, a w zaroślach biały kask motorowy.

Życiowy rekord 1x180

W Sandomierzu trwa inauguracja sezonu pływackiego. Diana, chluba drużyny, właśnie otrzymała stypendium. Gdy Diana wychodzi z pływalni, zaczepia ją Artur. Sprzeczają się. Następnego dnia Diana nie pojawia się na treningu. Rodzice zgłaszają zaginięcie córki. Policjanci odkrywają niepokojące treści na profilu dziewczyny, potem znajdują nieprzytomną Dianę pod mostem. Trwa walka o jej życie. Lekarz informuje rodziców, że dziewczyna jest w ciąży.

Piekło 1x181

Mateusz rozmawia z grupką wiernych przed kościołem. Nagle odzywa się telefon. Ktoś prosi o pomoc. Mateusz natychmiast wsiada na rower i jedzie na spotkanie. Niespodziewanie zostaje zaatakowany chloroformem. Porywacz wiąże Mateusza i zamyka w piwnicy...

Krew z krwi 1x182

Na plebanii zjawia się Patrycja Świerc z półtorarocznym synkiem. Chce rozmawiać z Mateuszem. Jest niespokojna. Rozmawiają o grzechu

Siłownia 1x183

Pod dyskoteką dochodzi do bijatyki. To wstęp do „wojny”. Niszczone są samochody, pobity zostaje bramkarz z dyskoteki. Napastników widziała Agnieszka, kuzynka Natalii. Policjanci martwią się, że bandyci zechcą uciszyć dziewczynę, by ich nie rozpoznała. Marczak zostaje jej bodyguardem...

Sekretny układ 1x184

Andrzej Kozak zamierza sprzedać krugerrandy. Obserwuje go para młodych ludzi, którzy nagle wszczynają alarm, że zachorowało ich dziecko. Andrzej zgadza się zawieźć ich do szpitala. Pod domem zauważa brak saszetki z monetami. Zgłasza kradzież na policję, opowiada tez o wszystkim Mateuszowi. Zaczyna się śledztwo. Dzień później policjanci wyławiają z rzeki samochód ze zwłokami mężczyzny. Ofiarą jest właściciel cennych monet.

Rave Party 1x185

W opustoszałej hali fabrycznej odbywa się rave party. Wśród tańczących przeciska się Gaja, której diler proponuje towar, ale ona odmawia. Rano policjanci znajdują zwłoki dziewczyny w pobliżu hali. Marczak rozpoznaje swoją sąsiadkę. Funkcjonariusze zabezpieczają narkotyki. Gdy brat ofiary, Darek, dostaje wiadomość o śmierci siostry, jest akurat u Mateusza. Obaj jadą na miejsce zbrodni. Okazuje się, że przyczyną zgonu było przedawkowanie. Według Mateusza dziewczyna już nie brała narkotyków.

Złomiarze 1x186

Złomiarze kradną trakcję kolejową. W skupie złomu dochodzi do awantury z ajentem o pieniądze. Gdy policjanci robią nalot na złomowisko, w kontenerze znajdują ciało mężczyzny. Marczak trafia na ślad zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze złomowiskami. W urzędzie skarbowym policjanci sprawdzają wszystkie zwroty VAT-u w obrocie złomem.

Uciekinier 1x187

Wierzbicki i Paruzel patrolują ulice. W oknie willi, której właściciele wyjechali zauważają włamywacza. Okazuje się, że jest on poszukiwany listem gończym. Osobiście przyjeżdża po więźnia nowy naczelnik komendy wojewódzkiej - Aleksander Morus. Konwój jadący do sądu w Kielcach z recydywistą Bieruniem ma wypadek. Bieruń pozostawia rannych policjantów i zbiega do lasu. Możejko zarządza obławę...

Przeznaczenie 1x188

Nocul i Gibalski dostają wezwanie do domu pracy twórczej. W pokoju znajdują zwłoki Wardowskiego, przewodnika i niespełnionego pisarza. Możejko przesłuchuje dyrektora. Okazuje się, że denat miał wobec ośrodka długi i nadużywał alkoholu. Policjanci docierają również do Ireny, byłej żony Wardowskiego. Powoli wychodzi na jaw, że wszystko wiąże się z osobą Andrzeja Halnego, znanego na świecie pisarza...

Przemiana 1x189

Dzidek napada na pocztę. W kolejce stoją Mateusz i Nocul. Nocul rozpoznaje napastnika. To Jerzy Jarecki. Na miejscu zjawia się policja. Nieoczekiwanie Dzidek pada nieprzytomny na ziemię. Mateusz zauważa jak spod poczty oddala się Arek Gralak.

Weryfikacja 1x190

Naczelnik Morus wysyła Możejkę na zaległy urlop. Świadkiem jest dziennikarz z lokalnej gazety, Mirek Burski. Justyna zabrania mu zajmować się tematem komendy...

Upadek 1x191

Autor kryminałów, Marek Sandecki razem ze swoją agentką Moniką Karel rozgląda się na targu staroci za kolejną maszyną do pisania. Przed nim spotkanie autorskie w Sandomierzu. Na komendzie zjawia się aspirant Antoni Dziubak. Oznajmia, że dostał przydział do służby w Sandomierzu. W kawiarni dochodzi do małżeńskiej kłótni między Marią i Oskarem Kurkami. Mężczyzna wyznaje, że odchodzi do innej. Aspirant Dziubak tymczasowo zatrzymuje się na plebanii. Marek Sandecki słabnie w sklepie jubilerskim Oskara. Oskar wybiega po wodę na zaplecze, a w tym momencie Marek kradnie biżuterię i ucieka ze sklepu...

Matczyne serce 1x192

Mateusz odprowadza Emilkę do koleżanki. Przed domem dochodzi do kłótni matki Róży z Kornelią, jej macochą. Babcia wzywa policję, bo zauważyła na plebanii bałagan i otwarte drzwi. Policjanci dostają również wezwanie do magazynu budowlanego. Mirek Fabisiak nie żyje. Zastali na miejscu Kornelię z pistoletem w ręce. Jest w szoku. W czasie przesłuchania Kornelia wyznaje, że dostała dziwny telefon. Pojechała do pracy Mirka, by przyłapać go na rzekomej zdradzie...

Komornicy 1x193

W Zakładzie kamieniarskim dochodzi do egzekucji komorniczej. Ksawery Sobota i jego żona Krystyna nie chcą dobrowolnie poddać się wyrokowi sądowemu. Ksawery atakuje komornika i asesora. Kobylnicka aresztuje Ksawerego. Kobylnicka z Dziubakiem jadą do wypadku samochodowego. Ranny Walenta zostaje zabrany do szpitala. Mariola Walenta pokazuje listy z pogróżkami...

Pałac 1x194

Anna z Olą zjawiają się we dworze Jeremiego Rokitnickiego. Jeremi oprowadza synową i wnuczkę po dworze. Przyjeżdża syn Jeremiego Filip, z którym Anna jest w separacji. Mateusz i Natalia są świadkami kłótni Anny z Jeremim. Dziubak i Nocul dostają wezwanie do dworu. Jeremi został zamordowany.

Medium 1x195

Mateusz rozmawia z Haliną Łącką, której córka zaginęła przed laty. Przedstawia mu Lilianę, która jest medium. Okazuje się, że Liliana ma wizje, w których powraca Aneta. Mateusz na prośbę Haliny idzie na policję. Możejko i Nocul rozmawiają z Lilianą która opisuje miejsce, gdzie jej zdaniem ma przebywać Aneta. Policjanci znajdują we wskazanym miejscu zwłoki dziewczyny.

O mały włos 1x196

Mateusz znajduje pod plebanią nieprzytomną Marzenę. Nieprzytomna trafia do szpitala. Mateusz zeznaje, że była u niego rano zaniepokojona. Pielęgniarka znalazła w jej zaciśniętej dłoni naszywkę. Nocul przesłuchuje koleżanki Marzeny z call center. Ustala, że Marzena miała zastąpić Jolę na stanowisku. Dziubak przesłuchuje Jolę. Miała okazję i motyw, by pozbyć się Marzeny...

Bransoletka 1x197

Nocul i Możejko dostają wezwanie do zabójstwa. Ofiarą jest właściciel lombardu, Jan Rachwał. Przesłuchują Wojciecha Magurę, pracownika. Policjanci oglądają nagrania z monitoringu. Zatrzymują Julię Dąbrowską, która przyszła do lombardu sprzedać bransoletkę. Twierdzi, że dostała za nią 5 tysięcy. Na komendę wpada przerażony mąż Julii, Paweł. Mateusz rozmawia z Anka, córką Julii. Odwiedza Julię w areszcie. Julia wyznaje, że bransoletkę ukradła własnej córce. Zdradza, że widziała koło lombardu mężczyznę...

