Planeta małp 1968

Planet of the Apes

Astronauci lądują awaryjnie w środku zbiornika wodnego na nieznanej planecie. Przedzierają się przez zalegającą wokół pustynię. Wkrótce odkrywają, że na wyspie żyją inteligentne małpy. Dowódca statku, George Taylor (Charlton Heston), zostaje przez nie schwytany.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 21 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Charlton Heston
jako George Taylor
Roddy McDowall
jako Cornelius
Kim Hunter
jako Zira
Maurice Evans
jako Dr Zaius
James Whitmore
jako Prezydent zgromadzenia
James Daly
jako Honorious
Linda Harrison
jako Nova
Robert Gunner
jako Landon
Lou Wagner
jako Lucius
Woodrow Parfrey
jako Maximus
Jeff Burton
jako Dodge
Buck Kartalian
jako Julius

Fabuła

Astronauci lądują awaryjnie w środku zbiornika wodnego na nieznanej planecie. Przedzierają się przez zalegającą wokół pustynię. Wkrótce odkrywają, że na wyspie żyją inteligentne małpy. Dowódca statku, George Taylor (Charlton Heston), zostaje przez nie schwytany. Perfik

Gatunek
Sci-Fi, Przygodowy
Słowa kluczowe
ucieczka, lobotomia, przyjaźń, zaskakujące zakończenie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1968-02-08 (świat), 2002-11-26 (dvd)
Wytwórnia
APJAC Productions
Twentieth Century Fox Film Corporation (niewymieniony w czołówce)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Monkey Planet (tytuł niezdefiniowany)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
112 minut
Budżet
5 800 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 8 powiązanych

Komentarze 5

Abraham_Van_Helsing 2011-11-04 10

(SPOILERY) Co byście pomyśleli na miejsce Taylora? – Ja bym pomyslał tak: Stalin próbował skrzyżować człowieka z małpa i mu się nie udało… wszystkie gatunki z jednej rodziny zwierząt można skrzyżować teoretycznie np Lygrys(Lew-Tygrys), Świniodzik(Świnia-Dzik), Muł(Osioł-Koń)… Na 100% bym pomyślał że Ruscy by mieć niewolników ponownie chcieli skrzyżować człowieka z małpą i im się udało a te hybrydy wymkneły się spod kontroli i wypchneły ludzi na samo dno _… Tak bym se pomyślał.. każda hybryda ma umysł i struny głosowe po gatunku matki wiec hybryda człowieka i małpy o ile to nasieniem małpy zapłodnoo by człowieka była by inteligetna i umiała by mówić oraz chodziłą by w pozycji stojącej.. wyglądała by identycznie jak w filmie :)

Abraham_Van_Helsing 2011-04-28 10

Nieśmiernetlne kino… – To kino jest nieśmiertelne! Jego piękna podważać nie wolno! Teraz takich filmów już nie robią… polecam ;)

Anonimowy 2008-10-08

Pamiętna saga. – Wspaniały, przygodowy film science fiction, świetnie nakręcony. Dobra gra aktorów. Wiele ciekawych efektów specjalnych. Oparty na powieści Pierra Boulle "Monkey Planet". Nominacja do Oscara dla Mortona Haacka za wspaniałe kostiumy i dla Johna Chambersa za charakteryzację.

drfalck Anonimowy 2008-10-08

Jeden z moich ulubionych filmów! W zasadzie wszyscy aktorzy zagrali tu wspaniale. A jaka charakteryzacja!. Rewelacja. Mam tam kilka swoich ulubionych scen, np kiedy więzień w klatce próbuje coś napisać na piachu a chyba profesor zamazuje to i komentuje to bardzo celnie, lub końcowa scena, albo sceny rozmowy więźnia z panią profesor.
Film ma swoje prawdziwe przesłanie, o wojnie atomowej, badaniach na zwierzętach itd..
Niestety reszta kontynuacji jak i remake totalna lipa.

Darth_Artur Anonimowy 2008-10-08 10

Film jest naprawdę dobry. Ostatnia scena jest chyba jedną z najlepszych scen w historii kina.

Mi osobiście najbardziej podoba się ten motyw połączenia osoby duchownej z ministrem nauki i cały ten wątek, rozważania na temat nauki. Na początku sprawa wydaje się oczywista i widz się aż bulwersuje że jak osoba duchowna może się wtrącać do spraw nauki i uciszać niektóre sprawy. Jednak później odpowiedź nie jest już taka jednoznaczna.

Współtworzą