Szósty zmysł 1999

The Sixth Sense

Pewnego dnia w domu psychiatry Malcolma Crowe'a i jego żony Anny, dochodzi do tragedii. Mężczyzna zostaje zaatakowany przez niezrównoważonego psychicznie pacjenta.Vincent Grey oskarża doktora o to, że nie potrafił udzielić mu pomocy. Strzela do Malcolma, a chwile później odbiera sobie życie. Po zamachu i samobójstwie Crowe… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 41 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bruce Willis
jako Dr Malcolm Crowe
Haley Joel Osment
jako Cole Sear
Toni Collette
jako Lynn Sear
Olivia Williams
jako Anna Crowe
Mischa Barton
jako Kyra Collins
Donnie Wahlberg
jako Vincent Grey
Jeffrey Zubernis
jako Bobby
Bruce Norris
jako Stanley Cunningham
Greg Wood
jako Pan Collins
Trevor Morgan
jako Tommy Tammisimo

Fabuła

Pewnego dnia w domu psychiatry Malcolma Crowe'a i jego żony Anny, dochodzi do tragedii. Mężczyzna zostaje zaatakowany przez niezrównoważonego psychicznie pacjenta.Vincent Grey oskarża doktora o to, że nie potrafił udzielić mu pomocy. Strzela do Malcolma, a chwile później odbiera sobie życie. Po zamachu i samobójstwie Crowe oddala się od żony i zaczyna wątpić w swoje zawodowe umiejętności. Pewnego dnia spotyka chłopca, który uważa, że widzi zmarłych... Anonimowy

Gatunek
Thriller, Dramat
Słowa kluczowe
krew, pogrzeb, pacjent, morderca zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-01-14 (kino), 1999-08-02 (świat), 2000-09-18 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Hollywood Pictures
Spyglass Entertainment
Barry Mendel Productions zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
107 minut
Budżet
40 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

De profundis clamo ad te Domine 10
  • 2006-12-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dokąd odchodzą umarli? Czy można się z nimi skomunikować? Czy oni nas widzą i słyszą? Nikt tego nie wie, ale chętnie wysłuchamy sensownej propozycji wyjaśniającej tę palącą dla każdego żyjącego kwestię.

M. Night Shyamalan, reżyser i scenarzysta w jednej osobie zaproponował coś więcej, niż thriller. Udało mu się stworzyć dzieło intensywnie przemawiające do widza językiem zarezerwowanym dla mistyków – intuicyjnym językiem wiary, transcendującym granice poznania empirycznego, jednak językiem konsekwentnie kierującym się logiką. Ten, kto nie uwierzy, nie otrzyma bowiem dostępu do sfery nadprzyrodzonej. Natomiast wybraniec, który widzi uznany jest za szaleńca. Jego życie jest udręką, ponieważ posiada „szósty zmysł” - dar, który mu ciąży tak, iż jest bliski utraty zdrowych zmysłów. Podobnie jak autor biblijnego psalmu rozpaczliwie woła więc na ratunek Boga: "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie."

Mamy dwóch głównych bohaterów: ośmiolatka (Haley Joel Osment) cierpiącego na paranoiczne urojenia, twierdzącego, że widzi i słyszy umarłych oraz psychiatrę dr. Malcolma Crowe'a (Bruce Willis), który stara się mu pomóc. W metafizyce i sprawach nadprzyrodzonych psychiatria przydaje się w podobnym stopniu jak durszlak do czerpania wody, tak więc niespodziewanie role się odwracają i dziecko stanie się przewodnikiem po świecie duchowym dla ogarniętej melancholią duszy swego lekarza.

Niezwykle rzadko mamy do czynienia z tak nienagannym, zasługującym na najwyższą notę scenariuszem, w którym doskonała dramaturgicznie, niczym niezakłócona narracja płynnie i logicznie zmierza do wstrząsającej puenty, pozostawiającej widza w stanie głębokiego osłupienia. Do tego przemyślany w każdym szczególe montaż, pełne lirycznych ujęć zdjęcia oraz niezwykłej urody muzyka ścieżki dźwiękowej dopełniają wybornego smaku tej artystycznej potrawy.

Dla każdego kinomana, który wątpi w zdolności aktorskie Willisa, Szósty zmysł powinien być lekturą obowiązkową. Ten wszechstronny, lecz niedoceniany moim zdaniem artysta, zakwalifikowany w świadomości przeciętnego odbiorcy jako nieskomplikowany „macho” - bohater filmów akcji, dysponuje doskonałym warsztatem aktorskim, bez wysiłku wywiązując się z trudniejszych zadań aktorskich, wymagających głębszej wrażliwości w umiejętnym oddaniu bardziej subtelnych i zróżnicowanych stanów emocjonalnych, niż gniew i agresja. Odnośnie partnerującego mu Osmenta zauważamy z łatwością, że mamy do czynienia z autentycznym talentem. Przyznam, że nigdy w życiu nie widziałam kogoś, kto byłby tak śmiertelnie przerażony. Willis i Osment to najlepszy duet aktorski, jaki oglądałam w ciągu ostatnich kilku lat na szklanym ekranie. Prawdziwe lekarstwo na rany zadane przez koszmarny sen w wykonaniu pary Pan i pani Smith.

9 z 13 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Rolę Cole'a Seara odrzucił Liam Aiken. zobacz więcej

Pressbook

Na planie — Z technicznego i logistycznego punktu widzenia, Filadelfia to wymarzone miejsce na zdjęcia - mówi kierownik produkcji Sam Mercer. - Dzięki swym zabytkom oraz ciekawej i zróżnicowanej architekturze Filadelfia oferuje filmowcom interesujące wizualnie plenery, a przy tym zapewnia wspaniałe zaplecze produkcyjne. Nie mogę nie wspomnieć, że mieszkańcy i władze okazały... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 16

BuziakL 2019-03-04 9

Fajnie się ogląda bez lektora i bez napisów. "Tylko ktoś o czystym sercu wyciągnie miecz ze skały.."

Camizi 2017-01-16 8

Decydując się wczoraj na ponowny seans, trochę się bałem, że wrzucę ten film do grona tych, które są wysoko oceniane jedynie przez pryzmat zakończenia. Okazało się, że zupełnie niesłusznie, bo nawet znając fabułę, ogląda się go z wielką przyjemnością (choć trochę automatycznie włączał mi się syndrom wyszukiwania błędów i niespójności). Nie brakuje bardzo dobrych scen, a duet Willis-Osment wypada rewelacyjnie.

Wafel88 2016-12-19 10

Co ja bym dał za to aby móc obejrzeć jeszcze raz ten film tak jak za pierwszym razem :)

YanYool99 2016-08-26 7

Oparty na sile dialogu i pełnym napięcia klimacie. Nie porywa, ale jest dość ciekawą i oryginalną pozycją wśród filmów o śmierci.

karojuu 2014-01-24 7

Osment (nie mogę się nadziwić, że dziecko może tak dobrze zagrać) <3 Historia świetna, realizacja nie do końca; aktorsko mogło być lepiej (Willis nie pasuje).

Współtworzą