Escape from Hell 2000

Doktor Eric Robinson zafascynowany ludźmi, którzy twierdzą, że będąc bliskimi śmierci oddzielili swoje dusze od ciała, postanawia sam zbadać to zjawisko. Okazuje się to prawdą, a dusza doktora odwiedza zarówno niebo jak i piekło. Reanimowany wraca do życia, ale nie jest już tak sceptyczny jak wcześniej.

Obsada

Uzupełnij obsadę dla tego filmu

Fabuła

Doktor Eric Robinson zafascynowany ludźmi, którzy twierdzą, że będąc bliskimi śmierci oddzielili swoje dusze od ciała, postanawia sam zbadać to zjawisko. Okazuje się to prawdą, a dusza doktora odwiedza zarówno niebo jak i piekło. Reanimowany wraca do życia, ale nie jest już tak sceptyczny jak wcześniej. Asmodeusz

Gatunek
Dramat, Horror
Słowa kluczowe
strach, kościół, piekło, niebo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Kraj produkcji
USA
Czas trwania
76 minut

Recenzje

Czy wierzysz w istnienie piekła? 4
  • 2006-12-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nie, nie jest to ankieta. Nie ma takiej opcji, gdzie czytelnik mógłby na końcu tego tekstu wyrazić swoją opinię. Natomiast wśród ankietowanych Amerykanów ok. 35% nie wierzy w piekło. Wśród ankietowanych Polaków występuje podobna proporcja. Taki wynik nie powinien zdumiewać, bo nawet papież Jan Paweł II wyraził niegdyś podobne przekonanie na ten temat:

„Piekło nie jest karą nałożoną przez Boga, bez względu na to, co wszyscy zawsze twierdzili. Nic z tych rzeczy - piekło jest jedynie niezbyt mądrym rodzajem wyboru na jaki decydują się ludzie. Obrazy piekła użyte w pismach świętych są brane zbyt dosłownie. Dokładniej rzecz biorąc - piekło jest stanem, w którym znajdują się ci, którzy odseparowali się od Boga. Jest cierpieniem, frustracją i pustką życia bez Boga. Artyści, którzy starali się podążać za pismami świętymi przedstawili piekło jako świat ognia, który kontrolowany jest przez diabły z widłami." (tekst znalazłam, gdy szukałam ankiet na temat wiary w życie pozagrobowe)

Nieistnienie piekła jest opcją zdecydowanie wygodniejszą, ponieważ uwalnia od odpowiedzialności i strachu. W razie czego, wszyscy chętniej pójdziemy do nieba. Zainteresowanie programami, w których ludzie opisują swoje doznania z pogranicza życia i śmierci jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że na tamtym świecie, do którego droga wiedzie zwykle przez rozświetlone tunele, czekają na nas piękne krajobrazy i przyjazne, promieniste postaci.

Film „Ucieczka z piekła” opowiada historię doktora Erica Robinsona, sceptyka przyjmującego śmierć za kres istnienia, który zostaje skonfrontowany dość brutalnie z rzeczywistością piekła. Zaintrygowany pracami badawczymi prowadzonymi przez przyjaciółkę, dr Marissę Holloway rejestrującą wywiady z ludźmi, którzy doświadczyli śmierci klinicznej, postanawia na sobie samym przetestować zachodzące wówczas w człowieku procesy, aby osobiście przekonać się co go czeka po przekroczeniu granicy życia i śmierci. W tym celu przy pomocy odpowiednich preparatów medycznych doprowadza do kontrolowanego samobójstwa, z którego mają go wyratować powiadomieni odpowiednio wcześniej koledzy lekarze.

Obserwowanie tego, co przeżywa i czego doświadcza niezawodnie wstrząśnie każdym widzem. Nie jest to film przeznaczony ani dla odbiorców o słabych nerwach ani dla dzieci. Pokazana w filmie rzeczywistość duchowa jest tak namacalna, że w przeciwieństwie do najbardziej typowych horrorów o debilnej, wyssanej z palca fabule, tutaj widzowi nie będzie łatwo zdystansować się od obrazu. Od początku do końca film trzyma w napięciu, choć został zrealizowany zaskakująco prostymi środkami, z nikomu nieznanymi aktorami grającymi prawie po amatorsku.

Technicznie rzecz biorąc, pomijając dobrą, dramatycznie dopasowaną do akcji muzykę, jest to jedna z najsłabszych produkcji, jakie miałam okazję oglądać. Efekty specjalne są żenująco prymitywne, niezdolne zadowolić nawet mało wymagającego kinomana. Mankamenty nie przeszkadzają jednak w przyswajaniu filmowej narracji. Okazuje się, że film nie musi być dziełem, by wywołać silne emocje.

Polecam ku przestrodze.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą