60 sekund 2000

Gone in Sixty Seconds

Sławny Randall "Memphis" porzucił przestępcze życie już dawno. Teraz jednak nie ma wyboru - by ocalić przed zemstą mafii młodszego brata musi powrócić do tego w czym osiągnął prawdziwe mistrzostwo i stał się legendą czyli do kradzieży samochodów. Memphis zbiera swoich dawnych kumpli i przygotowuje się do wykonania zadania w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 36 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Nicolas Cage
jako Memphis Raines
Giovanni Ribisi
jako Kip Raines
Angelina Jolie
jako Sara "Sway" Wayland
T.J. Cross
jako Lustrzanka
Scott Caan
jako Tumbler
James Duval
jako Freb
Will Patton
jako Atlee Jackson
Delroy Lindo
jako Roland Castlebeck, detektyw
Timothy Olyphant
jako Drycoff, detektyw
Chi McBride
jako Donny Astricky
Robert Duvall
jako Otto Halliwell

Fabuła

Sławny Randall "Memphis" porzucił przestępcze życie już dawno. Teraz jednak nie ma wyboru - by ocalić przed zemstą mafii młodszego brata musi powrócić do tego w czym osiągnął prawdziwe mistrzostwo i stał się legendą czyli do kradzieży samochodów. Memphis zbiera swoich dawnych kumpli i przygotowuje się do wykonania zadania w ciągu jednej nocy, na specjalne zamówienie, które ściśle określa markę i rocznik, ma ukraść 50 samochodów. Anonimowy

Gatunek
Akcja, Thriller, Kryminał
Słowa kluczowe
krew, zemsta, policja, miłość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-06-30 (kino), 2000-06-05 (świat), 2004-01-28 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Touchstone Pictures
Jerry Bruckheimer Films
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Gone in 60 Seconds (USA) (alternatywna pisownia)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
117 minut
Budżet
90 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

60 sekund i nie ma Twojego samochodu! 10
  • 2010-06-28
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Zapewne każdy szanujący się kinomaniak obejrzał kiedyś film Dominica Seny 60 sekund. Jeśli chodzi o męską cześć widowni, to jestem przekonany że każdemu się obraz podobał.

Film opowiada historię gruby przyjaciół, którzy w obawie o skórę jednego z nich są zmuszeni do wykonania pewnego zadania, którym jest ukradzenie 50 luksusowych aut dla pewnego miejscowego mafiosa Raymonda Vincenta Calitriego (Christopher Eccleston). W zasadzie tym krótkim zdaniem streściłem praktycznie całą oś fabuły.

Reżyserowi udało się namówić do współpracy świetne grono doborowych aktorów. Nicolas Cage, który jest głównym i najbardziej "utalentowanym" złodziejaszkiem, Angelina Jolie w roli pięknej Sary "Sway" Wayland, Delroy Lindo w roli sprawiedliwego policjanta ścigającego całą szajkę czy też Timothy Olyphant wcielający się w jego pomocnika. Sam film został wyprodukowany w 2000 roku, zatem widz ma świetną okazję zobaczyć tych aktorów w czasach ich młodości. Obok nich występuje także cała plejada innych wybitnych aktorów, warto wspomnieć choćby Roberta Duvalla, który idealnie wcielił się w rolę starego mechanika, który sprawuje pieczę nad całą grupą i jest jakby dobrym ojcem.

Mając do dyspozycji takie grono świetnych aktorów oraz dobry scenariusz wyszedł całkiem dobry film akcji. Piszę, że całkiem, gdyż z perspektywy minionego czasu inaczej patrzy się już na ten film. Jednak mimo tych dziesięciu już lat pościg ulicami miasta policjanta Rolanda Castlebecka (Delroy Lindo) za Randallem Rainesem (Nicolas Cage) prowadzącego legendarnego i kultowego dziś Mustanga Shelby GT 500 aka Eleanor, jest klasą samą w sobie. Pościg jest widowiskowy i emocjonujący - taki jaki być powinien!

Przy tym wszystkim montażysta świetnie się spisał, obraz jest bardzo dobrze zmontowany, dźwięki i muzyka idealnie dobrane i dopasowane. Również cała otoczka, czyli miasto, w którym dzieje się akcja skażone przestępcami jest poprawnie ukazane. Zatem brawa dla scenografów. Po obejrzeniu filmu odczułem pewien niedosyt, gdyż nagle okazało się, że nie będzie już pędzącej ulicami miasta Eleanor. Mimo to, dzieło Dominica Seny robi wrażenie, zwłaszcza, jeśli widz ma chociaż najmniejsze zacięcie motoryzacyjne. Końcowa ocena to 10 na 10, gdyż wszystko na plus. Może malutkim minusem byłoby to, iż film jest za krótki, ale zdania w tej kwestii mogą być podzielone. Jednak mimo to polecam z czystym sumieniem.

2 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 15

ZSGifMan 2018-11-14 8

Długo się zastanawiałem nad tym, kilka dobrych miesięcy, no i to jest chyba ostatni analogowy film jaki widziałem w kinie! Zaczynała się wtedy powoli cyfryzacja kina, multipleksy nacierały itp. a ja widziałem go w starodawnym kinie pamiętającym jeszcze minione czasy, na starych fotelach, zapewne jak nic też na starym ekranie ze starych projektorów. Pamiętam doskonale pomimo upływu lat jak mnie zadziwiały barwy i ciepło obrazów bijące z ekranu, a szczególnie podczas początkowych sekwencji filmu, bo już byłem nawykły do suchego obrazu w wielkokoncernowych kołchozach.
To był jakoś początek lipca 2000 roku, ładny słoneczny i ciepły dzień.

LoAnn 2018-05-07 7

Pasjonująca rozrywka, ostatni pościg nakręcony w trochę przebajerowany sposób.

szczotmaster 2011-05-08

Chyba najgorsza rola Cage’a – Widziałem o wiele lepsze filmy, wieczorem patrze w gazetę, opis filmu…mysle – rewelacja Cage, samochody, kradzieże. Marzenie… Początek jeszcze powiedzmy, ale.. potem jest coraz gorzej, jestem wielkim fanem Cage, ale przysypiałem po 30 minutach. Czy film jest godny obejrzenia ? Dla fanów Cage i Angeliny, może… ale uprzedzam przed zdziwieniem, dla ludzi lubiących motoryzację polecam, Dałem 6/10 za grę aktorską, fabuła przynudzona.

Edith 2009-11-29 8

8/10 – Bardzo dobre kino. Akcja, napięcie, świetne pościgi. Nic dodać nic ująć. Po prostu trzeba obejrzeć.

shwungistka 2009-09-04 7

może być – Bardzo mi się podobała Angelina Jolie w roli Sary, ale Nicolas Cage nie przekonał mnie jakoś. ogólnie film raczej fajny. 60 sekund oglądałam dość dawno, ale dobrze wspominam ten film. Przy najbliższej okazji na pewno obejrzę raz jeszcze. Daje 7/10 Przeglądając stare forum się na niego natchnęłam ;)

Współtworzą