Psina 1x198

Maja wychodzi ze swoim psem na spacer. Nagle za dziewczynką gwałtownie rusza samochód, wyskakuje z niego mężczyzna i porywa psa. Policjanci przyjmują zgłoszenie o nieprzytomnym mężczyźnie i spalonym aucie. Dokumenty potwierdzają tożsamość adwokata Borzęckiego. Mateusz, Daria i leśnik Józef z grupą uczniów wyjeżdża na surwiwal. Tam dzieci trafiają w lesie na pudło z psiakiem.

Manuela 1x199

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. Wszyscy czekają na przyjazd koordynatorki z Ekwadoru, siostry Manueli. Władek Pęk szarpie się z młodą dziewczyną Kasią, całą sytuację widzi właśnie spodziewany gość. W salce parafialnej odbywa się spotkanie z Manuelą.

Idol 1x200

W Sandomierzu ma zagrać zespół Papa Dance i Paweł Stasiak. Justyna umawia się na wywiad z wokalistą. Stasiak odwiedza na plebani babcię Lucynę, przyjaciółkę jego babci. Potem artysta wsiada do samochodu, który ma go zawieźć na wywiad z Justyną. Na umówione miejsce jednak nie dociera…

Myszka Miki 1x201

Emilka spóźnia się na własne przyjęcie urodzinowe. Ku zaskoczeniu domowników przyprowadza ze sobą Franka Chłopickiego, korepetytora od fizyki. Gdy dziewczyna jedzie na kolejne korepetycje, okazuje się, ze Franek nie wrócił na noc do domu. Policjanci ustalają, że chłopak może nie zostać dopuszczony do matury. Emilka przypomina sobie, że często dzwonił do Franka kolega – Miki. Teraz to znika z domu…

Lotnisko 1x202

W hangarze na lotnisku trwają nielegalne walki bokserskie. Bruno, organizator i bukmacher każe Bartkowi Majewskiemu przegrać pojedynek. Bartek jest zaskoczony. Powala przeciwnika na ziemię. Po walce wściekły Bruno grozi Bartkowi. Zapewnia, że nie będzie miał kłopotów jeśli wyświadczy mu przysługę i przewiezie awionetką narkotyki. Kiedy odmawia, Bruno grozi, że coś może się stać jego ciężarnej żonie Maryli. Bartek znajduje w biurze nieprzytomnego szefa, Jakuba. Marczak zabezpiecza nagranie i numer telefonu z automatycznej sekretarki Jakuba. Możejko przesłuchuje Helenę Krawicz. Okazuje się, że to córka Jakuba, z którą żyją w konflikcie odkąd w wypadku zginął jej brat bliźniak. Na narzędziu zbrodni zabezpieczono odciski palców prawdopodobnie należące do kobiety, a w biurze także inne należące do Brunona Tadzika. Siedział za pobicia, nielegalny hazard i wymuszenia. Mateusz odwiedza syna i męża Heleny. Policjanci urządzają zasadzkę na lotnisku.

Antyk 1x203

Możejko i Nocul testują nowy program do monitorowania postępu spraw wprowadzony przez naczelnika Morusa. Dziubak wpada na szachy do Mateusza. Natalia jedzie na targ staroci z Pluskwą. Beata Sawicka, pracownica poczty, ubiega Natalię w kupnie stylowego sekretarzyka. Natalia chce go odkupić, ale kobieta odmawia. Pluskwa zjawia się z kwiatami w mieszkaniu Beaty. Zastaje otwarte drzwi, a w środku martwą kobietę. Dziubak i Nocul przesłuchują Pluskwę. Na stole zabezpieczają filiżankę ze śladami szminki. Zatrzymują kierowniczkę poczty. Okazuje się, że Janka Stankiewicz podejrzewała Beatę o kradzieże wartościowych przesyłek. Dziubak przesłuchuje Mariolę, koleżankę Beaty z poczty. Nocul przeszukuje pokój kierowniczki poczty. Znajduje zdjęcie Janki, Beaty i... Krystiana Sawickiego, byłego męża Beaty. Okazuje się, że Beata nie wykreśliła Krystiana z polisy...

Kometa 1x204

W domu pogodnej starości trwa nocne obserwowanie nieba w poszukiwaniu komety. Po jednego z pensjonariuszy, Eugeniusza przyjeżdża córka Krystyna i zabiera go na sandomierskie wzgórze. Natalia czyta przepowiednie jasnowidza dotyczące katastrof po pojawieniu się na niebie komety. Mateusz odwiedza dom pogodnej starości. Sanitariusz, Maciej Grajewski, jest zaniepokojony, bo Eugeniusz Helski nie wrócił na noc, a choruje na cukrzycę...

Gang 1x205

Pluskwę odwiedza kuzynka Maja Rączy. Oznajmia, że dostała pracę w Sandomierzu. Jest dość tajemnicza. Możejko informuje swoich podwładnych, że od pewnego czasu w placówkach handlowych dochodzi do licznych kradzieży. Straty rosną. Rozpoczynają dochodzenie w tej sprawie. Dziubak i Paruzel odwiedzają supermarket po cywilnemu. Prowadzą obserwacje. Pluskwa zabiera Majkę na plebanię.

Konferencja 1x206

Natalia wyjeżdża na weekend do ośrodka SPA przygotowywać catering na kongres lekarzy. Agata, szefowa firmy medycznej prowadzi wykład. Natalia przysłuchuje się prezentacji. Zagaduje ją Marzena, dziennikarka. Wieczorem nad jeziorem trwa impreza integracyjna. Rano przy pomoście pracownik znajduje ciało Marzeny. Gibalski i Nocul prowadzą czynności. Rozmawiają z Teresą, szefową Marzeny. Natalia zeznaje, że wieczorem słyszała jak Marzena z kimś się kłóciła. Na miejscu zjawia się mąż Marzeny, Eryk. Marzena odkryła iż nowy lek wprowadzany na rynek przez firmę medyczną był testowany w azjatyckich dzielnicach nędzy i przygotowywała na ten temat artykuł. Policjanci przesłuchują asystentkę Agaty, Dorotę. Okazuje się, że groziła Marzenie. Zostaje aresztowana. Agata daje alibi Dorocie. Teresa zeznaje, że Marzena miała romans z Tomaszem. Natalia rozpoznaje dowód rzeczowy...

Dębowa Górka 1x207

Policjanci zatrzymują Marcina Górskiego, świadka koronnego w aferze paliwowej, który urwał się ochronie. Żona Górskiego zeznaje, że mężowi ktoś groził. Furgonetka przewożąca Górskiego zostaje sterroryzowana na stacji benzynowej, a świadek uprowadzony. Mężczyźnie udaje się zbiec. Kradnie samochód i telefon Natalii. Niedługo potem Pluskwa dostaje dziwny telefon…

Porzeczki 1x208

W restauracji trwa bankiet z okazji matury Kazika. To pierwsza matura w rodzinie Broniszów. Staszek informuje rodziców o planach brata. Nocul dostaje wezwanie do bójki na rynku między Kazikiem i jego bratem Staszkiem. Bracia zostają zatrzymani w areszcie. Natalia wygrywa prestiżowy konkurs kulinarny i wycieczkę do Egiptu. Pod mostem znaleziono ciężko rannego Staszka. Okazuje się, że chłopak wziął szybką pożyczkę. Dziubak i Nocul sprawdzają alibi Kazika. Zatrzymują właściciela firmy pożyczkowej. Zabezpieczają też na telefonie Staszka obraźliwego smsa od Renaty, dziewczyny Kazika oraz powtarzający się numer do agencji nieruchomości. Renata zostaje zatrzymana. Policja zabezpieczyła zapach na ubraniu Staszka. Mateusz kojarzy fakty...

Nauczyciel 1x209

Mateusz rozmawia z nauczycielem angielskiego Kosmą Siwczykiem o fundacji i lekcjach dla biednych dzieci. Nagle przez okno wpada cegła z kartką z pogróżkami. Mateusz sugeruje, aby zgłosić sprawę policji, jednak Kosma bagatelizuje incydent. Natalia czyta w gazecie artykuł o pedofilu z wyrokiem. Na zdjęciu rozpoznaje Kosmę. Siwczuk zostaje odsunięty od fundacji do czasu wyjaśnienia sprawy. Kosma opowiada Mateuszowi swoją historię i wyjaśnia, dlaczego zmienił nazwisko. Następnego dnia zostaje znaleziony martwy w swoim samochodzie.

Reggae 1x210

Na plebanii zjawia się muzyk Uli. Przyjechał z Niemiec i szuka swojego ojca; niedawno dowiedział się, że jest nim Paweł Borkowski, współwłaściciel lokalnego browaru. Następnego ranka w browarze Piotr Borkowski odkrywa zwłoki swego brata Pawła. Mateusz mówi Noculowi o wizycie młodego Niemca. Chłopak nie ma alibi i zostaje aresztowany. Badania DNA nie potwierdzają ojcostwa Pawła Borkowskiego.

Napad doskonały 1x211

Jacek Marzec, właściciel agencji wystroju wnętrz, zauważa wypadek drogowy, któremu uległ furgon przewożący pieniądze. Nieprzytomni konwojenci leżą na ziemi, mają puste kabury. Furgon jest otwarty i nadpalony przy drzwiach. W środku nie widać żadnego ładunku. Kobylicka z Możejką przesłuchują jednego z konwojentów. Udaje się ustalić rysopis napastnika. W kartotece typują pięciu podejrzanych...

Wahadełko 1x212

Na dworzec podjeżdża autobus z Warszawy. Wysiada z niego ekscentrycznie ubrana starsza pani Ksymena. Przyjechała do syna koleżanki, którego nie widziała dwadzieścia pięć lat. Natalia i Mateusz są wyraźnie zaskoczeni. Ksiądz rozpoznaje przyjaciółkę swojej mamy i przedstawia ją pozostałym domownikom. Ksymena roztacza opowieści o swoim życiu, międzynarodowej karierze tancerki i wspomina dzieciństwo Mateusza. Gibalski dostaje wezwanie do kwiaciarni za miastem. Właścicielka została zabita...

Odkupienie 1x213

Trwa uroczyste otwarcie przytułku dla bezdomnych. Nad wszystkim czuwa ksiądz Jacek. Do przytułku przychodzi pijaczek Marian. Janusz Nowakowski, główny inwestor, odprawia go z kwitkiem. Wściekły Marian obrzuca kaplicę kamieniami. Możejko dostaje wezwanie. Zabójstwo. Znaleziono ciało Janusza. Marczak przesłuchuje księdza Jacka. Nocul rozpracowuje mroczną przeszłość Janusza. Jego konkubina i syn Marek zostają przewiezieni na komendę. Anna Cietrzew zeznaje, że nachodzili ją dawni wspólnicy Janusza, bracia Bednarscy. Kelnerka z baru rozpoznaje zdjęcia poszukiwanych. Dziubak szykuje policyjną prowokację w schronisku. Ksiądz Jacek zostaje napadnięty. Nieprzytomnego znajduje Marian.

Igranie z ogniem 1x214

Płonie las. Leśniczy i policjanci odnajdują dowód rzeczowy podpalenia. Trwa przesłuchanie świadków. Józef Zielak zeznaje, że szedł lasem, gdy prawie potrącił go Fabian Wieczorek, syn znanego mecenasa, a potem znalazł kanister po benzynie. Mężczyzna zostaje zatrzymany. Tymczasem Mateusz odwiedza ojca podejrzanego. Mecenas nie jest przejęty losem syna. W okolicy pojawiają się kolejne podpalenia...

Gwiazdor 1x215

W sandomierskim liceum trwa zjazd absolwentów, wśród nich jest aktor Tomasz Zaremba oraz jego agentka, Alicja. Możejko wpada na pomysł zorganizowania turnieju szachowego dla uczniów...

Sarkofag 1x216

Natalia i Mateusz zwiedzają muzeum, a w nim bezcenną kolekcję: pierścienie króla Jana Sobieskiego oraz diadem z epoki wiktoriańskiej. Pod muzeum podjeżdża ciężarówka z dostawą. To XVIII w. sarkofag. Kustosz jest zdziwiony przesyłką z Krakowa. Zostaje złożony w podziemiach do wyjaśnienia. Następnego dnia strażnik zawiadamia policję o kradzieży klejnotów w muzeum. Na dziedziniec podjeżdża ta sama ciężarówka, kierowca tłumaczy pomyłkę i chce zabrać sarkofag. Możejko nie wydaje zgody. Muzeum to miejsce przestępstwa. Kierowca wycofuje się i odjeżdża z piskiem opon. Policjanci zaglądają do sarkofagu, znajdują w nim... martwego człowieka. Klejnotów przy nim nie znajdują.

Wybór 1x217

W pubie trwa impreza firmowa. Jan Kreczkowski, właściciel kancelarii adwokackiej, dziękuje pracownikom. Maja Strocka informuje szefa, że odchodzi z pracy. Następnego dnia jej przyjaciel zawiadamia policję o zaginięciu Mai. Ciało Mai zostaje znalezione w parku. Policjanci znajdują nieopodal zwłok pierścionek zaręczynowy w czerwonym pudełku.

Zakład 1x218

Mateusz i Babcia znajdują na poboczu porzucony furgon. W rowie znajdują nieprzytomną kobietę. Słyszą szczekanie psa, co kieruje ich uwagę na zagajnik. Znajdują tam Marka Jarosza z kulą w piersi. Możejko jedzie do firmy Jarosza, która zatrudnia więźniów. Pracownik zeznaje, że szef odwoził często do więzienia pewną kobietę. Mateusz przyznaje, że ostatnio to on podrzucił ją pod zakład karny.

Córka blacharza 1x219

Paweł Lipka, właściciel warsztatu samochodowego, odbiera przesyłkę. W środku znajduje sznur uformowany na pętlę szubienicy. Mateusz odwiedza warsztat. Prosi Marysię, by zagrała na skrzypcach na ślubie. Mirek, mechanik, ciągle wydzwania do Marysi. Podczas kolacji w domu Lipków dochodzi do zwarcia. Pogotowie energetyczne stwierdza, że ktoś grzebał przy szafce z korkami. Lipka znajduje otrutego psa. Spostrzega w szafce elektrycznej ułamaną plastikową główkę laleczki. Mirek zaprasza Marysię do filharmonii. Dziewczyna daje Mirkowi kosza. Po skardze klienta Lipka zwalnia Mirka. Pijany Mirek grozi Marysi pod szkołą. Trwają imieniny Lipki. Do salonu wpada kamień z pogróżkami pod jego adresem. Policjanci znajdują w rowie limuzynę Lipki. Do szpitala w ciężkim stanie trafia Marysia, która jechała samochodem ojca na ślub.

Czarna peleryna 1x220

Z dachu Ratusza spada postać w czarnej pelerynie. Okazuje się, że to manekin. Marczak zabezpiecza dowody. Elżbieta Chojnowska zauważa koło cmentarza postać podobną do tej co spadła z dachu. Mężczyzna próbuje zaatakować kobietę nożem. Zdarzenie widzi Ewa Kobylicka. Podejmuje pościg. Napastnik ucieka motocyklem. Na komendę trafia list ze zdjęciem zakapturzonej postaci i pogróżkami. Sandomierz jest w rękach Króla Grozy...

Fatalne spotkanie 1x221

W hotelu policjanci relaksują się przy bilardzie. Nagle dobiega do nich krzyk pokojówki, która znalazła zwłoki dr. Błażeja Bastygi szefa delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jednocześnie z regionalnego muzeum zostaje skradziona bogato zdobiona kamieniami zawieszka.

Pingwin 1x222

Policjanci dostają wezwanie do marketu, do ciężko pobitego Pingwina. Ofiarę pod stertą kartonów znalazł ochroniarz. Nocul przesłuchuje kierownika sklepu. Policjanci zabezpieczają w telefonie ofiary smsy z pogróżkami. Nadawcą jest Roman, zwolniony z pracy. Mateusz ustala, że Pingwin miał haki na ochroniarza sklepu i kierownika...

Przypadkowa druhna 1x223

Amelia Rozbrat przygotowuje się do ślubu. Odbiera z dworca PKS swoją druhnę, Elizę. Odwozi dziewczynę do hotelu, gdzie Eliza poznaje pewnego mężczyznę. Następnego dnia przypadkowy przechodzeń podczas spaceru z psem znajduje ciało kobiety...

Chłopaki 1x224

Jarek stoi ze swoim stolikiem niedaleko wejścia do klubu. Przy straganie zjawiają się Dorian i Kuba, dają do zrozumienia Jarkowi, że kończy mu się termin spłaty pożyczki. Policjanci dostają zgłoszenie o napadzie na listonosza roznoszącego emerytury. Sprzątaczka znajduje na siłowni szkolnej banderolę z banknotów. W szkole zjawia się policja.

Loteria 1x225

Lucjan z Gienkiem zjawiają się w kolekturze. Chcą sprawdzić wyniki, ale nic nie wygrywają. Gienek rezygnuje z dalszej gry, a Lucjan kupuje jedną zdrapkę. Później z rozlewni wina, gdzie pracuje, karetka zabiera Lucjana w ciężkim stanie. Okazuje się, że został napadnięty. Znalazła go przyjaciółka. Dziubak przesłuchuje właściciela rozlewni...

