Super 8 2011

Lato 1979 roku. Grupa przyjaciół w małym miasteczku Ohio, jest świadkiem katastrofy kolejowej podczas kręcenia filmu Super 8, wkrótce potem podejrzewają, że to nie był wypadek. W mieście mają miejsce dziwne i niewytłumaczalne zaginięcia, lokalny zastępca szeryfa stara się odkryć prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 11 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Kyle Chandler
jako Jackson Lamb
Elle Fanning
jako Alice Dainard
Joel Courtney
jako Joe Lamb
Gabriel Basso
jako Martin
Noah Emmerich
jako Nelec
Ron Eldard
jako Louis Dainard
Riley Griffiths
jako Charles Kaznyk
Ryan Lee
jako Cary
Zach Mills
jako Preston
Jessica Tuck
jako Pani Kaznyk
Joel McKinnon Miller
jako Pan Kaznyk
Andrew Miller
jako Bliźniak Kaznyk

Fabuła

Lato 1979 roku. Grupa przyjaciół w małym miasteczku Ohio, jest świadkiem katastrofy kolejowej podczas kręcenia filmu Super 8, wkrótce potem podejrzewają, że to nie był wypadek. W mieście mają miejsce dziwne i niewytłumaczalne zaginięcia, lokalny zastępca szeryfa stara się odkryć prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić. ferhin2

Gatunek
Thriller, Sci-Fi
Słowa kluczowe
grupa przyjaciół, przyjaźń, lata 70., miasteczko zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2011-06-17 (kino), 2011-06-09 (świat), 2011-11-30 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Paramount Pictures
Amblin Entertainment
Bad Robot
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Acadia (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Super 8: The IMAX Experience (USA)
Darlings (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Wickham (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Czas trwania
112 minut
Budżet
50 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 19 wiadomości

Recenzje

Super 8 jest dobrą mieszanką schematów, co zaowocowało jednym z najlepszych filmów 2011 roku. 8

Od pierwszy sekund, gdy słyszymy nuty muzyki Giacchino i widzimy loga wytwórni, odczuwalny jest klimat znany z minionych lat. Przez seans wszystko jest utrzymane w tonie dawnego Spielberga - począwszy od zdjęć, przez rozwój fabuły, skończywszy na schematach w historii. Nie jest to jednak tutaj wadą - Abrams, czerpiąc ze standardów dawnego kina, pokazuje widzom, że dzisiaj ta prostota, naiwność już nie jest obecna - wszystko zostało wyparte przez puste, komputerowe efekty, z którymi w parze nie idzie dobra, wciągająca historia. I to jest zarazem wielką zaletą dla widza, który wychował się na kinie z lat 70. czy 80. - oglądając można poczuć się jak w domu, dostając coś, za czym szczerze się tęskniło.

Super 8 jest właśnie taką produkcją, w której główną rolę gra historia i bohaterowie, a efekty specjalne są tylko dodatkiem. Akcja rozgrywa się w 1979 roku i wszystko kręci się wokół grupy dzieci, które próbują nakręcić amatorski film o zombie. Podczas nocnych zdjęć dochodzi do widowiskowego wykolejenia się pociągu, z którego wydostaje się "coś". To "coś" zaczyna porywać ludzi, pojawia się wojsko i tak powoli rozwija się intryga. Śledzimy dwa wątki - jeden główny związany z pociągiem i "czymś", co z niego uciekło oraz wątek obyczajowy związany z głównym bohaterem, Joe Lambem, który w wyniku wypadku stracił matkę. Fabuła jest przesiąknięta prostotą i naiwnością, która była typowa dla tamtego kina, lecz kompletnie nie przeszkadza w odbiorze. Abrams buduje emocje i prowadzi całą narrację, jak dawny Spielberg. Najpierw poznajemy naszych bohaterów, zżywamy się z nimi, a potem w napięciu przeżywamy ich przygody. Wszystko okraszone często używanym schematem Spielberga - zwykła jednostka w niezwykłych okolicznościach. Wykorzystano także ukazanie nie zbyt dobrych relacji rodzica z dzieckiem, które pamiętamy m.in. z E.T. czy Indiana Jones i Ostatnia krucjata. Reżyser dawkuje wszystkiego po trochu, tworząc momentami silne emocje - "coś" podczas pierwszych akcji nie jest w ogóle widziane przez widza - tutaj można zacytować kolejną myśl Spielberga - widz boi się bardziej tego, czego nie widzi. Znajdzie się w filmie parę scen grozy, przy których bezwiednie podskoczy się na kinowym fotelu.

