Rób co należy 1989

Do the Right Thing
Film

Bardzo upalny dzień, gdzieś na Brooklynie. Mookie, młody afroamerykanin pracuje u Sala - włoskiego emigranta - jako dostawca pizzy. Słońce sprawia, że mieszkańcy dzielnicy mówią i robią rzeczy, których nigdy by nie powiedzieli i nie zrobili. Animozje na tle rasowym, zaczynają przybierać na sile i prowadzą do tragicznego… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Ossie Davis
jako Da Mayor
Danny Aiello
jako Sal
Giancarlo Esposito
jako Buggin Out
Richard Edson
jako Vito
Spike Lee
jako Mookie
Ruby Dee
jako Mother Sister
Bill Nunn
jako Radio Raheem
John Turturro
jako Pino
Rosie Perez
jako Tina
Robin Harris
jako Sweet Dick Willie
Frankie Faison
jako Coconut Sid

Bardzo upalny dzień, gdzieś na Brooklynie. Mookie, młody afroamerykanin pracuje u Sala - włoskiego emigranta - jako dostawca pizzy. Słońce sprawia, że mieszkańcy dzielnicy mówią i robią rzeczy, których nigdy by nie powiedzieli i nie zrobili. Animozje na tle rasowym, zaczynają przybierać na sile i prowadzą do tragicznego końca. majron

Gatunek
Dramat
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1989-06-14 (świat)
Wytwórnia
40 Acres & A Mule Filmworks
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
120 minut
Budżet
6 500 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Robert De Niro był zainteresowany rolą Sala. zobacz więcej

Komentarze do filmu 4
Bejtmen 7

Kolorowy, ociekający potem i napastliwym krzykiem film o nierównościach społecznych, które wypływają z wielu różnorakich rzeczy.

PoppinTom 6

Warto obejrzeć, feel the Jungle. W tle So Ruff So Tuff, tania pizza, skakanki, kręceni Włosi, trochę ciemnej masy. Wyczuwam propagandę, ale komedia dominuje.

Redox 9

9/10 – Spike uderza po raz kolejny. Tym razem do upalnego miasteczka wrzuca grupkę wściekłych murzynów, makaroniarzy i Koreańczyków. Masa znakomitych dialogów, coś jakby połączenie absurdów Smitha i rażącego realizmu Jarmuscha. I zakończenie, które spokojnie można porównać do "Easy Ridera". Tylko niestety napisy końcowe, te cytaty Malcolma i Kinga to był prawdziwy nóż w serce. Ale jestem w stanie to wybaczyć.

Najlepszy film Spike’a? Zdecydowanie! Najlepszy!

Matejsoner11

Drugi najlepszy film Lee – Spike Lee zrobił co należy. Nakręcił film o napięciach rasowych. Film wielce niedoceniany i prawie zupełnie zapomniany. Film ze świetnym Dannym Aiello, z przekazem, że nie raz warto się pojednać (wynikiem tego, ze żyć w niezgodzie, w dodatku w napięciu rasowym, jest scena demolki sklepu). A już kompletnie szokująca jest scena ostatnia, w której chłopak, jak gdyby nigdy nic, przychodzi sobie do szefa po wypłatę, choć dzień wcześniej, z jego inicjatywy, szef stracił cały dobytek. Takimi paradoksami film Lee jest usiany, jak dobra kasz skwarkami. A na koniec mamy swego radzaju hołd, w postaci przytoczenia cytatów słynnych bojowników o prawa Afroamerykanów: Luthera Kinga i Malcolma X.

9/10, drugi najlepszy film Spike’a (po "Morderczym lecie"). Polecam.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
jacks
168 pkt.
2
Asmodeusz
20 pkt.
3
Czejen71
5 pkt.
4
porcjusz
5 pkt.
5
kaskader
5 pkt.
7
majron
4 pkt.
8
blesav
4 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…