Złote jabłko 1x226

W basenie Centrum Rekreacyjnego znaleziono zwłoki kosmetyczki. Możejko i Kobylicka przesłuchują właściciela Andrzeja Hańskiego oraz Anetę Felińską, instruktorkę fitness, z którą Joanna Konopka wynajmowała mieszkanie. Wychodzi na jaw, że Joanna miała romans z klientem centrum, wpływowym architektem Janem Dłuskim. Nocul rozgrywa partyjkę szachów z Mateuszem szczęśliwy, że ma w końcu proboszcza tylko dla siebie. Rozmawiają o sprawie. Możejko i Nocul przesłuchują Mirę Dłuską. Kobieta wyznaje, że przyłapała męża z Joanną w saunie. Babcia Lucyna postanawia zaszaleć z koleżankami w Kielcach. Wesoły samochód mknie na wycieczkę. Kobylicka zdaje Możejce raport z oględzin pokoju Joanny i z wizyty w jej rodzinnym mieście. Rozpoczynają się poszukiwania tajemniczego K. z dedykacji w zabezpieczonej książce.

Feralny powrót 1x227

Nocul wraca z Basią do domu. Po drodze trafiają na kłócącą się parę. Nocul staje w obronie kobiety. Mężczyzna napada na policjanta. Nocul sprowadza damskiego boksera do parteru i odczytuje jego prawa. Włamywacze, podczas nieobecności właścicieli, okradają willę Aliny i Krzysztofa Magierów. Świadkiem jest sąsiad, który wypłoszył złodziei. Opis jednego z nich pasuje do syna Magierów, Konrada. Roman Szlagus, zatrzymany przez Mietka, śledzi Basię Noculową. Kiedy ta pojawia się w mieszkaniu klientki, zostaje uderzona mosiężną figurką. Do Nocula dzwoni zaniepokojona córka. Basia trafia w ciężkim stanie do szpitala. Właścicielka mieszkania stwierdza, że mieszkanie zostało okradzione. Mateusz podejrzewa, że obie kradzieże mogą się ze sobą łączyć. Trop prowadzi do agencji nieruchomości, która miała wynająć oba mieszkania. Nocul czuwa przy nieprzytomnej Basi.

Pożegnanie 1x228

Natalia buntuje się przed zmywaniem kolejnej sterty brudnych naczyń. Wyprowadzona z równowagi serwuje obiad na plastikowej zastawie. Mateusz, babcia i Emilka mają niezły ubaw. Piotr Celestyn zaprasza Mateusza i Natalię na swój wieczór poetycki. Siostra Piotra, Małgorzata, dziennikarka śledcza, zostaje znaleziona martwa pod lasem.

Pasja 1x229

Małgorzata Wojnicz zostaje zamordowana. Kobieta była przykryta czerwonym tiulem. Policjanci szybko ustalają podobne przypadki w okolicy. Kobylicka z Dziubakiem rozmawiają z rodzicami Małgorzaty. Okazuje się, że zerwał z nią chłopak, Cezary Horecki. Dochodzenie ujawnia, że Małgorzata miała romans ze swoim szefem. Chcieli się nawet pobrać. Tymczasem zostaje napadnięta kolejna kobieta. Droga do zabójcy Małgorzaty wiedzie jednak przez złamane serce.

Randka 1x230

Adam umawia się na randkę przez internet z Nicole. Wkrótce potem ciężko ranny chłopak zostaje znaleziony w przystani. Nocul zabezpiecza niedopałek ukraińskiego papierosa oraz telefon Adama, w którym są zdjęcie striptizerki Nicole. Okazuje się, że tak naprawdę nazywa się ona Wanda Rzemyk. Kobieta zostaje zatrzymana. W telefonie Adama policjanci znajdują filmy, na których chłopak i Rysiek znęcają się nad nauczycielem.

Dobry mąż 1x231

Marta Czaja opowiada Mateuszowi, że mąż ją bije. Po chwili na plebanię wpada wściekły Andrzej Czaja i każe żonie zbierać się do domu. Dziennikarz Mirek Burski rozmawia z Justyną, jakie artykuły podniosłyby sprzedaż gazety. Justyna nie chce taniej sensacji. Na plebanię wraca pobita Marta. Mateusz jedzie porozmawiać z Andrzejem. Zastaje go z nożem w plecach. Policja dostaje wezwanie do włamania w antykwariacie Czajów.

15:10 do Skarżyska 1x232

Autobus, którym podróżuje Natalia zostaje porwany przez dwóch zamaskowanych mężczyzn. Na komendę przychodzi faks o dwóch uciekinierach z krakowskiego więzienia. Policjanci namierzają uprowadzony autobus. Tymczasem porywacze przeszukują pasażerów i u dwóch znajdują broń. Trwa szarpanina. Autobus przejmują uzbrojeni mężczyźni.

Zdrada 1x233

Anna Jawor spotyka się z detektywem Pilskim. Mężczyzna przekazuje jej kopertę ze zdjęciami. Anna odwiedza na plebanii Natalię, swoją koleżankę. Natalia zauważa, że Anna ma jakiś problem. Kobieta pokazuje Natalii zdjęcia, na których jej mąż Robert całuje się z Julią Wrońską. Zdenerwowana Julia rozmawia z Mateuszem o zniknięciu Roberta. Policja zabezpiecza zwłoki mężczyzny nad rzeką. Kobylicka i Możejko przesłuchują Julię. Gibalski ustala, że Robert miał w Krakowie żonę i dziecko. Na komendzie zjawia się wspólnik Roberta, Mirosław Wolak. Obaj prowadzili biuro detektywistyczne. Okazuje się, że Wolak polecił Annie swojego kolegę, by ten śledził Roberta. Przy okazji wyszło na jaw, że Wolak i Jawor mieli w Sandomierzu wyegzekwować dług od dłużnika ich klienta. Policja zatrzymuje Annę. Kobylicka i Dziubak śledzą Violę, żonę poszukiwanego Igora Jockiego. Julia wyznaje Mateuszowi, że Robert przed zniknięciem był zdenerwowany. Mateusz przekazuje policji informację od Anny...

Mamusia 1x234

Na komendzie zjawia się matka Dziubaka, Anna. Kobieta tonem nieznoszącym sprzeciwu informuje syna, że musi porozmawiać z przełożonym o jego problemach. W komisie meblowym trwa impreza urodzinowa Stefana Kasperka. Stefan decyduje przespać się w sklepie, a jego syn Tomasz wraca do domu. W komisie zjawia się młodszy syn Stefana, Paweł. Między mężczyznami dochodzi do spięcia. Rano Tomasz i pracownik komisu Jurek znajdują ciało Stefana…

Fryzjerka 1x235

Maja dostaje pracę w zakładzie fryzjerskim i biegnie o tym opowiedzieć na plebanię. A Nocul zauważa, że Kobylicka coraz lepiej dogaduje się ze swoim sąsiadem, Wojtkiem. Dochodzi do wypadku, którego ofiarą jest Grażyna, właścicielka zakładu fryzjerskiego. Świadek twierdzi, że kierowca najechał na nią z premedytacją. Nieprzytomna kobieta trafia na stół operacyjny, a operuje ją Wojtek, który – o czym nie wiedziała Kobylicka – jest lekarzem. Ksiądz Mateusz i Pluskwa, kuzyn Grażyny, zaczynają własne dochodzenie.

Smażalnia 1x236

Na plebanii zjawia się kleryk Bogdan Janota (Filip Krupa), który pobiera nauki w seminarium. Przyjechał do Sandomierza na staż. Opowiada Mateuszowi o swojej rodzinie, o konflikcie i planach ojca wobec niego. Nagle dostaje esemesa i pospiesznie wychodzi bez słowa wyjaśnienia. Mateusz niepokoi się, że kleryk nie wrócił na noc na plebanię. Nagle odbiera telefon, że znaleziono nieprzytomnego chłopaka nad Wisłą.

Wielka szansa 1x237

Pod szkołą Emilki pojawia się utalentowany młody piłkarz Michał Wieczorek (Jakub Wróblewski). Dziewczyny biegną do niego po autograf. Nagle Michał zauważa matkę. Kłócą się. Policja dostaje wezwanie do pensjonatu. Karetka zabiera nieprzytomną Urszulę Wieczorek (Anita Jańcia). Policjanci zabezpieczają starą fotografię, na której jest kobieta z dwoma chłopcami. Michał prowadzi trening na boisku szkolnym. Zostaje zatrzymany...

Cud 1x238

W Pałacu Biskupim trwa zebranie. Biskup Ludwik wpada spóźniony i prosi księdza Jacka o przeparkowanie samochodu. Kiedy ten zjawia się we wskazanym przez ekscelencję miejscu nie znajduje auta. Mateusz zgłasza na policji kradzież. Okazuje się, że w samochodzie była relikwia... krew z franciszkańskiego habitu błogosławionego ojca Tomasza Golusia.

