Geneza planety małp 2011

Rise of the Planet of the Apes

Naukowcy prowadzą testy genetyczne na młodym szympansie o imieniu Caesar i są o krok od przełomu w medycynie. Tymczasem największe odkrycie w dziejach ludzkości staje się jednocześnie największym dla niej zagrożeniem. Szympans rozwija inteligencję równą ludzkiej i odczuwa podobne do naszych emocje. Gdy Caesar zdaje sobie sprawę… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 11 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

James Franco
jako Will Rodman
Freida Pinto
jako Caroline
Andy Serkis
jako Caesar
John Lithgow
jako Charles Rodman
David Oyelowo
jako Steve Jacobs
Devyn Dalton
jako Cornelia
Tyler Labine
jako Franklin
Chelah Horsdal
jako Irena
Leah Gibson
jako Alyssa Williams
Sonja Bennett
jako Kobieta na ulicy
Jamie Harris
jako Roy

Fabuła

Naukowcy prowadzą testy genetyczne na młodym szympansie o imieniu Caesar i są o krok od przełomu w medycynie. Tymczasem największe odkrycie w dziejach ludzkości staje się jednocześnie największym dla niej zagrożeniem. Szympans rozwija inteligencję równą ludzkiej i odczuwa podobne do naszych emocje. Gdy Caesar zdaje sobie sprawę jak źle traktowani są jego pobratymcy, staje na czele rebelii. Dopiero walka zdecyduje, jaki gatunek będzie dominował na całej planecie. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Akcja, Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
zemsta, morderstwo, bunt, naukowiec zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2011-08-05 (kino), 2011-08-04 (świat), 2011-12-06 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
Twentieth Century Fox Film Corporation
Chernin Entertainment
Dune Entertainment
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Bunt małp (Polska) (tytuł roboczy)
Caesar (USA) (tytuł roboczy)
Genesis: Apes (USA) (tytuł roboczy)
Planet of the Apes: Genesis (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
105 minut
Budżet
90 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 49 wiadomości

Recenzje

Ludzka strona małpy 6
  • 2013-08-12
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Mając w pamięci niezbyt udany remake Planety małp w reżyserii Tima Burtona, byłem pełen obaw, gdy po raz pierwszy usłyszałem o planach nakręcenia kolejnej odsłony jednego z największych klasyków kina science-fiction.W dobie wielkich technicznych możliwości bałem się, że twórcy pójdą w efekciarstwo i to właśnie efekty komputerowe będą najważniejszym elementem owej produkcji. Tak się jednak nie stało i z ręką na sercu mogę napisać, że efekty specjalne nie przysłoniły treści. Zacznijmy jednak od początku.

Akcja Genezy… dzieje się we współczesnym San Francisco, w którym grupa naukowców, na czele z Willem Rodmanem przeprowadza badania na szympansach. Ich celem jest wynalezienie lekarstwa na Alzheimera. Żeby nie było tak kolorowo z czasem dowiadujemy się, że ojciec głównego bohatera boryka się z tą straszną chorobą. Gdy dochodzi do wypadku z udziałem małpy, na której przeprowadzano badania, zarząd firmy postanawia zamknąć laboratorium i zaprzestań eksperymentów. Wszystkie małpy zostają uśpione poza małym szympansiątkiem urodzonym w trakcie badań. Will adoptuje młodą małpę - Cesara, która w skutek zmian genetycznych jakie w niej zachodzą, staje się znacznie bardziej inteligentna od pozostałych przedstawicieli swojej rasy.

Na wstępie wspomniałem, że efekty specjalne nie przysłoniły treści płynących z tej historii. Jest to oczywiście prawda, jednak nie mogę umniejszać zasług ludzi odpowiedzialnych za grafikę i efekty, którzy komputerowo stworzyli głównych bohaterów tej produkcji, czyli małpy. Ich wygląd, zachowanie i ruchy wyglądają bardzo realistycznie. Momentami wydaje się, że są to żywe stworzenia, które zostały odpowiednio wytresowane na potrzeby filmu. Tak jednak nie jest. Wszystkie szympansy, orangutany oraz goryl są wygenerowane komputerowo. Pisząc o efektach specjalnych, które nie przysłoniły treści miałem bardziej na myśli brak wielkiej ilości wybuchów, strzelanin czy pościgów. Nie one tutaj są najważniejsze.

