Trzynaste piętro 1999

The Thirteenth Floor

Już ponad 2 tysiące lat temu grecki filozof o imieniu Platon głosił pogląd, że świat istnieje jedynie w naszej wyobraźni, a współczesna technika dowiodła, że się nie mylił. W pamięci komputerów można dziś symulować wyprawy kosmiczne i eksplozje nuklearne, a trudno sobie nawet wyobrazić, co przyniesie najbliższa przyszłość. A… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 7 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Craig Bierko
jako David
Armin Mueller-Stahl
jako Grierson
Gretchen Mol
jako Jane Fuller
Vincent D'Onofrio
jako Jason Whitney
Dennis Haysbert
jako Larry McBain, detektyw
Steven Schub
jako Zev Bernstein, detektyw
Jeremy Roberts
jako Tom Jones
Rif Hutton
jako Joe
Leon Rippy
jako Prawnik Jane
Janet MacLachlan
jako Ellen
Brad William Henke
jako Policjant
Burt Bulos
jako Boy hotelowy

Fabuła

Już ponad 2 tysiące lat temu grecki filozof o imieniu Platon głosił pogląd, że świat istnieje jedynie w naszej wyobraźni, a współczesna technika dowiodła, że się nie mylił. W pamięci komputerów można dziś symulować wyprawy kosmiczne i eksplozje nuklearne, a trudno sobie nawet wyobrazić, co przyniesie najbliższa przyszłość. A gdyby tak ktoś wpadł na pomysł, by powołać do życia świat do złudzenia przypominający realną rzeczywistość? Świat, w którym zacierają się granice między prawdą a fantazją?. Na 13 piętrze siedziby wielkiej korporacji dwóch wizjonerów, Douglas Hall i Hannon Fuller wykreowało w pamięci komputera całkowicie realną replikę Los Angeles z roku 1937, gdy Fuller pada ofiarą morderstwa, wszystkie dowody wskazują na Halla. Czy naprawdę zabił? A jeśli tak, to czemu nic nie pamięta?. Stopniowo staje się jasne, że Hall wciągnięty został w śmiertelnie groźną intrygę, a kluczem do niej jest tajemnica leżąca na granicy dwóch światów, wirtualnego i realnego. Tylko który jest który? Anonimowy

Gatunek
Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, list, komputer, amnezja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1999-04-16 (świat), 2005-02-09 (dvd)
Wytwórnia
Columbia Pictures
Centropolis Film Productions
Kraj produkcji
Niemcy, USA
Inne tytuły
The 13th Floor (USA) (alternatywna pisownia)
Abwärts in die Zukunft (Niemcy) (tytuł TV)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
100 minut
Budżet
16 000 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 9

Mrozikos667 2017-06-28 7

Fajny w ten uroczy sposób – "w sumie to nie umiemy pisać dialogów, ale to przecież nie przeszkodzi nam w nakręceniu tego filmu, skoro bardzo tego chcemy, nie?".

bizarre 2015-06-20 6

6/10 – Mam wrażenie, że scenariusz tego filmu został zmarnowany przez wykonanie, począwszy od aktorstwa, przez scenografię, po efekty specjalne. Najbardziej zawiedli (chociaż nie miałem wobec nich żadnych oczekiwań) mnie chyba aktorzy z bardzo bardzo słabym i irytującym Craigiem Bierko na czele. "Trzynaste piętro" sprawia przez to wrażenie, jakby powstało pod koniec lat 80. lub na początku 90. a nie dekadę później.
Sam pomysł na film był bardzo ciekawy, ale to chyba wina reżysera, że zawsze byłem krok przed bohaterami i jakoś nic mnie nie zaskoczyło. A powinno. I gdyby tak się stało mielibyśmy do czynienia z filmem kultowym. Duża szkoda.

Justyna007 2013-07-19 5

[5/10] Średni – Bez rewelacji.

Justyna007 2013-07-19 5

[5/10] Średni – Bez rewelacji.

HeRr 2009-03-15

Naprawdę zajebisty – film. Polecam każdemu :)

Współtworzą