Hipisi 1x239

Na plebanii pojawiają się radośni hipisi: Miriam i Andrzej i proszą o nocleg. Babcia i Natalia są zaciekawione ich wyglądem. Babcia zwierza się, że sama była w młodości hipiską. Nieznajomi rozbijają namiot w ogródku. Pluskwa przyłapuje babcię, jak pali skręta z gośćmi. Ku niezadowoleniu Natalii nastrój hipisowski udziela się na całej plebanii. Babcia w stanie nirwany zamierza naprawiać świat, a Pluskwa zostaje gitem. Rano okazuje się, że młodzi zniknęli, a pod namiotem została wykopana głęboka dziura.

Bezpieczna odległość 1x240

Do Sandomierza mają przybyć cztery arabskie rodziny. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Tymczasem na placu zabaw dla dzieci wybucha petarda domowej roboty. Jedna z bawiących się dziewczynek zostaje potrącona przez uciekającego sprawcę. Policja rozpoczyna śledztwo.

Remont 1x241

TVP 1 18-03-15 (Polska)

Natalia oprowadza Basię Nocul po plebanii. Gosposi księdza marzy się generalny remont, ale Basia jako fachowiec od wystroju wnętrz przekonuje, że wystarczy tylko pomalować ściany, aby zrobiło się jaśniej i przytulniej. Zostawia Natalii próbniki kolorów i pędzi do jednego z mieszkań, gdzie trwa remont.

Filmowcy 1x242

Zakochani Ewa z Wojtkiem spacerują. Wojtek próbuje chwycić ją za rękę, ale Ewa ją co chwila wysmykuje, co bardzo go bawi. Wpadają na kawę przez pracą. Wojtek namawia Ewę na wspólny wyjazd weekendowy za miasto. Kiedy w kawiarni pojawia się Możejko z filmowcami, Wojtek wyraźnie jest zazdrosny. W drodze do pracy, Ewa dostrzega Wojtka w towarzystwie młodej dziewczyny. Są rozbawieni. Wojtek ją obejmuje. Ewa odjeżdża pospiesznie.

Narzeczona 1x243

Do Dziubaka przyjeżdża schorowana matka. Mateusz spowiada ją w domu. Kobieta użala się, że stoi nad grobem i przed śmiercią chce tylko znaleźć żonę dla syna. Dziubak zabiera matkę na rehabilitację. Dziubakowa szantażuje go, że będzie ćwiczyć jak jej obieca, że kogoś sobie znajdzie. Kiedy dzwoni telefon Dziubaka ten długo nie myśląc odzywa się do rozmówcy kochanie.

Sparring 1x244

W Sandomierzu grasuje nieustraszony złodziej damskich torebek. Natalia idzie ulicą. Nagle za nią pojawia się mężczyzna w kapturze. Zaniepokojona Natalia odwraca się, zauważa go. Napastnik przyśpiesza. Natalia również. Na szczęście odstrasza go przypadkowy przechodzień. Wystraszona Natalia boi się wychodzić z domu. Prosi Pluskwę o lekcje samoobrony.

Salowy 1x245

Grzybiarze zgłaszają zwłoki mężczyzny w lesie. Nie ma przy sobie żadnych dokumentów. Sekcja dowodzi, że został uduszony. Ślady wskazują na przemieszczenie zwłok. Policjanci rozpytują w mieście o tożsamość ofiary. Okazuje się, że to salowy ze szpitala. Monitoring wyklucza, że salowy opuścił szpital. Podejrzenia padają na Wojtka Schillera...

Polowanie na jelenie 1x246

Myśliwi z koła łowieckiego odkrywają, że w lesie grasuje kłusownik. Wraz z prezesem Ryszardem Kłobuckim organizują obławę. W jej trakcie kłusownik Zdzisław Czaprak ukrywa się przed myśliwymi na ambonie. Drewniana konstrukcja nie wytrzymuje jego ciężaru, rozlatuje się z hukiem, a kłusownik z uszkodzonym kręgosłupem trafia do szpitala. Operuje go Wojtek Schiller, chłopak Ewy Kobylickiej. Natalia z przerażeniem odkrywa guz w prawej piersi. Wraz babcią Lucyną udaje się do szpitala, okazuje się jednak, że na badania trzeba czekać aż dwa tygodnie.

Wyzwolenie Łazarza 1x247

W Domu Aktora Weterana jeden z pensjonariuszy dostaje zapaści i zapada w głęboką śpiączkę. Ratownicy ustalają, że Emil Łazarz zatruł się lekami. Sprawa jest o tyle dziwna, że emerytowany aktor był zdrowy jak ryba i nie potrzebował żadnych lekarstw. Jego stan jest krytyczny, a lekarze nie wiedzą jaka substancja została przedawkowana. Z zeznań pensjonariuszy wynika, że poprzedniego dnia Łazarz ostro pokłócił się z innym aktorem Jerzym Klezmerem. Doszło nawet do rękoczynów.

Wina 1x248

W kancelarii adwokata Karola Jabłońskiegojego asystentka Karina Chylak znajduje nieprzytomną żonę swego pracodawcy. Policja ustala, że panią prawnik uderzono w głowę laską, niestety brak odcisków palców na narzędziu nie pozwala na ustalenie sprawcy. Beata Jabłońska, która na co dzień pracuje w kancelarii ze swoim mężem, z ciężkim urazem głowy trafia do szpitala, gdzie operuje ją doktor Wojtek Schiller. Mimo szybkiej interwencji zapada w śpiączkę i nie wiadomo, czy wróci do pełnej sprawności.

Mróz 1x249

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia niedaleko dworca kolejowego Mateusz z Pluskwą natrafiają na zwłoki mężczyzny. Przy denacie policja znajduje torbę z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Ofiarą jest Dariusz Janasik, były technik policyjny z Katowic, który, jak wynika z dokumentów, pracował dla firmy detektywistycznej Cyklop z Sandomierza. Podejrzenie pada na Roberta Walusia, bezdomnego, który feralnej nocy spał na bocznicy w jednym z kolejowych wagonów.

Nikotyna 1x250

W Sandomierzu pojawia się słynny rosyjski hipnotyzer Wiktor Popow z asystentem. Natalia rozpieszcza Pluskwę jego ulubionymi daniami, jest opiekuńcza, docenia ciężką pracę Waldka, ale żeby nie było za słodko, dokucza mu z powodu nałogu nikotynowego. Nocul i Możejko (Piotr Polk) podśmiewają się z biednego Dziubaka , do którego nieustannie wydzwania zatroskana matka...

Jaki ojciec... 1x251

Trwa urodzinowe przyjęcie w willi doktora Aleksandra Korzeckiego. Wśród gości Mateusz oraz Możejko, którzy są świadkami awantury między synem jubilata, a 36-letnią kobietą. Robert Korzecki był licealną miłością Uli Pietrzyk, a dziś jest sławnym rockmanem. Zdenerwowaną i pijaną Pietrzyk Możejko odwozi do domu. W trakcie zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu doktor Korzecki nagle dostaje zawału. Natychmiast trafia do szpitala, ale mimo przeprowadzonej operacji umiera kilka godzin po zabiegu. Nazajutrz policja dostaje zgłoszenie, że w willi, w której odbywała się impreza, znaleziono ciało Roberta Korzeckiego…

Vistula Beach 1x252

Na komendę trafia budowlaniec Marian Walicki. Informuje policjantów, że w miejscowej dyskotece Vistula Beach został okradziony. Niewiele pamięta z tamtego wieczoru, lecz stanowczo twierdzi, że stracił piętnaście tysięcy złotych. Nocul z Dziubakiem udają się do dyskoteki. Dowiadują się, że Marian wydał pieniądze na bardzo drogiego szampana…

Ufo 1x253

Gospodarz Turkawski modli się i szykuje do snu. Z zagrody dochodzi go hałas, na widok dziwnych błysków traci przytomność i pada na łóżko. Późnym wieczorem plebanię odwiedza przerażona Florczakowa. Twierdzi, że odwiedzili ją kosmici. W redakcji Justyna ogląda przysłanego maila z filmem z UFO. Traktuje to jako żart i nie zamierza zajmować się tematem. Zatroskany Mateusz idzie z Florczakową do jej domu. Na miejscu widać ślady włamania, zniknął też wartościowy krucyfiks. Kobieta boi się zostać w domu. Na komendzie Nocul przyjmuje kolejne zgłoszenie o kradzieży. Córka Turkawskiego twierdzi, że z domu ojca zniknęło 60 tys. dolarów. Jej ojciec jest w szpitalu i mówi o dwóch ufoludkach…

Gang Buciaruka 1x254

Z posesji pani Anieli wybiega naczelnik Morus w sportowym stroju. W ślad za nim podąża samochód z przyciemnionymi szybami. Po chwili policjant zostaje zaatakowany i wciągnięty do auta. Do Wojtka niespodziewanie przyjeżdża mama. W mieszkaniu natyka się na Ewę Kobylicką i dowiaduje się, że to dziewczyna syna. Kobieta martwi się czy policjantka nie jest dla niego za stara.

