Do szpiku kości 2010

Winter's Bone

Głęboko w górach Ozark, w środkowej części USA, żyją ludzie, którzy przestrzegają jednej reguły: nie wychylać się. Wiodą surowy byt wypełniony lokalnymi zwyczajami, dialektem i muzyką. Na z pozoru monotonnym obrazie codzienności pojawia się jednak pierwsza rysa. Ojciec siedemnastoletniej Ree (Jennifer Lawrence), znany w okolicy… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 19 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jennifer Lawrence
jako Ree Dolly
John Hawkes
jako Teardrop
Lauren Sweetser
jako Gail
Kevin Breznahan
jako Mały Arthur
Isaiah Stone
jako Sonny
Shelley Waggener
jako Sonya
Ashlee Thompson
jako Ashlee
William White
jako Blond Milton
Casey MacLaren
jako Megan
Valerie Richards
jako Connie
Beth Domann
jako Alice
Tate Taylor
jako Satterfield

Fabuła

Głęboko w górach Ozark, w środkowej części USA, żyją ludzie, którzy przestrzegają jednej reguły: nie wychylać się. Wiodą surowy byt wypełniony lokalnymi zwyczajami, dialektem i muzyką. Na z pozoru monotonnym obrazie codzienności pojawia się jednak pierwsza rysa. Ojciec siedemnastoletniej Ree (Jennifer Lawrence), znany w okolicy producent metamfetaminy, zastawił dom, jako kaucję za zwolnienie warunkowe i zniknął. Matka załamuje się emocjonalnie, zostawiając sprawy własnemu biegowi. Ree przejmuje więc opiekę nad młodszym rodzeństwem. Na dodatek wszystkim grozi eksmisja. Dziewczyna nie ma wyjścia: musi pokonać mur obojętności i odnaleźć ojca. Łamiąc miejscową zmowę milczenia i ryzykując życie, nastolatka wyrusza na poszukiwania. Przedzierając się poprzez kłamstwa, uniki i rosnący lęk ze strony krewnych, zamierza dociec prawdy… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
sen, zemsta, nadzieja, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2011-02-25 (kino), 2010-01 (świat), 2011-10-08 (dvd)
Dystrybutor
Vivarto
Wytwórnia
Anonymous Content
Winter's Bone Productions
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
100 minut
Budżet
2 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Miejsce, w którym nie chciałbyś zamieszkać 7
  • 2013-06-28
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

O miejscach, takich jak to przedstawione przez Debrę Granik, zwykło się mówić, że psy szczekają tam dupami, a ryby pływają brzuchem do góry. Smród, bród i ubóstwo to pierwsze co przychodzi na myśl, kiedy ma się do czynienia z peryferiami gór Ozark i hermetycznym społeczeństwem, które za wszelką cenę stara się przetrwać w brutalnym świecie. W tym miejscu albo zajmujesz się produkcją amfetaminy, albo idziesz do wojska. Siedemnastoletnia Ree Dolly, opiekująca się chorą matką i rodzeństwem, zostaje wystawiona przez los na ciężką próbę. Dom, w którym mieszkają, został oddany przez jej ojca pod zastaw więziennej kaucji. Dziewczyna musi znaleźć mężczyznę, aby ona i jej rodzina nie zostali wyrzuceni na bruk.

Do szpiku kości to coś w rodzaju małomiasteczkowego kina drogi. Główna bohaterka filmu podążą od domu do domu w poszukiwaniu jakiegoś tropu, który ułatwiłby jej znalezienie ojca. Ludzie zamieszkujący te tereny są jednak niezbyt skorzy do rozmów. W tym miejscu usłanym złą sławą dużo łatwiej stracić zęby, aniżeli otrzymać pomocną dłoń. Społeczeństwo, w którym przyszło jej egzystować, żyje według swojego kodeksu. Są to ludzie odizolowani od świata zewnętrznego, a dostęp do jakichkolwiek informacji mają tylko nieliczni - osoby wtajemniczone i przestrzegające brutalnego prawa, jakie rządzi w tamtych stronach.

Ree Dolly wydaje się być jedyną osoba, która nie zatraciła poczucia moralności. To ona w tym mrocznym i brutalnym świecie utrzymuje rodzinę, która jest bliska rozpadu. Pomimo presji, jaka na niej ciąży, nie poddaje się i walczy do samego końca, chociaż wie, że może zapłacić za to najwyższą cenę. Dla niej życie w Ozark to lekcja szybkiego dojrzewania. Musi walczyć z kłamstwem oraz ludzkim zepsuciem. W pewnym momencie moralność trzeba schować do kieszeni, aby odnaleźć się w tym miejscu. Ree jednak wie o co gra i co jest najważniejsze. Chwilowa zmiana podejścia do zaistniałej sytuacji jest krótkotrwała, a jej skutkiem może być szczęśliwy powrót do rodzeństwa i matki.

