Jak zostać królem 2010

The King's Speech

Oparta na faktach historia ojca Elżbiety II i jego niezwykłej przyjaźni z ekstrawaganckim terapeutą mowy, Australijczykiem Lionelem Logue. Film przedstawia osobistą więź, jaka połączyła króla Jerzego VI, nękanego przez nerwowe jąkanie, z obrazoburczym foniatrą. Drugi syn Jerzego V, książę Albert, znany jako Bertie, nie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Colin Firth
jako Król George VI
Geoffrey Rush
jako Lionel Logue
Helena Bonham Carter
jako Królowa Elżbieta
Jennifer Ehle
jako Myrtle Logue
Michael Gambon
jako Król George V
Derek Jacobi
jako Arcybiskup Cosmo Lang
Guy Pearce
jako Król Edward VIII
Timothy Spall
jako Winston Churchill
Anthony Andrews
jako Stanley Baldwin
Eve Best
jako Wallis Simpson
Freya Wilson
jako Księżniczka Elżbieta
Ramona Marquez
jako Księżniczka Margaret

Oparta na faktach historia ojca Elżbiety II i jego niezwykłej przyjaźni z ekstrawaganckim terapeutą mowy, Australijczykiem Lionelem Logue. Film przedstawia osobistą więź, jaka połączyła króla Jerzego VI, nękanego przez nerwowe jąkanie, z obrazoburczym foniatrą. Drugi syn Jerzego V, książę Albert, znany jako Bertie, nie był prawowitym następcą tronu. Kiedy jednak jego brat, Edward, abdykował, by poślubić Amerykankę Wallis Simpson, Bertie wstąpił na tron jako Jerzy VI. Został królem w czasie, gdy radio zdobywało coraz większą popularność, a nad światem zawisło widmo II wojny światowej. Król, który nagle znalazł się w centrum międzynarodowej uwagi, musiał przemawiać nie tylko do swojego narodu, ale do wszystkich mieszkańców Imperium Brytyjskiego. Gdy zawiedli wszyscy tradycyjni lekarze, jego żona, królowa Elżbieta - przyszła Królowa Matka - zatrudniła niekonwencjonalnego specjalistę nazwiskiem Logue, aby pomógł królowi odnaleźć głos, który mógłby natchnąć naród u progu wojny. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Historyczny, Biograficzny
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, pewność siebie, anglia, król zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2011-01-28 (kino), 2010-09-06 (świat)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Weinstein Company, The
UK Film Council
Momentum Pictures (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Australia, USA
Czas trwania
118 minut
Budżet
15 000 000 USD
Wiadomości 25
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Guy Pearce, który w filmie gra Edwarda VI, starszego brata Jerzego VI, w rzeczywistości jest młodszy od Colina Firtha o 7 lat. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Fabuła "Jak zostać królem" — Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po śmierci króla Jerzego V (Michael Gambon) i szokującej abdykacji Edwarda VIII (Guy Pearce), książę Albert (Colin Firth) musi, pomimo wielkich oporów, objąć tron Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu... zobacz więcej

Komentarze do filmu 18
pajki_filmaniak 8

bardzo ciekawy film i gra aktorska 8/10

mrking

Chcesz obejrzeć Jak zostać Królem – legalnie bez reklam ? – Kupiłem nowy numer miesięcznika Komputer Świat 9/2012 i stamtąd obejrzałem w strefie VOD legalnie pełnometrażowy film "Jak zostać królem" – polecam bo w cenie gazety dostajemy sporo bonusów.

jacks 6

6/10 – ale że Oscar? – Film jest ciekawy – bez dwóch zdań. Zdecydowanie wyróżniają się kreacje Firtha i Rusha co czyni seans całkiem przyzwoitym, ale moim zdaniem to trochę mało na Oscara za najlepszy film. Szanujący kinomaniak powinien ten obraz zobaczyć, ale nie jest to pozycja obowiązkowa dla kogoś kto szuka wyłącznie relaksu przed telewizorem…

Redox jacks 6

Również mam podobne odczucia co do filmu i Oscarów. Obraz zdecydowanie dużo słabszy w moim odczuciu od "Social Network", "127 godzin" czy chociażby "Prawdziwego męstwa". Oscara za najlepszy film jeszcze jakoś bym przebolał, ale nagrodzenie reżyserii zamiast mistrzowskiej roboty Davida Finchera przy "Social Network" trudno wybaczyć.

Film jest całkiem dobry, jednak ma tendencję do wpisywania się w znane schematy. Faktycznie duet Firth-Rush nieźle sobie poradził, szczególnie w typowo humorystycznych sekwencjach filmu.

6/10

Mis_Koralgol jacks 7

Tak jak czytam twoją opinie Redox to z ciekawości zapytam się po czym poznajesz dobrego reżysera :? czy dobrą reżyserię ? Bo jak sobie tak pomyślałem to dla mnie reżyser jest tą "niewidzialną ręką" przez którą film jest dobry – i ja najwyżej mogę ocenić film jako całość – zdjęcia, scenariusz, grę aktorską z osobna i ich kompozycje jako w całości – ale czy tam się doszukiwać roli reżysera ? Takie rozterka mnie naszła – jak oni odróżniają Oskara za reżyserię a jak Oskara za najlepszy film ? Czy może najlepszy film to ten który ma najsilniejszy oddźwięk ? Czyt dobry reżyser może zrobić film o kawie i papierosach, ale film ogólnie będzie mniej znaczący niż nie wiem – taki o malowanym na twarzy szkocie, czy jąkającym królu ?

P.S. 7/10

Darth_Artur 9

przyjemny – Nie wiem czy to dobre określenie dla filmu, ale był bardzo sympatyczny. Bardzo dobra gra aktorska, historia ciekawa choć z pozoru banalna. Do tego idealnie wyważona dawka dobrego humoru.

SPOILERY

Inna sprawa że dość dziwnie się czułem oglądając film w którym najważniejszym elementem drugiej wojny światowej było przemówienie radiowe króla, ale to już takie typowo subiektywne odczucie.

nie wiem co napisać… uwielbiam Firtha, Rusha, Bonham-Carter – film nawet niegłupi ALE – spodziewałam się czegoś ZNACZNIE lepszego, jeszcze po Oskarze za najlepszy film ubiegłego roku.. Firth bardziej zasłużył na Oskara za rolę w "Samotnym mężczyźnie" – bo to wg mnie była rola jego życia, tu – jako król – jest po prostu dobry. Bardziej podobała mi się kreacja Rusha.
7/10 to moja ocena (za rozczarowanie!)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Yankee_Notch
118 pkt.
2
nathalie
82 pkt.
4
Bloody_Boy
52 pkt.
5
ruls7
40 pkt.
6
jacks
34 pkt.
7
Sweet_Foxy
30 pkt.
8
Hsi_Nao
29 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…