Ziemia obiecana 1974

Film

Historia trzech przyjaciół, którzy decydują się na założenie fabryki włókienniczej.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Daniel Olbrychski
jako Karol Borowiecki
Wojciech Pszoniak
jako Moryc Welt
Andrzej Seweryn
jako Maks Baum
Kalina Jędrusik
jako Lucy Zuckerowa
Anna Nehrebecka
jako Anka
Bożena Dykiel
jako Mada Muller
Andrzej Szalawski
jako Herman Buchholz
Stanisław Igar
jako Grunspan
Franciszek Pieczka
jako Muller
Kazimierz Opaliński
jako Ojciec Maksa
Andrzej Łapicki
jako Trawiński
Tadeusz Białoszczyński
jako Ojciec Karola

Kapitalistyczna Łódź końca XIX w. Trzej przyjaciele - Karol (Polak, syn ziemianina), Moryc (Żyd) i Maks (Niemiec) - dzięki informacji o zmianie ceł na bawełnę, jaka dociera do nich tydzień przed oficjalnym podaniem do publicznej wiadomości, bogacą się i zakładają wspólnie fabrykę włókienniczą. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o wielkie pieniądze zdobywają fortunę. Walczą o jej budowę i utrzymanie z rekinami miejscowego przemysłu, nie cofając się przed kłamstwem i kradzieżą. Karol nawiązuje romans z Lucy Zukerową, młodą żoną bogatego fabrykanta i wyjeżdża z nią do Berlina. W czasie podróży, dowiaduje się jednak, że nie ubezpieczona fabryka spłonęła. Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Historyczny, Obyczajowy
Słowa kluczowe
zemsta, morderstwo, pogrzeb, zdrada zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1975-02-21 (kino), 2002-03-24 (dvd)
Wytwórnia
Film Polski
Zespól Filmowy "X"
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
The Promised Land (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
179 minut
Budżet
31 300 000 PLN
Wiadomości 7
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Taśma filmowa mierzyła 6120 metrów. zobacz więcej

Wpadka

Kiedy Bucholz bije Augusta, jego laska się ugina. zobacz więcej

Komentarze do filmu 16
Chemas 10

Właśnie sobie odświeżam to dzieło przez wielkie D. Zdecydowanie najlepszy film Wajdy, dopracowany pod każdym względem do perfekcji. To, że ten film nie dostał Oskara, to zbrodnia. Scena, gdy Borowiecki przysięga na święty obraz Matki Boskiej jest jedną z najlepszych w polskiej kinematografii.

dawidek98 Chemas 9

@Chemas Obejrzałem wersję 4-odcinkową i dopiero dzięki niej pokochałem "Ziemię obiecaną". Wersja reżyserska wycisnęła cały miąższ z historii powstania Łodzi oraz przyjaźni Niemca Maksa, Żyda Moryca i Polaka Karola Borowieckiego, który jest bardziej hulaką, aniżeli człowiekiem który dba o swój interes życia, czyli założenie fabryk włókienniczych. Dopiero tam zauważyłem, że aktorzy, kostiumy, muzyka Wojciecha Kilara i scenografia stoją na galaktycznym poziomie. Strona techniczna dosłownie bez zarzutu. Polecam dosłownie każdemu zapoznać się z serialem (niestety, trudno dostępny), bo bardziej się skupia na wątkach i jest niespiesznym opus magnum Andrzeja Wajdy. Szkoda, że wersja serialowa nie jest równie znana i kochana przez Polaków, co "Czterej pancerni" czy "Alternatywy". Jeżeli komukolwiek się nie podobała, to po obejrzeniu serialu zmieni zdanie.

Chemas dawidek98 10

@dawidek98 no popatrz, a ja serialu chyba nie znam, koniecznie muszę dorwać i obejrzeć. Kocham ten film już w wersji "normalnej", to co się będzie działo,jak obejrzę wersję 4-odcinkową!

dawidek98 Chemas 9

@Chemas Na YouTube chyba są wszystkie odcinki. A dwa dni po obejrzeniu ostatniego odcinka byłem na monodramie Andrzeja Seweryna. Dodatkowo – zrobiłem sobie z nim pamiątkowe zdjęcie i mam też jego autograf. Bardzo sympatyczny, kulturalny, a zarazem obyty człowiek. Takich ludzi jak on, jest już coraz mniej na tym świecie!

dawidek98 Chemas 9

@Chemas Dostałem na Gwiazdkę 4-odcinkowy serial "Ziemia obiecana" na DVD – super, że taki prezent jak to cudo miałem okazję dostać.

simonperch 5

Na pewno bardzo dobry film. Wielka Łódź końca XIX w. ukazana bardzo dobrze. Niestety mnie film nie zachwycił, chwilami nawet nużył.

dawidek98 9

Z Andrzeja Wajdy bardziej podobały mi się Kanał, Człowiek z Marmuru czy z Żelaza. Ale i w tym filmie dostrzegłem pozytywy, którymi są: wyśmienite aktorstwo, genialna muzyka czy ukazanie XIX-wiecznej Łodzi. Tylko, co z tego skoro film jest nudny przez cały czas. Nic się nie dzieje – tylko bohaterowie gadają i gadają. Nawet ukazanie budowy fabryk przemysłu włókienniczego został ukazany jak na mój gust fatalnie. Trudno ten film nazwać sknoconym. Cieszę się, że nie dostał Oscara ten film, bo dużo wyżej sobie cenię Romana Polańskiego jako reżysera.

Chemas dawidek98 10

@dawidek98 ja też najwyżej z polskich reżyserów cenię sobie Polańskiego, jednak jestem mocno zdziwiony tak słabej oceny dla Ziemi Obiecanej. Fakt faktem, że Wajda bazował na jednej z najlepszych próz na świecie, no ale przecież genialne aktorstwo, genialna scenografia, genialna muzyka, niesamowite zdjęcia. Ten film powinien był dostać oskara.

dawidek98 Chemas 9

@Chemas Ale nie dostał Oscara, bo został uznany za anty-żydowski.

Chemas 10

Absolutne arcydzieło polskiej kinematografii. Muzyka doskonała. Scenografia, palce lizać. No i gra Pszoniaka, ale oczywiście nie tylko.

PoppinTom 7

Arcydzieło to to nie jest ale jak na polskie warunki. Największym atutem są tu nakreślone postaci i to bez wyjątków. Jasne dobrze odegrane motywacje

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
Kristo
155 pkt.
3
piotrek681
112 pkt.
4
Felix_Felicis
84 pkt.
5
jacks
58 pkt.
6
Sweet_Foxy
52 pkt.
7
srebrny
48 pkt.
8
Jankes
12 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…