Wywiad z wampirem 1994

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles

Lestat (Tom Cruise) to młody wampir o niezwykłej urodzie, dzięki której zwabia swoje ofiary. Jest jednak zimny i wyrachowany, zabija bez skrupułów. W Nowym Orleanie Lestat poznaje śmiertelnika Louisa (Brad Pitt), którego prowadzi przez śmierć do wiecznego życia i ciemności. Dwieście lat później to właśnie Louis opowie swą… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 58 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Cruise
jako Lestat de Lioncourt
Brad Pitt
jako Louis de Pointe du Lac
Stephen Rea
jako Santiago
Antonio Banderas
jako Armand
Christian Slater
jako Daniel Malloy
Kirsten Dunst
jako Claudia
Thandie Newton
jako Yvette
Virginia McCollam
jako Prostytutka na nabrzeżu
John McConnell
jako Hazardzista
Mike Seelig
jako Alfons
Bellina Logan
jako Dziewczyna w tawernie
Lyla Hay Owen
jako St. Clair, wdowa

Fabuła

Lestat (Tom Cruise) to młody wampir o niezwykłej urodzie, dzięki której zwabia swoje ofiary. Jest jednak zimny i wyrachowany, zabija bez skrupułów. W Nowym Orleanie Lestat poznaje śmiertelnika Louisa (Brad Pitt), którego prowadzi przez śmierć do wiecznego życia i ciemności. Dwieście lat później to właśnie Louis opowie swą historię młodemu dziennikarzowi (Christian Slater). Historię o pełnej smutku wiecznego istnienia, pożądania, miłości i tęsknoty egzystencji wampira. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Horror, Fantasy
Słowa kluczowe
krew, helikopter, zemsta, morderstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1995-01-20 (kino), 1994-11-11 (świat), 2003-01-24 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Interview with the Vampire (USA) (tytuł skrócony)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
123 minut
Budżet
60 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Wampir oswojony 10
  • 2008-01-19
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Film Neila Jordana z 1994 roku to jedna z niewielu produkcji nurtu wampirycznego kina grozy, która odniosła ogromny i niespodziewany sukces. Doborowa obsada, piękne plastyczne zdjęcia oraz ciekawa historia to niezaprzeczalne atuty tego filmu. Jednak najważniejszym wydaje się być nowe spojrzenie na świat wampirów. Do tej pory były one bowiem (poza kilkoma wyjątkami) głównie pozbawionymi charakteru potworami, w których ciężko doszukiwać się jakiejkolwiek emocjonalnej głębi. Anne Rice w swoich „Kronikach”, a później w scenariuszu, nadała im charakter niemalże ludzki, pełen sprzeczności, rozterek duchowych i namiętności. Jej bohaterowie potrafią odczuwać emocje nawet silniej niż ludzie, a w ich życiu pojawiają się takie uczucia, jak żądza władzy, zazdrość, lecz także litość, wybaczenie i miłość.

Niewątpliwie na tak przemawiający sposób ukazania postaci wpływ mieli aktorzy, odtwarzający główne role, a przyszło im zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Odegranie roli istot obdarzonych mroczną naturą, a jednocześnie żyjących w świecie ludzi udało się, w przypadku tego filmu, w zasadzie wszystkim odtwórcom. Brad Pitt jako Louis sprawdził się doskonale. Udało mu się ukazać oblicze wampira, w którym żądza krwi nie zabiła duszy człowieka. Louis to postać tragiczna. Jeszcze jako człowiek, utracił dwie osoby, które kochał, żonę i nienarodzone dziecko. W chwili rozpaczy, lub może z braku innego, lepszego wyboru, wybrał wieczne życie, nie wiedząc, jakie to przyniesie konsekwencje. Później, już jako wampir, cierpi z powodu swej natury krwiopijcy, nie zatracił bowiem ludzkiego sumienia i dręczony jest nieustannie jego wyrzutami. Louis opowiada o tym, w jaki sposób przez lata szukał swego miejsca w świecie. O bolesnej egzystencji, która jest możliwa tylko przez odbieranie życia innym. Opowiada całą swoją historię, począwszy od pierwszego dnia, w którym nastąpiła przemiana, kończąc na chwili obecnej, gdy nadal nie potrafi odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jaki jest sens jego istnienia.

Przeciwieństwem Louisa jest jego „ojciec” i nauczyciel Lestat, którego zagrał Tom Cruise. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych ról w dorobku tego aktora. Bezwzględny i chłodny, ale też na swój sposób atrakcyjny – taki jest Lestat. On nie ma problemów natury egzystencjalnej, nie zastanawia się czy jego życie ma sens, charakteryzuje go ogromna wola przetrwania i determinacja. On robi wszystko, by swoje życie przedłużać w nieskończoność i czerpać z niego jak największą przyjemność. Przy tym stara się być dobrym nauczycielem i wzorem do naśladowania dla Louisa i Claudii, bowiem sam nigdy nikogo takiego nie miał. Jednak jego rady ograniczają się głównie do spraw przyziemnych, jak ta aby nie „jeść” w domu. W kwestiach egzystencjalnych niewiele ma do powiedzenia, te problemy zdają się go nie interesować, przez co w ich oczach zaczyna uchodzić za wroga. W ostatecznym rozrachunku jednak to Lestat zwycięża w pojedynku z Louisem. Dziennikarz, mimo iż wysłuchał historii Louisa i jego ostrzeżeń, nie zrozumiał przesłania. Zamiast wyciągnąć wniosek, że życie nieśmiertelnego wiąże się z wiecznym cierpieniem, chce przekonać się na własnej skórze jak to jest. Ciekawość połączona z perspektywą młodości na wieki przesłaniają mu wszystkie inne wiążące się z tym konsekwencje. W ostatniej scenie Lestat wbija mu kły w szyję. Historia zaczyna się od nowa, a Lestat znajduje kolejnego, nowego towarzysza.

