Arche. Czyste zło 2002

Czym jest Arche? To pytanie zadaje sobie wielu. W dawnych czasach, w starożytności mianem Arche (źródło) określano coś co leży u podstaw świata. Źródło, które wybiło i z czasem zamieniło się w potok a później rzekę. Dało jej początek ale podtrzymuje cały czas jej istnienie. Starożytni uważali, że świat nie może istnieć ot tak… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Andrzej Olejnik
jako Andrzej
Robert Gonera
jako Robert "Goni"
Mariusz Drężek
jako Mariusz "Drągal"
Ilona Wrońska
jako Ilona, partnerka "Drągala"
Marian Czerski
jako Mnich
Maciej Sosnowski
jako Robotnik

Fabuła

Czym jest Arche? To pytanie zadaje sobie wielu. W dawnych czasach, w starożytności mianem Arche (źródło) określano coś co leży u podstaw świata. Źródło, które wybiło i z czasem zamieniło się w potok a później rzekę. Dało jej początek ale podtrzymuje cały czas jej istnienie. Starożytni uważali, że świat nie może istnieć ot tak sobie. Że musiała być jakaś siła sprawcza, która nie dość, że spowodowała powstanie Świata, to cały czas go podtrzymuje umożliwiając mu istnienie. opis dystrybutora

Gatunek
Sci-Fi

Szczegóły

Premiera
2003-03-20 (kino)
Dystrybutor
Kino Świat
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
78 minut

Recenzje

Wcale nie jest tak złe jak sugeruje tytuł. 5
  • 2012-05-15
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Fantastyka w wykonaniu polskim nigdy nie była powodem do naszej narodowej dumy, choć w swoim dorobku mamy kilka perełek światowego formatu. Niestety czasy gdy te filmy powstawały, są już bardzo odległe, a kilka świeższych produkcji (o dziwo taki istnieją), zasługuje jedynie na wzmiankę i zapomnienie.

Bogaty biznesmen Robert postanawia otworzyć klub w zrujnowanym kościele. W trakcie prac jego pracownicy odnajdują starą skrzynię, a w niej tajemniczą piramidę zbudowaną niczym kostka Rubika. Próbując odkryć jej sekret Robert z grupką przyjaciół wyzwala drzemiące w niej zło, które przenosi część w nich do innego wymiaru.

O ile początek filmu wywołuje całkiem pozytywne wrażenia, to dalej widać już braki w scenariuszu i jego niedopracowanie. Grzegorz Auguścik garściami czerpie z różnego typu filmowych wzorców, co niestety sprawie wrażenie zlepka, któremu brak jest myśli przewodniej. Doskonały pomysł z piramidą układanką i jej mrocznym pochodzeniem łączy się z bieganiem po wirtualnych światach i robotami.

Film Sci-fi to oczywiście efekty specjalne, które jak na rok 2002 prezentują się tak jak by spóźniły się o dekadę. O ile pierwsze działania grafików w postaci potworków, są względnie dobre to animacje pojazdów czy robotów wyglądają już jak z przeciętnej gry.

Pomimo starań kamerzysty i montażysty cześć scen wygląda koszmarnie amatorsko i sztucznie. Dodając do tego nieco sztywnych bohaterów dostajemy typowy amerykański gniot.

Częściowo obraz ten ratuje dobrze dobrany duet Gonera / Olejnik, gdzie pierwszy gra swoją rolę z przymrużeniem oka i sporą ilością zabawnych tekstów, a drugi dla kontrastu traktuje wszystko na serio.

Arche. Czyste zło, to film niezależny co zmusiło jego twórców do postarania się pieniądze i dość oszczędne dysponowanie skromnym budżetem. Niestety wpływa to na jakość obrazu w niemal każdym jego aspekcie. Zaskoczyć może fakt, że film nie jest wcale tak zły jak mogło by się wydawać. Co prawda żadne z niego arcydzieło, ale spokojnie da się to obejrzeć i dotrwać do końca.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Khaosth 2009-07-24 2

recka na forum: "Siły niewspółmierne do zamiarów"

Rossellinique 2008-11-27 2

Gdy oglądałam go lata temu podobał mi się bardzo, po przypomnieniu stwierdzam, że nie rozumiem siebie z tamtego okresu. Ten film jest …zły.

Współtworzą