Zło 2003

Ondskan

Nękany przez ojczyma Eric odgrywa się na otoczeniu w jedyny znany sobie sposób - bijąc każdego, kto stanie mu na drodze. Wyrzucony ze szkoły dostaje jeszcze jedną szansę: naukę w prestiżowej prywatnej szkole z internatem. Radość opuszczenia toksycznego domu gaśnie w chwili, gdy uświadamia sobie, że również tam zło jest częścią… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Andreas Wilson
jako Erik Ponti
Henrik Lundström
jako Pierre Tanguy
Linda Gyllenberg
jako Marja
Gustaf Skarsgård
jako Otto Silverhielm
Henrik Linnros
jako Beijer
Fredrik af Trampe
jako von Schenken
Lennart Hjulström
jako Dyrektor Lindblad
Jesper Salén
jako Dahlen
Magnus Roosmann
jako Tosse Berg
Kjell Bergqvist
jako Ekengren
Johan Rabaeus
jako Ojczym
Marie Richardson
jako Matka

Fabuła

Nękany przez ojczyma Eric odgrywa się na otoczeniu w jedyny znany sobie sposób - bijąc każdego, kto stanie mu na drodze. Wyrzucony ze szkoły dostaje jeszcze jedną szansę: naukę w prestiżowej prywatnej szkole z internatem. Radość opuszczenia toksycznego domu gaśnie w chwili, gdy uświadamia sobie, że również tam zło jest częścią panującego porządku... Czy jest w nim miejsce na przyjaźń i miłość? I czy Eric będzie do nich zdolny? opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
krew, faszyzm, zemsta, przyjaciel zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2005-02-04 (kino), 2003-05-16 (świat)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Moviola Film & Television AB (producent)
Nordisk Film Production A/S (koprodukcja)
TV4 AB (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Szwecja, Dania
Inne tytuły
Evil (tytuł międzynarodowy) (USA) (Kanada) (tytuł festiwalowy)
Ondskab (Dania)
Czas trwania
114 minut
Budżet
20 000 000 SEK

Recenzje

Zło w najczystszej postaci… 8
  • 2008-01-31
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Mamy chłopaka (Andreas Wilson), ucznia jednego z lepszych gimnazjum. W naszym odczuciu jako buntownik, trudno przy porządkującego się surowym szkolnym prawom. Nie wie co go czeka za nieposłuszne zachowanie. Wychowany w trudnych warunkach, przez surowego przybranego ojca… Za swoje sukcesy musiałbyś wyczyścić buty starszym kolegom. Opuszczać wzrok na korytarzu mijając starszych uczniów. Przepraszać za cokolwiek, nawet czego nie zrobiłeś. Błagać ich o litość. Wysłuchiwać bzdur nauczyciela na temat jego rasistowskich odniesień na temat innych ras. Czy podołałbyś tej presji? Byłbyś tu szczęśliwy? Wątpię…

Złem nie jest ich zachowanie. Jest to zło w postaci ludzi traktujących swoich podwładnych jak Niemcy Żydów podczas Holocaustu. Nie aż tak dosłownie, ale mają nieograniczoną władzę daną przez dyrektora szkoły; nauczyciele są głusi i ślepi na panujące w szkole zło. Gnębienie i wyżywanie się na słabszych jest wszechobecne. Mimo tych czasów, wiem, że do dziś jest to normalnym zjawiskiem w wielu szkołach, bo nawet tych polskich.

Jeden uczeń próbujący się temu sprzeciwić. Silny, dobrze zbudowany młodzieniec z uczuciami, mający słabość do jednej z pracownic szkoły, przyjaźniący się z najlepszym uczniem szkoły. Jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? Jego prześladowcy uderzają w każdy czuły punkt głównego bohatera, wykorzystują wszelkie jego słabości sprawdzając jednocześnie jak daleko posunąć się mogą, żeby tylko nie doszło do najgorszego.

Gra aktorska, jeśli można ją tak nazwać jest najlepsza. Wszyscy aktorzy wiedzą gdzie są i co mają robić. Ich rola jest bardzo przekonująca, bo zresztą nie ma nic innego lepszego od samych młodych postaci. Scenografia jest też niczego sobie. Długi okres, w którym Erik uczy się w szkole powoduje u niego zmiany, pewien przełom wewnętrzny i wreszcie zewnętrzny, kiedy dochodzi do starcia… Widz kibicuje tylko jemu. Wie co przecierpiał i jakie miał życie w domu. Trudno polubić czarne charaktery, bo przyćmiewa im jeden z największych wrogów – Erik, który tracąc pewnego dnia wszystko jest gotów do wszystkiego. Jak daleko się posunie i co tym osiągnie? Tego niestety nie zdradzę, ale polecam film ze względy na jego tematykę i znaczenie w życiu młodych uczniów. Przekazuje on bezcenną wiedzę by zachować się jak prawdziwy superbohater w chwilach i złych i dobrych swojego życia.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 11

