Bohaterem filmu jest szesnastoletni uczeń szkoły średniej, który w staruszku mieszkającym w sąsiedztwie rozpoznaje poszukiwanego nazistę. W zamian za milczenie żąda, by Niemiec opowiedział mu wszystko o czasach, kiedy kierował obozem zagłady. Szantażowany nazista obmyśla szatańską intrygę wciągając chłopaka w śmiertelnie niebezpieczną rozgrywkę.
Obsada i ekipa
  • Podczas ceremonii rozdania świadectw możemy dostrzec Stephena Kinga - autora noweli "Zdolny uczeń", na podstawie którego nakręcono film.
  • Mówiono o wersji filmowej w 1984 roku. James Mason zgodził się zagrać Kurta, ale zmarł na atak serca, zanim można było rozpocząć zdjęcia. Richard Burton został uznany za jego następcę, ale zmarł z powodu krwotoku mózgowego, zanim mógł przyjąć rolę. Pierwsza próba sfilmowania tej historii w 1987 roku przekroczyła budżet i została przerwana po sześciu tygodniach zdjęć, podczas gdy pozostało tylko dziesięć dni zdjęć. Według Stephena Kinga, który widział trzy czwarte filmu, „było naprawdę dobrze”. W filmie zagrali Ricky Schroder jako Todd Bowden i Nicol Williamson jako Kurt Dussander, a wyreżyserował go Alan Bridges.
Okoliczności
  • Kiedy Stephen King dowiedział się, że Bryan Singer będzie reżyserował ten film, sprzedał prawa do ekranizacji tego filmu za jednego dolara.
Pozostałe
  • Film został nakręcony w okresie od 18 lutego do 3 maja 1997 roku.
  • Taśma filmowa mierzyła 3050 metrów.
Więcej informacji

Proszę czekać…