Upadek 1993

Falling Down

Wiliam Foster, kilka dni temu stracił pracę. Teraz spieszy się na urodziny ukochaniej córki, a musi stać w korku. Do tego jeszcze żona wniosła pozew o rozwód i ograniczenie spotkań z córką. W Wiliamie w końcu coś pęka. Zostawia swój samochód i zaczyna iść piechotą. Kiedy sprzedawca w pobliskim sklepie, odmawia mu dostępu… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Michael Douglas
jako William "D-Fens" Foster
Robert Duvall
jako Martin Prendergast, detektyw
Barbara Hershey
jako Elizabeth "Beth" Travino
Tuesday Weld
jako Amanda Prendergast
Rachel Ticotin
jako Sandra Torrez, detektyw
Joey Hope Singer
jako Adele Foster-Travino
Michael Paul Chan
jako Pan Lee
Raymond J. Barry
jako Kpt. Yardley
D.W. Moffett
jako Lydecker, detektyw
Steve Park
jako Brian, detektyw
Kimberly Scott
jako Jones, detektyw

Wiliam Foster, kilka dni temu stracił pracę. Teraz spieszy się na urodziny ukochaniej córki, a musi stać w korku. Do tego jeszcze żona wniosła pozew o rozwód i ograniczenie spotkań z córką. W Wiliamie w końcu coś pęka. Zostawia swój samochód i zaczyna iść piechotą. Kiedy sprzedawca w pobliskim sklepie, odmawia mu dostępu do telefony, rozwścieczony Foster demoluje jego sklep i z kijem baseballowym rusza dalej. Próbuje go zatrzymać detektyw Martin Prendergast, którego tylko godziny dzielą od upragnionej emerytury. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Kryminał, Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, policja, rodzina dysfunkcyjna, anglia zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1993-02-26 (świat), 2004-03-29 (dvd)
Wytwórnia
Alcor Film
Canal+
Regency Enterprises zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
Chute libre (Francja)
Czas trwania
113 minut
Budżet
25 000 000 USD
Wiadomości 1
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Mateusz Nawrocki użytkownik
  • 9

Każdy człowiek jest tylko człowiekiem przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Gene Hackman, Walter Matthau, Sidney Poitier, Paul Newman, Jason Robards i Jack Lemmon byli kandydatami do roli Lestera Prendergasta. zobacz więcej

Komentarze do filmu 11
dawidek98 8

Mocny film. Michael Douglas w najlepszej formie.

Chemas 9

Douglas przeszedł w tym filmie samego siebie. Jest to zdecydowanie najlepsza jego rola w historii. Duvall również jak zwykle rewelacyjnie, jednak jego postać nie jest tak wyrazista. Podejrzewam, że to jednak nie wina samego Duvalla, tak miał tą postać pewnie nakreśloną.

dawidek98 Chemas 8

@Chemas Potwierdzam, zgadzam się. Dużo bardziej mi się podobał od "Lepiej być nie może" czy "American Beauty".

LoAnn

Douglas w tym filmie wymiata, dosłownie.

wazka16 9

Każdy z nas ma granice cierpliwości.Błędem reżysera było zrobienie z głównego bohatera wariata.Miałby ten film inny wymiar.Szkoda.

Redox 7

Odlot na całego! – Douglas jako sfrustrowany Amerykanin, rozwala wszystko co napotka na drodze. Film nie tylko obala tzw. "amerykański sen", krytykując przy tym styl życia Amerykanów w latach 90., ale także wiele aspektów różnych grup społecznych.

Choć w dużej mierze niedopracowany, ogląda się go z niebywałym zainteresowaniem. Podrasowania wymaga na przykład postać detektywa Martina i sam sposób pościgu głównego bohatera. Nie zmienia to jednak faktu, że w film tchnięto ducha i świetnie uchwycono klimat.

Do wszystkiego dochodzą bardzo dobre zdjęcia naszego rodaka i jedna z najciekawszych kreacji Michaela Douglasa.

Naprawdę warto!

+7 /10

Ronaldinho Redox 9

> Redox o 2009-09-05 11:47 napisał:
> Choć w dużej mierze niedopracowany ogląda się go z niebywałym zainteresowaniem.
> Podrasowania wymaga na przykład postać detektywa Martina

No i wtedy było niedobrze, ta postać jest jak najbardziej OK, w żadnej chwili nie pomyślałem, że zachowuje się anormalnie do danych sytuacji, wieku i charakteru.

> sam sposób pościgu głównego bohatera.

Nie rozumiem o co ci tutaj chodzi. W filmie bardzo dobrze ukazano pościg za głównym bohaterem, przesłuchiwani są ludzie w każdym miejscu, gdzie D-Fens był, analizują w jaki sposób się porusza, aż w końcu przewidują gdzie się pojawi. Na początku się tym bardzo nie przejmują, bo wiadomo mała rozwałka sklepu w takiej dzielnicy jak tamta, gdzie "not czajnis, korijan" miał sklep to nic wielkiego, dopiero później zaczynają kojarzyć, po trzecim czy czwartym ekscesie, że to ten sam koleś, a właściwie tylko Prendergast na początku zaczyna kumać, co się dzieje.

A tak poza tym to pewnie oglądałeś wersję 4:3 na TVP1 wczoraj, czyli przez to zobaczyłeś zaledwie 56% obrazu jaki film w oryginalne posiada.

Trophy Redox 7

> Podrasowania wymaga na przykład postać detektywa Martina

Postać jest bardzo dobra. Tylko niepotrzebnie wepchali wątek jego żony, która bez przerwy wydzwania. Takie nijakie to było. Nie pasujące do konwencji całego filmu.

> A tak poza tym to pewnie oglądałeś wersję 4:3 na TVP1 wczoraj, czyli przez to
> zobaczyłeś zaledwie 56% obrazu jaki film w oryginalne posiada.

Oglądałam wczoraj w telewizji i dzisiaj w oryginalne i jakoś nie zmieniło to mojej opinii o filmie. Uważam, że jest po prostu dobry. Nie wzbudził we mnie jakichś wielkich emocji, może obejrzałam go w złym momencie swojego życia, nie wiem. Zakończenie przewidywalne i łączenie kryminału, thrillera, dramatu i komedii w sposób, który jest dla mnie trudny do strawienia. Najbardziej podobała mi się pierwsza połowa filmu, a potem zaczął mnie już nudzić. Wiem, że nie powinno się porównywać, ale z oglądanych przeze mnie obrazów Schumachera bardziej podobał mi się "Telefon". Pomimo tego, że "jednomiejscowy", to o wiele bardziej trzymał w napięciu.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
kaskader
147 pkt.
2
Matejsoner11
105 pkt.
4
fredaser
96 pkt.
5
89Keradius
50 pkt.
6
jacks
26 pkt.
7
Czejen71
22 pkt.
8
Jankes
20 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…