Niebezpieczne związki 1988

Dangerous Liaisons

Markiza de Merteuil chce, aby Vicomte de Valmont, jej były kochanek, uwiódł Cecile de Volanges, przyszłą żonę jej innego byłego kochanka. Na początku Valmont nie jest zainteresowany tą propozycją, gdyż chce uwieść Madame de Tourvel, którą uważa za lepszą zdobycz. Kiedy jednak matka Cecile pokrzyżuje mu plany, Valmont przystaje… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 52 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Glenn Close
jako Markiza Isabelle de Merteuil
John Malkovich
jako Wicehrabia Sébastien de Valmont
Michelle Pfeiffer
jako Pani Tourvel
Swoosie Kurtz
jako Pani Volanges
Keanu Reeves
jako Kawaler Raphael Danceny
Mildred Natwick
jako Pani Rosemonde
Uma Thurman
jako Cecile de Volanges
Peter Capaldi
jako Azolan
Joe Sheridan
jako Georges
Valerie Gogan
jako Julie
Laura Benson
jako Emilie
Joanna Pavlis
jako Adèle

Fabuła

Markiza de Merteuil chce, aby Vicomte de Valmont, jej były kochanek, uwiódł Cecile de Volanges, przyszłą żonę jej innego byłego kochanka. Na początku Valmont nie jest zainteresowany tą propozycją, gdyż chce uwieść Madame de Tourvel, którą uważa za lepszą zdobycz. Kiedy jednak matka Cecile pokrzyżuje mu plany, Valmont przystaje na propozycję Markizy. majron

Gatunek
Kostiumowy, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
zemsta, korupcja, zdrada, miłość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1990-06-15 (kino), 1988-12-16 (świat), 2015-02-13 (dvd)
Dystrybutor
ITI Cinema
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
119 minut
Budżet
14 000 000 USD

Recenzje

W sieci intryg 10

Wymowa książki "Les liaisons dangereuses" Choderlosa de Laclosa z 1782 roku pomimo upływu wieków pozostaje nadal aktualna. Nie dziwi zatem fakt, że mimo epistolarnej formy, która jest niezwykle trudna do zekranizowania, powieść ta doczekała się niejednej filmowej adaptacji. Ośmielę się postawić tezę, że żaden z filmów, które powstały na jej podstawie, nie może się równać dziełu Stephena Frearsa Niebezpieczne związki z 1988 roku.

Akcja filmu toczy się w XVIII wiecznej Francji. Piękne stroje, peruki i makijaż na zewnątrz oraz wstrętne knowania, brudne myśli i ohydne uczynki w środku człowieka. Aprobata śmietanki towarzyskiej znaczy tu najwięcej, odrzucenie przez społeczeństwo dużo gorsze jest od prawdziwego umierania.

Markiza de Merteuil (Glenn Close) pragnie zemsty na swoim byłym kochanku. Narzędziem w jej rękach ma być uwodzicielski, pozbawiony wszelkich skrupułów (i wydawałoby się również uczuć) wicehrabia de Valmont (John Malkovich). Ofiarą spisku stanie się młodziutka i niewinna Cecile de Volanges (Uma Thurman). Przy okazji wicehrabia zamierza wygrać zakład, że uda mu się uwieść i porzucić uważaną za wzór cnót madame de Tourvel (Michelle Pfeiffer). Jednakże nagle w te wyprane z emocji plany zaczynają wdzierać się prawdziwe uczucia, o które nikt nikogo by nie posądzał w tym pragmatycznym i cynicznym światku. Wydawałoby się, że w tym świecie rządzonym przez konwenanse, nie ma miejsca na coś takiego jak miłość. Jednak nawet tu wkrada się ona, pomimo wszelkich przeciwności, nawet w tych mrocznych czasach próbuje rozświetlić ludzkie serca.

Reżyserowi udało się oddać ducha zepsucia epoki. Ogromna w tym zasługa znakomitej obsady. Całą dramaturgię tej historii wyczytujemy z twarzy aktorów. Ich kreacje są idealnie stonowane. Nie ma tu zbędnych słów ani gestów. Na trio: Glenn Close, John Malkovich i Michelle Pfeiffer patrzy się z szeroko otwartymi ustami od pierwszej do ostatniej minuty. Cała trójka daje popis swoich niewątpliwych umiejętności. Zwłaszcza aktorski pojedynek Close - Malkovich jest prawdziwą ucztą dla oka.

Uważam film Frearsa za bezapelacyjne arcydzieło. Ani komediowy Valmont Milosa Formana ani uwspółcześnione Cruel intentions nie mogą się z nim równać, choć nie są to przecież złe filmy. Niebezpieczne związki to nie tylko kostiumowy melodramat. To również dramat psychologiczny, próbujący zgłębić motywy ludzkich działań oraz prześledzić ich konsekwencje. Rzadko kiedy trafia się film tak wszechstronny i głęboki a zarazem dość prosty i oszczędny w środkach. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto poszukuje w filmie czegoś więcej niż tylko prostej rozrywki.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 2

m_wislaczka 2007-08-22 8

Cool filmik – Podobal mi sie bardzo :) a John Malkowich po prostu ahhh on jest boski :) mocne 8/10

caryca84 m_wislaczka 2010-01-06 7

7/10 – dobre kreacje, ale jakoś uczucia głównych bohaterów nie bardzo mnie przekonywały.

Współtworzą