Lokator 1976

Le locataire

Polański wciela się w postać Trelkovskiego, cichego i niepozornego urzędnika, którego szare życie wypełnia się strachem i grozą, kiedy wprowadza się do nowego mieszkania. Do narastającej paranoi przyczyniają się inni lokatorzy, którzy nie zrobią niczego, by pomóc mu opanować obsesję na tle tragicznego losu poprzedniej… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Roman Polański
jako Trelkovsky
Isabelle Adjani
jako Stella
Melvyn Douglas
jako Pan Zy
Shelley Winters
jako Dozorczyni
Jo Van Fleet
jako Pani Dioz
Bernard Fresson
jako Scope
Lila Kedrova
jako Pani Gaderian
Claude Dauphin
jako Mąż przy wypadku
Claude Piéplu
jako Sąsiad
Rufus
jako Georges Badar
Romain Bouteille
jako Simon
Jacques Monod
jako Właściciel kawiarni

Polański wciela się w postać Trelkovskiego, cichego i niepozornego urzędnika, którego szare życie wypełnia się strachem i grozą, kiedy wprowadza się do nowego mieszkania. Do narastającej paranoi przyczyniają się inni lokatorzy, którzy nie zrobią niczego, by pomóc mu opanować obsesję na tle tragicznego losu poprzedniej lokatorki. Czy lęki Trelkovskiego są istotnie uzasadnione czy też są po prostu wynikiem jego prawdopodobnego załamania nerwowego? opis dystrybutora

Gatunek
Thriller
Słowa kluczowe
sen, zemsta, morderstwo, schizofrenia zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1976-05 (świat), 2004-01-15 (dvd)
Wytwórnia
Marianne Productions
Kraj produkcji
Francja
Inne tytuły
The Tenant (USA)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
126 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 4
bodek75 8

Przerażające hałasy oto problem uciążliwych sąsiadów :) – Film jest naprawdę pokręcony. Polański i ta jego schiza przerażają mnie doszczętnie . Ale nie zmienia to faktu , że jest to kawałek naprawdę dobrego kina.

YanYool99 8

Przedstawienie Polaka na obczyźnie jako niestabilnego psychicznie i obłąkanego. Dziwi mnie dlaczego akurat tak Polański chciał, ale historia jest niesamowita.

bizarre 8

7.5/10 – Polański jest mistrzem narastającego niepokoju, a "Lokatorem" dodatkowo udowadnia, że jest bardzo dobrym aktorem. Ładunek niepokoju w "Lokatorze" jest znacznie mniejszy niż w "Dziecku Rosemary" i "Wstręcie", ale i tak ten przytłaczający klimat buduje napięcie. Od tych dwóch wcześniejszych filmów różni się także tym, że tu raczej obserwujemy z boku obsesję głównego bohatera, a tam obsesja/obłęd była do tego stopnia spotęgowana, że panika bohaterek udzielała się widzowi.
Można odnieść wrażenie, że scenariusz "Lokatora" jest odrobinę monotematyczny, bo przez dwie godziny wałkowany jest temat uciążliwych sąsiadów i sprzeczek między nimi, ale ostatnie pół godziny skręca w trochę inną stronę i końcówka jest naprawdę bardzo dobra.

Jana 7

godny uwagi! – „Lokator” z jego reżyserem w roli głównej jest obrazem tyleż zagadkowym, co bardzo męczącym – fizycznie … Wcale nie z powodu nudy, lecz „zwichrowanego” umysłu bohatera, który przytłoczony nowym miejscem popada najpierw w przygnębienie, a potem? … Według mnie nie jest to najlepszy film Polańskiego, ale z pewnością w jego filmografii godny uwagi!

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

ferhin2
177 punktów
jacks
38 punktów
piotrek681
35 punktów
Hsi_Nao
21 punktów
tadeusz70
8 punktów
eualex
3 punkty
pietruch
1 punkt
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…