Utalentowany pan Ripley 1999

The Talented Mr. Ripley
Film

Młodym być i nic więcej. Pławić się w absolutnej beztrosce i spędzać miło czas na plażach przysłowiowej już słonecznej Italii. Jak u Felliniego: la dolce vita. Taki żywot wiedzie amerykański playboy Dickie Greenleaf (Jude Law); o takim życiu marzy inny Amerykanin Tom Ripley (Matt Damon). Dickie ma ojca, wziętego… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

  • oraz inna 1 nagroda, 21 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej
Matt Damon
jako Tom Ripley
Gwyneth Paltrow
jako Marge Sherwood
Jude Law
jako Dickie Greenleaf
Cate Blanchett
jako Meredith Logue
Philip Seymour Hoffman
jako Freddie Miles
Jack Davenport
jako Peter Smith-Kingsley
James Rebhorn
jako Herbert Greenleaf
Sergio Rubini
jako Inspektor Roverini
Philip Baker Hall
jako Alvin MacCarron
Celia Weston
jako Aunt Joan
Fiorello
jako Fausto
Stefania Rocca
jako Silvana

Młodym być i nic więcej. Pławić się w absolutnej beztrosce i spędzać miło czas na plażach przysłowiowej już słonecznej Italii. Jak u Felliniego: la dolce vita. Taki żywot wiedzie amerykański playboy Dickie Greenleaf (Jude Law); o takim życiu marzy inny Amerykanin Tom Ripley (Matt Damon). Dickie ma ojca, wziętego konstruktora łodzi żaglowych, który prosi Toma o to, by sprowadził mu syna z powrotem do domu, do Stanów Zjednoczonych. Tom podejmuje się tej misji, chorobliwie zazdroszcząc Dickie'mu sposobu bycia. Dickie i jego dziewczyna, Marge Sherwood (Gwyneth Paltrow) nawet nie przeczuwają, na jak ryzykowny krok zdecyduje się Tom, by ten sposób bycia zawłaszczyć. Ostatecznie lepiej, udając kogoś innego, mieć poczucie, że się jest kimś, niż pozostać sobą będąc nikim... Anonimowy

Gatunek
Kryminał, Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
krew, przemoc, miłość, morderca zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2000-03-24 (kino), 1999-12-12 (świat), 2000-12-14 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Mysterious Yearning Secretive Sad Lonely Troubled Confused Loving Musical Gifted Intelligent Beautiful Tender Sensitive Haunted Passionate Talented Mr. Ripley (USA) (tytuł pełny)
The Strange Mr. Ripley (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
139 minut
Budżet
40 000 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery Muzyka — Anthony Minghella: Muzyka w filmie "Utalentowany pan Ripley" znajduje się w centrum uwagi. Kiedy pracowałem nad adaptacją wspaniałej i pochłaniającej bez reszty powieści Patricii Highsmith, przyszło mi do głowy, że dźwiękiem można by bardziej wyraziście i dynamicznie oddać w filmie atmosferę epoki (w której toczy się akcja) niż za pomocą użytego przez pisarkę... zobacz więcej

Ścieżka dźwiękowa zobacz więcej
Tu vuò fà l'americano
Wykonana przez Matt Damon, Jude Law, Fiorello i The Guy Barker International Quintet
Kompozytor Renato Carosone i Nicola Salerno (II)
Komentarze do filmu 4
dawidek98 7

Gdy tylko chłopaki dopłynęli do Włoch wiedziałem, że to jest film którego nigdy nie zapomnę. Kocham ten kraj, strasznie chciałbym go odwiedzić i rozsmakowywać się w jego zabytkach, muzeach, kinach, teatrach, kościołach, stadionach, bibliotekach i tak dalej. Matt Damon zagrał bardzo dobrze, przekonująco powiedziałbym. Film fajny, wciąga. Teoretycznie powinien zapierać dech w piersiach, w końcu kręcony we Włoszech. Ale czegoś mi zabrakło – nie wiadomo, co się stało z głównymi bohaterami po powrocie do Stanów Zjednoczonych. Reszta obsady też fajnie zagrała. No i piosenki też były bardzo dobre – zwłaszcza Americano czy My Funny Valentine. Włochy to super kraj, uważam że każdy Ziemianin powinien go odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

wazka16 10

Wątek homoseksualny,świat bogaczy i luksusów.Znakomici Law i Damon.Piękna i urocza Blanchett oraz Paltrow-jedyna osoba,która dostrzega prawdę.Estetyczny film.

juskowiak 6

Interesujący. – Scenarzyści mieli iście hollywodzką fantazję.
6/10.

Sebioslaw juskowiak 9

@juskowiak Przecież to jest na podstawie powieści Patricii Highsmith o tym samym tytule. Uważam, że jest to najlepsza z dostępnych ekranizacji.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Perfik
167 pkt.
2
jacks
142 pkt.
3
Kolaborantka
58 pkt.
4
kaskader
55 pkt.
5
tompawel
48 pkt.
6
Trikster
41 pkt.
7
Czejen71
24 pkt.
8
piotrek681
9 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…