El Greco 1x255

W siedleckim pałacu biskupim kończą się obchody 200-lecia parafii. Mateusz przed wyjazdem żegna się z księdzem Franciszkiem, dyrektorem muzeum diecezjalnego, w którym znajduje się jedyny w Polsce obraz El Greco. Następnego dnia, Mateusz dowiaduje się, że w nocy ktoś zabił Franciszka ale cenny obraz pozostał nietknięty. Ksiądz składa zeznanie na komendzie, na miejscu są też sandomierscy policjanci, których poproszono o pomoc.

Piłkarski pasjans 1x256

W meczu Orłów Sandomierz z Wieprzem Lubartów sędzia Falkowski nie uznał prawidłowo strzelonego gola. Nocul atakuje sędziego i nazywa go sprzedawczykiem. Gdy sandomierscy policjanci mają rozegrać charytatywny mecz, sędzia niesłusznie wręcza Noculowi czerwoną kartkę. W przerwie w szatni znalezione zostaje ciało sędziego… Mietek zostaje aresztowany.

Cytryny 1x257

Mateusz spotyka pana Czesława. Mężczyzna jest załamany i chce się napić. Wyznaje księdzu, że wpadł w spiralę kredytową i grozi mu utrata domu. Mateusz oferuje pomoc i umawia się z nim pod bankiem Lemon, gdzie Czesław jest zadłużony. Gdy wraca na plebanię widzi Natalię z Heleną, która okazuje się pracownicą banku Lemon. Kobieta oferuje gosposi kredyt na auto. W nowym banku konto otworzył też Nocul. Na posterunku ogląda ofertę atrakcyjnego kredytu i przekonuje do niego Gibalskiego. Obaj biorą kredyty. Mateusz przychodzi na umówione spotkanie pod bank, spotyka staruszkę Ludmiłę, która też ma kłopoty. Ma spłacać kredyt, którego nie wzięła, a do tego odsetki są ogromne. Czesław się nie pojawia…

Zabójczy instynkt 1x258

Natalia jest chora i zaczytuje się w kryminałach. Prosi Mateusza, by wypożyczył jej coś nowego, w tym „Zabójczy instynkt”. W bibliotece obsługuje go student Jeremiasz. Jego ojciec Waldemar Wach stracił pracę, więc on dorabia tu na życie. Wieczorem pod domem Wachów dochodzi do szarpaniny. Krzysztof domaga się natychmiastowej spłaty długów od Waldemara. Jeremiasz widzi to i reaguje, potem podaje słabnącemu ojcu leki na serce. Na drugi dzień policja zostaje wezwana do domu Krzysztofa. Mężczyzna jest martwy, ciało znalazła jego dziewczyna Iza…

Zły los 1x259

Natalię i Mateusza odwiedza Elżbieta (Magdalena Warzecha). Jest smutna, bo jej mąż Andrzej (Andrzej Kurcz) nie dopilnował chrześniaka. Gdy go pilnował, chłopak wykradł mu motocykl i miał wypadek, grozi mu kalectwo. Do Andrzeja przychodzi Dariusz (Waldemar Barwiński), ojciec chłopca. Jest wściekły, o włos nie dochodzi do rękoczynów. Niedługo potem ktoś atakuje Andrzeja kijem bejsbolowym...

Odpowiedni moment 1x260

Wanda i Adam świętują dziesiąte urodziny syna Kacpra. Dom jest pełen dzieci, parę odwiedza też Mateusz. Niespodziewanie przyjeżdża z Warszawy starsza córka gospodarzy, Jula. Wanda nie jest zachwycona jej widokiem. Po zakończonej imprezie dziewczyna chce porozmawiać z matką, ta jednak jest niechętna i wychodzi z domu. Julka wybiega za nią… Tymczasem Dziubak wybiera się z Gosią do kina. W mieście niespodziewanie wpadają na jego matkę. Anna przyjechała zabytkowym autem z nowym, młodszym narzeczonym Ludwikiem. Policjant dostaje zawiadomienie o rannej i nieprzytomnej kobiecie w parku. Musi przerwać randkę. Na miejscu Nocul rozpoznaje poszkodowaną, to Wanda. Karetka zabiera ją do szpitala.

Tajemnica chemika 1x261 10.0

Natalia chce zorganizować festiwal artystyczny, na którym kobiety zaprezentują swoje talenty. Gospodyni dostaje adres Moniki, która robi rzeźby ze sznurka. W pracowni artystki, Natalia zastaje Monikę, pochyloną nad zakrwawionym ciałem. Spanikowana dzwoni do Mateusza, a ten na policję. Funkcjonariusze stwierdzają zgon, to Jerzy Brzozowski, chemik z Sandomierza. Okazuje się, że zamordowany pracował dla firmy farmaceutycznej, która wypuściła właśnie na rynek 4 leki.

Bez hamulców 1x262

Mateusz z nauczycielką Anną i dziećmi puszczają łódeczki na Wiśle. Anna, z wykształcenia fizyk zrezygnowała z kariery i doktoratu, gdy okazało się, że jej mama ma stwardnienie rozsiane. Dziewczyna zostawiła uczelnię i wróciła do Sandomierza, gdzie uczy m. in. przyrody. Anna wyznaje księdzu, że matka nie może się z tym pogodzić. Mateusz odwiedza więc panią Romę i tłumaczy jej, że powinna uszanować decyzję córki. Gdy wychodzi jest świadkiem tragicznego wypadku. W samochód Anny, wyjeżdżający z bocznej ulicy, uderza tir.

Łopianowo 1x263

Mateusz jest zaproszony na poświęcenie nowego apartamentowca. Prezes Łopian prezentuje gościom mieszkanie pokazowe, które należy do Wareckiego. Pracownia Marca, gdzie pracuje Basia Nocul ma pomóc lokatorom w wykańczaniu lokali. Basia ma się osobiście zająć mieszkaniem Marca, który też zainwestował i kupił coś w Łopian Plaza. Warecki wraz z żoną ogląda budynek i się wścieka, bo widzi mnóstwo niedoróbek. Na plebanii wszyscy dyskutują o nowym apartamencie.

Powołanie 1x264

Plebanię odwiedza Ludwik, podopieczny Mateusza w seminarium. Tuż przed święceniami zrezygnował z bycia księdzem. Przyszedł się pożegnać przed wyjazdem do Krakowa, gdzie ma zacząć studia na politechnice. Ludwik wraca na stancję do pani Romy. Kobieta przygotowuje mu obiad i idzie się położyć. Ludwik bierze prysznic, gdy okazuje się, że wyłączono prąd, słucha muzyki z telefonu przez słuchawki i zapada w drzemkę. Gdy się budzi znajduje w kuchni ciało Romy we krwi…

Bez wyjścia 1x265

Wojtek przed wyjściem do pracy zaprasza Ewę na kolację do restauracji. Kobylińska zakłada, że chodzi o uczczenie rocznicy poznania. Wieczorem jednak nie wszystko jest tak, jak sądziła. Przy stoliku obok siedzą antykwariusze Magda i Grzegorz Gałeccy. Po pewnym czasie Gałecka zaniepokojona nieobecnością męża, który poszedł do toalety, idzie go szukać.

Gniew 1x266

Policja znajduje na odludnej drodze ciało mężczyzny. Obok jest tylko hurtownia, Paruzel zdobywa nagrania z kamer. Możejko odbiera telefon, który dzwoni z kieszeni denata. Okazuje się, że zamordowany chłopak to Łukasz Knaź, któremu ojciec Mateusz miał niedługo udzielać ślubu. Dziubak ujawnia, że zamordowany ma brata, który jest w miejscowym domu dziecka, w którym Mateusz prowadzi rekolekcje. Policjanci przesłuchują Darka, brata Łukasza. Ten przyznaje, że spotkał się z bratem i pokłócili się o pieniądze, potem jednak wrócił do ośrodka. Tymczasem babcia, za namową koleżanki kwestuje na rynku i zbiera pieniądze na dom dziecka. W pewnym momencie nieznajomy chłopiec prosi ją o pomoc dla kolegi, który dostał ataku padaczki. Gdy Lucyna pomaga epileptykowi brzdąc zajmuje się jej puszką. Nieświadoma niczego babcia idzie do dyrektora ośrodka by przekazać mu zebrane datki. Odkrywa, że puszka jest pusta.

