Czas surferów 2005

Film opowiada historię Dżokera (Bogusław Linda), który postanowił wprowadzić w życie pozornie prosty plan – namierzyć i porwać Czarneckiego (Mirosław Warchoł), biznesmena, który dwa lata wcześniej wyrzucił go z pracy. Z natury mściwy Dżoker przez cały ten czas zbierał informacje o Czarneckim. Aż wreszcie znalazł to, czego… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michał Nowaczyk
jako Kozioł
Bogusław Linda
jako Dżoker
Agnieszka Maciąg
jako Czarnecka
Marian Dziędziel
jako Porwany
Sławomir Orzechowski
jako Sprzedawca
Mateusz Maksiak
jako Rysio
Marcin Dąbrowski
jako Kubeł
Hubert Jasiński
jako Policjant
Dariusz Toczek
jako Pracownik kręgielni

Fabuła

Film opowiada historię Dżokera (Bogusław Linda), który postanowił wprowadzić w życie pozornie prosty plan – namierzyć i porwać Czarneckiego (Mirosław Warchoł), biznesmena, który dwa lata wcześniej wyrzucił go z pracy. Z natury mściwy Dżoker przez cały ten czas zbierał informacje o Czarneckim. Aż wreszcie znalazł to, czego szukał – Czarnecki ma dług u Klamy (Zbigniew Zamachowski), a Klama to gangster, z którym nie ma żartów. Czarnecki wie to doskonale, dlatego „zapadł się pod ziemię”. Dżoker z kolei wie, jak do niego dotrzeć – wystarczy śledzić jego żonę (Agnieszka Maciąg). Potem trzeba go tylko porwać, postraszyć, że jest się od Klamy, zgarnąć forsę i zniknąć. Jest tylko jeden problem – Dżoker nie może tego zrobić sam, bo Czarnecki go zna. Zrobić to mogą za to – Fifi (Krzysztof Skarbiński), Bonus (Bartosz Obuchowicz) i Kozioł (Michał Nowaczyk), znajomi Dżokera, którzy większość czasu spędzają na obijaniu się, rozmawianiu o głupotach, ewentualnie na siedzeniu w kinie. A że ich ulubione filmy to filmy gangsterskie – z chęcią podejmują się wykonania zadania. Pytanie tylko, czy dobre chęci wystarczą... Anonimowy

Gatunek
Komedia, Kryminał
Słowa kluczowe
retrospekcja, gangster, porwanie, kot zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2005-08-19 (kino), 2005-11-21 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
82 minut

Recenzje

Popłuczyny po Tarantino, czyli kolejny dowód na mierny poziom polskiego kina komercyjnego. 1
  • 2007-02-08
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Co jakiś czas zdarza mi się zobaczyć gniota, który przebija poprzedni zły film jaki widziałem. Dzisiaj (w końcu) obejrzałem „Czas surferów” i z przykrością stwierdzam, że „Przybysz z kosmosu” stracił właśnie u mnie opinię najgorszego filmu jaki widziałem.

Zastanawia mnie jak doszło do powstania tego potwora. Jacek Gąsiorowski, scenarzysta „Klanu” i reżyser „Na Wspólnej” oraz „Kochaj mnie, kochaj!” w jednej osobie (co za dorobek!) chyba jest fanem Tarantino. A nawet jeśli nie jest, to pewnie pomyślał sobie, że skoro samouk Quentin nakręcił arcydzieła, jemu też uda się zrobić coś błyskotliwego. Rzecz w tym, że: 1) chęci od umiejętności dzieli bardzo daleka droga 2) „Czas surferów” ma się tak do filmów Tarantino, jak rzygowiny do deseru truskawkowego.

To co zobaczyłem w tym „filmie” każe mi podejrzewać, że szanownemu scenarzyście pewnego dnia zabrakło papieru toaletowego. Na szczęście pod ręką miał skrypt „Czasu surferów”, ale podczas kręcenia przeniósł na ekran więcej niż powinien. Tak koszmarnych, niekończących się, udających cool, będących dowodem na całkowitą nieumiejętność pisania, kretyńskich dialogów jeszcze nie słyszałem. Wskaźnik debilizmu przekroczył tutaj wszelkie normy. Jakby tego było mało, są one recytowane w przerażająco fatalny sposób przez aktorów klasy Z, grających istoty o IQ bliskim zera. Są też Linda i Zamachowski, ale prezentują taki sam poziom co reszta zapełniającej ekran bandy pseudoaktorów.

Nie mogę też nie wspomnieć o rzucających na kolana ksywkach bohaterów, jak zwykle zresztą w polskich filmach o „gangsterach”: Bonus, Fifi, Kozioł, Dżoker, Klama... Genialne, po prostu genialne!

Naśladując Tarantino nie można zapomnieć o zaburzonej chronologii. W tym wypadku wymieszanie scen będących zaprzeczeniem posiadana przez reżysera narządu myślowego (z których przytłaczająca większość powinna wylecieć podczas montażu) dało katastrofalny efekt.

Jeśli komukolwiek „Czas surferów” może się spodobać, to chyba tylko ludziom o intelekcie jego bohaterów. Obraziłem kogoś? Bywa. Chciałbym dożyć czasów, kiedy filmów w Polsce nie będą robić ludzie nadający się (?) lepiej do składania kartonowych pudeł.

2 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Dziennik surfera — Pierwszy klaps na planie filmu Czas Surferów padł 19 września 2004 na dachu jednego z hipermarketów w Poznaniu. Radość ekipy z rozpoczętych zdjęć spotęgował także fakt, iż w realizacji początkowych scen tego dnia brał udział laureat nagrody za najlepszą rolę męską na FPFF w Gdyni, Marian Dziędziel. Odebrał on swoją nagrodę nie dalej niż wieczór wcześniej. Partnerką... zobacz więcej

Komentarze 15

MannyPacquiao 2011-03-31 10

Kozacki Film – Rewelacyjne dialogi, wciągająca fabuła z zaburzoną chronologią plus inteligentne zakończenie 10/10

Camil21 2009-05-25

świetna komedia! – Teksty sa powalajace!!
-,,Co to kurwa znaczy, że cycki sa skowyrne":D

Czechu 2007-10-06 6

Rysiek rządzi – a ogólnie film słaby, gdyby nie kilka rozbrajających tekstów!!!!!!!!

gRanat 2007-02-07 10

Najlepsza polska komedia – Moim zdaniem majstersztyk, komedia z dużym jajem, z polskich moja ulubiona. Świetna fabuła, jeszcze lepsze dialogi i bardzo dobra gra aktorska. Szczerze polecam :)

Lucas_B gRanat 2007-02-07 6

> gRanat o 2007-02-07 05:38:28 napisał:
>
> Moim zdaniem majstersztyk, komedia z dużym jajem, z polskich moja ulubiona.
> Świetna fabuła, jeszcze lepsze dialogi i bardzo dobra gra aktorska. Szczerze
> polecam :)

Najlepsza polska komedia? Kiler jest 100x lepszy… Dialogi? Większość dialogów opierała się na słowie "k***a". Nie wiem co w nich takiego świetnego…

Odi gRanat 2007-02-07 2

Chlopaki nie placza jest 200x lepsze;) Dzien świra 300×.

Współtworzą