Wielki Gatsby 2013

The Great Gatsby

Film Wielki Gatsby przedstawia losy niedoszłego pisarza Nicka Carrawaya, postaci podobnej do Fitzgeralda, który opuszcza Środkowy Zachód i przybywa do Nowego Jorku wiosną 1922 roku, w epoce upadającej moralności, połyskliwego jazzu i królów przemytu alkoholowego. Nick podąża za swoim amerykańskim snem, zamieszkuje w sąsiedztwie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 6 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 73 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Leonardo DiCaprio
jako Jay Gatsby
Isla Fisher
jako Myrtle Wilson
Carey Mulligan
jako Daisy Buchanan
Joel Edgerton
jako Tom Buchanan
Jason Clarke
jako George Wilson
Tobey Maguire
jako Nick Carraway
Callan McAuliffe
jako Młody Jay Gatsby
Gemma Ward
jako Rozmarzona dziewczyna
Elizabeth Debicki
jako Jordan Baker
Amitabh Bachchan
jako Meyer Wolfsheim
Vince Colosimo
jako Michaelis
Jack Thompson
jako Dr Walter Perkins

Fabuła

Film Wielki Gatsby przedstawia losy niedoszłego pisarza Nicka Carrawaya, postaci podobnej do Fitzgeralda, który opuszcza Środkowy Zachód i przybywa do Nowego Jorku wiosną 1922 roku, w epoce upadającej moralności, połyskliwego jazzu i królów przemytu alkoholowego. Nick podąża za swoim amerykańskim snem, zamieszkuje w sąsiedztwie tajemniczego, urządzającego liczne przyjęcia milionera Jaya Gatsby’ego, po drugiej stronie zatoki, nad którą mieszka jego kuzynka Daisy wraz ze swym żądnym romansów, arystokratycznym mężem - Tomem Buchananem. Nicka pochłania czarujący świat niezwykle zamożnych ludzi, ich iluzji, miłości i kłamstw. Obserwując go od środka i z zewnątrz, Nick pisze opowieść o zakazanej miłości, snach nie na sprzedaż oraz straszliwej tragedii i stawia przed nami lustro, w którym widzimy odbicie naszej współczesności i zmagań. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
na podstawie powieści

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2013-05-17 (kino), 2013-05-01 (świat), 2013-09-27 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Bazmark Films
Red Wagon Productions
Village Roadshow Pictures
Kraj produkcji
USA, Australia
Wiek
od 13 lat
Czas trwania
142 minut
Budżet
105 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 12 wiadomości

Recenzje

"Wielki Gatsby" to jedna z najciekawszych, jak i również nie spełnionych, produkcji 2013 roku. 7
  • 2013-05-24
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Gatsby Baza Luhrmanna wydawał się zdecydowanie najciekawszym obrazem 2013 roku, kinem pełnym barokowego przepychu i unikatowego przesłania o życiu, miłości i zepsuciu elit. Seans "Wielkiego Gatsby'ego" jest jak poznanie Doriana Graya, początkowo zachwycimy się jego aparycją i stroną wizualną, niestety po jakimś czasie odsłaniamy jego prawdziwe oblicze, zdegenerowane i nie pozwalające wyjść produkcji ponad próg przeciętności.

Młody makler giełdowy, Nick Carraway (Tobey Maguire), przybywa do Nowego Jorku i zamieszkuje blisko milionera Jaya Gatsby'ego (Leonardo DiCaprio). Mężczyzna jest zafascynowany Gatsbym i jego wystawnym stylem życia. Wkrótce dowiaduje się, że jest on od lat zakochany w Daisy (Carey Mulligan), która czuje się nieszczęśliwa w swoim małżeństwie z Tomem Buchananem (Joel Edgerton). Nick staje się świadkiem obsesji i marzeń swoich przyjaciół zniszczonych przez pogoń za pieniędzmi i próbą spełnienia amerykańskiego snu.

Baz Luhrmann to prawdziwy kuglarz kina, kreujący niemal w każdym swoim filmie unikatowy, hiperrealistyczny świat, podkreślający piękno przestawionych w nim miejsc jak i pewne epatowanie powabem otaczającego nas otoczenia. Twórca umiejętnie i z olbrzymim pietyzmem buduje wielowymiarowy format danej sceny, przyglądając się jej z pozycji obserwatora małych, wydawałoby się nic nie znaczących, jednak niezwykle sentymentalnych i symbolicznych wydarzeń, wielokrotnie ukazując w swoim najnowszym obrazie kolosalny kontrast pomiędzy światem panów i "roboli". "Wielki Gatsby" to prawdziwa wizualna uczta, okraszona fantastycznymi kolorowymi i plastycznymi zdjęciami, buchającymi z ekranu nieprzeciętną energią i żywiołowością. Imprezy organizowane w rezydencji Gatsby'ego przypominają swoich barokowym przepychem i nieokiełznanym szaleństwem gości, niezapomniane dekadenckie przyjęcia Freddiego Mercury'ego. Przyjęcia u Gatsby'ego odkrywają ich mroczne oblicze, pełne skrywanych sekretów, niejasnych powiązań i hedonistycznych pragnień. Spotkania elit w żaden sposób nie przypominają zaprezentowanych w O północy w Paryżu, intelektualnych dyskusji i trudnych rozpraw nad istotą kultury, nauki i życia.

"Wielki Gatsby" stanowi pewną wizualną wydmuszkę, egzaltującą zepsucie w rozdmuchany, zaskakująco perfekcyjny i zapierającym dech w piersiach sposób. Niestety, dzieło Luhrmanna, to kolejny przykład przerostu formy nad treścią. Twórca nie próbuje zrozumieć motywacji swoich bohaterów (poza Gatsbym), uzewnętrznić ich rozterek i przyczyn zepsucia. Na ekranie oglądamy natomiast w większości wspaniale ubrane i modnie wystylizowane manekiny odtwarzające swoje kwestie (niemniej aktorstwo jest genialne), bez pewnej charakterystyczności, całkowicie nijakie, nie pozwalające przykuć na sobie uwagę widza. Bohaterowie snują się na ekranie, przez co w żaden sposób nie jesteśmy pojąć pewnego tragizmu postaci ukochanej Gatsby'ego, zaobserwować "pustactwa" Daisy i jej koleżanki, uzależnionych od pieniędzy i dobrobytu, ocenić walki klas oraz pogardy dla biednych oraz przedstawić Toma, męża Daisy, w bardziej złożony i wielowymiarowy sposób.

"Wielki Gatsby" ma wyłącznie dwóch pełnokrwistych, niedostosowanych do swoich czasów bohaterów – Gatsby'ego i Nicka. Gatsby to wielki marzyciel, amerykański nowobogacki, przypominający swoimi poczynaniami i rozbuchanym uczuciem do pustej lalki (będącej wyłącznie chorągiewką, stającej po tej stronie, po której wiatr zawieje) polskiego Wokulskiego. To postać tragiczna, targana wewnętrznymi rozterkami oraz chęcią przywrócenia i naprawienia przeszłości. Bohater nie chce i nie potrafi zrozumieć motywacji osób mu najbliższych i ich zdegenerowanego światopoglądu, żyje nadzieją i ideami, pozwalającymi żyć mu w wyimaginowanym świecie ze swoją ukochaną. Nick to człowiek z zasadami, jedyna postać obdzierającą elity z zakłamania, dostrzegająca ich prawdziwe, zwyrodniałe przez pieniądze i rozrywkę, oblicze. Bohater jest jedynym prawdziwym przyjacielem Gatsby'ego, dostrzegającym jego niezwykły potencjał, dobroduszność i romantyczny tragizm.

Na uwagę zasługuje doskonałe aktorstwo przede wszystkim Leonardo Dicaprio i Tobey'a Maguire'a. DiCaprio po raz kolejny udowodnił, że jest prawdopodobnie najciekawszych i jednym z najbardziej utalentowanych aktorów naszych czasów. Gwiazdor każdą kolejną rolą buduje ciekawe, złożone i wielowymiarowe postacie. Jego Gatsby to niezwykły indywidualista i idealista, prężny biznesmen jak i tragiczny kochanek, całkowicie warunkujący swoje życie od spełnienia miłości do Daisy. Maguire doskonale sprawdza się w roli obserwatora z zasadami moralnymi i etycznymi. Potrafi zaledwie jednym gestem, grymasem, podsumować bez zbędnych słów znaczenie, wymiar i ocenę danej sceny.

"Król jest goły". Tak można najkrócej podsumować "Wielkiego Gatsby'ego" Baza Luhrmanna, zrealizowanego z niezwykłym polotem, wyobraźnią i rozmachem, jednak pozbawionego głębszych przemyśleń nad problematyką książki F. Fitzgeralda. "Gatsby" to obraz solidny i ciekawy, jednak niespełniony i niezrozumiany przez reżysera.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Hayley Atwell była rozważana do zagrania roli Jordan Baker. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 9

juskowiak 2014-01-03 7

jESZCZE NIE WIDZIAŁEM – takiego przepychu w żadnym filmie. bogactwo wylewa sie z ekranu. sam film dobry, lecz nierowny. intrygujace i chaotyczne 45 minut, potem znakomite 20 minut ze scena spotkania po latach, a im dalej tym wiekszy banał. obejrzalem i tak naprawde nie wiem o czym był ten film. nie ma morału, zakonczenia, nie uczy i nie bawi. jest piekny, swietnie wypada znowu di caprio, dobrze sie oglada… ja mam niedosyt.

7/10

nedved83 juskowiak 2014-01-07 7

po części jest morał:
1. Jak odpowiednia motywacja (w tym przypadku kobieta) może wpłynąć na kogoś
2. Jak ślepe dążenie do celu może kogoś zniszczyć
3. tragizm jednostronnej miłości (on kochał ją ponad wszystko, ona "kochała" jego tylko razem z jego kasą i pozycją)

Oceniam film tak samo: 7/10

con_desiros 2013-08-12 4

Dostateczny! – Fabuła cienka ale ten wypasiony rozmach może robić wrażenie !

jacks 2013-05-24 8

8/10 – świetnie wygląda w kinie – Bardzo dobrze się bawiłem oglądając ten film. Ponownie świetna kreacja DiCaprio, któremu wtórował Joel Edgerton. Trochę drażniła postać Nicka Carrawaya, ale to pewnie dlatego, że nie trawię Maguire’a na ekranie :) Bardzo dobra scenografia i kostiumy wymieszane ze współczesną muzyką. Naprawdę warto zobaczyć.

simonperch 2013-05-19 7

Oryginalne, profesjonalnie zrealizowane widowisko. DiCaprio, Edgerton na duży plus. Nawet sam wątek Gatsby-Daisy specjalnie mnie nie nużył, jak to zwykle bywa.

Mrozikos667 2013-05-19 6

Strzelajcie do montażysty. Pierwsza połowa to irytujący chaos, druga, gdy trochę się uspokajają – naprawdę dobre kino. Wyśmienite aktorstwo, nie tylko Leosia.

Współtworzą