Thelma i Louise 1991

Thelma & Louise

Thelma i Louise są przyjaciółkami. Wiodą spokojne i nudne życie w sennym amerykańskim miasteczku. Panie postanawiają wybrać się na weekendową wycieczkę w góry. Zatrzymują się w przydrożnym barze, gdzie poznają mężczyznę, który na zawsze zmieni ich życia.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • 0x50 nhrb74 0x50 njbkc1 oraz inne 2 nagrody, 22 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 30 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Susan Sarandon
jako Louise Elizabeth Sawyer
Geena Davis
jako Thelma Yvonne Dickinson
Harvey Keitel
jako Hal Slocumb
Michael Madsen
jako Jimmy Lennox
Christopher McDonald
jako Darryl Dickinson
Brad Pitt
jako J.D.
Timothy Carhart
jako Harlan
Lucinda Jenney
jako Kelnerka Lena
Jason Beghe
jako State Trooper
Marco St. John
jako Kierowca ciężarówki
Sonny Carl Davis
jako Albert

Fabuła

Thelma i Louise są przyjaciółkami. Wiodą spokojne i nudne życie w sennym amerykańskim miasteczku. Panie postanawiają wybrać się na weekendową wycieczkę w góry. Zatrzymują się w przydrożnym barze, gdzie poznają mężczyznę, który na zawsze zmieni ich życia. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Kryminał, Przygodowy
Słowa kluczowe
helikopter, morderstwo, policja, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1991-09-05 (kino), 1991-05-20 (świat), 2003-02-03 (dvd)
Wytwórnia
Pathé Entertainment
Percy Main
Star Partners III Ltd. (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Francja
Inne tytuły
Thelma and Louise (USA) (alternatywna pisownia)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
129 minut
Budżet
16 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Ta produkcja wyróżnia się spośród innych wyreżyserowanych przez Scotta filmów, przez swoją kameralność. 10
  • 2010-06-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wśród kasowych i pełnych rozmachu filmów Ridleya Scotta, można znaleźć przynajmniej jeden kameralny i jednocześnie zaskakujący. Nakręcony w 1991 roku Thelma i Louise, zdecydowanie różni się od tych produkcji, których najczęściej promuje się nazwiskiem tego wybitnego reżysera. Wyjątkowo nie zatrudnił do niego masy statystów ginących w walce, bo przez prawie cały czas projekcji obserwujemy poczynania tylko dwóch kobiet.

Thelma i Louise, tytułowe bohaterki, postanowiły wyruszyć razem w podróż, której celem miał być pobyt w domku letniskowym. Jednak zanim dotarły do celu swojej podróży, Harlan, który wcześniej beztrosko tańczył z Thelmą, próbuje ją zgwałcić. Kiedy Louise to zauważa, zabija mężczyznę i od tej pory przyjaciółki uciekają przed wymiarem sprawiedliwości pakując się w coraz to większe tarapaty.

Wszyscy, którzy oglądali ten film powinni się zgodzić, że najmocniejszym jego punktem wcale nie jest reżyseria, ale oryginalny i zaskakujący (nagrodzony Oscarem) scenariusz stworzony przez debiutującą wtedy Callie Khouri. Po zachwytach nad tym elementem, trzeba zauważyć doskonałe kreacje stworzone przez uznanych na całym świecie aktorów takich jak: Susan Sarandon, Geenę Davis oraz Harveya Keitla. Tylko Brad Pitt, przyćmiony blaskiem swoich współtowarzyszy, sprawia wrażenie marnej aktorzyny.

Dopiero teraz - po docenieniu scenarzystki i aktorów, możemy nagrodzić równie mocnymi brawami doskonałego Ridleya Scotta, a także wyśmienitego kompozytora – Hansa Zimmera. Sprawne oko dostrzeże również wkład Adriana Biddle’a, który w całej tej produkcji odpowiadał za zapierające dech w piersiach zdjęcia.

Pomimo tego, że filmowi daleko jest do komedii, a scenariusz nie przewidział gagów, które mogłyby sprawić, żebyśmy śmiali się do rozpuku – Thelma i Louise to wbrew czysto dramatycznej fabuły, bardzo pozytywnie nastrajający człowieka obraz. Tematem przewodnim jest pragnienie wolności. Thelma uciekając od męża zyskuje wolność, a po morderstwie dokonanym przez Louise powoli zaczynają nadużywać tej swobody napadając na sklep czy rozwalając cysternę napalonego kierowcy. Nawet kiedy mogą jeszcze wrócić i naprawić swoje błędy - jednomyślnie wybierają jedyny właściwy dla nich wariant, którym okazuje się wolność.

Wychwalany przeze mnie film musiał być naprawdę ogromnym zaskoczeniem dla osób, które oczekiwały, że zobaczą coś odpowiedniego dla twórcy Gladiatora czy chociażby Obcego. Jednak jak się okazuje, Ridley Scott potrafi tworzyć delikatne i przejmujące produkcje bez niepotrzebnego rozlewu krwi czy nieubłaganie biegnącej akcji. Jak wiadomo, kiedy reżyser okazuje się tak wszechstronny, nie ma żadnych problemów w tworzeniu niekonwencjonalnych filmów i każda jego nowa produkcja może okazać się czymś bardzo zaskakującym.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Rosanna Arquette, Ellen Barkin, Phoebe Cates, Glenn Close, Joan Cusack, Christine Ebersole, Farrah Fawcett, Carrie Fisher, Bridget Fonda, Mary Gross, Daryl Hannah, Barbara Hershey, Anjelica Huston, Kay Lenz, Jessica Lange, Kelly LeBrock, Madonna, Andie MacDowell, Liza Minnelli, Jane Seymour, Cybill Shepherd, Emma Thompson, Meg Tilly, Tracey Ullman, Debra Winger i Sigourney Weaver były brane pod uwagę do roli Thelmy. zobacz więcej

Wpadka

Kiedy Louise mówi o jej planie, aby udać się do Meksyku, widzimy cięcie na wardze Thelmy. Potem kiedy J.D. komentuje jej temat cięcie znika, a jak Thelma już siedzi w samochodzie cięcie jest tam ponownie. zobacz więcej

Komentarze 3

Avatar square 200x200

Novqa 2008-08-02 10

10,10 – trzeba go zobaczyc

zinnn 2008-03-31 9

znakomity – …………………………..

Redox zinnn 2011-01-07 8

Potwierdzam. Jedno z największych dokonań w filmografii Scotta. Kameralny, emocjonujący dramat, który oglądamy z zapartym tchem aż do finału. Świetnie przedstawiono motyw ucieczki bohaterek, prowadzonego przez nie dekadenckiego życia i próby wyrwania się z niego. Poza tym zimmerowski soundtrack połączony z ładnymi widokami przypomniał mi o największych dokonaniach kina drogi jak "Urodzeni mordercy" czy "Swobodny jeździec".

Mocna 8/10

Współtworzą