Twórcy skupili się na pokazaniu portretu psychologicznego zniewolonej małpy, która z każdym kolejnym dniem zaczyna nienawidzić człowieka, jego zachowanie i sposób, w jaki traktowane są człekokształtne. Nie jest to przemiana, która następuje z dnia na dzień. Zmiany w osobowości Cesara następują stopniowo. Z bojaźliwej w nowym otoczeniu małpy, tęskniącej za swoim ludzkim przyjacielem, z czasem zmienia się w lidera, który zaczyna pojmować rzeczywistość i sytuację, w jakiej znalazł się nie tylko on, ale także reszta przedstawicieli jego gatunku - są niewolnikami człowieka. Postanawia z tym walczyć i tchnąć ducha walki w inne małpy. Z każdą kolejną sekundą napięcie rośnie i coraz bardziej wyczekiwane są pierwsze słowa, które zostaną wypowiedziane przez super inteligentną małpę.

Nie mogę nie wspomnieć także o Andym Serkisie, który znany jest głównie z roli Golluma w trylogii "Władca Pierścieni". Po raz kolejny zmierzył się z technologią motion capture wcielając się tym razem w postać Cesara. Jego komputerowo wygenerowany bohater potrafi pokazać, a co najważniejsze przekazać uczucia i empatię płynące z jego oczów i mimiki. Poza tym na ekranie, jako dodatek mający upiększyć widowisko, widzowie dostają Jamesa Franco i Freidę Pinto.

Rupert Wyatt, który jest reżyserem młodym i jeszcze niezbyt doświadczonym, został rzucony na bardzo głębokie wody. Zmierzył się z legendą i klasyką kina science fiction. Jego obraz oczywiście nie posiada tego klimatu i magii jaka płynie z oryginalnej Planety małp Franklina J. Schaffnera. Jest to jednak solidna rozrywka, rzetelnie i płynnie nakręcona, która mnie jako wielkiego fana tej serii potrafiła usatysfakcjonować. Zdecydowanie jest to lepsza próba niż film Burtona sprzed dziesięciu lat. Przed obejrzeniem Genezy… zalecałbym jednak zapoznanie się ze wcześniejszymi produkcjami o małpach, dzięki czemu satysfakcja po obejrzeniu filmu Wyatta będzie jeszcze większa.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Geneza: Jak doszło do rewolucji? — Will wychowuje Caesara we własnym domu, razem z ojcem. „Zajmuje się nie tylko chorym Charlesem, ale i młodym szympansem. Zaczyna być wrażliwym człowiekiem, a nie tylko naukowcem. Bardziej zależy mu na podopiecznym niż na badanym leku.” – mówi Franco. Caesar to nie jest zwykłe zwierzę. Will jest dla niego jak ojciec. „Ten film to dla mnie historia o relacjach ojców... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 4 powiązane

Komentarze 49

Sebioslaw 2018-03-17 7

Pomimo dużej naiwności, jest to dla mnie chyba najlepsza część z całej trzyczęściowej serii. Sceny w ogrodzie zoologicznym świetnie nakręcone.

jacks 2013-06-02 6

6/10 – miałem większe oczekiwania – Całość jest zgrabnie wykonanym wstępem do serii jednak razi dość naiwny scenariusz i głupota niektórych bohaterów. Wszystko ratuje końcowa scena po ucieczce małp, a sam finał pozostawia niedosyt.

sowa 2011-11-09 6

Naiwny – Film ratuje to ze jest swietnie wykonana animacja małp i dobrze nagrany czyli zdjęcia, ale fabuła ciagnie sie i ciagnie, dopiero koncowka daje troszke akcji, zawiodłem sie ale czekam na 2 czesc moze tam pokaza jak małpy zawładneły swiatem i zakopały statue wolności.

micamic 2011-11-08 8

Dobry ale naiwny – Pełne naiwności rodzinne kino akcji, zrobione przez specjalistów dlatego sam byłem zaskoczony tym jak dobrze bawiłem się na tym filmie. Dopracowany i oryginalny scenariusz, choć pełen bajkowych naiwności (wirus w jedeną noc leczy ojca chorego na Alzheimera i przyspiesza ewolucję mózgu małpy o dziesiątki tysięcy lat).
Paradoksalnie ten film najbardziej cierpi z tego powodu, że starano się go przystosować dla młodszej (12 letniej) publiczności. Uczyniono to mało konsekwentnie bo jest parę scen krwawych a w wielu innych brutalność jest jakby ocenzurowana. Małpy są zaskakująco humanitarne i mało agresywne. Szkoda, bo gdyby powieżyć ten film komuś, kto zrobiłby z go z jajem, np takiemu Peterowi Jacksonowi, to wyszedłby niezły thriller lub nawet horror.
Ale nie ma co narzekać – i tak warto obejrzeć. I już czekam na kolejne części.
Duuuuży plus za genialną grafikę komputerową (doskonale odwzorowane małpy) i kolejną świetną kreację Andiego Serkisa, odtwórcy Goluma z Władcy Pierścieni.

mortas80 2011-10-14

zaskakujący – naprawdę dobre kino.dobra fabuła,dobrze zrobione efekty.wciąga.do końca.

Współtworzą