Labirynt 2013

Prisoners

Kiedy córka Kellera Dovera zostaje porwana mężczyzna zirytowany bezradnością policji sam zamierza znaleźć sprawcę.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 50 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hugh Jackman
jako Keller Dover
Jake Gyllenhaal
jako Detektyw Loki
Viola Davis
jako Nancy Birch
Maria Bello
jako Grace Dover
Terrence Howard
jako Franklin Birch
Melissa Leo
jako Holly Jones
Paul Dano
jako Alex Jones
Dylan Minnette
jako Ralph Dover
Zoe Borde
jako Eliza Birch
Erin Gerasimovich
jako Anna Dover
Kyla Drew Simmons
jako Joy Birch
Wayne Duvall
jako Kpt. Richard O'Malley

Fabuła

Keller Dover (Hugh Jackman) staje twarzą w twarz z najgorszym koszmarem rodzica: jego sześcioletnia córka Anna zostaje porwana. Pierwszy trop prowadzi do samochodu, który zaparkowano nieopodal. Prowadzący śledztwo detektyw Loki (Jake Gyllenhaal) aresztuje jego kierowcę, Alexa Jonesa, ale wkrótce wypuszcza go z braku dowodów. Zdeterminowany Dover, wiedząc, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie, bierze sprawy w swoje ręce. Do czego zdoła posunąć się zrozpaczony ojciec, by ochronić swoją rodzinę? opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Kryminał, Dramat
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2013-10-04 (kino), 2013-08-30 (świat), 2014-02-10 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
8:38 Productions
Alcon Entertainment
Madhouse Entertainment
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
153 minut
Budżet
46 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 12 wiadomości

Recenzje

Dzieło trzyma widza przypiętego rozgrzanymi kajdanami do fotela. Opłaca się trwać z twórcami, zakończenie zaskakuje - jest unikalne. 9
  • 2017-12-11
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Doświadczenie to nasza broń. Zdobywamy je w różnych okolicznościach - ma szerokie spektrum zastosowań. W takim razie, czy możliwa jest obrona, przed czymś nowym, często strasznym, bazująca na zapobieganiu wszystkiemu, co może się przydarzyć?

Labirynt w reżyserii Denisa Villeneuve'a już na wstępie podkreśla motyw wiary, między innymi bardzo mocno zostaje zaznaczona modlitwa i symbol krzyża w aucie. Przy tym przedstawiony zostaje Keller Dover (Hugh Jackman) i jego syn Ralph (Dylan Minnette). Panowie polują. Scena naprowadza nas na wątek relacji ojca z potomnym. Widać twardą rękę oraz odwzajemnione starania o dobrą więź. Główny bohater prowadzi firmę remontową, ma żonę i dwójkę dzieci (wspomniany Ralph i Ann). Szczęśliwa rodzina udaje się na kolację do sąsiadów. Atmosfera jest przyjemna, a stosunki serdeczne i ciepłe. Na pierwszy rzut oka widać pokoleniowy podział. Czarnoskórzy sąsiedzi mają dzieci w podobnym wieku, jak państwo Dover. To pomaga pogłębić nawiązaną bliskość. Mała Ann i Joy świetnie się razem bawią, angażując przy tym swoje rodzeństwo. Po pewnym czasie wychodzą w poszukiwaniu czerwonego gwizdka i ślad po nich ginie. Śledztwo prowadzi David Loki - powściągliwy mężczyzna o 100 % skuteczności działania.

