Lot nad kukułczym gniazdem 1975

One Flew Over the Cuckoo's Nest

McMurphy - szuler, chuligan i drobny złodziej chcąc uniknąć więzienia, symuluje chorobę umysłową. Trafia na oddział psychiatryczny zarządzany przez bezwzględną siostrę Ratched.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jack Nicholson
jako Randle Patrick McMurphy
Louise Fletcher
jako Pielęgniarka Mildred Ratched
William Redfield
jako Harding
Michael Berryman
jako Ellis
Christopher Lloyd
jako Taber
Brad Dourif
jako Billy Bibbit
Vincent Schiavelli
jako Fredrickson
Scatman Crothers
jako Sanitariusz Turkle
Will Sampson
jako Wódz Bromden
Danny DeVito
jako Martini
William Duell
jako Jim Sefelt
Josip Elic
jako Bancini

Fabuła

Opowieść o walce toczonej przez Randle'a McMurphy'ego w obronie własnej godności i niezależności w niezwykłych realiach szpitala dla umysłowo chorych. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
terapia grupowa, wózek inwalidzki, pielęgniarka, pacjent zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1975-12-31 (kino), 1975-11-19 (świat), 2005-07-08 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
133 minut
Budżet
4 440 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Anne Bancroft, Ellen Burstyn, Colleen Dewhurst, Jane Fonda, Angela Lansbury, Jeanne Moreau, Geraldine Page oraz Lily Tomlin były kandydatkami do roli siostry Rachel. zobacz więcej

Wpadka

Akcja filmu ma miejsce w 1963 roku, tymczasem w scenie, w której główny bohater wjeżdża autobusem do miasta widać kilka modeli samochodów z 1970 roku. zobacz więcej

Komentarze 17

Czejen71 2013-07-09 6

6/10 – Może jest to klasyka gatunku, może świetny i rewelacyjny, ale jakoś do mnie nie przemawia, pewnie kwestia gustu…

TVpiotrek 2012-12-13 10

Jeśli ktoś był w wariatkowie – To wie jakie jaja tam odchodzą ;) film 10/10

Darth_Artur 2011-03-28 9

refleksja (spoilery) – Film rewelacyjny, przekonująca główna rola, zresztą pozostałe też. Bardzo dobrze się ogląda, wciąga nie nudzi. Ocena 9/10.

SPOILERY
A teraz takie przemyślenie moje, którym chcę się podzielić, żeby poznać opinie.
Film jest bardzo podobny do innej znakomitej produkcji mianowicie do skazanych na shawshank. teoretycznie filmy są o zupełnie czymś innym, ale maja masę podobieństw:
-oba filmy są o facetach żyjących w zamknięciu
-w obu bohater trafia tam jako ostatni i jest pokazane jak poznaje życie w danych warunkach (jeden w psychiatryku drugi w więzieniu)
-obaj tam nie pasują (jeden nie jest chory, drugi jest niewinny)
-obaj bohaterzy cały czas myślą i mówią o wyjściu, gdzie reszta jest sceptycznie nastawiona (w "locie" ludzie są tam dobrowolnie i nie chcą wyjść zresztą twierdzą że się nie da, w "skazanych" więźniowie są tak przyzwyczajeni do życia w zamknięciu że nie myślą już o wolności")
-w obu filmach bohaterzy zmieniają życie innych pokazując im wolność i to jest chyba najważniejszy argument, bo to jest idea obu filmów, w pierwszym dosłownie pokazuje im wolność zabierając ich m.in na ryby, w drugim są takie motywy jak piwo w czasie robót czy puszczanie muzyki w więzieniu.

Tak więc pomimo zupełnie innych kreacji głównych postaci powstały dwa dość podobne filmy, które są tak samo dobrze odbierane przez widzów. Zresztą myślę że z tego samego powodu właśnie są tak lubiane.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Trophy Darth_Artur 2011-03-28 10

Rzeczywiście tak jest. Ciekawe spostrzeżenie.
Dobrze, że zakończeniami się różnią.

Jana Darth_Artur 2011-03-29 10

Podobieństwa jakieś może rzeczywiście są, ale wg mnie to spiskowa teoria dziejów mocno naciągana:) Dowodzenie takich analogii do niczego nie prowadzi. To całkiem dwie różne "bajki", chociaż obie znakomite. Może ktoś się czymś zasugerował po 20 latach, chociaż wątpię!
Filmy są dobrze odbierane, bo są po prostu świetne! Każdy z osobna! Chociaż ja preferuję "Lot…". Jest bezkonkurencyjny pod każdym względem! Oglądałam go kilka razy i zawsze robi na mnie wrażenie!

ABSOLUTNE ARCYDZIEŁO!

Darth_Artur Darth_Artur 2011-03-29 9

Ja nie miałem na myśli jakiegoś celowego sugerowania się. Raczej pisałem w kontekście tego, że oba filmy są bardzo wysoko we wszelakich TOPach i to że poruszają podobna tematykę ma na to wpływ (oczywiście poza tym że są znakomite technicznie).

pablo75 2010-07-29 8

8/10 – Do tego filmu podchodziłem sceptycznie,ale po obejrzeniu jestem miło rozczarowany. Dobra rola J.Nicholsona,świetne dialogi. Polecam!!!

Jana pablo75 2010-07-31 10

Według mnie film ten jest absolutnym arcydziełem. Kiedy czytam opinię pod nim, widzę, że część osób jest tego samego zdania. Oglądałam go kilka razy. Ostatni kilka dni temu i absolutnie mnie nie znudził!

Redox 2010-06-30 10

Arcydzieło. – Perełka kina. Poruszające dzieło, z którym powinien zapoznać się każdy widz. Pięknie opowiedziana historia walki o własną godność, możliwość podejmowania decyzji i akceptacje środowiska. Film nie jest ani ckliwy, ani przebajerowany – Miloš Forman wykonał tutaj kawał świetnej roboty – poprowadził historię McMurphy’ego omijając momenty nużenia czy kiczu.

I jeszcze jedna z najlepszych, jak i nie najlepsza rola Jacka Nicholsona. Żywiołowy, energiczny, momentami dramatyczny aktor stworzył niezapomnianą personę kina, która nieodłącznie będzie kojarzyła się z buntem, niesprawiedliwością z jakim społeczeństwo traktuje tych "innych" ludzi. Do tego pierwszorzędowa rola pani Louise Fletcher jako stanowczej pielęgniarki. Słyszałem, że podobno wahała się nad wyborem tej roli, ale dokonała właściwego wyboru, występując w filmie Formana.

Fascynujący obraz, niezaprzeczalne arcydzieło kinematografii.

Współtworzą