Wideo Benny'ego 1992

Benny's Video

Bohaterem filmu jest 15-letni Benny, który cały swój wolny spędza czas przed telewizorem namiętnie oglądając filmy z kaset video. Z wypożyczalni wybiera tylko obrazy pełne krwi, przemocy i brutalności. Najchętniej ogląda jednak własnej roboty wideo przedstawiające zarzynanie świni w rzeźni. Z czasem niezauważalnie dla… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz

Obsada

Uzupełnij obsadę dla tego filmu

Fabuła

Bohaterem filmu jest 15-letni Benny, który cały swój wolny spędza czas przed telewizorem namiętnie oglądając filmy z kaset video. Z wypożyczalni wybiera tylko obrazy pełne krwi, przemocy i brutalności. Najchętniej ogląda jednak własnej roboty wideo przedstawiające zarzynanie świni w rzeźni. Z czasem niezauważalnie dla otoczenia, w jego świadomości zaciera się granica między światem realnym a fikcją filmową. Oglądanie filmów rekompensuje mu nieobecność rodziców, dobrze sytuowanych biznesmenów zarabiających duże pieniądze, ale nie mających ani chwili czasu na zajmowanie się synem. W wypożyczalni zapoznaje się ze swoją rówieśniczką. Zaprasza ją do wspólnego oglądania kaset wideo. Dziewczyna nie wie, że w Bennym powoli dojrzewa okrutny i sadystyczny plan. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller

Szczegóły

Premiera
1993-03-04 (świat)
Kraj produkcji
Austria, Szwajcaria
Inne tytuły
Video Benny'ego (Polska) (alternatywna pisownia)
Czas trwania
105 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 1

bizarre 2015-02-22 8

8/10 – Uwielbiam w filmach Michaela Haneke kontrast między brutalnością wydarzeń i ich emocjonalną siłą, a bezemocjonalnym, wręcz dokumentalnym stylem kręcenia. "Benny’s video" jest chyba najbardziej reprezentatywnym przykładem ( obok "Miłości") stylu realizacji filmów przez Austriaka – statyczna kamera, która często nie obejmuje najważniejszych wydarzeń, zbliżenia na twarze i gesty wykonywane przez dłonie, długie i "zwyczajne" sceny. To sprawia, że wydarzenia są przedstawiane bardzo chłodno i bez nachalnego komentarza autora, a przy tym interpretacja jest bardzo łatwa i często bolesna dla widza, właśnie ze względu na brutalne wydarzenia.
"Benny’s video" jest najlepszym filmem jaki dotychczas oglądałem, który piętnuje akceptację przemocy i społeczną znieczulicę. W bardzo sugestywny sposób mówi też o roli rodziny i wychowania.
Niektórych może odstraszyć drastyczność scen, a właściwie jednej sceny – uboju świni, którym zafascynowany jest chłopiec. Poza tym to co najstraszniejsze rozgrywa się poza kadrem.
Wielkimi plusami są cały wspomniany przeze mnie wyżej sposób realizacji i świetne aktorstwo – Ulrich Muhe, który nigdy nie zawodzi i młody Arno Frisch ze swoim obłędem w oczach, który rozgrzewa się tu przed mistrzowską rolą w "Funny games".

Współtworzą