Zabawy z bronią 2002

Bowling for Columbine
Film

W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 7 nagród, 2 nominacje i 2 udział w konkursie zobacz więcej
Michael Moore
jako Narrator / On sam
Brandon T. Jackson
jako On sam
Chris Rock
jako On sam
Richard Herlan
jako On sam
Jacobo Arbenz
jako On sam, Prezydent Gwatemali
Mike Bradley
jako On sam, burmistrz Sarnii w Ontario, Kanada
Arthur A. Busch
jako On sam
George W. Bush
jako On sam, Prezydent Stanów Zjednoczonych
Michael Caldwell
jako On sam, detektyw
Dick Clark
jako On sam, właściciel restauracji
Steve Davis
jako On sam, zastępca szeryfa
Ngo Dinh Diem
jako On sam, Prezydent Południowego Wietnamu

W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym? Anonimowy

Gatunek
Dokumentalny, Historyczny
Słowa kluczowe
morderstwo, wózek inwalidzki, policja, przemoc zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2003-09-12 (kino), 2002-05-15 (świat), 2004-01-12 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Wytwórnia
Alliance Atlantis Communications
Dog Eat Dog Films
Iconolatry Productions Inc. zobacz więcej
Kraj produkcji
Kanada, Niemcy, USA
Inne tytuły
Bowling à Columbine (Kanada)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
120 minut
Budżet
4 000 000 USD
Wiadomości 1
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Redox użytkownik
  • 7

What A Wonderful World przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od kwietnia do 7 lipca 2001 r. zobacz więcej

Komentarze do filmu 10
Garret_Reza_fdb 6

Powtórka. Moore za strzelaniny w szkole oskarża amerykański kult broni. Trochę racji ma, ale tematu z pewnością nie wyczerpuje. Plus zbędna ironia.

simonperch 6

Głupota ludzi + zbyt swobodny dostęp do broni i tragedie gotowe. Film ok.

Redox 7

"What A Wonderful World" -

Właśnie ta piosenka Joey’ego Ramone’a zamyka ten wielokrotnie nagradzany dokument, dając niezwykle kontrastowy efekt z tym co obserwowaliśmy przez cały dokument. Pierwszy głośny film Michaela Moore’a jest dokumentem w pełnym tego słowa znaczeniu. Dokumentem, który angażuje widza, przedstawia nie tylko jedną perspektywę, a przy tym potrafi być niezwykle kąśliwy, ironiczny, a przede wszystkim jest to rzetelnie odwalony kawał pracy.

Dokument wzbogaca wiele ciekawych wywiadów, nie tylko ze zwykłymi cywilami, ale także mieszkańcami i świadkami masakry z 1999 r., celebrytami, m.in. z Marilyn Mansonem czy twórcą South Parku, Mattem Stone’em. Film porusza się w wielu płaszczyznach, od relacjonowania masakry w Columbine High School, w której zginęło 15 osób, po szukanie przyczyn tego zajścia, badania mentalności Amerykanów, wyprawy do Kanady czy nawet animacji, przedstawiającej w telegraficznym (i dość humorystycznym) skrócie historię Stanów Zjednoczonych.

W filmie dość sporo miejsca poświęca się samemu atakowi z 9/11. Więcej Moore opowie w 2004 r. w najgłośniejszych chyba filmie “Fahrenheit 9/11”, tutaj ogranicza się do przedstawienia paru faktów, które doprowadziły do wspomnianego ataku terrorystycznego. Widać, że dokumentalista już wtedy wini rząd USA za doprowadzenie do ataku. I nie chodzi tu o jakieś teorie spiskowe, ale historię polityki zagranicznej Stanów.

Najbardziej jednak z “Zabaw z bronią” zachodzą w pamięć 2 sceny. Pierwsza to spotkanie Moore’a z Charltonem Hestonem. Nie spodziewałem się, że starszy aktor będzie tak oziębły i obojętny w rozmowie z reżyserem tego projektu. Do tego brak przeprosin z jego strony, zakończenie wywiadu i kręcący się w pobliżu Moore ze zdjęciem zmarłej dziewczynki naprawdę może odebrać głos. Inna sekwencja filmu dotyczy udania się do Wal Martu dwóch ofiar strzelaniny z ’99, dwóch młodych mężczyzn, w których ciałach tkwią nadal kule, które napastnicy zakupili właśnie w tego typu sklepie. Podobnie scena łamie serce, kiedy widzimy bezduszność osób, siedzących za burtą tego biznesu.

7+/10

juskowiak Redox 9

Kapitalny film.
A jak cie dziwi, że heston go pogonił to poczytaj wiecej o rezyserze tego filmu,a zwlaszcZa o jego poglasdach politycznych.

Hessus666 10

10/10 – Bowling for Columbine – wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego, Cesara dla najlepszego filmu zagranicznego, nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Cannes, nagrody publiczności na festiwalach w Toronto i San Sebastian – UZNANY ZOSTAŁ NIEDAWNO ZA NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY WSZECH CZASÓW !!!!
No comment.

juskowiak Hessus666 9

Znakomity obraz – bez dwoch zdan!
polecam jeszcze sicko, trzech kumpli i dokument o zacharskim z tvn. zapomnialem tytulu.

Hessus666 Hessus666 10

Sicko faktycznie można polecić każdemu. Może nie dorównuje temu dokumentowi ale i tak jest bardzo dobry i wart obejrzenia. Co do trzech kumpli to dzięki że go polecasz, nie omieszkam obejrzeć.

Kaziunejkos 10

10/10 – Jeden z nie wielu dokumentów którym mogę dać maksymalną ocenę.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Redox
200 pkt.
2
Trikster
105 pkt.
3
SlightyBoy
56 pkt.
5
Jankes
17 pkt.
6
jacks
12 pkt.
7
Czechu
6 pkt.
8
agata
4 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…