Wake Wood 2010

Po śmierci córki Patrick i Louise przeprowadzają się do małej wioski Weakewood. Pewnej nocy kobieta odkrywa, że miejscowi odprawiają dziwny rytuał, w którym przywracają zmarłych do życia. Chcąc odzyskać córkę małżeństwo decyduje się na wzięcie w nim udziału. Alice rzeczywiście wraca z zaświatów, ale tylko na trzy dni.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 36 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Timothy Spall
jako Arthur
Aidan Gillen
jako Patrick
Eva Birthistle
jako Louise
Ruth McCabe
jako Peggy O'Shea
Briain Gleeson
jako Martin O'Shea
Amelia Crowley
jako Mary Brogan
Dan Gordon
jako Mick O'Shea
Ella Connolly
jako Alice

Fabuła

Po śmierci córki Patrick i Louise przeprowadzają się do małej wioski Weakewood. Pewnej nocy kobieta odkrywa, że miejscowi odprawiają dziwny rytuał, w którym przywracają zmarłych do życia. Chcąc odzyskać córkę małżeństwo decyduje się na wzięcie w nim udziału. Alice rzeczywiście wraca z zaświatów, ale tylko na trzy dni. Asmodeusz

Gatunek
Dramat, Horror
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, rytuał, zmartwychwstanie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2011-03-25 (świat)
Wytwórnia
Fantastic Films
Hammer Film Productions
Solid Entertainment
Kraj produkcji
Irlandia, Wielka Brytania
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
86 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Irlandzki horror, gdzie klimat i nastrój bierze górę nad strachem i przerażeniem. Ludowe podania, celtyckie wierzenia mieszają się z chrześcijańskim mistycyzmem, dając w rezultacie ciekawy acz nie porywający film grozy. 6
  • 2011-05-03
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Irlandczycy są doskonałym przykładem jak bez posiadania milionowych budżetów i sztabu specjalistów od efektów specjalnych stworzyć dobry, klimatyczny horror. Wystarczy pomysł, odpowiednie miejsce akcji i umiejętne budowanie nastroju. Wake Wood to opowieść o młodym małżeństwie, które po stracie ukochanej córeczki przenosi się na irlandzką wieś, by z dala od zgiełku i hałasu wielkiego miasta uporać się z tragedią i zacząć na nowo. Wkrótce małżonkowie dowiadują się o możliwości wskrzeszania zmarłych osób na trzy dni, przez miejscową ludność, podczas przerażającego rytuału. Decydują się na przywrócenie do życia niedawno zmarłej córki, co poniesie ze sobą nieodwracalne konsekwencje.

Fani ekstremalnie krwawych horrorów będą zawiedzeni. Choć scen rodem z piekła nie brakuje, są one raczej pokazane subtelnie i bez dosłowności. Zwolennicy komputerowych efektów specjalnych również nie maja tu czego szukać. Film zrobiony jest prostymi, tradycyjnymi metodami, gdzie nastrój odgrywa dominującą rolę. To właśnie klimat tradycyjnych irlandzkich osad i wiosek decyduje o wartości filmu. Tradycyjne zwyczaje, rytuały, legendy towarzyszą mieszkańcom zielonej wyspy przez całe ich życie. Pogańskie wierzenia mieszają się z celtyckimi podaniami oraz chrześcijańskim mistycyzmem dając w sumie niesamowitą mieszankę umiejętnie wykorzystaną przez reżysera. Film umiejętnie buduje napięcie już od pierwszych chwil, aby trzymać widza w gotowości przez większość seansu. Jednak uczucia napięcia czy strachu zdecydowanie jest za mało jak na horror. Budowanie całości obrazu tylko na nastroju i klimacie z całkowitym pominięciem elementów zaskoczenia, przyspieszenia, czy zwrotów w fabule daje poczucie niedosytu. Akcja toczy się swoim dość powolnym tempem nieubłaganie prowadząc do tragedii.

Film porusza ciekawe zagadnienie relacji między ludźmi a ich zmarłymi. Czy człowiek powinien mieć prawo po raz ostatni spotkać się z utraconą osobą aby się tylko pożegnać? Czy też nie powinien ingerować w zastały porządek świata, gdzie istnieje wyraźna granica pomiędzy światem żywych, a światem umarłych. Autorzy Wake Wood dają jednoznaczną przeczącą odpowiedź i może na tym poprzestańmy.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

master602 2013-01-29 5

5/10 – średniak

Abraham_Van_Helsing 2011-05-09 6

Powrót wytwórni hammer ;) – Ale to już nie to samo ;(

Współtworzą