Twórcy filmu decydują się na wprowadzenie kilku wariantów i próbę utrzymania widza w ciągłym napięciu. Można domniemywać, że jest to zabieg spowodowany oczekiwaniami widza wobec tego gatunku - thriller. Pragniemy emocji, niestety 150 minut filmu i wspomniane nawarstwiające się problemy (czasem przeciętnie połączone) ze śledztwem rozbijają zwięzłą akcję. Jake Gyllenhaal w roli detektywa stara się pomóc twórcą w połączeniu kilku wątków w ciało stałe. Zwracam uwagę na warsztat aktora. Jake jest jednym z niewielu, którzy próbują poczuć rolę w pełni. Intonacja, uwzględnienie nawyków, nerwicy, sposobu intonacji. Mało kto przywiązuje teraz uwagę do takich punktów. Zarówno on jak i Hugh Jackman w tym filmie wypadają zjawiskowo. Keller odrywa się, później wraca - jest targany po całym planie. Na własną rękę, jako przygotowana na wszystko "głowa rodziny" usiłuje znaleźć rozwiązanie całej zagadki, co prowadzi go do ostateczności i tym samym użycia siły. Byłem przerażony siłą zbiorczą, jaka generowana jest w umyśle Kellera. Motyw poświęcenia dla dobra wartości, którą kochamy. Wspaniała oprawa i gorejący przez cały seans wątek rozpaczy i zatracenia.

Tytuł filmu (w polskiej wersji) każe zwrócić uwagę na labirynt, jako symbol i znaczącą wskazówkę. Pomysł na fabułę to odpowiedni wybór, ponieważ każda scena pozwala nam poczuć jakie emocje kłębią się na ekranie. Daje wiele możliwości realizacyjnych. Konsekwencją jest trzymanie widza w napięciu i tasowanie nim w kolejnych scenach. Świetną kreację popełnił Hugh Jackman, o czym mówiłem wcześniej. Uwierzyłem mu, jest przekonujący jako ojciec, mąż i wierny swym ideałom fanatyk perfekcji. Jego małżonka (Maria Bello) jest symbolem, obrazem dla przebiegu śledztwa. Potknięcia i postępy są wymalowane na jej zmęczonej sytuacją twarzy. Mam wrażenie, że półtony w tym filmie są kluczem do serca widzów. Na plus zasługuje profil przestępcy. Ten generowany jest nawet przez miasto, które żyje w zasadzie zaprzeszłym życiem, nie ma tu wielkiej fantazji i woli życia na krawędzi. Ponura atmosfera, przestępca musi być świrem.

Labirynt to świetne kino, którego potrzeba. Dzieło trzyma widza przypiętego rozgrzanymi kajdanami do fotela. Opłaca się trwać z twórcami, zakończenie zaskakuje - jest unikalne. Życzę reżyserowi aby jego kolejne obrazy było oprawione lepszymi kompozycjami muzycznymi. Reszta może pozostać na swoim miejscu i grać na bis.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Mark Wahlberg i Christian Bale byli przymierzani do zagrania w filmie, kiedy Bryan Singer miał wyreżyserować projekt. Pomysł jednak nie doszedł do skutku. zobacz więcej

Komentarze 21

matt2 2015-01-22 6

6/10 – może być – Bardzo solidny kryminał. Bez wodotrysków. Szablonowe dobrej jakości rzemiosło kinowe. Wart obejrzenia. Zasługgiwał by na 7pkt gdyby nie to że trwa 150min. Spokojnie można by to opowiedzieć w np 110min. Bardzo siadła mi rola Jakea Gyllenhaal.

Sebioslaw matt2 2016-01-31 7

@matt2 Zgadzam się. Niezły. Nie rozumiem tak wysokiej oceny tu i na imdb.

chrosciu 2014-08-29 9

Wciąga i trzyma w napięciu – Tak jak w tytule. Może troszkę przydługi, ale będąc pochłoniętym rozwijającą się intrygą się tego praktycznie nie odczuwa. Polecam miłośnikom gatunku.

rudeez 2016-04-14 7

temat i niektóre sceny żywcem z 'obietnicy'. był potencjał, ale gdzieś po drodze się to pogubiło, chociaż ogólnie jest nieźle. tylko to zakończenie…..

Justyna007 2014-12-30 7

[7/10] Dobry – Przewidywalny…

lorelei 2014-12-13 7

Się nasłuchałam superlatywów o tym filmie, a tu historia jak w dziesiątkach innych, tyle że lepiej zrealizowana i z dobrą obsadą.

Współtworzą