Halloween

1978
Film
Michael Myers zabija swoją siostrę w noc Halloween 1963 roku. Piętnaście lat później ucieka ze szpitala psychiatrycznego i wraca do rodzinnego Haddonfield, by znowu mordować.
7,2
245
ocen
oceń
film
Reżyseria
109 lubi
7 obejrzy
245 obejrzało

Gdzie obejrzeć

Zwiastuny

1

Zdjęcia

27 dodaj zobacz wszystkie

Obsada

dodaj zobacz obsadę
Donald Pleasence
jako Dr Sam Loomis
Jamie Lee Curtis
jako Laurie Strode
Nancy Kyes
jako Annie Brackett
P.J. Soles
jako Lynda van der Klok
Charles Cyphers
jako Szeryf Leigh Brackett
Kyle Richards
jako Lindsey Wallace
Brian Andrews
jako Tommy Doyle
John Michael Graham
jako Bob Simms
Nancy Stephens
jako Marion Chambers
Arthur Malet
jako Dozorca cmentarza
Mickey Yablans
jako Richie
Brent Le Page
jako Lonnie Elamb

Fabuła

Opisy 3 dodaj

Psychicznie chory Michael Myers od dzieciństwa, od chwili, gdy zamordował swoją siostrę, przebywa w zakładzie zamkniętym, z którego ucieka, wracając w rodzinne strony. W czasie Halloween nawiedza spokoje miasteczko, które ciągle o nim pamięta. Napada na grupę niczego się niespodziewających nastolatków, powtarzając makabryczny scenariusz. Jego psychiatra ściga go w przekonaniu, że pacjent jest manifestacją wcielonego zła… Yasha

Gatunek
Horror

Zobacz także

Szczegóły

dodaj
Premiera
1978-10-25 (świat)
Wytwórnia
Compass International Pictures
Crest Digital (postprodukcja)
Samuel Goldwyn Studios (postprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
John Carpenter's Halloween (USA) (tytuł pełny)
The Babysitter Murders (USA) (tytuł roboczy)
Halloween: Niebezpieczny zbieg (Polska) (tytuł video)
He Came Home for Halloween (USA) (tytuł promocyjny)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
91 minut
Budżet
325 000 USD

Wiadomości

7 zobacz więcej

Recenzje

4 dodaj
Timothy użytkownik
10
Gdy ktoś pyta mnie o mój ulubiony i zarazem najlepszy horror, zawsze odpowiadam to samo – „Halloween” Johna Carpentera! przeczytaj recenzję
NeverGiveUp użytkownik
10
Podium wśród slasherów przeczytaj recenzję
Krzysztof Walecki krytyk
Film.org.pl
HALLOWEEN Johna Carpentera to klasyk grozy, który zdefiniował gatunek. Morderca, maska, słynna muzyka - nieodłączny element popkultury. przeczytaj recenzję
Marcin Knyszyński krytyk
Esensja
Rewelacyjny, przerażający horror, który pozostaje z widzem jeszcze długo po zakończeniu emisji. przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że?

dodaj
Ciekawostka
Hołdem dla filmu jest portugalski slasher „Halloween: Filho Pródigo” z 2021 roku. zobacz więcej
Wpadka
W 1963 roku żaden uczeń nie mógłby mieć długich włosów w szkole. zobacz więcej
Ścieżka dźwiękowa zobacz więcej
Laurie Knows
Wykonana przez John Carpenter
Kompozytor John Carpenter

Powiązane filmy

49 dodaj zobacz wszystkie

Komentarze do filmu

16
8

Stalkerowaty psychol Myers w akcji. Niezła scena z duchowatym prześcieradłem i okularkami. Fajny motyw muzyczny.

7

Dziedzictwo carpenterowskiego Halloween zostało w 100% wykorzystane w późniejszych horrorach, ale sam film już bardzo się postarzał.

6

Niezła produkcja, trzyma poziom, ale z lat 70. moim ulubionym filmem Carpentera jest zdecydowanie "Atak na posterunek 13". BTW To chyba jedyna część, w której widać twarz dorosłego Michaela Myersa.

8

Wspaniałe operowanie przestrzenią i dźwiękiem, kultowa muzyka. Trochę szkoda końcowej bieganiny – jasne, prawa gatunku, ale napięcie jednak nieco siada.

Współtworzą

dodaj zobacz wszystkich
1
Sweet_Foxy
524 pkt.
2
Ronaldinho
94 pkt.
3
jacks
80 pkt.
4
norwichgirl0891
40 pkt.
5
Timothy
28 pkt.
6
roksana_goly
21 pkt.
7
NeverGiveUp
20 pkt.
8
89Keradius
15 pkt.
Nawigacja