Życie jest muzyką 2005

Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

Po emocjonującej realizacji Głową w mur Fatih Akin postanowił wziąć oddech i wrócić do korzeni. Nakręcił dokument w gorącym, letnim, eklektycznym Stambule. Kulturowa złożoność tureckiej metropolii naturalnie przekłada się na wypełniające go dźwięki. Narrator filmu, niemiecki przyjaciel Akina – Alexander Hacke, członek… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 3 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Alexander Hacke
jako On sam
Baba Zula
jako Oni sami
Orient Expressions
jako Oni sami
Duman
jako Oni sam
Replikas
jako Oni sami
Erkin Koray
jako On sam
Ceza
jako On sam
MercanDede
jako On sam
Selim Sesler
jako On sam
Brenna MacCrimmon
jako Ona sama
Siyasiyabend
jako Oni sami

Fabuła

Po emocjonującej realizacji Głową w mur Fatih Akin postanowił wziąć oddech i wrócić do korzeni. Nakręcił dokument w gorącym, letnim, eklektycznym Stambule. Kulturowa złożoność tureckiej metropolii naturalnie przekłada się na wypełniające go dźwięki. Narrator filmu, niemiecki przyjaciel Akina – Alexander Hacke, członek awangardowej grupy Einsturzende Neubauten, za pośrednictwem muzyki próbuje zrozumieć współczesną Turcję. W mrocznym pokoju kultowego hotelu de Londres w Beyoğlu, między lustrami przydymionymi upływem czasu, wśród komputerów i kabli swojego przenośnego studia stara się dotknąć fenomenu miasta. Włócząc się po nim, odkrywa nowe brzmienia, bierze udział w nagraniach z najciekawszymi postaciami stambulskiej sceny muzycznej. Na ulicy spotka Kurdów z Siyasiyaband, w knajpie wysłucha cygańskiej muzyki Selima Seslera, w zabytkowej łaźni będzie dla niego śpiewała zjawiskowa Aynur. Hip-hopowiec Ceza zaprosi go do swojego domu, a z grupą Baba Zula zagra na łodzi, pływającej po Bosforze. Poczuje, czym jest stambulska melancholia hüzün, oglądając z legendarną divą Sezen Aksu fotografie Ary Gülera. Hacke, podobnie jak Akin, na naszych oczach zakocha się w Stambule. opis dystrybutora

Gatunek
Dokumentalny, Muzyczny
Słowa kluczowe
piosenkarz, koncert, autobus, wywiad zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-05-09 (kino), 2005-05-12 (świat), 2007-05-01 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Kraj produkcji
Niemcy, Turcja
Inne tytuły
İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (Turcja)
Czas trwania
90 minut

Recenzje

Muzyczna podróż po Stambule 8
  • 2007-02-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

W szkole dowiadujemy się, że jedyną wiedzą o dziejach czy kulturze danego kraju jest literatura, szeroko rozumiane piśmiennictwo. „Życie jest muzyką” wychodzi z inną inicjatywą. Film zaczyna się od słów: „Aby dogłębniej poznać kulturę danego kraju, wsłuchaj się w jego muzykę”

W taki o to piękny i ciekawy sposób powoli wchodzimy w kulturę Stambułu. Miasta dzielącego wschód i zachód. "Życie jest muzyką", to portret współczesnego Stambułu - miasta tętniącego życiem i dźwiękami. To niezwykła wyprawa Europejczyka, który przemierzył ulice miasta w rytm wszechobecnej i porywającej muzyki. W Stambule muzyki szukać nie trzeba. Jest wszędzie - w barach, na podwórkach, ulicach. Punkrock, pop, jazz, rap czy folklor - dźwięki znane i mniej znane. Mieszanka kultury Azji i Europy, Wschodu i Zachodu.

Razem z Hack’iem podróżujemy przez Stambuł i jego muzykę. Hack i reżyser doskonale wybrali artystów. Mało znani, energiczni, z własną wizją świata, z ambicjami. Gdy słyszy się niczym nie ustępujący technicznie turecki rock, bądź porządny rap, chcę się poruszać, naładowuje pozytywnymi emocjami.

Bardzo ciężko jest ocenić ten film. Dla niektórych może wydać się dobry, bo nawiązuje do poprzedniego obrazu Akin’a – "Głową w mur". Inni mogą stwierdzić, że to po prostu kilka wycinków koncertów, ułożonych w jedną całość, splecione z podróżą Europejczyka. Dla mnie było to piękne. Dzięki temu mogłem bliżej przyjrzeć się tureckiej muzyce, poznać opinię mieszkańców Stambułu na wszelkie tematy, od polityki po muzykę. Odbyć „podróż” po tureckich nutach.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą