Top Gun 1986

Film przedstawiający historię pilota amerykańskich sił powietrznych Mavericka. Będąc najlepszym pilotem zostaje skierowany na szkolenie do Top Gun, najlepszej szkole pilotów w USA, a uczyć go będzie piękna instruktorka, która w dodatku nie jest obojętna wobec młodego pilota.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Cruise
jako Maverick
Kelly McGillis
jako Charlie
Val Kilmer
jako Iceman
Anthony Edwards
jako Goose
Tom Skerritt
jako Viper
Michael Ironside
jako Jester
John Stockwell
jako Cougar
Barry Tubb
jako Wolfman
Rick Rossovich
jako Slider
Tim Robbins
jako Merlin
Clarence Gilyard Jr.
jako Sundown
Whip Hubley
jako Hollywood

Fabuła

Film przedstawiający historię pilota amerykańskich sił powietrznych Mavericka. Będąc najlepszym pilotem zostaje skierowany na szkolenie do Top Gun, najlepszej szkole pilotów w USA, a uczyć go będzie piękna instruktorka, która w dodatku nie jest obojętna wobec młodego pilota. Yankee_Notch

Gatunek
Akcja, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
armia, żołnierz, miłość, przyjaźń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1986-05-12 (świat), 2001-06-28 (dvd)
Wytwórnia
Paramount Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Top Guns (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 13 lat
Czas trwania
110 minut
Budżet
15 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 11 wiadomości

Recenzje

Tom Cruise - American Hero 7

Bardziej wyczuł niż zobaczył serię pocisków zmierzających w stronę lewego silnika. Instynktownie odbił drążek w lewo unikając śmiertelnych żądeł. Ciasno wszedł w zwrot na prawe skrzydło, czując jak krew odpływa mu z mózgu. Wielokrotnie ćwiczył "walkę" z dużymi przeciążeniami na sucho i teraz dało to efekty. Mimo szaleńczych manewrów wciąż miał wroga na ogonie. Postanowił postawić wszystko na jedną kartę. Odpuścił manetki ciągu. Odległość między samolotami zmalała. System ostrzegawczy dał sygnał, że nieprzyjaciel namierzył jego samolot. Gdy już wydawało się, że wszystko przesądzone. Gwałtownie ściągnął drążek, zatrzymał niemal samolot w miejscu i wykonał Immelmana. Po chwili wrogi samolot był w centrum celownika. Beznamiętnie zwolnił rakietę...

Chyba każdy kto widział w swej młodości Top Gun chciał być pilotem myśliwca. Każdy chciał być Maverick'iem. Klasyczny film akcji w doborowej obsadzie do dziś jest kwintesencją kina "lotniczego".

Nie ma się co dziwić, gdyż film jest dziełem pary specjalistów od hitów, czyli Dona Simpsona i Jerry'egp Bruckheimera. Efekty specjalne, które do dziś robią wrażenie. Niezłe aktorstwo w wykonaniu (wtedy młodych wilków) m.in. Toma Cruise'a, Vala Kilmera czy Kelly McGillis. Wśród obsady znalazła się też Meg Ryan z niewielka rolą. Tom Cruise był wtedy prawdziwym amerykańskim bohaterem, który mści się za śmierć przyjaciela, a w chwili najwyższej konieczności jest w stanie pogodzić się ze swym największym wrogiem, aby obronić ojczyznę.

Nie mogę nie wspomnieć o muzyce. Harold Faltermeyer tematem przewodnim zapadł w pamięci wielu. A piosenka zespołu Berlin była hitem nie jednej szkolnej dyskoteki.

Wątpię, żeby ktokolwiek nie widział tego filmu, więc nie będę zachęcał czy odradzał jego obejrzenia. A jak ktoś nie widział niech się wstydzi i szybko się poprawi.

Widział zbliżający się ogromny kształt kołyszący się na oceanie. Był spokojny. Wyciszony. Wiedział, że zrobił to czego oczekiwał po nim kraj i co był winien przyjacielowi. Wypuścił hak hamujący...

5 z 19 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Starszy mężczyzna siedzący przy stoliku razem z Charlie w klubie oficerskim to w rzeczywistości Pete "Viper" Pettigrew. Jest on emerytowanym pilotem marynarki wojennej oraz instruktorem TOPGUN, podczas wojny w Wietnamie zestrzelił MiGa. Był konsultantem technicznym filmu. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 34

simonperch 2016-01-07 4

Nie moja bajka

Chemas 2013-12-07 8

Klasyk i tyle, młody Cruise, jeszcze dobry, bo starał się, druga jego rola po Magnolii i Oczy Kubricka. Soundtrack mistrzostwo świata !!!

master602 2012-12-28 10

10/10 – super polecam

Anonimowy 2008-09-16

Ten film radzę obejrzeć. – Film odniósł wielki sukces kasowy lat 80, dzieło szczególnie popularne wśród nastolatków. Film nie cieszy się najlepszą sławą jako lansujący ideologię militarystyczną. Dzięki roli Mavericka, Tom Cruise został wykreowany na gwiazdę. Oscar za przebojową piosenkę “Take My Breath Away”

Novqa 2008-09-16 9

9/10 – rewelacyjny film, trzeba go obejrzeć

dziubek_1 Novqa 2010-10-26

dodam tylko że ścieżka dźwiękowa filmu też najwyższych lotów

caryca84 Novqa 2011-10-10 9

10/10 – wspaniały klasyk i muzyka niesamowita.

Współtworzą