Reguły gry 1x267

W kawiarni Monaco właściciel Marek Kasiak instaluje „quizomat”. Monika, żona Kasiaka przyjmuje do pracy sprzątaczkę, Panią Wiesię. Marek zakazuje jej wchodzić do jednego z pomieszczeń. Pokój jest zamknięty i zabezpieczony kodem. Robert kończy swój pierwszy dzień pracy w sortowni paczek. Szef, na prośbę matki chłopaka, daje mu zaliczkę na ratę dla komornika i pieniądze na nowe wygodne buty do pracy. Po wyjściu ze sklepu obuwniczego Robert spotyka Kasiaka. Mężczyzna zaprasza go do lokalu i daje gratis żeton do quizomatu. Gdy chłopak się wciąga proponuje mu grę na prawdziwych jednorękich bandytach i wprowadza do tajnego pokoju. Mijają godziny, Robert nie potrafi oderwać się od maszyny. Choć przegrał już 2 tys. zł. prosi o kolejną pożyczkę. Gdy Kasiak się nie zgadza, oddaje mu nowe buty. Gdy znów przegrywa zostaje wyrzucony z lokalu. Rano przed zakrystią Mateusz spotyka zapłakaną Janinę. Kobieta żali mu się, że jej syn, Robert, nie wrócił na noc. Wyznaje, że chłopak ma problemy z hazardem, a ponieważ nie wpłacił komornikowi zaliczki grozi im utrata domu. Ksiądz radzi jej by poszła na policję.

Akcja 1x268

Marczak i Nocul zabezpieczają konwój z przestępcą Wasiem. Mężczyzna ma być przesłuchany w sądzie w związku z napadami na banki i transporty z pieniędzmi. Na miejscu brakuje Gibalskiego. Okazuje się, że Agata wreszcie zaczęła rodzić i policjant wiezie ją do szpitala. Na Sali rozpraw Waś nie przyznaje się do winy i twierdzi, że jest uczciwym hodowcą papryki. Sprawa ciągnie się kilka godzin. Gibalski zostawia Agatę w szpitalu. Ponieważ przygotowania do porodu potrwają, jedzie do sądu. Gdy dociera na miejsce, więzień jest właśnie wyprowadzany. Po chwili słychać huki i strzały. Waś zostaje odbity przez przebranych za ochroniarzy Małego i Chudego. Nocul przez granaty hukowe na chwilę traci przytomność i rani się w głowę. Marczak wraz z rannym konwojentem kryją się za radiowozem. Gibalski biegnie na ulicę, którą odjechała furgonetka. Widzi Natalię i Mateusza. Ksiądz potwierdza, że widział trzech mężczyzn, którzy do niej wsiadali. Gibalski jest przerażony, już wie, że nie wróci szybko do Agaty. Czy Gibalski w końcu zostanie ojcem?

Figiel 1x269

Mateusz spotyka się z Możejką w kawiarni. Przez okno widzą pędzące przez rynek auto. Dziubak i Kobylicka ruszają w ślad za rajdowcem. Policjanci po pościgu widzą, że auto jest zaparkowane pod kamienicą Kobylickiej. Okazuje się, że nieznajomy jest bratem Wojtka. Ksiądz spotyka dobrego znajomego, Ksawerego Makarta. Mężczyzna tryska radością. Właśnie wrócił z wakacji i idzie zobaczyć się ze swoją rodziną. Ksawery spotyka się z dziećmi i informuje zgromadzonych, że na wakacjach poślubił piękną i sporo młodszą Anetę Wszyscy są w szoku. Widać, że nie wierzą w szczerość uczuć kobiety. Rano, pracownicy firmy przewozowej odkrywają ciało kobiety…

Iluzjonista 1x270

W domu kultury trwają przygotowania do pokazu iluzji. W pierwszym numerze Jacek przecina skrzynię, w której jest Larysa Houdini. W drugim magik, Adam, rzuca nożami do Agnieszki, przypiętej do tarczy. Ostatni rzucony nóż trafia prosto w jej serce. Chłopak jest przerażony, a jego ukochana osuwa się na ziemię. Obecni na sali Możejko i Nocul wyprowadzają spanikowanych ludzi. Adam płacze i wyznaje policjantom, że on nie mógł jej zabić.

Chwila nieuwagi 1x271

Mateusz odwiedza młode małżeństwo, Magdę i Roberta. Małżonkowie są mu wdzięczni za pomoc przy adopcji Gosi. Ania córka Magdy z pierwszego małżeństwa, jest wyraźnie zazdrosna o nową siostrę. Dziewczynki idą razem do szkoły, w pewnym momencie dochodzi do spięcia. Gosia słyszy, że Magda nie jest jej mamą, a jej prawdziwa rodzicielka to narkomanka. Nie potrafi powstrzymać łez. Po szkole Magda i Robert przygotowują obiad i wołają córki. Niestety nie ma Gosi, a siostra nie wie, gdzie jest. Kobieta wpada w panikę i szuka dziewczynki. Wieczorem idzie na plebanię. Ksiądz, babcia i Natalia oferują pomoc w poszukiwaniach. Razem wypytują ludzi na mieście. Gdy to nic nie daje, zgłaszają sprawę na policję.

Zawód zaufania publicznego 1x272

W szpitalu pacjenci i goście świętują oddanie wyremontowanego oddziału chirurgii dziecięcej. Policjanci w wesołych przebraniach bawią się z maluchami. Szef chirurgii, Andrzej Kosowski, wita się ze wszystkimi. Z małymi pacjentami są też: jego nastoletni syn Julek, żona, prawniczka, Wanda i jego asystentka, Karolina. Andrzej dziękuje Mateuszowi za pomoc w remoncie. Na drugi dzień Andrzej i Wanda wylegują się w sypialni i cieszą z krótkiego urlopu. Sielankową atmosferę zakłóca telefon ze szkoły syna. Razem jadą do liceum. Julek ma podbite oko, dyrektor mówi, że to on wszczął bójkę, sugeruje, że powodem jest prawdopodobnie artykuł w „Nowinach”. Na okładce jest Andrzej, oskarża się go o molestowanie stażystek. Oburzony lekarz jedzie do redakcji. Dziennikarka Justyna twierdzi, że miała solidne podstawy, by opublikować materiał…

Nieboszczyk na plebanii 1x273

Rankiem, zdenerwowana Natalia opuszcza chyłkiem plebanię. Ponieważ jej auto nie chce odpalić, łapie na rynku taksówkę i każe się wieść przed siebie. Wysiada w niewielkiej miejscowości pod Sandomierzem i zatrzymuje się w miejscowym pensjonacie. Babcię budzi hałas. W przedpokoju znajduje martwego mężczyznę z raną głowy. Spanikowana, budzi Mateusza, a ten powiadamia policję. Możejko i Nocul przyjeżdżają na miejsce. Wszystkich niepokoi brak gosposi. Komendant podejrzewa, że to ona, w obronie własnej, mogła zabić nieznajomego... Na komendzie wszyscy są bardzo przejęci. Próbują ustalić kim jest denat. Marczak przyjmuje zgłoszenie o włamaniu do willi Jaskułowej. Dziubak z Ewą jadą na miejsce. Po wejściu do środka widzą splądrowany salon. W sypialni znajdują skrępowaną i zakneblowaną starszą kobietę. Jest martwa..

Koński raj 1x274

Wieczorem, na przystanek na przedmieściach Sandomierza, zostaje wezwany patrol do ciężko pobitego mężczyzny. Marczak i Dziubak dzwonią po pogotowie. Świadkowie zeznają, że poszkodowany został zaatakowany przez dwóch mężczyzn. W szpitalu okazuje się, że to mieszkaniec Kielc – Klemens Górny. Mężczyzna zeznaje, że wracał od znajomych i że nie widział napastników.

Tajemnica spowiedzi 1x275

Mateusz spowiada Edwarda Bogusza, czyli „Perkoza”, który właśnie wyszedł z więzienia. Wyznaje, że kilka lat wcześniej zabił sąsiada, Wojtka Króla, a potem zakopał go w lesie. Poszło o pieniądze. Na komisariat przychodzi donos o morderstwie, którego miał się dopuścić „Perkoz”. Podpisany jest nazwiskiem Mateusza. Mateusz jest wezwany do biskupa. Słyszy, że do wyjaśnienia sprawy o złamaniu tajemnicy spowiedzi ma się usunąć w cień.