W obsadzie Super 8 nie ma żadnych gwiazd kina, lecz mniej znani aktorzy. Do najbardziej rozpoznawalnych osób zdecydowanie należą Noah Emmerich i Kyle Chandler, którzy przyzwoicie odegrali swoje postaci, ale nie wybijają się tutaj nic poza standard. Największe wrażenie zrobiły tutaj dzieci, szczególnie Elle Fanning, młodsza siostra Dakoty, która nadała swojej postaci głębi i wielowymiarowości. Jej rówieśnicy również pokazują się z dobrej strony i nie odstępują poziomem jej na krok.

Na uwagę zasługują także zdjęcia Larry'ego Fonga i muzyka Michaela Giacchino. Te elementy również są utrzymane w starym stylu, co potęguje pozytywny odbiór Super 8. Partytura Giacchino idealnie ilustruje obraz, nie jest natarczywa, dodaje emocji w odpowiednich scenach, a po wyjściu z kina temat muzyczny długo gra w głowie, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Odczuwalne są w niej inspiracje Johnem Williamsem.

Super 8 przede wszystkim jest hołdem dla starego kina, który najlepiej ogląda się przez pryzmat wspomnień. Wszystko to świetnie się zazębia i tworzy spójną całość. Są emocje, jest napięcie, mamy bohaterów, którym kibicujemy i poczucie tęsknoty za tego typu kinem - pełnym naiwności, na którym widz naturalnie mógł poczuć się jak dziecko, śledząc z zapartym tchem losy bohaterów. Dla widzów wychowanych na filmie lat 80., będzie to niesamowita zabawa i powrót do fantastycznego okresu. Dla współczesnego młodego widza Super 8 będzie zbyt statyczny, mało efekciarski i najpewniej także przegadany. Młodzież przyzwyczajona do nieustannych fajerwerków typu Transformers będzie po prostu się nudzić. Efektem Super 8 J.J. Abramsa jest przede wszystkim pokazanie widzom, czym tak naprawdę jest magia kina - są to wspaniałe opowieści, przemawiające do serca i gwarantujące zawsze tak samo dobrą zabawę. Super 8 dostarcza widzom tej magii w całej okazałości.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

O filmie — Jest lato 1979 roku. Grupa przyjaciół z niewielkiego miasteczka w Ohio decyduje się nakręcić film o zombie. W trakcie zdjęć realizowanych na taśmie 8 mm, dochodzi do groźnej katastrofy kolejowej. Cudem uniknąwszy śmierci, młodzi filmowcy odkrywają, że wypadek nie był przypadkiem. W miasteczku znikają ludzie i dochodzi do innych niewytłumaczalnych zjawisk. Kiedy... zobacz więcej

Komentarze 31

Mrozikos667 2016-08-25 9

Obcy taki wrażliwy, dzieciaki takie wrażliwe, Abrams taki wrażliwy, Mróz taki wzruszony. Co tu dużo mówić – super.

ferhin2 2011-10-31 8

Dobry. - Mimo że bohaterowie to dzieci, muszę przyznać , że film jest dobry. Niezły pomysł, a wykonanie bardzo dobre. Tak jak oglądałem przypominał mi się trochę Goonies z dzieciństwa.

micamic 2011-10-29 4

Dużo szumu o nic – Tyle zapowiedzi podsycających moją ciekawość, w tym interaktywny trailer w grze Portal 2, a tutaj słaby film z jednym podstarzałym alienem, coś jakby ET trzydzieści lat później. Wielki zawód, że facet od Lostów wyreżyserował taki słaby film, a Spielberg dał mu na to kasę.
Chociaż może film nie jest słaby, jest poprawny, ale moje oczekiwania były znacznie większe. Dlatego spory zawód.
Karygodne naiwności w scenariuszu. Może amerykańskie nastolatki kupują takie bzdety, jak to, że oddział żołnierzy przybywający na miejsce katastrofy nie wyśle kogoś w pogoń za samochodem, który odjechał kilka sekund wcześniej, albo wielki magnes, który przyciąga wszystkie metalowe przedmioty (nawet samochody) a żołnierze stoją sobie spokojnie ściskając swoje M-16 (pewnie wykonane z polimerów :D)

CameronPoe 2011-10-26 10

PRZECUDOWNY WSPANIAŁY FILM DLA CAŁEJ RODZINY!!!! – Połączenie filmów Goonies i Monster Squad, więc jeżeli jesteś fanem tych filmów to MUSISZ OBEJRZEĆ ten fantastyczny film SUPER 8 :))))))

herkac 2011-08-20 8

dałem 8 za tematy muzyczne – Film może nie rewelacyjny ale poprawny z plusem. Czeka się z zainteresowaniem na finał. Pomysł z filmem w filmie też ma swój smaczek.

Współtworzą