Tożsamość 2003

Identity

Co oznaczają klucze z numerami do pokoi, które znajdują się przy kolejnych ofiarach? Co łączy dziesięcioro osób, które w wielką nawałnicę schroniły się na odludziu? Kto zabija i jaki ma w tym cel? Czy tym, co przeżyją uda się rozwiązać zagadkę?

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 38 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

John Cusack
jako Ed
John Hawkes
jako Larry
Ray Liotta
jako Rhodes
Alfred Molina
jako doktor Malick
Clea DuVall
jako Ginny
Amanda Peet
jako Paris
Jake Busey
jako Robert Maine
Leila Kenzle
jako Alice York
John C. McGinley
jako George York
Pruitt Taylor Vince
jako Malcolm Rivers
Rebecca De Mornay
jako Caroline Suzanne

Fabuła

Co oznaczają klucze z numerami do pokoi, które znajdują się przy kolejnych ofiarach? Co łączy dziesięcioro osób, które w wielką nawałnicę schroniły się na odludziu? Kto zabija i jaki ma w tym cel? Czy tym, co przeżyją uda się rozwiązać zagadkę? nikon

Gatunek
Thriller, Dramat
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, wózek inwalidzki, schizofrenia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2003-10-24 (kino), 2003-04-25 (świat), 2004-02-13 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
I.D. (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
90 minut
Budżet
30 000 000 USD

Recenzje

Kolejna wariacja na temat 8
  • 2006-08-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Rok 2003 nie obfitował w jakieś większe przeboje. Oczywiście nie licząc kolejnych części Władcy Pierścieni i Matrixa. No, bo jeśli zapytać kogoś o jakiś dobry horror, czy thriller, który w tym roku był wyświetlany w kinach... Rzeczywiście. Z odpowiedzią mogą być kłopoty. Ja widzę tylko dwa takie tytuły: 28 dni później i Tożsamość. O tym pierwszy filmie co nieco usłyszeliśmy, ten drugi jednak przeszedł jakoś bez echa... i niesłusznie, bo to jeden z najlepszych filmów tego roku.

Fabuła wydaje się prosta jak konstrukcja cepa... przynajmniej na początku. Dziesiątka ludzi, którzy w ogóle się nie znają, z powodu ulewy trafiają do niewielkiego motelu. Z czasem, jak się łatwo można domyśleć, osoby te zaczynają ginąć. Powstało setki filmów o takim szkielecie fabuły, jednak ten rozwija się zupełnie inaczej, a zakończenie jest wręcz genialne.

To tyle o samej fabule, przejdę teraz do strony technicznej film. Jedną z głównych zalet filmu, obok świetnego scenariusza, jest kapitalne aktorstwo. I to nie tylko tych bardzo znanych aktorów, lecz także tych, których nazwiska mogą nam mówić niewiele (np. Amanda Peet, John Hawkes). Mnie jednak, najbardziej podobała się rola Johna Cusacka, który zagrał szofera znanej aktorki i byłego policjanta.

Poczynaniom głównych bohaterów towarzyszy nastrojowa muzyczka. Może się specjalnie nie wybija, ale przynajmniej nie przeszkadza, a to chyba najważniejsze. Ważnym elementem tego filmu są zdjęcia, ponieważ akcja Tożsamości toczy się w nocy, a więc to one tworzyły w dużej mierze klimat filmu i można spokojnie powiedzieć, że ich autor stanął na wysokości zadania.

W pewnym momencie zacząłem zastanawiać się nad minusami tej produkcji. Bo chyba każdy film jakieś posiada. Myślę... i myślę... i wymyśleć nie mogę. Może ich nie ma? Na pewno są, ale pewnie mam jeszcze za mało bystre oko, żeby je wyśledzić.

Tożsamość jest na pewno filmem godnym polecenia. Spodoba się wszystkim miłośnikom dobrych thrillerów (chociaż znajdziemy tu także elementy horroru), a także osobom, które lubią po prostu oglądnąć film z dobrym scenariuszem. Ja osobiście polecam ten film wszystkim fanom prozy Stephena Kinga i Aghaty Christie.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Avatar square 200x200

Alpinus 2008-10-19 10

Swietny, – jeden z najlepszych jakie widziałem…

NeverGiveUp 2007-07-05 10

Amanda Peet… – …Ona jest normalnie boska w tym filmie. Bardzo dobry thiller, polecam. Nie nudzi, wciąga no i doskonałe zakończenie!

Czechu 2007-02-16 8

bardzo dobry film – zaskakujący koniec, polecam warto zobaczyć

Współtworzą