Happy wkręt 2006

Happily N'Ever After

Nad ładem i porządkiem w Krainie Baśni czuwa Czarodziej (Adam Ferency), który udaje się na zasłużony urlop. Sytuację tą chce wykorzystać zła macocha Frieda (Danuta Stenka), by przejąć władzę i zmienić w znanych bajkach, m.in. o Kopciuszku, Śpiącej Królewnie, Roszpunce, Titeliturym, ich szczęśliwe zakończenie, zwane potocznie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 5 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Andy Dick
jako Mambo
George Carlin
jako Czarodziej
John DiMaggio
jako Karzeł
Sigourney Weaver
jako Frieda
Lisa Kaplan
jako Matka chrzestna, wróżka
Jill Talley
jako Matka dzieciątka
Tom Kenny
jako Karzeł
Tress MacNeille
jako Wiedźma
Michael McShane
jako Rumplestiltskin
Rob Paulsen
jako Przyjaciel

Fabuła

Nad ładem i porządkiem w Krainie Baśni czuwa Czarodziej (Adam Ferency), który udaje się na zasłużony urlop. Sytuację tą chce wykorzystać zła macocha Frieda (Danuta Stenka), by przejąć władzę i zmienić w znanych bajkach, m.in. o Kopciuszku, Śpiącej Królewnie, Roszpunce, Titeliturym, ich szczęśliwe zakończenie, zwane potocznie Happy endem, na bardziej dramatyczne. Do pomocy angażuje czarownice, wilki i wielkie brzydkie ale i sympatyczne Trolle. W obronie porządku staje Kopciuszek (A. Kunikowska), jej przyjaciel Rick (W.Malajkat), psotnik Mambo (K.Tyniec) i nieco powolny Munk (P.Gąsowski). Czy bohaterom uda się obronić ład i porządek w Krainie Baśni? opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Komedia, Familijny
Słowa kluczowe
macocha, zło, wakacje, czarodziej zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-05-11 (kino), 2006-12-22 (świat)
Dystrybutor
Hagi
Kraj produkcji
USA, Niemcy
Czas trwania
75 min / USA:87 minut
Budżet
47 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Animacja innego formatu 8
  • 2008-11-05
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Większość współcześnie tworzonych bajek, opartych jest na starych szablonach, przez co przeciętny widz jest wstanie przewidzieć całą akcję. Zawsze mamy złych i dobrych bohaterów, tak zwaną walkę między dobrem i złem, w której to pierwsze zawsze zwycięża. Ciężko jest zmienić panujące kanony, dlatego powoli przedstawiane historie stają się monotonne i nie wnoszą nic nowego. Jednak kto by zaakceptował fakt, że bajka się kończy wbrew oczekiwaniom widza, a w szczególności tego młodego. Nowa animacja pod tytułem „Happy wkręt”, może nie wniesie wielkich zmian w panujących zasadach, jednak opowiedziana jest z bardzo oryginalny sposób i często odchodzi od tego do czego twórcy bajek nas przyzwyczaili.

Ojcami opisywanej bajki są dwaj panowie: John H. Williams, Ralph Kamp, którzy stworzyli jedną z najlepszych animacji wszech czasów, o przygodach zielonego ogra - Shreka. Patrząc na ich dokonania, można by się spodziewać, że nowe dzieło powali widza na kolana i na zawsze pozostanie w jego pamięci. Należy jednak pamiętać, że nie można bazować na historii swoich osiągnięć i iść do przodu, bo nie wiemy co przyniesie nowy dzień (film).

Głosów w oryginalnej wersji językowej użyczyli m.in. Sarah Michelle Gellar, Sigourney Weaver, Freddie Prinze Jr. W polskiej odsłonie tekstowej możemy usłyszeć głosy tak znanych ludzi jak: Danuty Stenki, Wojciecha Malajkata, Agnieszki Kunikowskiej, Krzysztofa Tyńca czy Piotra Gąsowskiego. Te nazwiska mówią same za siebie i dodają smaku całej animacji. Początek nawiązuje do Shreka, gdzie narrator, przewracający stronice księgi zaczyna opowiadać historię, która na rzut oka jest zwyczajna, niewyróżniająca się z tłumu. Jednak po chwili wszystko zaczyna się zmieniać, a szczęśliwe zakończenie przekształca się wieczne nieszczęście. Tłem całej opowieści jest opowieść o Kopciuszku, który gnębiony przez macochę, poznaje przystojnego księcia i żyje u jego boku długo i szczęśliwie. Powiecie, że nie ma w tym nic odkrywczego, jednak z każdą kolejną sceną, panujące standardy ulegają zmianie, tworząc całkowicie inny obraz znanych nam historii. Na początku poznajemy czarodzieja, pilnującego, aby wszystkie bajki jak „Śpiąca królewna” czy „Kopciuszek” miały zawsze takie samo zakończenie, dobre. Do pomocy ma dwóch niezdarnych współpracowników, Mambo i Munka, którzy przypominają Timona i Pumbę z kultowej bajki Król Lew, a żeby było śmieszniej głosu w polskiej wersji również udziela Krzysztof Tyniec. Pewnego dnia czarodziej wybiera się na wakacje do Szkocji, a nadzór nad bajkami pozostawia swoim pomocnikom, którzy bardzo namieszają i przysporzą wielu kłopotów. Zła macocha Frida (Danuta Stenka), przejmuje kontrolę nad krainą bajek i staje się królową całego świata. Aby ją powstrzymać należy odebrać jej magiczną laskę, a trzeba to dokonać przed powrotem czarodzieja. Do walki z okrutną Fredą i jej sługami wyrusza Kopciuszek, Rick i Mambo wraz z Munkiem. Podczas swojej podróży spotkają wielu znanych bohaterów między innymi siedmiu krasnoludków, którzy pomogą im i przywrócą odpowiedni porządek krainy wiecznego szczęścia.

Po tym krótkim opisie możecie stwierdzić, że „Happy wkręt” jest typową bajeczką dla małych dzieci. Od razu temu zaprzeczam. Ta animacją jest jedną z najlepszych jakie kiedykolwiek widziałem. Jest niekonwencjonalna i śmieszna, a zachowania niektórych bohaterów dają się we znaki naszym mięśniom brzucha. Na bazie ogólnie znanej bajki z dzieciństwa Kopciuszek powstała oryginalna opowieść, z wieloma zaskakującymi momentami. Dodatkowym atutem jest polski dubbing. Grafika dopracowana w każdym calu, przez co wszystko ogląda się bardzo dobrze.

PODSUMOWUJĄC. Może czas na złamanie pewnych kanonów i stworzenie całkowicie innych bajek, których zakończenia znają wszystkie dzieci. POLECAM !!!!

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Avatar square 200x200

modelka 2012-10-31 7

Pokazac znane bajki tylko na odwrot – Pokazac znane bajki tylko na odwrot, ale po co ktos by powiedzial. jednak moze byc zabawnie i tu wlasnie jest, bo nie zawsze wszystko jest takie idealne, tu ktos wymyslil zeby pokazac drugie dno historii ktore juz znamy. A co by bylo gdyby bylo inaczej, gdyby kopciuszek mial inne zycie itp. zabawnie pokazane i dzieciom daje do myslenia, nie tylko zajmuje czas siedzac przed telewizorem.

Współtworzą