Obraz Debry Granik to bardzo niepokojąca historia, zwalająca z nóg mroczną atmosferą panującą na ekranie. Rzeczywistość w tym filmie jest przerażająca - wychudzone psy biegają w błocie na długich łańcuchach, a jeśli marzysz o włożeniu czegoś do garnka musisz zapolować na wiewiórki w pobliskim lesie. Finałowe sceny, wstrząsające i robiące piorunujące wrażenie swoim brutalnym realizmem, idealnie podsumowują świat w jakim przyszło żyć ludziom zamieszkującym góry Ozark. A pośrodku tego wszystkiego Jennifer Lawrence wcielająca się w postać Ree Dolly. Uboga w mimikę i emocje twarz aktorki, idealnie komponują się z krajobrazami, które ją otaczają. Kiedy potrzeba jest chłodna jak lód, w innym momencie potrafi wybuchnąć przekazując w kilku zdaniach mnóstwo emocji.

Do szpiku kości w żadnym wypadku nie jest filmem wybitnym, ale sądzę, że nie jednemu widzowi pozostawi rysę na umyśle i nie da o sobie zapomnieć przez kilka kolejnych godzin po seansie. Filmowy realizm okraszony zimną kolorystyką i minimalistyczną muzyką oraz beznadziejna sytuacja w jakiej znalazła się rodzina głównej bohaterki przyciągają z dużą siłą. Nawet jeśli akcja w filmie prowadzona jest bardzo powoli to i tak nie pozwoli wam oderwać oczu od ekranu.

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Reżyser — DEBRA GRANIK Urodzona w 1963 r. amerykańska autorka filmów niezależnych Filmografia (scenariusz i reżyseria) - Do szpiku kości / Winter's Bone (2010) - Down to the Bone (2004) - Snake Feed (1997) zobacz więcej

Komentarze 7

grzdyl 2010-11-13

8/10 – Świetny film o małej zamkniętej społeczności rządzącej się swoimi własnymi prawami.Obraz jakże innej Ameryki od tego co przeważnie oglądamy.Tu nie ma lukru i plastyku tylko twarda walka o przeżycie i obowiązki jakie spadły na barki nastoletniej dziewczyny.Naprawdę warto obejrzeć choćby nawet po to aby zobaczyć tą inną Amerykę.

Hessus666 grzdyl 2010-11-14 7

Właśnie tak powinien wyglądać solidnie wyreżyserowany dramat. O aktorskich wyczynach Jennifer Lawrence z pewnością jeszcze nie jeden raz usłyszymy już w najbliższej przyszłości. Ocena filmu 7,5/10

Sebioslaw 2018-06-03 8

Uwielbiam filmy umiejscowione na amerykańskiej prowincji, pokazujące, że USA to nie tylko Manhattan, Bronx czy Nowy Orlean. To także zadupia, gdzie ludzie mieszkają w standardach nawet rzadko występujących w Europie.

karojuu 2013-10-03 8

Całkiem nieźle skrojony i klimatyczny thriller z dobrą obsadą. Lawrence przekonująca, jej najlepsza rola. Mocno "skandynawski" klimat, za co wielki plus.

Quagmire 2010-10-29 8

8/10 – Patologia, bieda, szarość i brak perspektyw, a mimo to ogląda się to bardzo dobrze. Mimo typowo "gadanego" scenariusza i braku jakichś większych zwrotów akcji, Winter’s Bone udaje się utrzymać zadowalające tempo (oczywiście jak na dramat o szarym świecie amerykańskiego zadupia). Ale nie liczy się tutaj tempo, bo te jest mimo wszystko dość powolne, ale aktorstwo.

Świetna Lawrence która powinna zostać zauważona przez Akademię (swoją drogą wygląda na to, że ona i Hoult ze Skinsów mogą ładnie pociągnąć młodą część aktorskiej ekipy X-Men: First Class), niewiele gorszy John Hawkes jako Teardrop. A niech będzie 8/10

MJ_MARTINO Quagmire 2011-03-13

Jest amerykański sen – którym znacznie częściej nas karmią scenarzyści i jest druga strona medalu.. bieda zero perspektyw na przyszłość.. totalne odludzie.. i odwieczne rodzinne konflikty.
Świetna gra aktorska oglada się jednym tchem i z zaciekawieniem co będzie dalej..
8.5/10 nie mogę napisać że zrobił na mnie ogromne wrażenie ten film ale jest tym jednym który trzeba obejrzeć po prostu , który zmusza po seansie do refleksji…
Polecam ;)

i_darek1x 2010-10-22 4

Dostateczny ! – Liczyłem na coś bardziej interesującego ? Niestety rozczarowanie !Ogólnie film przynudza ale sam oceń !

Współtworzą