Postać Claudii, małej „córeczki” obu wampirów, została rewelacyjnie wykreowana przez zaledwie dwunastoletnią wtedy Kirsten Dunst. Ta mała dziewczynka tylko twarz ma aniołka. W środku kryje się bowiem nienasycona i bezwzględna wampirzyca, która z uporem małego dziecka, dąży do celu jakim jest zdobycie krwi. Razem z Lestatem sieją postrach wśród mieszkańców każdego miasta, w którym się pojawiają, mordując całe rodziny. Pełna energii, żywiołowa, czasem okrutna i przebiegła, a przy tym zawsze ładnie ubrana, mogłaby być idealną wampirzycą, którą tak bardzo starał się stworzyć Lestat. Jednak z czasem okazuje się, że Claudia to kolejna postać tragiczna. Jej nieszczęście polega na tym, że przemieniona w bardzo młodym wieku, nigdy nie będzie mogła dorosnąć fizycznie, nigdy nie stanie się dojrzałą kobietą. A różnica między jej wyglądem, a psychiką z każdym rokiem staje się coraz bardziej wyraźna, i coraz trudniejsza do zniesienia. Kirsten Dunst udała się bardzo trudna sztuka. Mimo bardzo młodego wieku doskonale i przekonująco odegrała dojrzałą kobietę uwięzioną w ciele dziecka, tworząc tym samym jedną z najlepszych dziecięcych kreacji w historii kina.

Świat wampirów pokazany w Wywiadzie z wampirem to nie tylko jego bohaterowie. Realia, w jakich żyją, tak naprawdę niewiele różnią się od realiów, w jakich żyją zwykli ludzie. Na wszystkie problemy natury przyziemnej, są gotowe rozwiązania, a ograniczenia da się obejść. Tak więc wampiry mogą swobodnie podróżować, chodzić do kina czy teatru. Można wręcz odnieść wrażenie, że poza wiecznym życiem pełnym rozterek, niewiele się różnią od śmiertelników. Tym samym potwór, z którym mamy do czynienia od wieków, został „oswojony”, nie trzeba się go już bać. Można nawet nabrać ochoty na powiększenie grona nieśmiertelnych. Wizja Rice i Jordana jest dla odbiorcy bardzo atrakcyjna. Moim zdaniem nie do końca słusznie. Wampiry pozbawione elementu grozy i tajemniczości stają się niczym innym, jak kolejną marionetką w rękach twórców, pozbawioną pierwotnego charakteru. Zyskując ludzką duszę, pomału tracą bezpowrotnie wampiryczną naturę.

6 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

W przesłuchaniach do roli Claudii brały udział m.in. Christina Ricci, Dominique Swain, Julia Stiles, Erin Moore i Evan Rachel Wood. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 19

pajki_filmaniak 2018-05-07 8

bardzo dobrze zagrane role przez aktorów z ochotą się oglądało

Trophy 2009-12-29 9

Bardzo dobry o wampirach – Kiedyś jak byłam mała, to się go bałam, szczególnie jak leciały reklamy.
Obejrzałam w nocy i bardzo dobrze się oglądało po raz kolejny.
Film w świetny i inny sposób traktujący o wampirach, znacznie ciekawszy, niż te współczesne filmy. Jak na razie to najlepszy obraz o takiej tematyce, jaki do tej pory oglądałam.
Aktorstwo na bardzo wysokim poziomie. Tom Cruise jako bezczelny wampir sprawdza się znakomicie. Chyba najlepiej zagrał. Brad Pitt też całkiem niezły. Początkowo Antonio Banderas mi tam zawadzał, ale dobrze, że dopiero później się pojawił. Warto też wspomnieć o młodej Kirsten Dunst, dla której była to jedna z jej pierwszych dobrych ról.
Do tego "Wywiad z wampirem" opowiada bardzo ciekawą historię.
POLECAM!

maciekjakubtomasz 2008-06-16

Jeden z najlepszych filmów jaki widziałem – Świetny film, jeden z najlepszych jaki widziałem. Fajnie ogląda się tą historię z perspektywy wiecznego życia wampira, być przy wszystkich ważnych wydarzeniach historii, ciekawe.;)
Podoba i się przedstawienie "biologicznej" natury wampira, czy jego codziennoci.

Jak najbarziej urzeka postać Klaudii, jak wszystkich głównych bohaterów. Ta opowieść pokazuje istotę zwaną wampirem w zupełnie innym świetle ni dotychczas.
lorelei 2018-04-26 10

Wielka Czwórka barokowo-gotyckich horrorów lat 90-tych: "Bram Stoker’s Dracula", "Frankenstein", "Wywiad z wampirem", "Mary Reilly".

Abraham_Van_Helsing 2011-07-10 10

Pewne niedopracowania – 1. Jak Lestat przeżył to wszystko?
2.. Kim była ta kobieta na końcu przemieniona w wampira? Przecież nie mogła być matką tej wampirzycy…
3. Czy wy też zauważyliście że wampiry w tym filmie to geje?

Współtworzą