Clerks - Sprzedawcy 2 2006

Clerks II

Akcja rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z filmu Clerks - Sprzedawcy. Po tym jak spłonął Quick Stop, dwójka sprzedawców - Randall i Dante przenoszą się do pracy do baru szybkiej obsługi, Mooby's.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 56 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jeff Anderson
jako Randal Graves
Brian O'Halloran
jako Dante Hicks
Rosario Dawson
jako Becky Scott
Trevor Fehrman
jako Elias Grover
Jennifer Schwalbach Smith
jako Emma Bunting
Jason Mewes
jako Jay
Kevin Smith
jako Cichy Bob
Rachel Larratt
jako Dziewczyna
Jason Lee
jako Lance Dowds
Wanda Sykes
jako Żona
Ben Affleck
jako Niezdarny facet
Earthquake
jako Mąż

Fabuła

Ze znanym humorem i ironicznym podejściem do życia wracają zakręceni przyjaciele: Dante, Randal, Jay i Cichy Bob. Ponieważ sklep Randala i Dantego spłonął, z entuzjazmem oddają się oni o nowej przygodzie - karierze sprzedawców w restauracji fast food. W nowej pracy ich szefową zostaje piękna Becky, ex-dziewczyna Dantego. Wszyscy razem prowokują, szokują bezpośredniością i z zamiłowaniem żartują z klientów. Kiedy Dante nieoczekiwanie chce się ożenić i opuścić Jersey, Randal organizuje szalone przyjęcie pożegnalne, na którym pojawia się policja, straż pożarna, osioł, a nawet organizacja ochrony praw …zwierząt. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia
Słowa kluczowe
zdrada, przyjaźń, utrata dziewictwa, pożar zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-10-20 (kino), 2006-05-26 (świat), 2007-01-18 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
The Weinstein Company
View Askew Productions
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Passion of the Clerks (USA) (tytuł roboczy)
Clerks 2 (USA) (alternatywna pisownia)
Clerks 2: Hardly Clerkin' (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
97 minut
Budżet
5 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Dobra kontytuacja - niemożliwa? A jednak! 8
  • 2010-08-13
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kiedy ponad dziesięć lat po premierze kultowych już Sprzedawców pojawiła się informacja, że reżyser Kevin Smith zamierza nakręcić kontynuację filmu, fani łapali się za głowę. Czyżby filmowiec całkowicie się wypalił i bierze się za odgrzewane kotlety? Może po średnio udanej Dziewczynie z Jersey i filmie Jay i Cichy Bob kontratakują skończyły mu się pomysły i wziął się za sprawdzony "towar"? Jeszcze inni zadawali pytania o sens kręcenia sequela. Jedyną odpowiedzią dla wielu było nabijanie pieniędzy. Jednak już pierwsze minuty filmu, już pierwsza scena Sprzedawców II rozwiewa wszelkie niepewności.

Pomysłowo nakręcona sekwencja przedstawia otwarcie sklepu przez Dantego. To miał być kolejny nudny, przeciętny dzień w pracy. Zastaje jednak go w płomieniach. Akcja filmu dzieje się dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części filmu. Dante (Brian O'Halloran) i Randal (Jeff Anderson) są już po trzydziestce. Tak naprawdę niewiele się zmienili. Randal pozostaje nadal całkowitym lekkoduchem, kpi z napotkanych ludzi (w tej części nawet z niepełnosprawnych!), Jay i Cichy Bob wciąż tkwią pod sklepem, a Dante szuka własnej ścieżki. Po spłonięciu ich dotychczasowego miejsca pracy - sklepu Quick Stop obaj muszą podjąć się pracy w restauracji Mooby. Podobnie jak pierwsza część Clerks przedstawia jeden dzień z życia sprzedawców, tak też i tutaj punktem zaczepienia jest wyjazd Dantego z narzeczoną (Jennifer Schwalbach Smith, żona reżysera) z New Jersey na Florydę. Czy Randalowi, najlepszemu przyjacielowi Hicksa i Becky, jego nowej szefowej uda się zatrzymać go przy sobie?

