Akcja filmu rozgrywa się w roku 1688 na Karaibach. Piękna córka pirata znanego jako Czarny Harry Adams (Harris Yulin), Morgan Adams (Geena Davis), jest w posiadaniu fragmentów mapy naprowadzającej żeglarzy na wielki skarb: kryjącą niezmierzone bogactwa Wyspę Piratów. Ojciec Morgan wyrwał te strzępy bezcennej mapy z rąk swego przyrodniego brata, okrutnego korsarza, kapitana Dawga Browna (Frank Langella). Zapłacił za to życiem. Morgan przejmuje dowodzenie statkiem ojca, Morning Star, i wyrusza na wyprawę, której celem jest zdobycie brakujących fragmentów mapy, a w ślad za tym dotarcie do Wyspy Piratów i zawładnięcie tamtejszą, legendarną fortuną...

O filmie i o treści

Wakacje zachęcają do oglądania filmów przygodowych. Takim filmem jest "Wyspa Piratów". VISION wprowadza ten dynamiczny obraz na polskie ekrany latem 1996 r., mając nadzieję, że przyciągnie on rzesze kinomanów. "Wyspa Piratów" to wielkie kino akcji, wspaniałe widowisko, którego reżyserem i jednym z producentów jest Renny Harlin, twórca niezapomnianego dreszczowca "Na krawędzi". "Wyspę Piratów" nakręcono w malowniczej scenerii Malty i Tajlandii, z udziałem popularnych gwiazd: Geeny Davis ("Angie"), Matthew Modine`a ("Ptasiek") i Franka Langelli ("1492: wyprawa do raju"). Produkcją kierował Mario Kassar, "ojciec chrzestny" takich filmowych przebojów, jak "Nagi instynkt", "Terminator 2", "Na krawędzi" i "Total Recall" (video: "Pamięć absolutna"). "Wyspa Piratów", jak sam tytuł wskazuje, opowiada o zamierzchłych czasach, w których żeglowanie po morzach i oceanach było zajęciem bardzo ryzykownym z uwagi na grasujących wszędzie korsarzy. W kinie hollywoodzkim ten rodzaj przygód był dotąd domeną mężczyzn, postaci kobiece odgrywały ważne, ale jednak drugoplanowe role. "Wyspa Piratów" odwraca ten schemat: tu dama wysuwa się na czoło, dorównując odwagą w żegludze i w walce niejednemu mężczyźnie.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1688 na Karaibach. Piękna córka pirata, Morgan Adams (Geena Davis), jest w posiadaniu fragmentów mapy naprowadzającej żeglarzy na wielki skarb: kryjącą niezmierzone bogactwa Wyspę Piratów. Ojciec Morgan wyrwał te strzępy bezcennej mapy z rąk swego przyrodniego brata, okrutnego korsarza, kapitana Dawga Browna (Frank Langella). Zapłacił zaFrank Langella to życiem. Morgan przejmuje dowodzenie statkiem ojca, Morning Star, i wyrusza na wyprawę, której celem jest zdobycie brakujących fragmentów mapy, a w ślad za tym dotarcie do Wyspy Piratów i zawładnięcie tamtejszą, legendarną fortuną. Na targu niewolników Morgan kupuje przystojnego i wykształconego Williama Shawa (Matthew Modine), zlecając mu rozszyfrowanie znaków na posiadanych przez nią skrawkach mapy. Shaw, kanciarz i szuler, zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że jest teraz sługą nieustraszonej kobiety, która pragnie dokończyć dzieło rozpoczęte przez jej ojca, bez wzlędu na to, jak drogo będzie ją to kosztować i ile mil morskich będzie musiała pokonać.

Shaw przyłącza się do walki z kapitanem Dawgiem Brownem. Stawką w tej walce jest Wyspa Piratów. Płynąc na pokładzie Morning Star, Shaw pomaga Morgan wykraść kolejną część mapy, dzięki czemu statek może wreszcie obrać właściwy kurs. Niestety, wkrótce potem zaczyna szaleć wielki sztorm, w trakcie którego wśród załogi Morning Star wybucha bunt. Morgan wraz z garstką wiernych jej marynarzy oddala się od statku łodzią wiosłową (barkasem). Shaw wydostaje się ze swojej klitki pod pokładem, skacze za burtę, płynie w kierunku łodzi. W huku spienionych fal rozpaczliwe wołanie Shawa o pomoc nie dociera do Morgan, sztorm ich rozdziela. Morgan jest przekonana, że znajduje się już bardzo blisko celu swojej podróży. Łódź płynie dalej, z coraz większym trudem pokonując wzburzony ocean. W końcu robija się o skałę - Morgan i jej ludzie lądują w wodzie. Modląc się o swoje ocalenie, rozbitkowie chwytają się każdego kawałka drewna, który jeszcze unosi się na powierzchni. Nazajutrz o wschodzie słońca, skrajnie wyczerpani, ale żywi dopływają do wybrzeży Wyspy Piratów. Nie oni jedni...

Realizacja

Mówi reżyser Renny Harlin: "Zawsze pragnąłem nakręcić film o piratach. Jako dziecko bawiłem się w piratów, uwielbiałem czytać książki i oglądać filmy na ten temat. Scenariusz "Wyspy Piratów" dał mi szansę stworzenia na ekranie najbardziej ekscytującej opowieści korsarskiej, jaką można sobie wyobrazić. Staram się w niej odtworzyć styl moich ulubionych filmów przygodowych z lat 40., wszelako przy użyciu środków, jakie daje nam do dyspozycji nowoczesna technologia. Zmusza nas to do inscenizowania widowiskowych scen akcji w autentycznych plenerach, które zapierają dech w piersiach, podobnie jak sama fabuła. "Wyspa Piratów" nie będzie sprawiać wrażenia filmu kręconego w studio, za pomocą tylnej projekcji". Ponad połowę czasu przeznaczonego na realizację "Wyspy Piraów" ekipa spędziła na Malcie. Na tej niewielkiej wyspie na Morzu śródziemnym 31 października 1994 r. rozpoczęły się zdjęcia do filmu, ukończone w roku następnym na wyspie Phuket, należącej do Tajlandii. Malta zaoferowała filmowcom budowle pamiętające XVI wiek, a także gigantyczny zbiornik wodny, w którym na tle naturalnego krajobrazu nakręcono najtrudniejsze sekwencje morskie. Zwodowano w nim również dwa naturalnej wielkości statki pirackie - Morning Star i Reaper - specjalnie dla filmu Harlina zbudowane w Jakarcie. Nawiasem mówiąc, z tego samego zbiornika skorzystał wkrótce potem reżyser Ridley Scott, kręcąc przygodowy film "Szkwał", sprowadzony już na polskie ekrany przez VISION (premiera w sierpniu 1996).

W Tajlandii twórcy "Wyspy Piratów" odkryli wspaniałe tereny, na które nikt przed nimi nie skierował obiektywu kamery: białe, piaszczyste plaże i gęste, strzeliste, zielone lasy z bujną roślinnością. Trudno wyobrazić sobie lepszą scenerię filmu akcji. Reżyser Renny Harlin postawił sobie za cel wierne odtworzenie realiów i kolorytu XVII stulecia. Wszystkie kostiumy, buty, nakrycia głowy i egzemplarze broni wykonano ręcznie. Żaden z przedmiotów sfotografowanych w "Wyspie Piratów" nie wygląda na ekranie jak nowy lub świeżo wyjęty z rekwizytorni. Największą sensacją są owe wielkie żaglowce Morning Star i Reaper. Zobaczymy je tutaj w najbardziej widowiskowej scenie bitwy morskiej w historii kinematografii. Spośród innych atrakcji, jakich dostarcza "Wyspa Piratów", wymieńmy doszczętne zdemolowanie tawerny podczas bójki korsarzy oraz pościg powozów mknących ciasnymi uliczkami portowej osady. I któż nie chciałby obejrzeć tak efektownego filmu?

Więcej informacji

Proszę czekać…