Brat 1x276

Dziewiętnastoletnia Aniela wychodzi z kościoła z młodszym rodzeństwem: Michałem i Zuzią. Mateusz pomaga jej pchać wózek z babcią. Na chodniku zatrzymuje się eleganckie auto z brytyjską rejestracją. Okazuje się, że to najstarszy brat, Adam, który 7 lat wcześniej zniknął i ponoć wyjechał zagranicę. Aniela nie kryje niechęci. Jest zła, że brat zostawił ją samą z maluchami, schorowanymi dziadkami i pijącą matką, Teresą. Razem jadą do domu. Adam przeprasza siostrę i mówi, że wrócił by jej pomóc. Za granicą dorobił się i jest bogaty, a na dowód pokazuje jej torbę pełną banknotów. W nocy uczniowie z liceum znajdują w lesie ciało Adama. Mężczyzna ma rozbitą głowę... Natalia idzie na dworzec odebrać Emilkę. Bardzo przeżywa jej powrót. Gdy się spotykają, dziewczyna nie jest jednak zbyt wylewna. Natalia jest zaniepokojona i rozżalona, że Emilka nie opowiada o stypendium w Niemczech. Mateusz tłumaczy, że ich dziewczynka jest już dorosła. To nie uspokaja gosposi, która obawia się, że Emilka się zakochała i wyfrunie im w świat.

Blondynka z Dubaju 1x277

Emilka stroi się przed lustrem. Opowiada Natalii, że dostała od nieznajomej kobiety propozycję do sesji reklamującej czapki. Gosposi to się nie podoba i przestrzega dziewczynę. Emilka jednak nie ustępuje. Pozuje Luizie z agencji modelek. Dziewczyna dostaje propozycję wyjazdu do Dubaju na sesję zdjęciową. Ma dać odpowiedź jeszcze tego samego dnia.

Guru 1x278

Nastoletnia Ludmiła odchodzi z domu i wprowadza się do sekty Raj. Sektę prowadzi Nefryt, który mieszka z żoną oraz czwórką dzieci. Do sekty zgłasza się też pani Genowefa, która daje Nefrytowi wszystkie oszczędności. Zrezygnowana Natalia ma poczucie pustki, czuje się niezrealizowana, dlatego prosi o urlop. Ojciec Mateusz spotyka Romualda. Mężczyzna żali mu się, że jego syn też wstąpił do sekty.

Przesyłka 1x279

Natalia i Emilka wracają z zakupów. Słyszą dźwięk tłukącego się szkła. W kuchni widzą nienaturalnie podekscytowaną babcię. Kobieta jest agresywna, a po chwili dostaje drgawek. Wzywają pogotowie. Babcia w stanie ciężkim trafia do szpitala. Okazuje się, że zjadła dopalacze, które znajdowały się w przesyłce. Policjanci na plebanii zabezpieczają pakunek. Został wysłany z Anglii na nazwisko Natalii.

Lepsza przyszłość 1x280

Kierowca tira podwozi szesnastoletniego Piotrka na rynek. Chłopak nic nie mówi, przysiada na schodach kościoła, wygląda jak żebrak i trzęsie się z zimna. Ojciec Mateusz zabiera go na plebanię. Pojawiają się tam również Nocul i Dziubak. Chłopak ma być zabrany do ośrodka pomocy społecznej. Na plebanię wpada Alina. Twierdzi, że Piotrek to jej zaginiony 10 lat temu syn.

Piąta taryfa 1x281

Pluskwa kupił starą, ale pięknie zrobioną limuzynę i planuje zostać taksówkarzem. Gibalski z Agatą i dziećmi jadą do lekarza, niestety ich auto nie odpala. Śpieszą się i biorą przejeżdżającą taksówkę z logo - Taki Bolo. Po przejechaniu kilometra kierowca Seba żąda ponad stu złotych.

Pokój z widokiem 1x282

Wieczorem babcia rozmawia przez telefon z koleżanką Ludwiką Walicką o przepisie na indyka. W pewnym momencie Ludwika zauważa w mieszkaniu naprzeciwko złodziei. Niestety jeden z opryszków też widzi ją w oknie. Babcia każe jej natychmiast zamknąć drzwi i dzwonić na policję. Gdy podchodzi do drzwi, oprych wpada do jej domu. Babcia słyszy tylko krzyk i odgłos upadającego ciała. Babcia powiadamia policję i wzywa pogotowie. Wojtek operuje Walicką, wychodzi z sali bardzo zmęczony. Usunął kobiecie rozległy krwiak. Pierwsza doba zdecyduje, czy Ludwika przeżyje.

Okup 1x283

W dzielnicy z luksusowymi willami Mateusz spaceruje z Violą Kostrzewską. Kobieta zwierza mu się, że ma dość bycia tylko żoną milionera. Planuje otwarcie restauracji, niestety kucharz właśnie zrezygnował. Ksiądz obiecuje pomoc. Nocul wybiera w sklepie portfel, obserwuje go Izabela. Prosi o pomoc przy wyborze czegoś dla siebie. Wyraźnie go kokietuje. Rankiem Viola wiezie Ludwikę do szkoły, nie widzi podążającego za nią vana. Gdy wysiadają podchodzi do niej zakapturzony typ i zagaduje. Drugi w tym czasie uprowadza córkę. Auto odjeżdża z piskiem. Na posterunku pojawia się Izabela i szuka Mietka. Mówi mu, że została napadnięta i okradziona. Nocul spisuje zeznanie, dziewczyna cały czas go podrywa i prawi komplementy. W końcu prosi go o numer telefonu. Zmieszany policjant zapisuje jej kontakt. Gibalski odbiera zgłoszenie o porwaniu dziecka.

W zdrowym ciele... 1x284

Natalia kupuje warzywa na koktajl witaminowy w warzywniaku, obsługuje ją bardzo uprzejmy właściciel Adam Witko. Gosposia tłumaczy mu, że robi specjalny napój wzmacniający przed corocznym biegiem na rzecz dzieci, w którym ona i ksiądz biorą udział. Sprzedawca też będzie biegł. Za ladą pojawia się jego żona Alicja, strofuje go ciągle i zachowuje się jak hetera. Morus przyjeżdża do Anieli na urlop, obiecuje, że nie będzie się angażował w żadne policyjne sprawy. Możejko, Marczak, Nocul i Dziubak przygotowują się do biegu i ćwiczą w parku pod okiem Ewy, która ma zwichniętą kostkę. Rankiem tłum biegaczy startuje z rynku. Natalia chce wygrać i wyrywa do przodu, Mateusz biegnie z policjantami. Na stacji z napojami wszyscy zatrzymują się na chwilę. Ewa dopinguje kolegów, Alicja też wspiera męża i daje mu napój w bidonie. Marczak z księdzem biegną razem, zauważają Adama, który z trudem łapie oddech i osuwa się na ziemię. Mateusz zaczyna go reanimować...

Panna na wydaniu 1x285

Natalia z babcią oglądają w lokalnej telewizji program „Panna na wydaniu”. Dziewczyna wybiera tego jedynego spośród rywalizujących w show mężczyzn. Producent i gospodarz Manfred ogłasza werdykt i zaprasza następnych chętnych. Tym razem ma wybierać Alicja Tubas, córka potentata przekąsek. Casting ma się odbyć w Sandomierzu. Babcia jest zauroczona i namawia Pluskwę, by spróbował. Natalia nabija się z programu i twierdzi, że Waldek tylko by się ośmieszył. Nocul, Możejko, Gibalski i Dziubak komentują program na komendzie. Podpuszczają Dziubaka, twierdząc, że zamiast szukać miłości na portalach randkowych, powinien zgłosić się do udziału w show. W domu kultury odbywa się casting. Trwa nagranie. Program się kończy, gdy kamery gasną, dwóch kandydatów zaczyna się szarpać, są pobudzeni. Dziubak próbuje ich rozdzielić. Gdy padają nieprzytomni, wzywa pogotowie...

Dżentelmeni 1x286

W Sandomierzu trwa pokaz mody promujący Centrum Kultury Damy i Dżentelmeni, które będzie otwarte za miesiąc. Natalia z Basią siedzą wśród publiczności. Kiedy Natalia wieczorem wraca na plebanię, widzi podejrzanego mężczyznę w kapeluszu i wyjmuje gaz. Rozpoznaje w nim jednak dobrego znajomego, kucharza Pawła Winklera. Rankiem przed sklepem jubilerskim stoi terenowy samochód, w środku są zamaskowani mężczyźni. Gdy pojawia się właściciel terroryzują go i kradną biżuterię.

Chrzestny 1x287

Sandomierski rynek jest obklejony plakatami filmu „Chrzestny”. Spogląda z nich przystojniak Aleksander Korcz. Julek Barski podchodzi do straganu kolegi Marka. Przed nim zakupy robi mężczyzna w czapce i kapturze. Gdy dzwoni, telefon odbiera tajemniczy gość stojący przed nim. Obaj są w szoku. To Aleksander Korcz we własnej osobie. Julek z Patrycją idą do jego domu, chłopak chce przedstawić dziewczynę matce. Helena porusza się na wózku, jest szczęśliwa, że wreszcie poznała ukochaną syna. Następnego dnia zdenerwowana Patrycja przychodzi na plebanię, jej chłopak od kilku godzin nie daje znaku życia…