Reżyser do drugiej części filmu wprowadził szereg nowych postaci. Świeżego ducha wniosła tutaj szczególnie postać Eliasa, w którą wcielił się młody aktor Trevor Fehrman. Świetnie sprawdził się jako fan gier, filmów, zakompleksiony chrześcijanin. Na uwagę zasługuje scena, w której wraz z innym zagorzałym fanem Władcy Pierścieni próbuje udowodnić wyższość tej trylogii nad Gwiezdnymi Wojnami, za którymi stoi Graves. Dużo energii wniosła tutaj także aktorka Rosario Dawson, która zagrała pracodawczynię w Mooby. Pełna charyzmy, uroku kobieta świetnie wpasowała się w rytm filmu. Nie wyobrażam sobie innej kandydatury na tę rolę. Malutkie role w filmie przypadły do aktorów, którzy już kilka razy występowali u Kevina. Mowa tutaj o Jasonie Lee (Dogma, Szczury z supermarketu) i Benie Afflecku (W pogoni za Amy, Jay i Cichy Bob kontratakują).

Na pewno nie można powiedzieć, że Smithowi od jego debiutu poczucie humoru uległo jakiemuś stępieniu. Wręcz przeciwnie - humor tutaj jest jeszcze bardziej absurdalny, niekiedy obraźliwy i obleśny (np. scena z osłem). Jednak poza komediową wymową filmu dało się poczuć, że obraz dźwiga na barkach ciężar melancholii, stawiając przy tym pytania o trwałość ludzkich uczuć. Film ponadto podejmuje takie tematy jak siła przyjaźni, pokusy "łatwego" życia i wybory, które mają duży wpływ na bohaterów. Jednak wszystkie te elementy rozbrzmiewały w filmie nie przytłaczając go o moralistyczny wydźwięk.

Na ogromną pochwałę zasługuje dobór piosenek, które pojawiają się w tym obrazie. Smith znany z zamiłowania do zespołu Soul Asylum podobnie jak w części pierwszej umieścił na napisach końcowych jeden z ich utworów - "Misery". Oprócz tego znajdziemy piosenkę kapeli Smashing Pumpkins - "1979" podczas sceny, kiedy Dante błąka się po mieście szukając Becky czy też "Raindrops Keep Fallin' on My Head" wykonaną przez B. J. Thomasa puszczoną podczas wyścigów gokartów.

Wydawało się wręcz niemożliwe, że kontynuacja będzie dorównywała filmowi z 1994 r. Jednak Smith udowadnia, że jest nie tylko uzdolnionym twórcą, a także bacznym obserwatorem potrafiącym zachęcić widzów do obejrzenia swoich filmów. Wspaniale, z gracją zakończył opowieść o sprzedawcach i z biegiem czasu wydaje mi się nawet, że gdyby nie powstał sequel czulibyśmy pustkę i pewne niedopowiedzenie do historii Randala i Dantego.

Tak naprawdę dopiero po obejrzeniu filmu zorientujecie się, że oglądaliście subtelny dramat (łagodne słowo, mimo że wcześniej wspomniałem o obleśności niektórych scen) - cokolwiek by to znaczyło. Obok wygłupów bohaterów kryje się prawdziwa opowieść mówiąca wiele o życiu. Sam reżyser, Kevin Smith powiedział w jednym z wywiadów, że uważa ten obraz za najlepszy w jego karierze. Chyba lepszej rekomendacji nie trzeba!

7 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Gdyby Rosario Dawson odrzuciła rolę Becky, żona Smitha - Jennifer Schwalbach Smith zagrałaby tą postać. zobacz więcej

Komentarze 18

Garret_Reza_fdb 2015-11-16 8

http://tinyurl.com/qzu6pc4 DVD, powtórka. Kontynuacja idealna, nadal nie mogę przestać się śmiać. A do tego najlepsza scena w karierze Smitha.

simonperch 2012-09-16 3

Najgorsza kontynuacja filmowa jaką widziałem, 12 lat przerwy to widocznie za dużo, po świetnej 1szej części dostaje to, żenująco słabe i w 90% nie śmieszne coś.

master602 2010-07-02 1

1/10 – po co to nakręcili nuda

Redox master602 2010-07-03 8

A po co dublujesz swoje tematy? Jeden nie wystarcza? Aż takie wielkie ego masz..?

http://fdb.pl/film/2355-clerks-sprzedawcy-2/temat/17839-1-10

master602 2009-03-10 1

1/10 – po co ten film nakręcili nuda

Czudi master602 2009-03-11 8

Zgłoś się do vision – takich ludzi szukają!

elio_bzwp 2007-04-01

nuda – jestem zawiedziony, spodziewałem się czegoś o wiele lepszego, a z tego wynikła komedia romantyczna

Współtworzą