Tylko kochankowie przeżyją 2013

Only Lovers Left Alive

Tylko kochankowie przeżyją to opowieść o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej - Evy (Swinton), od lat mieszkającej w Maroku. Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 33 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Hiddleston
jako Adam
Tilda Swinton
jako Eve
Mia Wasikowska
jako Ava
John Hurt
jako Marlowe
Anton Yelchin
jako Ian
Slimane Dazi
jako Bilal
Jeffrey Wright
jako Dr Watson
Carter Logan
jako Scott
Wayne Brinston
jako Człowiek lustro
Ali Amine
jako Taksówkarz
Kamal Moummad
jako Rybak
Aurelie Thepaut
jako Stewardesa

Fabuła

Tylko kochankowie przeżyją to opowieść o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej - Evy (Swinton), od lat mieszkającej w Maroku. Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna siostra Evy - Ava (Wasikowska). opis dystrybutora

Gatunek
Horror, Romans, Dramat
Słowa kluczowe
krew, miłość, wampir, szpital zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-03-07 (kino), 2013-05-25 (świat), 2014-09-26 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Recorded Picture Company (RPC)
Pandora Filmproduktion
Faliro House Productions (sponsoring) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Niemcy, Grecja, USA, Francja, Cypr
Inne tytuły
Untitled Jim Jarmusch Project (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
123 minut
Budżet
7 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Smutna egzystencja wampira 8
  • 2014-03-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dwoje ludzi powoli sączy stróżkę krwi w ekstatycznym uniesieniu, a na ich twarzy pojawia się uśmiech pełen namiętności. Jim Jarmusch przedstawia ukryty świat pełen tajemniczości i podniosłości. Staje w opozycji do popularnych historii o wampirach, prezentując nieco odmienne oblicze tych stworzeń.

*Tylko kochankowie przeżyją* to opowieść o miłości, oddaniu i trudach codziennego życia. Adam (Tom Hiddleston) i Ewa (Tilda Swinton) są ze sobą od zarania dziejów. Różnią się sposobem spędzania czasu i stylem życia, mimo to uzupełniają się. Tworzą harmonię

Adam mieszka w upadającym i pustym Detroit. Miasto zieje przygnębieniem i brakiem perspektyw, odzwierciedlając emocjonalny stan bohatera. Jarmusch wprowadza nas w samo epicentrum depresyjnej pustki i zwątpienia. Przy życiu trzyma go tylko miłość do Ewy i artystycznego tworzenia. Wielowiekowa egzystencja nie napawa optymizmem, lecz nastręcza coraz to nowych trudności. Współczesne wampiry muszą zmagać się z życiem w ukryciu i nowymi sposobami zdobywania nektaru życia- krwi.

Reżyser zbudował niezwykle klaustrofobiczny nastrój wyobcowania. Bohaterowie żyją na uboczu. Wyglądają jak para zmęczonych rockmanów z bladą cerą i oczami pozbawionymi blasku. W opozycji do nich pojawia się Ave (Mia Wasikowska): energetyczna i optymistyczna siostra Ewy rodem z Los Angeles. Hulaszczy tryb życia i brak zahamowań gwarantuje jej nieskończone źródło „pokarmu” niezbędnego do życia. Jarmusch doskonale rozgrywa sytuacje na kontrastach: wampiry i zombie (tak Adam nazywa ludzi), siostry czy świat amerykański i arabski.

Film jest wysublimowany i dopieszczony estetycznie w każdym calu. Małe i zagracone mieszkanie otula ciepłem. Zbudowano piękne kadry oraz niesamowicie sensualną atmosferę podczas spożywania krwi. Reżyser stworzył z rytuału poezję gestów i westchnień. Ścieżka dźwiękowa hipnotyzuje, wprowadza w trans emocjonalnego współodczuwania smutnego losu bohaterów. Nie można się od niej uwolnić.

Jim Jarmusch nie dostarcza spektakularnych zawirowań, lecz monotonnie i rytmicznie przedstawia swoją wizję. Aktorzy nie otrzymują zbyt dużej przestrzeni do pokazania swoich możliwości, ale dzięki temu tworzą role intrygujące. Jednostajny rytm jest doskonałym posunięciem w świecie kolorowych i przerysowanych wampirycznych postaci. „Tylko kochankowie przeżyją” napawają cichym optymizmem, że w miłości tkwi ogromna siła.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Michael Fassbender brał udział w rozmowach do roli w filmie. zobacz więcej

Komentarze 9

9/10 cudna Tilda, cudny Tom, genialna muzyka – uwielbiam takie filmy.. nie mierzi nawet fakt, że temat wampiryczny.. Jarmusch wielkim reżyserem jest!

wyjątkowy film, faktycznie, nie przeszkadza wampiryzm, zresztą zamiast uzależnienia od krwi mogłoby być cokolwiek, alkohol, heroina, amfetamina…

bodek75 8

Ciekawe. - Wampiry według Jarmuscha. Mroczna i demoniczna muzyka dopełnia w całości ten no nazwijmy to horror.
Zdecydowanie bardziej dramat , no ale to już jest temat do dyskusji. Naprawdę dobry film.
8/10

micamic bodek75 7

Dobry film i jeszcze lepsza muzyka, która współtworzy całość.

Khaosth 7

Stylowy, klimatyczny, melancholijny, nie tyle do oglądania, co do sączenia.

karojuu 7

Specyficzny klimat(największy atut filmu),dobre aktorstwo, muzyka.Liczyłam na lepszy scenariusz,ale warto obejrzeć dla dwójki głównych bohaterów(i ich dialogów)

Gooosik 7

Zaczarowana! – Widziałam ten film już jakiś czas temu, a wciąż tkwi mi w głowie Niby banalna historia, znowu wampiry, który ostatnio pełno, a jednak można się zanurzyć w inny, ciekawy świat. Niesamowita muzyka i stonowane aktorstwo. Dla mnie genialne!

Współtworzą