TheMarley 2017-11-20 8

Film przeznaczony dla osób lubiących wyjść poza ramy komfortu. Film pokazuje co się dzieje gdy niepowstrzymana siła spotyka przeszkodę nie do poruszenia, konfrontacja jest próbą charakterów, które są budowane przez trudne warunki lub przez zbytek i dostatek, który rozpuszcza zasady i pozwala uważać się za kogoś lepszego przez pryzmat materialny. Każdy kto lubi ciężkie tematy, często nieporuszane "bo to nas nie dotyczy" powinien być zadowolony z tego filmu.

atharoth 2009-06-11 8

Film dobry. Pozycja obowiązkowa. – Porządnie zrobiony film, porusza trudny problem, zawiera ważne treści, można się sporo nauczyć oglądając go. Końcówka trochę mnie rozczarowała – napięcie było budowane przez drugą część filmu, a w rzeczywistości prawie do niczego nie doszło. Ale może o to chodziło, o bierny opór a’la Ghandi? Jednak odczuwam pewien niedosyt. Wiele spraw nie zostało zakończonych. Co z Finką, jego przyjacielem, ojczymem? Może taki był zamysł. Może w ten sposób reżyser chciał zmusić odbiorcę do własnych rozważań, a nie dawać wszystko jak na tacy. Polecam!

Melman atharoth 2009-11-01 8

> atharoth o 2009-06-11 09:28 napisał:
> Porządnie zrobiony film, porusza trudny problem, zawiera ważne treści, można się
> sporo nauczyć oglądając go.

Nasza katechetka puściła nam go kiedyś w szkole. Jak nigdy cała klasa siedziała w ciszy i spokoju. Świetny i naprawde poruszający film.

dannyXXX 2009-04-17

9/1O – Polecam.

juskowiak 2008-07-20 7

Dla kinomaniaków pozycja obowiązkowa. – Rzadko mi się zdarza, żeby jakiś film wzbudzał we mnie prawdziwe emocje. Temu filmowi się to udało.
Jest lepszy od większości thrillerow made in USA. Historia wydaje się banalna, jednak wciąga widza.

Film zasługiwalby na naprawdę bardzo wysokie noty, gdyby nie ta końcówka. Jest najgorsza z najgorszych, jakby żywcem wyetaz hollywodzkich produkcji. Zdaje się, że twórcom zabralo pomysłu albo odwagi na mocny finał. Zamiast tego mamy adwokata.
Poza tym dziwna jest ta przemiana z poczatkowych minut. W pierwszej odslonie bohater zdaje się być bardzo krewkim mlodziencem, ktory stwarza mnostwo klopotow wychowawczych. myslalem, ze jego przybycie do nowej szkoly bedzie jej poczatkiem konca, a tymczasem od poczatku swojego pobytu widzimy jego inne oblicze – chlopaka doswiadczonego przez zycie, ale dużo bardziej spokojnego i porzafnego.

Naprawdę warto.

7/10.

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
majak01 juskowiak 2008-07-20 9

Zaciekawiłeś mnie do tego stopnia, że załatwiłem sobie ten film i wieczorem zabieram się za jego oglądanie. Mam nadzieję, że się nie zawiodę. Wrażenia opiszę po seansie :)

Pozdrawiam

juskowiak juskowiak 2008-07-20 7

Ja na niego polowałem kilka miesięcy.
miłego oglądania.

majak01 juskowiak 2008-07-21 9

No i obejrzałem- spodziewałem się nieco innej historii, ale i tak jestem pozytywnie zaskoczony. Naprawdę bardzo dobry film. Skłania widza do myślenia, pokazując pewne wartości. Nie jest to pozycja obowiązkowa tylko dla kinomaniaków, lecz powinien się z nią zapoznać każdy. Polecam wszystkim :)

Ocena:
9/10

justangel juskowiak 2009-06-17 8

Generalnie zgadzam się z Juskowiakiem
Historia wciągająca, ciekawa przemiana bohatera. Końcówka faktycznie zbyt różowa, ale ja akurat nie odebrałam jej aż tak negatywnie. Może to po prostu był dalszy ciąg przemiany krewkiego młodzieńca, a nie brak odwagi na mocniejszy finał? W ostrzejszym finale mogłaby się zrobić jatka, jak w amerykańskich thrillerach.
Polecam 8/10

MacT 2008-01-16

5\5 – Nie spodziewałem się, że film aż tak mi się spodoba. "Zło" wywołuje prawdziwe emocje w czasie oglądania. Niemal w każdej scenie kibicowałem głównemu bohaterowi. Mogę śmiało polecić.

fizban MacT 2008-01-21 10

dziek ze poleciles ten film naprawde mi sie podobal. tez mu kibicowalem… i normalnie nie mogelm sie doczekac kiedy im sprawi łomot :> BArdzo dobry film 10/10

Współtworzą