Co słonko widziało 2006

Opowieść o współczesnym Śląsku i jego problemach. Fabuła koncentruje się na losach małego chłopca, nastoletniej dziewczyny i bezrobotnego górnika.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Obsada Zobacz pełną obsadę

Damian Hryniewicz
jako Seba Bury
Krzysztof Stroiński
jako Józef Świder
Tomasz Sapryk
jako Achim, ojciec Seby
Jadwiga Jankowska-Cieślak
jako Róża Świder, żona Józefa
Kinga Preis
jako Brunetka
Jan Machulski
jako Fotograf
Jan Prochyra
jako Dziadek Seby
Rafał Maćkowiak
jako Adrian, pracownik biura podróży
Andrzej Mastalerz
jako Henryk Mucha
Krzysztof Dracz
jako Czajkowski, organizator pracy w Norwegii

Fabuła

Opowieść o współczesnym Śląsku i jego problemach. Fabuła koncentruje się na losach małego chłopca, nastoletniej dziewczyny i bezrobotnego górnika. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2006-12-01 (kino), 2006-09-15 (świat)
Dystrybutor
Kino Świat
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
What the Sun Saw
Czas trwania
108 minut

Recenzje

Film o problemach, które często kino omija szerokim łukiem 8
  • 2007-01-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wszędzie się mówi, że polskie kino upada. Ten film jest właśnie dla takowych krytyków. Obraz o problemach jakie dotykają prostych ludzi. W tym nas...

Upalny lipiec. Duże miasto. W nim trójka nie znających się ludzi: mały Sebastian, nastoletnia Marta i Józef. Los sprawia, że każde z nich musi szybko zdobyć niewielką, ale będącą poza zasięgiem, sumę pieniędzy,... by nie utracić godności, by zmienić swoje życie, by zachować radość i marzenia. Przeplatające się wątki trójki bohaterów opowiadają o zmaganiu z codziennością, uśmiechach i troskach, o odwadze i pasji, z jaką próbują dojść do celu, o tym, jak wspólna droga ich łączy. Czwartym, równie ważnym bohaterem opowieści jest pełne sprzeczności miasto. Bezładne i piękne zarazem, biedne, jednocześnie pełne bogatych ludzi, okrutne, jednak dające schronienie potrzebującym.

W ciągu kilku minut poznajemy bohaterów. Powoli wchodzimy w ich świat, poznajemy ich. Zlepione historie, które się ze sobą krzyżują w różny sposób. Na pozór jest to film o problemach finansowych. Michał Rosa poruszył problemy najbliższe nam jak relacje ojciec-syn, niewyjaśniona przeszłość - w znakomity sposób. Reżyser subtelnie „wchodzi” w temat, analizuje go i oddając nam do oceny.

Aktorzy, młodzi niekoniecznie znani sprawdzali się w swoich rolach wręcz idealnie. Damian Hryniewicz jako nastoletni Seba, Dominika Kluźniak w roli Marty i pozostali aktorzy nie musieli wykazywać wielkiego warsztatu aktorskiego i w tym tkwi cały urok. Z twarzy każdego biła wielka naturalność, nie było widać próby bycia sztucznym. Ich postacie wydają się być odwzorowaniem charakterów aktorów. W pewnym momencie wydaje się nam jakby to byli ludzi, którzy stoją obok nas na ulicy lub których znamy.

Co słonko widziało? Bardzo dużo. Nie jest to banalna historia, o tym co ludzie potrafią zrobić dla pieniędzy. Jest to przede wszystkim ukazanie nieszczęścia prostych ludzi, którzy często są w kinie pomijani. Nie brakuje również humoru, czarnego humoru [Chociażby sceny z panem Józefem jako kurczak]. Jest to jeden z najlepszych polskich filmów poprzedniego roku. Reżyser na koniec stawia bardzo ważne pytanie, warto się zastanowić. Co tu dużo pisać - Gorąco polecam.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

O filmie — Jeden z dwóch (obok "Placu Zbawiciela") najlepiej przyjętych filmów tegorocznego festiwalu w Gdyni. Zdobywca m. in. drugiej, po Złotych Lwach, najbardziej prestiżowej nagrody na tym festiwalu - Nagrody Specjalnej Jury, a także Nagrody za Najlepszy Dźwięk. Spośród filmów tegorocznego festiwalu w Gdyni Co słonko widziało ma również największe szanse na międzynarodową... zobacz więcej

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą